За даними Громадянської мережі ОПОРА 28% членів ОВК раніше працювали в окружних та територіальних виборчих комісіях. Ще 37% раніше працювали в дільничних виборчих комісіях, або ж були спостерігачами за виборами.

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала склад обласних виборчих комісій Львівської області на предмет досвіду роботи під час президентських та парламентських виборів. За даними аналізу, з-поміж 432 членів, які входять до складу львівських ОВК, 28% мають досвід роботи в окружних та територіальних виборчих комісіях. 37% раніше працювали в дільничних виборчих комісіях, або ж були спостерігачами за виборами. Ще 35% не мають жодного досвіду роботи.

«Скоріше за все, з досвіду попередніх виборчих кампаній, багато з членів комісій в подальшому буде замінено на більш досвідчених. Перші заміни відбуваються вже зараз», — прогнозує довготермінова спостерігачка Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області Ольга Стрелюк.

ОПОРА також дослідила, за поданням яких кандидатів члени комісій, створених у 2019 році на Львівщині, працювали під час виборчих кампаній останніх 9 років. Усього виявлено 84 особи (19%) із 432, які брали участь у роботі ОВК на президентських виборах у 2014 та 2010, а також на виборах народних депутатів України у 2014 та 2012 роках.

Найбільше чинних членів ОВК, які працювали під час минулих чотирьох кампаній, зараз представляють кандидатку в Президенти Юлію Тимошенко – 8 осіб. Причому шестеро з них і раніше були представниками Юлії Тимошенко чи ВО «Батьківщина» у виборчих комісіях, решта працювали за поданням Арсенія Яценюка, Сергія Ратушняка та Віктора Януковича. Стабільним є представництво в ОВК членів від ВО «Свобода», які наразі представляють Руслана Кошулинського. Із 6 членів комісій 2019 року, які працювали раніше, п’ятеро представляли з ВО «Свобода» на парламентських виборах 2014 року. Також із досвідченими членами комісій працюватимуть команди кандидатів Володимира Петрова, Анатолія Гриценка, Василя Журавльова, Олега Ляшка, Петра Порошенка, Руслана Ригованова та Андрія Садового.

Громадянська мережа ОПОРА також проаналізувала гендерний склад окружних виборчих комісій у Львівській області. За результатами дослідження, маємо практично рівне представництво жінок і чоловіків із незначною перевагою жінок. Їхня кількість становить 224 або 52%, тоді як кількість чоловіків — 208 або 48%. Цей показник майже збігається з загальноукраїнським, де кількість жінок становить 55%, а чоловіків – 45%. Така ж тенденція зберігається у гендерному розподілі керівних посад (голови, заступники голів, секретарі комісій). З-поміж 36 керівних посад в ОВК Львівщини, 20 займають жінки (55%), а 16 чоловіки (45%).

Зауважимо, що під час підготовки та проведення виборів Президента у 2014 році в окружних виборчих комісіях працювали 162 чоловіки (57%) та 120 жінок (43%). Проте до керівного складу ОВК входило більше жінок ніж чоловіків, а саме 29 жінок (53%) та 26 чоловіків (47%).

Під час підготовки та проведення першого туру президентських виборів у 2010 до ОВК входили 174 (44%) жінки та 219 (56%) чоловіків. До керівного складу комісій увійшли 16 жінок 44%, 20 чоловіків (56%). Під час другого туру у складі комісій працювали 77 жінок (46%) та 91 чоловіків (54%). Однак у керівному складі було 14 жінок (58%) 10 чоловіків (42%).

Нагадаємо, 18 лютого 2019 року Центральна виборча комісія утворила 12 окружних виборчих комісій у Львівській області. Кожна з них налічує від 35 до 37 членів. Загалом до роботи окружних виборчих комісій у Львівській області залучено 432 особи, що становить 5,87% від усієї кількості членів окружних виборчих комісій у межах усієї України. 39 із 44 кандидатів на пост Президента мають своїх представників серед членів окружних виборчих комісій на Львівщині. 33 із них мають максимальну кількість – 12 представників. Більше про те, скільки членів ОВК Львівщини представлятимуть кожного з кандидатів читайте за посиланням.

Нагадаємо також, що окружні виборчі комісії (ОВК) – це колегіальні органи, уповноважені організовувати підготовку та проведення виборів Президента України на визначеній території. Вони утворюються Центральною виборчою комісією у кількості не менше дванадцяти осіб у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

ОВК формуються на основі подань, здійснених кандидатами на пост Президента України, з розрахунку по одній особі до однієї виборчої комісії від одного кандидата. Оскільки законодавець встановив лише мінімальну кількість членів, яка може входити до складу ОВК, а до максимальної кількості таких обмежень немає, тому членів ОВК може бути стільки, скільки є кандидатів на пост Президента України. Така норма є чинною з 2014 року, натомість у 2010 році кожен кандидат міг подати по два представники до складу комісії.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:
Тарас Радь, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Львівській області
тел.:+38 098 765 86 22