Окружна виборча комісія №179 згідно із затвердженим кошторисом може оплатити лише один проїзд дільничних виборчих комісій до окружної комісії в день голосування. Це унеможливлює повернення ДВК на дільницю для уточнення протоколів.

Про це спостерігачам ОПОРИ стало відомо від керівного складу окружної комісії № 179. За словами голови комісії Олександра Чорного, ОВК мала провести тендер щодо організації транспортних перевезень, проте не встигла цього зробити за попереднього керівництва.

Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» ОВК має проводити тендерні (конкурсні) закупівлі, в тому числі щодо питань транспортування членів ДВК та виборчої документації протягом виборчого процесу. За роз’ясненням Центральної виборчої комісії ОВК не може застосовувати процедуру, передбачену ч. 2 ст. 51 ЗУ  «Про вибори народних депутатів», що визначає наступне: закупівля товарів, оплата робіт, послуг для підготовки і проведення виборів здійснюються Центральною виборчою комісією, окружними виборчими комісіями за рахунок коштів Державного бюджету України без застосування тендерних (конкурсних) процедур, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Як зазначає ЦВК, ОВК має керуватись Законом України «Про публічні закупівлі», адже він був прийнятий пізніше та має більшу силу. Відповідний Закон обмежує ОВК у закупівлях, які можуть бути проведені без тендеру, до 200 тисяч гривень.

«Закон про тендери вийшов пізніше закону про вибори. Тобто він має більшу силу. Відповідно 200 тисяч гривень для нас – це стеля. По всіх розрахунках їх вистачає на одну доставку ДВК до ОВК. Тобто 1 поїздка туди-назад. Якщо комісії треба буде повертатись на уточнення, тоді вже РДА має забезпечити їх транспортом. В цьому випадку РДА відмовилась у зв’язку із браком транспортних засобів. З того, що ми бачили з навчання, комісії всі протоколи розуміють. Ми їм ще зробимо додаткове навчання саме по протоколу. Вони нам нададуть інформацію перед виїздом, тож ми зможемо її перевірити. ЦВК рекомендувала не перевищувати 200 тис. і перевізника визначати самим. Ми зв’язалися зараз з представниками Харківської обласної державної адміністрації, питання вирішується. Можливо, сільські та селищні ради ще прийдуть нам на допомогу», - зазначає голова ОВК №179 Олександр Чорний.

Заступник голови комісії Олександр Коновал бачить проблему в неузгодженості виборчого законодавства та законів, прийнятих пізніше:

«Суть проблеми в Законі про публічні закупівлі, коли провести тендер у відведені строки неможливо. По-друге, як завжди, грошей скільки б їх не було, завжди мало. Також адміністрації зобов’язані сприяти виборчим комісіям у виконанні повноважень та організації виборчого процесу, проте такої співпраці, за виключенням Краснограду, немає. Тому транспорту немає. Якщо не будуть допомагати місцеві адміністрації та ЦВК – будемо робити те, що можливо».

У свою чергу, секретар комісії Роман Зубанюк згадує про відсутність фінансування на транспортування бюлетенів з ОВК до ДВК і те, що саме через це голова комісії прийняв рішення проводити виїзні засідання. Про це ОПОРА писала раніше. Щодо проблеми транспортування в день виборів відзначає наступне:

«Завжди комісії справлялись з транспортом. Тут змінили старих людей, та виявляється, що у нас не вистачає грошей на транспортні послуги, що нам треба проводити тендер. Що це через це, що старий голова комісії не провів тендер, у нас тепер проблеми, нам не вистачає в кошторисі грошей….. Щодо відсутності грошей на повторне транспортування ДВК у день виборів – я не можу це прокоментувати, не знаю. Це порушення Закону, як це буде організовано поки вам не можу сказати. Як вирішення проблеми було запропоновано декілька варіантів. Один з них – звернутися до голови Харківської обласної державної адміністрації за допомогою, що в нас вибори під загрозою зриву. Проте голова комісії нас не почув. Тобто рішення ми колегіальне не приймаємо, це у нас вирішує голова».

Відповідно до Постанови ЦВК від 26 січня 2012 року №18 «Про вимоги до приміщень окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, норми забезпечення виборчих комісій обладнанням, інвентарем, транспортними засобами і засобами зв’язку, оргтехнікою, іншими матеріальними цінностями, види послуг, які виборчі комісії можуть закуповувати за рахунок коштів Державного бюджету України» для забезпечення роботи виборчих комісій органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування надають обладнання, інвентар, транспортні засоби, засоби зв’язку, оргтехніку, інші матеріальні цінності дільничній виборчій комісії.

Згідно із ч. 1 ст. 51 ЗУ «Про вибори народних депутатів України» органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їх повноважень: надавати необхідні приміщення відповідно до норм, встановлених цим Законом або відповідними рішеннями Центральної виборчої комісії, прийнятими на виконання вимог цього та інших законів, сприяти в облаштуванні цих приміщень; забезпечувати їх охорону, а також охорону виборчих бюлетенів та іншої виборчої документації; надавати згідно із встановленими Центральною виборчою комісією нормами та переліком транспортні засоби і засоби зв'язку (з оплатою послуг щодо їх встановлення та підключення), обладнання, інвентар, оргтехніку, що підлягають поверненню після припинення діяльності виборчих комісій. Порядок оплати або відшкодування зазначених послуг встановлюється Кабінетом Міністрів України.

До 2015 року під час виборчих процесів закупівлі товарів, робіт і послуг для підготовки та проведення виборів здійснювалися за спрощеною процедурою, оскільки дія законів України про здійснення державних закупівель не поширювалася на зазначені закупівлі. Водночас з прийняттям Закону України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року закупівлі всіх товарів, робіт і послуг для підготовки та проведення виборів повинні здійснюватися у загальному порядку через електронну систему закупівель, оскільки згідно з ч. 7 ст. 2 Закону забороняється придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених Законом, та укладання договорів, які передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених Законом. Замовник не має права ділити предмет закупівлі на частини з метою уникнення проведення процедури відкритих торгів або застосування цього Закону. Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону "Про публічні закупівлі"  умови, порядок та процедури закупівель товарів, робіт і послуг регулюються виключно цим Законом, крім передбачених у ньому ж випадків, і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно норми щодо внесення змін до цього Закону.

Водночас зазначений порядок суперечить ч. 2 ст. 51 Закону України "Про вибори народних депутатів України" від 17 листопада 2011 року, в якому визначено, що закупівля товарів, оплата робіт, послуг для підготовки і проведення виборів здійснюються Центральною виборчою комісією, окружними виборчими комісіями за рахунок коштів Державного бюджету України без застосування тендерних (конкурсних) процедур, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

ОПОРА неодноразово звертала увагу на проблему дотримання законних строків проведення публічних закупівель під час виборів у 2019 році, яка потребує законодавчого врегулювання.

«Під час підготовки Виборчого кодексу неодноразово обговорювалося внесення змін до закону про публічні закупівлі. На етапі обговорення погодженою з ЦВК та експертами була позиція щодо внесення до цього закону змін, відповідно до яких дія цього закону  не пощирюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари і послуги, необхідні для виконання окружними виборчими комісіями повноважень з підготовки та проведення виборів в Україні у період виборчого процесу. Чомусь на останньому етапі ця редакція не була включена в остаточний текст, який в основному готували самі ж представники ЦВК. Тепер ситуацію, що склалася, слід оперативно вирішувати на рівні сприяння організації виборів місцевими органами виконавчої влади та місцевого самоврядування. Хоча слід розуміти, що витрати на транспортування бюлетенів в цих органів також не передбачені, а використання наприклад шкільних автобусів та коштів на їх заправку може буде згодом визнано нецільовим використанням. Проте це питання потребує нагального вирішення, і ОВК намагається залучити органи місцевого самоврядування та обласну державну адміністрацію, але тут мала б зайняти  проактивну позицію і ЦВК шляхом офіційного звернення до Кабінету міністрів та Харківської ОДА», - зазначила старша радниця  з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба.

Нагадаємо, проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 179 відбудуться 15 березня 2020 року. Вибори відбудуться у зв’язку з призначенням Олексія Кучера, що представляв 179 ВО У Верховній Раді (фракція «Слуга народу»), головою Харківської обласної державної адміністрації. Громадянська мережа ОПОРА здійснює спостереження за перебігом виборчого процесу.

Згідно з «Прикінцевими та перехідними положеннями» Виборчого кодексу України, проміжні вибори у 179 ВО відбудуться за Законом про вибори народних депутатів України 2012 року.

За коментарями звертайтеся:

Микола Зінченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Харківській області

тел.: 099 788 36 60

email: nikalyay1@gmail.com