У період з другої половини лютого по 20 березня в п’яти одеських регіональних друкованих ЗМІ було опубліковано 42 інформаційні матеріали, присвячені діяльності кандидатів у Президенти України. З них 15 були промарковані як політична реклама. Про це свідчать дані моніторингу експертами ОПОРИ публікацій у газетах «Чорноморські новини», «Одесская жизнь», «Вечерняя Одесса», «Новини Кодимщини» та «Прес-кур’єр».

Так, лідером за кількістю матеріалів, які містять ознаки прихованої політичної реклами, став Євгеній Мураєв, про якого вийшло 11 новинних матеріалів. Половина з них були промарковані як політична реклама, а дві новини продубльовано у різних виданнях. Ці новини переважно знайомили виборців з біографією кандидата, а основний акцент здійснювався на його освіті, тісних родинних зв’язках з батьками, благодійності та досвіді роботи на керівних посадах. У березні читачів частіше знайомили з передвиборчою програмою кандидата: обіцянками припинити війну на сході України, забезпечити зростання економіки, змінити вік виходу на пенсію тощо. Зазначимо, що Євгеній Мураєв у цих матеріалах позиціонується як єдиний експерт, який знає шляхи вирішення проблем в Україні і, в першу чергу, як зупинити війну на сході країни.

На другому місці за кількістю друкованих новинних матеріалів, які висвітлюють діяльність кандидатів на пост Президента України, опинився Петро Порошенко, про якого вийшло 9 новинних матеріалів та спецвипуск газети. Основною темою таких новин були робочі візити Президента України до Одеської області в якості чинного лідера країни, а не кандидата, під час відкриття ділянки траси М-15 Одеса-Рені, та виступи на різних форумах. У переважній більшості новин йдеться про курс України на вступ до НАТО та євроінтеграцію. Приблизно третина новин роз’яснює механізм реалізації реформи з монетизації субсидій та індексації пенсій.

Спецвипуск газети «Одесская жизнь» - «П’ять років змін (2014-2019 рр.) Україна. Одещина» - присвячено десяти найбільшим досягненням України за часів Президента Петра Порошенка: це відновлення безпеки країни, міжнародна підтримка та санкції проти РФ, нові ринки для українських виробників, безвізовий режим, відродження української культури, децентралізація, реформа охорони здоров’я, пенсійна реформа, освітня реформа та якісні зміни життя у селі. В якості регіональних досягнень Одещини розглядають запуск зернового терміналу в м. Южний, відкриття Стамбульського парку в Одесі, проведення військових навчань «Сі Бриз-2018» та відкриття траси Одеса-Рені. Також у випуску йдеться про плани на найближчі три роки, серед яких ремонт доріг, відкриття нових амбулаторій у селах та ремонти шкіл.

Жоден з новинних матеріалів, присвячених Петру Порошенку, не промаркований як політична реклама.

По три новини вийшло про кандидатів на пост Президента України Сергія Таруту, Олександра Вілкула та Юлію Тимошенко.

В новинах, присвячених Сергію Таруті, його позиціонують як експерта з питань економічного розвитку, який має реальний досвід ведення бізнесу, вміє йти на компроміс та володіє навичками управління. В одній з новин представлена коротка біографічна інформація, основний акцент якої зроблений на двох вищих освітах кандидата та його досвіді керування Донецькою облдержадміністрацією у 2014 році. Опубліковано і матеріал, в якому протиставляють Сергія Таруту і Володимира Зеленського як кандидатів у Президенти, котрі є «новими обличчями» в політиці, однак переваги автор надає саме Сергію Таруті.

Всі новинні матеріали позначені як політична реклама.

Олександр  Вілкул представлений у всіх новинних матеріалах як опозиціонер до чинної влади. Зокрема у новинах він виступає з критикою щодо курсу на вступ до НАТО, а себе характеризує як кваліфікованого виробника, який добре розуміється в питаннях економіки, фінансів та промисловості.

Інформаційні матеріали позначені як політична реклама.

Новини про Юлію Тимошенко також висвітлюють її діяльність як активної опозиціонерки до влади   та як сильної лідерки, яка знає, що робити, аби змінити Україну на краще. Вона різко критикує політику монетизації пільг та називає її «підкупом виборців». Ключовим елементом передвиборчої програми в газетах висвітлюють заборону підвищення тарифів за комунальні послуги.

З трьох матеріалів про Юлію Тимошенко позначку «політична реклама» має один.

По одному новинному матеріалу з ознаками політичної реклами мають кандидати на пост Президента України Володимир Наливайченко та Олег Ляшко.

У новинному матеріалі, присвяченому Валентину Наливайченку, йдеться про заклик кандидата до того, аби в Україні було створено єдиний штаб, який би запобігав фальсифікаціям та підкупу виборців силами всіх правоохоронних органів.

Що ж стосується Олега Ляшка, то у новині розміщено привітання жінок зі святом 8 березня та обіцянка кандидата у разі перемоги повернути жінкам можливість виходити на пенсію у 55 років.

«Матеріали у ЗМІ про зареєстрованих кандидатів, які спрямовані на спонукання виборців голосувати за або проти кандидатів, є передвиборною агітацією. У Законі «Про рекламу» (ч. 3 ст. 9) сказано, що інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». А в ч. 5 цієї статті зазначено: «Прихована реклама забороняється». Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 58 Закону України «Про вибори Президента» передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів на пост Президента України, тобто така реклама має бути оплачена з виборчого фонду кандидата», – нагадав координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Одеській області Анатолій Бойко.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Анатолій Бойко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Одеській області
тел.: (048) 716 40 18