Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА повідомляють, що на двох спецдільницях у столиці кількість бюлетенів значно перевищує кількість зареєстрованих виборців. Йдеться зокрема про ВД №800338, яка знаходиться в Київській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги на вул. Братиславській. Тут на 297 виборців у списку припадає 753 бюлетені. Водночас на дільниці №801055, що в Лікарні вчених НАН України на Вознесенському узвозі, бюлетенів 381, а зареєстрованих виборців лише 143.

На двох дільницях у столиці бюлетенів менше, ніж кількість зареєстрованих виборців. Йдеться, зокрема, про ДВК №800811, що на вулиці Пушиної Феодори у Святошинському районі столиці. Тут на 2394 виборці є лише 2352 бюлетені. Аналогічна ситуація в ДВК №800759, що на вул. Жмеринській у Святошинському районі, де на 1869 виборців припадає тільки 1857 бюлетенів.

Крім того, на низці дільниць у Києві кількість кабінок та скриньок не відповідає вимогам законодавства. Так на 23 дільницях, які за кількістю виборців підпадають під категорію «велика», не вистачає однієї або двох малих скриньок, а на шести дільницях бракує від однієї до двох кабінок. Також на двох дільницях бракує переносних скриньок.

Дільниця №800634, що на вул. Спаській в Подільському районі, відкрилась із запізненням на 18 хвилин.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону  України «Про вибори Президента України», на спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, списки виборців складаються не пізніш як за сім днів до дня виборів відповідними дільничними виборчими комісіями за формою, зазначеною у частині другій статті 31 цього Закону, на підставі відомостей, поданих керівниками відповідних закладів. Виборці, які повинні покинути лікувальний заклад до дня виборів, до подання та до списку виборців на такій дільниці не включаються. Особа, включена до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у стаціонарному закладі охорони здоров’я, невідкладно повідомляється письмово про таке включення.

Відповідно до частини 3 Постанови ЦВК від 08.03.2019 №512, виборчі бюлетені розподіляються для кожної спеціальної виборчої дільниці у кількості, що на 0,5% перевищує орієнтовну кількість виборців, які будуть включені до списку виборців на ВД, визначену з урахуванням кількості ліжко-місць, спальних місць, чисельності особового складу відповідних військових частин, а також максимально можливої кількості членів ДВК спеціальних ВД, які включатимуться до списків виборців на таких ВД (крім кількості членів ДВК ВД, утворених у військових частинах), з можливим відхиленням зазначеної кількості з урахуванням кратності розміщення виборчих бюлетенів у межах поліграфічного листа під час їх виготовлення.

Згідно з ч. 4 ст. 74 Закону  України «Про вибори Президента України», кожна виборча дільниця забезпечується необхідною кількістю виборчих скриньок – великих (стаціонарних) та малих (переносних). Виборчі скриньки мають розміри і виготовляються з прозорого матеріалу, які визначаються Центральною виборчою комісією. Мала виборча дільниця повинна мати не менше двох великих та двох малих виборчих скриньок, середня – не менше трьох великих і двох малих скриньок, велика – не менше чотирьох великих і трьох малих скриньок. Виборчі скриньки встановлюються у приміщенні для голосування так, щоб виборці при підході до них мали можливість проходити через кабіни (кімнати) для таємного голосування.

Згідно з ч. 3 ст. 74 Закону, приміщення для голосування повинно бути обладнане достатньою кількістю кабін (кімнат) для таємного голосування. Для малих виборчих дільниць кількість таких кабін (кімнат) повинна бути не менше двох, для середніх – не менше чотирьох, для великих – не менше шести. Розміщення обладнання у приміщенні для голосування планується таким чином, щоб місця видачі виборчих бюлетенів, вхід і вихід з кабін (кімнат) для таємного голосування, виборчі скриньки були у полі зору членів дільничної виборчої комісії та осіб, які відповідно до цього Закону мають право бути присутніми в приміщенні для голосування. 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Максим Зінчук, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Києві

тел.: 063 582 67 07

e-mail: kyiv@opora.org.ua

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)