Кандидати у Президенти України Юлія Тимошенко і Петро Порошенко протягом лютого були лідерами за кількістю розміщеної на їхню користь політичної реклами та публікацій з ознаками замовності у районних газетах Вінниччини. Третє місце за кількістю агітації в районках посів кандидат Олег Ляшко. Також спостерігачами ОПОРИ зафіксовано один випадок виходу політреклами на користь кандидата (на той час) Андрія Садового. Натомість про кандидата у Президенти Володимира Зеленського з’являлись поодинокі публікації з ознаками «чорного піару». Випадки маркованої реклами потрапили у поле спостереження ОПОРИ, однак вони не мають масового та загального характеру.

На початку місяця деякі районні газети ще публікували матеріали, які більшість їхніх колег оприлюднили в січні. Так, стаття «22 січня – сакральний день. 100 років тому та сьогодні» вийшла в газетах «Обрії Оратівщини» та «Маяк» 1 лютого, в ній розповідається про ініційований Юлією Тимошенко форум з нагоди Дня Соборності.

Оголошення з портретом кандидатки та текстом «Запрошуємо на зустріч з Юлією Тимошенко, яка відбудеться 6 березня…» опублікували навіть газети тих районів, у які Юлія Тимошенко не планувала приїздити (Ладижинська міська газета «Нове місто», газета Гайсинського району «Гайсинський вісник», Погребищенського району «Колос», Теплицького району «Вісті Тепличчини», Оратівського «Обрії Оратівщини», Томашпільського «Томашпільський вісник», Липовецького «Липовецькі вісті» тощо). Оголошення про заплановану зустріч з Юлією Тимошенко 6 березня в Іллінцях та Ладижині вийшли у частині цих газет 27-го, а в деяких 28 лютого.

Ознаки замовності на користь Юлії Тимошенко містить надрукований у кількох районках текст під назвою «Чого українці чекають від виборів?». У ньому наявне посилання на дослідження соціологічної групи «Рейтинг», але лише ті його частини, що стосуються Юлії Тимошенко. Розповідається, зокрема, про те, що її рейтинг зростає і що «ініціативи Тимошенко співпадають із запитами суспільства». У вказаному соціологічному дослідженні всупереч вимогам ч. 1, 2 ст. 56-6 Закону України «Про вибори Президента України» не міститься інформації про замовника вказаного дослідження та точного формулювання питань. Такий матеріал оприлюднили газети «Томашпільський вісник» за 6 лютого, «Вісник Козятинщини» за 7 лютого, «Гайсинський вісник» та «Чечельницький вісник» за 8 лютого тощо (без маркування). Газета «Шаргородщина» маркувала цей текст п’ятьма зірочками (позначка рекламного мптеріалу), а в газеті «Життєві обрії» Хмільницького району він вийшов із маркуванням «Політична реклама».

У статті «Кандидати у Президенти України підписали меморандум про чесні вибори» на початку згадуються 5 кандидатів-підписантів від різних політичних партій, але у «Гайсинському віснику» за 14 лютого вона ілюстрована лише фотографією Юлії Тимошенко, також наводяться її висловлювання під час телевізійного ток-шоу. Аналогічний текст вийшов у газетах «Краяни», «Подільський край» та «Піщанські вісті» 22 лютого, без маркування. А газета Тиврівського району «Маяк» цей же матеріал маркувала його малопомітною літерою «р» у кружечку.

Стаття під назвою «Безпекова конференція у Мюнхені: говорили про газ і війну» теж містить ознаки замовності на користь Юлії Тимошенко, хоча у ній згадуються і два інших кандидати. У тексті йдеться про те, що у Мюнхені на «Українському ланчі» виступали Анатолій Гриценко та Юлія Тимошенко. Цитуються висловлювання Юлії Тимошенко, також наявна така фраза: «Найцікавішим моментом, певно, є те, що Юлія Тимошенко обговорила зменшення ціни на газ для українців з Крістін Лагард, Директором-розпорядником МВФ…». А стосовно Петра Порошенка зауважується, що він «теж був у Мюнхені, де виступив на дискусійній панелі та провів ряд зустрічей. На сам «Український ланч він не зайшов». Цей текст опублікували, зокрема, «Маяк» (22 лютого, марковано літерою «р» у кружечку), «Літинський вісник» (28 лютого, без маркування) та «Чечельницький вісник» (марковано зірочками).

Також 28 лютого в газета «Краяни» вийшла стаття «Тимошенко розповіла, як влада заробляє на монетизації пільг» (в рубриці «Політика», не марковано).

Що стосується кандидата Петра Порошенка, то деякі районні газети на початку лютого теж продовжували висвітлювати пов’язані з ним теми, про які чимало ЗМІ розповідали і в січні. Так, матеріал під заголовком «Петро Порошенко заявив, що вдруге йде у президенти» вийшов у «Чернівецькій зорі» 1 лютого. Того ж дня газета «Життєві обрії» опублікувала текст «Росія хоче прибрати Порошенка і отримати інший парламент».

«Здобутий Порошенком томос – історична подія» - стаття з такою назвою вийшла у «Віснику Козятинщини» і «Гайсинському віснику» 7 лютого. Аналогічний текст під дещо довшим заголовком – «Геополітична катастрофа Путіна, який «втрачає Україну назавжди». Здобутий Порошенком томос – історична подія» – опублікували 8 лютого «Маяк» та «Чернівецька зоря» (усі названі – без маркування), також «Бершадський край» (марковано зірочками).

У публікації «Україна – регіональний лідер» про виступ Петра Порошенка в ток-шоу на каналі «ICTV» розповіла газета «Липовецькі вісті» за6 лютого (без маркування). Слід зауважити, що ця стаття не містить згадок про участь Петра Порошенка у виборах, відповідно вона не маркована як політична реклама, проте в багатьох районних газетах без маркування виходять і ті матеріали, в яких чинний Президент позиціонується як кандидат.

Так, зокрема, у статті «Порошенко запропонував реальний план зростання добробуту українців» розповідається, зокрема, про те, що «війна проти бідності», схоже, стає головною метою Петра Порошенка в ході другого терміну на посаді глави держави». Її опублікували 15 лютого «Тульчинський край» (без маркування) і «Маяк» (з літерою «р»).

Також замітку під заголовком «Якщо солдати за Порошенка, то і я з ними», - Ада Роговцева» (про заяву актриси на підтримку Петра Порошенка під час форуму «Команда Порошенка») надрукував «Козятинський вісник» 14 лютого (в рубриці «Політикум», без маркування).

Публікації в районних газетах про Олега Ляшка стосувались висловлювань кандидата про село і медицину та його візиту на Вінниччину. Так, у статті «Олег Ляшко: Реформу медицини потрібно починати з наведення порядку» розповідається про те, як Радикальна партія Олега Ляшка домоглася відсторонення від посади в.о. міністра охорони здоров’я Уляни Супрун. Надрукувала її газета «Тростянецькі вісті» за 15 лютого. Аналогічний текст під заголовком «Олег Ляшко: «Керувати медициною має той, хто сам тут лікується» вийшов у «Піщанських вістях» (в обох без маркування).

У статті «Олег Ляшко: «Знущання над народом України потрібно припиняти!» йдеться про візит кандидата на Ладижинську ТЕС. Ця публікація вийшла в міській газеті Ладижина«Нове місто» з маркуванням у лівому нижньому кутку вертикальним написом «Політична реклама».

Стаття «Україна починається з корови» містить висловлювання Олега Ляшка про те, що «без корови нема села, а без села нема України» (газета «Маяк» за 22 лютого, марковано літерою «р» у кружечку). Далі йдеться про конкурс фоторобіт, присвячених коровам, переможці якого «у якості головного призу отримали унікальну можливість поспілкуватися з лідером Радикальної партії під час ранкової кави».

Стаття про кандидата у Президенти Андрія Садового під назвою «Андрій Садовий – єдиний шанс на зміни» вийшла у «Літинському віснику» 14 лютого, маркована написом «Політична реклама». Нагадаємо, що ЦВК 5 березня скасувала реєстрацію Андрія Садового як кандидата у Президенти згідно з його заявою про відмову балотуватись.

На відміну від більшості публікацій про кандидатів у районних газетах, публікація «Коломойський іде в президенти» містить не агітацію, а контрагітацію проти кандидата. У ній, зокрема, йдеться про те, що кандидат Володимир Зеленський – «це російський продюсер, якого просувають в українські політики», також що його з його допомогою «одіозний олігарх Коломойський вирішує власні проблеми». Цей текст надруковано в газеті «Гайсинський вісник» за 14 лютого. Поруч у цьому ж номері матеріал під заголовком «Люди!» за підписом «Ганна Коренюк, гайсинчанка», в якому зазначено: «Рейтинги Зеленського зростають, і коли кажуть, що наш народ мудрий – це слово хочеться взяти в лапки» та «Внутрішній ворог України – Опоблок – розколовся, бо не може висунути лідера. Прихований ворог Zе цим елегантно скористався, щоб захопити «святе місце». Електорат же майже той самий. Або той, що ніякий – болото».

Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону України «Про рекламу» інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою і має бути вміщений під рубрикою «Реклама» чи «На правах реклами». Відповідно до ч. 10 ст. 64 Закону України «Про вибори Президента України» політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і означена як така.

У матеріалі ОПОРИ розповідалося, що у січні більшість місцевих газет не маркували публікації з ознаками замовності.

Також ОПОРА повідомляла, що у грудні районні газети розміщували матеріали, які мають ознаки замовності та чорного піару.

Про публікації, що можуть мати ознаки замовності, в локальних медіа восени читайте також у матеріалі на сайті ОПОРИ.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallelvotetabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.
 
За коментарями звертайтеся:
Наталія Величко, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Вінницькій області
тел.: +380636286785
 
Галина Сегеда, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Вінницькій області
тел.: +38 097 705 23 66
 
(#вибори; #opora; #опора)