Спостерігачі ОПОРИ на Волині станом на 10:30 повідомляють про видачу бюлетенів та перевірку паспортів одним членом дільничної виборчої комісії та спробу виборця сфотографувати бюлетень. Окрім того, на одній із дільниць відсутній журнал реєстрації спостерігачів.

На виборчій дільниці № 070114 у селі Михлин Горохівського району (округ №20) спостерігач зафіксував, як один і той же член комісії видає бюлетені та перевіряє у виборців документи.

Відповідно до частини 1 статті 76 Закону України «Про вибори Президента України» при проведенні голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії за умови пред’явлення виборцем одного з документів, зазначених у частині другій статті 2 цього Закону, та наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці надає виборцю список для підпису; другий член дільничної виборчої комісії у позначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня вписує своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. 

На виборчій дільниці №070974, розташованій у місті Володимир-Волинський (округ №19), була спроба сфотографувати бюлетень. Виборець зайшла у кабінку для голосування, однак не повністю закрила ширму. Відтак спостерігач ОПОРИ та член ДВК, у полі зору яких знаходилася кабінка, помітили, як жінка дістала телефон, аби сфотографувати бюлетень. Член ДВК зробив зауваження виборцю та пояснив, що робити світлину бюлетеня заборонено. Жінка відповіла, що цього не знала, та продемонструвала члену ДВК та спостерігачу ОПОРИ галерею із фото, щоб довести, що так і не зробила світлини. Тож інциденту вдалося запобігти.

Відповідно до частини 4 статті 76 Закону України «Про вибори Президента України» під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб.

Водночас на дільниці №070069 у місті Горохів (округ №20) відсутній зошит для реєстрації спостерігачів. У комісії кажуть, що їх матеріально-технічно ним не забезпечили. Тож спостерігачів тут записують на звичайному аркуші А4.

Нагадаємо, спостерігачі вже повідомляли про аналогічний випадок на дільниці  №070139 (село Скригове, Горохівський район) в цьому ж окрузі. Однак тут незабаром знайшли зошит для реєстрації та «перенесли» реєстрацію туди.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Катерина Шарпата,
координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Волинській області
(098) 278 82 90, volyn@opora.org.ua
Василина Боруцька,
комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області