В останні тижні перед виборами на Сумщині спостерігачі ОПОРИ та поліцейські фіксують випадки незаконної агітації та псування рекламних конструкцій. В середині березня був пошкоджений агітаційний намет у Сумах, пошкоджений рекламний борд із зображенням Анатолія Гриценка в Путивлі. А листівки Руслана Кошулинського та Сергія Капліна спостерігачі знаходили на ліхтарях, стовпах, фасадах будинків та парканах у Сумах, Глухові, Тростянці.

У Путивлі пошкоджений борд кандидата у Президенти Анатолія Гриценка. Рекламна конструкція із зображенням кандидата, забризканим фарбою та супроводжується нецензурним підписом, розміщена за адресою пр. Путивльський поблизу будинку №18.

У поліції повідомили, що з цього приводу від громадян звернень не надходило, а факт пошкодження борду невідомими особами був зареєстрований самими поліцейськими під час моніторингу соцмереж.

У коментарі ОПОРІ керівник Сумського окружного виборчого штабу Анатолія Гриценка Костянтин Товстуха зазначив: «На території України борди нашого кандидата пошкоджуються багато де, випадків таких багато. В області я чую вперше з приводу цієї ситуації. Хто це робить? Ми вважаємо, це роблять опоненти. Конкретно показати пальцем, що це робить представник одного кандидата або іншого, я не можу, бо ніхто нікого не спіймав за руку в цей момент, не зафіксував, ну а конкуренти, самі розумієте, які можуть бути».

15 березня до Сумського відділу поліції надійшло повідомлення про те, що в районі зупинки громадського транспорту по вулиці Інтернаціоналістів в обласному центрі невідомий чоловік пошкодив агітаційний намет одного з кандидатів у Президенти України. Поліцейські, які прибули на виклик, зафіксували факт правопорушення, опитали учасників конфлікту та свідків. Порушником виявився 41-річний сумчанин з ознаками  алкогольного сп’яніння.  Його доправили до медичної установи для з’ясування ступеню сп’яніння. Дії порушника правоохоронці кваліфікували як дрібне хуліганство і склали відносно нього адміністративний протокол, - повідомили у відділі комунікації Нацполіції Сумщини.

Довірена особа кандидата Петра Порошенка  у ТВО №157 Андрій Сухоставець підтвердив, що напад було здійснено на намет громадської організації, яка, за його словами, проводила волонтерську діяльність.

У березні в обласному центрі спостерігачами зафіксовані численні випадки розміщення агітаційних листівок на користь кандидата у Президенти Руслана Кошулинського. Листівки мали вихідні дані, однак були розклеєні на фасадах будинків, засобах вуличного освітлення, парканах в центрі Сум та у спальних районах. Напередодні візиту кандидата 19 березня до обласного центру листівки були із зображенням кандидата, зазначенням дати та часу проведення розклеєні на стовпах в центрі міста біля зупинок громадського транспорту. ОПОРА повідомила про це органи місцевого самоврядування.

Також 19 березня під час візиту цього кандидата до м. Тростянець також були розміщені банери із зображенням та прізвищем кандидата на колонах місцевого палацу культури та паркані біля цієї будівлі. Один з банерів не містив вихідних даних. Після зустрічі кандидата з виборцями ці банери зняли.

Листівки із зображенням ще одного кандидата Сергія Капліна, які повідомляли про час і місце зустрічі під час візиту до Глухова, на початку березня спостерігачі виявили в цьому місті на стовпах, деревах та на кіоску.

Оскільки в обох випадках листівки із зображенням кандидатів містили вихідні дані, але були розміщені у невстановлених місцях, ОПОРА звернулась із відповідними зверненнями про можливі порушення правил благоустрою до органів місцевого самоврядування.

Як зазначив радник з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Павло Романюк, для розміщення матеріалів передвиборної агітації місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошень у людних місцях (ч. 4 ст. 59 Закону України «Про вибори Президента України»). Розміщення таких матеріалів поза визначеними для цього місцями може мати ознаки адміністративного правопорушення передбаченого ст. 152 Кодексу про адміністративні правопорушення України (порушення правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів).

На початку виборчого процесу ОПОРА зверталась із запитами до міських рад згаданих територій щодо переліку визначених місць для розміщення агітації. Такі місця в Глухові та Сумах виділені.

Окрім того, пошкодження агітаційних матеріалів зареєстрованих кандидатів може розглядатися як перешкоджання діяльності суб'єкта виборчого процесу, що поєднане з пошкодженням майна (ч. 2 ст. 157 ККУ). При кваліфікації зазначених діянь поліції слід звернути увагу на мету скоєння злочину. У випадку відсутності мети у винної особи щодо перешкоджання агітаційній діяльності кандидата в Президенти, такі дії можуть мати ознаки хуліганства (ст. 296 ККУ).

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Ірина Стегній,
координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Сумській області
тел.:+380636899209