На Сумщині спостерігачі ОПОРИ зафіксували факти фотографування бюлетеня в кабінці, видачу комісією бюлетеня без паспорта, перебування в кабінці для голосування двох людей одночасно.

На дільниці № 590299 (м. Кролевець) у виборчому окрузі №159 у спеціальній дільниці в лікарні комісія вирішила видати бюлетень без паспорта, що суперечить вимогам ч. 1 ст. 76 Закону України «Про вибори Президента України». Чоловік, який перебуває на лікуванні, прийшов голосувати із запрошенням, але без паспорта. Спостерігачка ОПОРИ зробила кілька зауважень, що без паспорта громадянин не може проголосувати, втім комісія прийняла рішення видати йому бюлетень, аргументувавши тим, що його прізвище є у списку виборців цієї дільниці, який подавав головний лікар. Спостерігачка ще раз звернула увагу комісії про неприпустимість видачі бюлетенів без пред'явлення документів, які передбачені чинним законодавством.

У Конотопі на виборчій дільниці № 590774 (ТВО№160) син отримав бюлетень за свого батька. Як розповів спостерігач, спочатку на дільницю прийшов чоловік, йому видали бюлетень, за деякий час прийшов інший чоловік і почав обурюватись, що за нього проголосували. З'ясувалось, це батько і син. Вони мали однакове прізвище, ім'я, а по-батькові різне: один Олексійович, інший - Олександрович. Виявилось, що син не був внесений до списку, а член комісії помилково видала йому бюлетень. Спостерігачка звернулась до поліції. Поліція взяла пояснення у всіх учасників цієї події.

На виборчій дільниці №590677 смт Вороніж (ТВО №160) зафіксували перебування в кабінці для голосування більше ніж дві особи одночасно. За словами спостерігача ОПОРИ, спочатку в  кабінку зайшов чоловік, за ним - жінка. На зауваження члена ДВК про те, що в кабінці не може перебувати більше однієї людини, жінка відреагувала агресивно, сказала "нам можна". Незважаючи на зауваження членів комісії, вони залишились у кабінці і разом залишили її. Пізніше на цій же дільниці разом зайшли до кабінки бабуся і хлопець-підліток. Члени комісії зробили зауваження, хлопець відповів, що йому 17 років. Коли вони вийшли, хлопець сам опустив бабусин бюлетень до скриньки.

На виборчій дільниці №590864 у Шостці спостерігачка помітила через тканину кабінки для голосування, яка просвічується, що жінка 30-35 років фотографує бюлетень на телефон. За словами спостерігачки, після того жінка дуже швидко залишила кабінку та межі дільниці.

На дільниці № 590827 у Ромнах (ТВО№161) замість розміщених в алфавітному порядку інформаційних плакатів з біографіями кандидатів, що передбачає ч. 5 ст. 74 ЗУ «Про вибори Президента України», останні були зшиті книжкою. Спостерігач ОПОРИ зробив зауваження про порушення - комісія не зреагувала.

На дільниці № 590766 у Конотопі (ТВО№161) такі ж плакати були розкладені на столах, скріплені степлером з порушенням визначеного законодавством порядку розміщення. Після зауваження омбудсменки із захисту виборчих прав ОПОРИ їх розмістили в алфавітному порядку - так, як того вимагає чинне законодавство.

У Ромнах на дільниці № 590830 ТВО №161 голова комісії не верифікувала своїм підписом виправлення у списку виборців, що передбачає ч. 8 ст. 35 Закону України «Про вибори Президента України». Спостерігачка ОПОРИ зробила їй зауваження, на яке голова комісії не відреагувала. При цьому виправлення було досить значним - неправильно вказане ім'я особи (голосував Валентин, а у списку була вказана Валентина). Спостерігачі склали акт щодо цього порушення. Це не одиничне виправлення у списку виборців на цій дільниці. Спостерігачі склали акт щодо цього порушення.

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачіпо всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Ірина Стегній,
координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Сумській області
тел.:+380636899209
(#вибори; #opora; #опора)