У Хмельницькій області станом на 11:00 ОПОРА фіксує окремі спроби голосувати без паспорта, голосування поза межами кабінки, недостатню кількість бюлетенів на окремих дільницях. Крім того, виявлено випадок, коли, попри законодавчу заборону, голова села був офіційним спостерігачем від громадської організації.

Спробу проголосувати без паспорта спостерігач ОПОРИ, зокрема, зафіксував у с. Лісоводах, на дільниці №680223 (ТВО №192). Після того як спостерігач наполіг, що такі дії незаконні, виборця відправили додому.

Відповідно до пунктів 1, 7, 8 частини 2, статті 2 Закону України «Про вибори Президента України» документом, який підтверджує громадянство України, є паспорт громадянина України, військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби) та тимчасове посвідчення громадянина України. Ці документи є підставою для отримання виборчого бюлетеня і можуть бути використані на звичайних та спеціальних виборчих дільницях (частини 2, статті 2 Закону України «Про вибори Президента України»). Видача бюлетеня виборцю без пред’явлення паспорта містить ознаки порушення статті 158-1 Кримінального кодексу України, що карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років.

У с. Севрюках (ТВО №189) на дільниці №680647 спостерігач ОПОРИ виявив, що голова сільської ради Юрій Шкроба є офіційним спостерігачем від ГО «Український центр демократичного суспільства», хоча відповідно до пункту 2 частини 1 статті 69 Закону України «Про вибори Президента України» посадова особа органу місцевого самоврядування не може бути офіційним спостерігачем. Спостерігач ОПОРИ звернув увагу комісії на порушення, відтак голова села залишив дільницю, проте пізніше повернувся уже з журналістським посвідченням.

На дільниці №681484 у м. Хмельницькому (ТВО №187) виборець голосував у залі, а не в кабінці, що є прямим порушенням таємниці голосування. Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України «Про вибори Президента України» голосування на виборах Президента України є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.

Троє спостерігачів від кандидата на пост Президента України Петра Порошенка одночасно перебували на дільниці №681452 (ТВО №188). Після того як спостерігачка ОПОРИ вказала на порушення, один зі спостерігачів залишив приміщення. Треба зазначити, що згідно з частиною 9 статті 28 Закону України «Про вибори Президента України» на засіданнях виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування, на виборчій дільниці в день виборів чи в день повторного голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії офіційні спостерігачі від кандидатів на пост Президента України, партій - суб’єктів виборчого процесу, від громадських організацій (разом не більше ніж по дві особи від одного кандидата на пост Президента України, від партії, від громадської організації).

На окремих виборчих дільницях спостерігачі ОПОРИ фіксують недостатню кількість бюлетенів. Так, на дільниці №680709 (ТВО №191) зареєстровано 383 виборці, а комісія отримала 381 бюлетень; на дільниці №680684 (ТВО №191) зареєстровано 1000 виборців, а бюлетенів є 984; на дільниці №681452 (ТВО №188) не вистачає 9 бюлетенів: при 2292 виборцях наявно 2283 бюлетені.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Андрій Попик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області
тел.: 097 935 13 90
(#вибори; #opora; #опора)