Представники різних політичних сил на місцевому рівні розповіли спостерігачам ОПОРИ про розповсюдження продуктових пакетів в Первомайському, Близнюківському, Балаклійському районах Харківської області. Підкуп виборців здійснювався від імені Благодійного фонду Дмитра Добкіна, кандидата-самовисуванця в 178 ВО, який включає зазначені райони.

Prod nabir Dobkin

Перше повідомлення про підкуп виборців надійшло ОПОРІ від керівника Первомайського районного штабу політичної партії «БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА» Олени Коц. За її словами, 25 та 26 вересня в місті Первомайський працівники соцслужби адресно розносили громадянам-дітям війни продуктові набори від Благодійного фонду самовисуванця Дмитра Добкіна.

Також Олена Володимирівна додає, що 29 вересня її знайомі зафіксували на відео, як в схемі підкупу виборців беруть участь вихователі  дитячого садку № 10 м. Первомайський. За словами очевидців, до виховного закладу під'їхав автомобіль, власником якого є місцевий підприємець. Потім він та його дружина, яка працює вихователем у цьому дитсадку почали діставати з багажника автотранспорту синього кольору сумки з символікою Благодійного фонду Дмитра Добкіна та передавати їх вихователям.

Про другий епізод підкупу виборців наборами продуктів спостерігачі довідалися від Володимира Голубцова, заступника голови Балаклійської районної партійної організації ВО “Батьківщина”. В особистій розмові з ним стало відомо про два випадки підкупу виборців кандидатом-самовисуванцем від 178 ВО Дмитром Добкіним в м. Балаклія. Перший, за його свідченням, відбувся 27 вересня в другій половині дня: “До мене випадково, я б навіть не знав, подзвонили в квартиру. Я вийшов. Стоїть жінка з пайками та великими списками. Я у неї спитав, що вона хоче. Вона мене добре знає. Знала, що я працюю в “Батьківщині”. А я — що вона “регіоналка”. Вона сказала, що помилилась та подзвонила у сусідню квартиру. Її швидко туди впустили. Я дочекався її виходу з квартири та сказав “Ви займаєтеся підкупом виборців””. Після цього, як продовжує Володимир Голубцов, “благодійниця” втекла.

Як дізнався заступник голови районної парторганізації, в сумці синього кольору від Благодійного фонду Дмитра Добкіна знаходилися “гречка, згущене молоко, консерви, чай та олія”. Ці ж пакунки розносили і 29 вересня, коли свідком події стала дружина Володимира Голубцова. Вона, повертаючись з місцевого базару, о 10:30 біля власного під'їзду знову зустріла цю ж жінку. Остання спитала у дружини Володимира Голубцова, чи не знає вона, як можна знайти ще одну жительку цього будинку, бо “їй пайок положений”. Так і не дочекавшись потрібну людину, “благодійниця” пішла.

Третім районом 178 ВО, де роздавали благодійну допомогу від самовисуванця-мажоритарника, став Близнюківський. За повідомленням Миколи Савченка, депутата Близнюківської райради, голови Близнюківської районної парторганізації ВО “Батьківщина”, 26 вересня знайомі сповістили його, що в приміщенні Районної ради ветеранів розповсюджують продуктові набори від Дмитра Добкіна. Як свідчить Микола Іванович, в процесі роздачі були задіяні не тільки працівники Ради ветеранів, але й сільські голови,  активні пенсіонери. Саме вони займалися організацією доставки благодійної допомоги до помешкань пенсіонерів. Але в більшості випадків пенсіонери приходили в пункт роздачі самостійно.

Сам пакунок складається з «пачки гречки, чаю, консерви, банки згущеного молока, півлітрової пляшки олії, листівки з фотографією Дмитра Добкіна та написом “Бажаю здоров'я”».

29 вересня Микола Савченко вирішив на власні очі переконатися в тому, як здійснюється підкуп виборців. Для цього він завітав до приміщення Районної ради ветеранів. Під час розмови з присутніми — заступником голови ради Михайлом Волковим та бухгалтером Марією Кіне — Микола Савченко запропонував обдзвонити всіх ветеранів, щоб ті погодилися віддати пакунки “на фронт”. На що Михайло Волков зауважив: “А ви візьміть і подзвоніть, 2 600 — візьміть і подзвоніть”. Потім додав, що допомога здійснюється від чинного депутата. Микола Савченко наголосив присутнім, що те, що відбувається, є порушенням Закону, адже Дмитро Добкін є кандидатом в депутати.

Після цієї розмови, Микола Савченко звернувся в письмовій формі до Близнюківської районної ради та Близнюківської райдержадміністрації. Він також намагався опублікувати статтю про підкуп в місцевій газеті, на що отримав відмову. Але він був викликаний до Прокуратури, де в усній формі розповів, що відбувалося в Районній раді ветеранів.

Answer Blyznuky

Громадянська мережа ОПОРА акцентує на тому, що надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт під час передвиборчої агітації є протизаконним. Відповідно до частини 14 Статті 74 Закону України “Про вибори народних депутатів України” такого роду передвиборча агітація, в якій згадується ім’я кандидата, є непрямим підкупом виборців.

 
 
Довідково:
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.
Починаючи з вересня 2014 року, Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Мережа залучить до моніторингової кампанії 213 довготермінових спостерігачів, які працюватимуть у всіх регіонах України від офіційного старту виборчої кампанії до оголошення остаточних результатів виборів. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.