У Хмельницькому відбулися заходи для «волонтерів», які виявили бажання проводити «соціологічне опитування щодо ставлення до ситуації в Україні». З-поміж завдань тих, хто проводитиме опитування, – виявляти прихильників чинного Президента та підтримувати з ними зв'язок. Про це повідомляють спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА, які побували на «інструктажах».

Навчання для осіб, які в подальшому будуть проводити соціологічне опитування, відбувалися 12-14 січня о 10:00, 12:00, 14:00 в актовому залі Хмельницького університету управління та права. Крім того, 11 січня в робочий час працівників бюджетних установ (Хмельницького університету управління та права, Хмельницької обласної бібліотеки для юнацтва, Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки та інших) інформували про зазначене соцопитування.

instruktazh1 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

instruktazh2 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

Учасники «інструктажів», серед яких чимало працівників бюджетних установ обласного підпорядкування, отримали брошури «Дослідження громадської думки» із зазначенням на них назви ймовірного організатора опитування – ГО «Інститут розвитку і сприяння демократії».  У брошурі – інструкція, як заповнити Анкету соціологічного опитування, таблиця для звіту обходу виборців та безпосередньо бланки анкет.

Як вказано в пункті 2 інструкції, волонтери повинні пояснювати причину свого звернення до громадян таким чином: «Я проводжу соціологічне опитування в нашому місті/селі щодо ставлення до ситуації в Україні».

Сама ж анкета містить підзаголовок «Передвиборні настрої жителів України – 2018». З-поміж питань є такі, що стосуються діяльності чинного Глави держави, зокрема: «Яке Ваше ставлення до Петра Порошенка за 5-бальною шкалою?», «Які позитивні зміни, що відбулися завдяки Петру Порошенку, Вам відомі?». Крім того, в анкеті необхідно вказувати персональні дані опитаних: прізвище, ім'я, по батькові, вік, поштову адресу, номер телефону.

anketa1 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

anketa2 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

anketa3 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

anketa4 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

Окрім брошури, присутні також отримали бланк «особистого зобов’язання» з логотипом «#команда Порошенка». Підписуючи зобов’язання, громадяни мають засвідчити свою підтримку «зусиль Президента України Петра Порошенка у розбудові незалежної української держави» та бажання «сприяти його подальшій роботі на посту Глави Держави».

osobyste zoboviazannia1 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

osobyste zoboviazannia2 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

Роздали «волонтерам» і газети «Чому я за Петра Порошенка» та посібник «Як оформити результати опитування». У пункті 2 інструкції «Як заповнити формуляр» зазначено: «Згадайте людей, які під час опитування виявили позитивне ставлення до Кандидата. Це наші потенційні прихильники. Їхні анкети ми вносимо до формуляра насамперед». В пункті 8 дають вказівку «після того як ви впишете до формуляра усіх наших прихильників, переходьте до оброблення анкет людей з іншими думками».

hazety 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

oformyty1 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

oformyty2 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

oformyty3 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

Як розповідають спостерігачі ОПОРИ, які побували на навчаннях, охочим проводити опитування пояснили, що вони працюватимуть за місцем проживання на території своєї виборчої дільниці. Планується, що на кожній дільниці буде 20-25 волонтерів. За роботу пообіцяли платити: 500 грн за 50 опитаних. За кожних 15 виявлених прихильників Петра Порошенка, яких треба вносити в окремий журнал, – ще 1000 грн. З-поміж завдань «опитувачів» – підтримувати подальший зв'язок з прихильниками чинного Президента: сконтактувати з ними через певний час, дізнатися, чи не змінили думку, чи не від’їжджають кудись на день виборів. За це пообіцяли також 1000 грн.

Водночас «волонтерам» наголошували, що ніякої агітації організатори навчання не проводять, а газети «Чому я за Петра Порошенка», які отримали учасники заходів, – для ознайомлення.

Спостерігачі ОПОРИ кажуть, що завдання опитування, яке триватиме до 20 січня, організатори навчання визначили так: знайти однодумців, а далі підтримувати з ними зв’язок (інформувати їх про різні заходи – розмови за чашкою кави для пенсіонерів, концерти для молоді тощо), показати Президентові реальну ситуацію, оскільки інші соціологічні опитування неякісні.

Спостерігачі ОПОРИ також встановили використання адмінресурсу для залучення працівників бюджетних установ до участі в зазначеному «соцопитуванні».  Керівники закладів культури обласного підпорядкування та керівники деяких закладів профтехосвіти інформували працівників своїх закладів про можливість участі у соцопитуванні. Зокрема, зафіксовано поширення такої інформації керівництвом Хмельницького університету управління та права, керівництвом Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки, керівництвом Хмельницького професійного ліцею електроніки. Як повідомили спостерігачу ОПОРИ працівники професійного ліцею електроніки, що були присутні на «інструктажі для волонтерів» в кількості більше 10 осіб, інформацію про соцопитування було оголошено керівництвом закладу 10 січня.

Як розповіла спостерігачу ОПОРИ директорка Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки Катерина Чабан, нікого з працівників вона не примушувала до участі в соцопитуванні, а лише поінформувала колектив про таку можливість, оскільки, на її думку, для людей це гарна нагода заробити. Інформацію про опитування, за її словами, вона отримала з відкритих джерел, їй ніхто про це не повідомляв.  А на питання щодо присутності працівників бібліотеки 11 січня в робочий час у приміщенні Хмельницького університету управління та права на ознайомленні з деталями соцопитування відповіла, що у працівників гнучкий графік і вони можуть відходити у власних справах.

Слід додати, що для реєстрації учасників «соцопитування» використовуються аудиторії ХУУПу, а саме фотографування учасників та збір анкет відбувається в аудиторії 101 з написом на дверях «Магістратура спеціальності «Державна служба».

instruktazh3 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

instruktazh4 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

Як стало відомо ОПОРІ, «опитування» вже проводять в районах Хмельницької області, зокрема у місті Шепетівці, що належить до виборчого округу №190. Так, наприклад, 12 січня у локальних групах міста Шепетівки в мережі Facebook користувачі оприлюднили дописи про те, що в місті невідомі люди масово проводять якісь опитування – як методом від «дверей до дверей», так і телефоном. Така інформація є в групах Шепетівка Шепетовка Онлайн та Шепетівка віртуальна.

skrin2 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia
skrin1 14 01 2019 Khmelnytskyi opytuvannia

Громадянська мережа ОПОРА наголошує, що передвиборна  агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів (ч.1 ст. 57 Закону України «Про вибори Президента України»).

Радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба зазначає, що відповідно до частини 6 статті 64 Закону України «Про вибори Президента» прямо забороняється укладення з виборцями за рахунок коштів виборчого фонду оплатних договорів на проведення передвиборної агітації. В описаному випадку під виглядом соціологічного опитування фактично проводитиметься оплатна прихована агітаційна діяльність, звичайно, за межами витрат виборчого фонду. Особливо насторожує  в цьому контексті використання працівників бюджетної сфери.  У випадку, якщо на  «бюджетників» чинився тиск чи вони залучалися до агітаційної діяльності шляхом обману, такі дії можуть вже містити ознаки кримінального правопорушення.

За коментарями звертайтеся:
Андрій Попик, координатор громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Хмельницькій області
тел.: 097 935 13 90