На виборчій дільниці №800516 в Оболонському районі Києва спостерігач Громадянської мережі ОПОРА зафіксував, що один з офіційних спостерігачів ймовірно контролює явку виборців.

Спостерігач від ГО «Український центр демократичного суспільства» Марія Дядечко ймовірно записувала виборців, які взяли участь у голосуванні. Спостерігач ОПОРИ зафіксував на відео листочок з відмітками навпроти номерів квартири.

Як вдалося з’ясувати, Дядечко є комендантом одного з житлових гуртожитків й знає більшість мешканців в обличчя. Спостерігач ОПОРИ склав акт про ймовірний випадок контрольованого голосування.

Спостерігачі ОПОРИ викликали поліцію  та слідчо-оперативну групу. Дядечко намагалася залишити приміщення дільниці, але її не випустили, тому вона забрала листочок зі списком та закрилася у вбиральні. Спостерігачі й члени комісії чекають на приїзд правоохоронців.

Згідно зі статтею 7 Закону «Про вибори Президента України», голосування на виборах Президента України є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців у кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування. Членам виборчих комісій, іншим особам забороняється вчиняти будь-які дії чи розголошувати відомості, які дають можливість встановити зміст волевиявлення конкретного виборця.

ОПОРА нагадує, що це вже другий зафіксований випадок ймовірного контрольованого голосування в Києві.  Аналогічний інцидент мав місце у Дніпровському районі.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Максим Зінчук, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Києві

тел.: 063 582 67 07

e-mail: kyiv@opora.org.ua

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)