В Одеській області станом на 11 годину проголосували 14,75% виборців, за даними ЦВК. Найбільша явка зафіксована на окрузі №139 (Київський район м. Одеси) - 18,84%, найменша -  на окрузі №143 (центр – місто Ізмаїл)  - 11,8%. Як повідомляють спостерігачі ОПОРИ, які присутні на виборчих дільницях під час організації голосування, станом на 12:00 незначні черги спостерігаються на дільницях в округах 135, 139 та 140 виборчих округах.

Спостерігачі ОПОРИ повідомляють про порушення вимог закону щодо підстав для видачі виборчого бюлетеня на виборчій дільниці №510790 (с. Костянтинівка Саратського району). Так, члени ДВК не знайшли виборця у списку виборців, проте видали йому бюлетень для голосування. Член ДВК, що відповідає за видачу виборчих бюлетенів, прийняв таке рішення на підставі перевірки відомостей про місце реєстрації, які зазначено в паспорті громадянина, які відповідали адресам, що входять до меж виборчої дільниці. Окрім того, член комісії, який відповідає за роботу зі списками виборців, вніс цього виборця до списків виборців.

«Згідно із законом України «Про вибори Президента України», підставою для видачі виборчого бюлетеня на звичайній виборчій дільниці є паспорт громадянина України у вигляді книжечки, або ID-карта (ч. 1 ст. 2 закону). Згідно з ч. 1 ст. 76, при проведенні голосування на виборчій дільниці два члена виборчої комісії надають можливість виборцю проголосувати. Бюлетень видається виборцю за умови пред’явлення паспорту громадянина України, а також наявності виборця у списку виборців.  Згідно з ч. 3 ст. 35 даного закону, в день голосування внесення змін до списку виборців заборонене», - пояснив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Одеській області Анатолій Бойко.

На виборчому окрузі № 136 ( м. Одеса), на виборчій дільниці №511356 в період з 9:00 до 10:30 було зафіксовано дві спроби винести бюлетені. В обох випадках члени дільничної виборчої комісії склали акти про порушення та викликали поліцію.

Також спостерігачам ОПОРИ стало відомо про поодинокі та несистемні випадки фотографування виборцями результатів волевиявлення в кабіні для таємного голосування. Так, на дільницях № 511306 та № 511316 (округ №135, м. Одеса), а також № 511402 (округ №136, м. Одеса) виборці фотографували бюлетені у кабінці для голосування. Члени відповідної комісії звернулись до поліції із повідомленнями про інциденти.

«Згідно зі ст. 7 Закону України «Про вибори Президента України», фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування», - нагадує Анатолій Бойко.

Крім того, на виборчих дільницях №511250 та №511292 в м. Одесі знаходяться спостерігачі від громадської організації «Команда Зе» з нагрудним бейджем у кольорах і з символікою агітаційної продукції кандидата у Президенти Володимира Зеленського. Також на них написано: «#зепрозорість».

«Відповідно до закону «Про вибори Президента», передвиборна агітація припиняється о 24 годині останньої п'ятниці перед днем голосування. Такі випадки не є прямим порушенням закону, оскільки не містять прямих згадок кандидатів, проте носять маніпулятивний характер, оскільки в будь-якому випадку спрямовані на те, щоб звернути увагу виборців на конкретних кандидатів», - заявив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Одеській області Анатолій Бойко.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
тел.: (048) 716 40 18
(#вибори; #opora; #опора)