З початку виборчого процесу спостерігачі ОПОРИ в Кіровоградській області двічі звертались до Держпродпроспоживслужби щодо можливих порушень законодавства про рекламу в матеріалах передвиборчої агітації. У відповідях установа посилається на відсутність відповідних повноважень. ОПОРА наполягає на тому, що такі дії є порушенням прав споживачів у сфері реклами й публічно звертається до всіх установ та організацій, які можуть вплинути на це питання, аби не допускати порушень законодавства про рекламу під час виборчого процесу.

Йдеться про використання державних символів на білбордах кандидатів у Президенти Юлії Тимошенко та Петра Порошенка. А саме про агітаційні білборди кандидатів на пост Президента України Юлії Тимошенко та Петра Порошенка.

У лютому спостерігачі ОПОРИ двічі надсилали офіційні скарги керівництву Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області щодо припинення порушення прав споживачів у сфері реклами та прийняти рішення про зупинення розповсюдження подібної  реклами на території Кропивницького та Кіровоградської області.

Спостерігачі ОПОРИ отримали відповідь на скаргу від Головного управління Держпродспоживслужби у Кіровоградській області області. У листі йдеться, що питання розповсюдження інформації, про яку повідомляла ОПОРА, до компетенції Держпродспоживслужби не відноситься.

«Згідно з п. 7 Наказу Міністерства аграрної поліктики та продовольства України від 12.04.2017 №209 «Про затвердження Положення про Головне управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів в області, в місті Київ» Головне управління здійснює контроль за дотриманням вимог Закону України «Про рекламу» в межах наданих повноважень, а саме: здійснює контроль за дотриманням законодавства про рекламу в частині захисту прав споживачів реклами, приймає рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірними з одночасним зупиненням її розповсюдження.

Статтею 1 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що спожичач – це фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов’язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обовязків найманого працівника», – йдеться у листі установи. 

Як повідомляла ОПОРА, представники центрального офісу Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту прав споживачів підтвердили повноваження даного органу щодо контролю дотримання законодавства про рекламу.

«У такій ситуації виходить різне трактувнаня законодавчої бази. Ми наполягаємо, що використання державних символів у політичній рекламі є порушенням Закону «Про рекламу». І закликаємо об’єднатися всім установам та контролюючим органам, аби запобігти порушенням законодавчої бази», – зазначила  координаторка спостереження Громадської мережі ОПОРА за виборами у Кіровоградській області Зоя Лебідь.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Зоя Лебідь, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами  у Кіровоградській області
тел.: 0957943072