Закарпатський окружний адміністративний суд відмовив кандидату в нардепи Едгару Токарю («Слуга народу») у задоволенні його позову в частині  перерахунку голосів на шістьох виборчих дільницях округу №69 (центр – Мукачево). Разом з тим суд частково задовольнив позов кандидата, а саме – визнав протокольне рішення №3 від 23 липня протиправним та скасував його. Власне цим протокольним рішенням ОВК 23 липня відмовила у задоволенні заяви кандидата Токаря у перерахунку голосів на певних ДВК округу. Також суд зобов’язав окружну виборчу комісію знову розглянути скаргу кандидата Токаря щодо зафіксованих його спостерігачами порушень. 

Кандидат у нардепи Едгар Токар звернувся до суду із вимогами зобов’язати окружну виборчу комісію визнати протокольне рішення комісії №3 протиправним, розглянути його знову, а також зобов’язати ОВК здійснити перерахунок на окремих шести дільницях округу.

Судовий позов колегія суддів Павла Микуляка, Ярослави Калинич на чолі з Русланом Ващиліним почали розглядати 29 липня, засідання разом із перервами тривало з 17 до 23 години вечора. Потім суд оголосив перерву до 9 ранку 30 липня. Засідання тривало до 13.30, потім знову було оголошено перерву, засідання продовжилося близько 18 години.

Як повідомляє спостерігач ОПОРИ, сторона позивача наголошувала на порушеннях на проблемних, на їхню думку, шести дільницях округу: №210177 (с. Суха, Іршавський район), №210312 (с. Завидово, Мукачівський район), №210313 (с. Залужжя, с. Ромочевиця, Мукачівський район), №210337 (с. Нове Давидково, Мукачівський район), №210696 (м. Мукачево, дошкільний навчальний заклад №9), №210712 (спеціальна виборча дільниця у Мукачівській районній лікарні). Позивач стверджує, що їхня сторона зафіксувала чисельні порушення на цих дільницях, зокрема – видачу бюлетенів виборцям без пред’явлення паспорта, голосування по двоє у кабінці. Сторона позивача наголошувала на виявлених ними порушеннях, тому наполягала на необхідності перерахунку на згаданих шести ДВК. Також сторона позивача наполягала, що ОВК 69 не розглянула їхні заяви про порушення по суті, а підійшла до вирішення питання формально та відхилила ці заяви, оформивши це у вигляді протокольного рішення №3, яке й оскаржувалося.

Ввечері, 29 липня, до справи було долучено як третю сторону без самостійних вимог на стороні відповідача – ОВК №69 – кандидата по цьому ж округу Віктора Балогу. Інтереси Віктора Балоги  в суді представляв його довірена особа в окрузі 69 Олександр Лендєл. Представник кандидата Балоги наполягав, що позивач не подавав скарги до відповідних виборчих дільниць, де нібито були вчинені порушення, а ті акти про порушення, які фігурують у позовній заяві, не всі були зареєстровані у конкретних ДВК. Також він наголошував, що акти без скарги є недійсними, оскільки мають бути додатками до скарг чи заяв.

Крім цього довірена особа Віктора Балоги наголошував, що на тих шести ДВК були й члени  комісії від партії «Слуга народу», які не висловлювали у підсумкових протоколах окремої думки щодо нібито вчинених порушень.

Сторона позивача наголошувала на виявлених ними порушеннях, тому наполягала на необхідності перерахунку на згаданих шести ДВК.

Під час засідання сторони дослідили докази, а саме – документи, фото та відео. Також сторона позивача використала відео спостерігача ОПОРИ про те, як представники дільничної виборчої комісії №210312 із села Завидово, здавали протоколи з результатами голосування ОВК у відкритому пакеті.

В підсумку, дослідивши докази обох сторін, вислухавши їхні аргументи, а також вислухавши покази двох свідків на стороні позивача, колегія суддів вирішила задовольнити позов частково.

Нагадаємо, 24 липня ОВК №69 прийняла рішення провести повторний підрахунок голосів на всіх виборчих дільницях округу. Центральна виборча комісія скасувала постанову ОВК №69 (центр – Мукачево) від 24 липня про повторний підрахунок голосів на всіх 133 дільницях округу.

Як йдеться на сайті ЦВК, у вівторок, 30 липня, Центральна виборча комісія прийняла оригінал протоколу від ОВК №69.

На сайті ЦВК оприлюднено результати голосування по одномандатному виборчому округу №69. За результатами лідером став кандидат Віктор Балога (35,81% – 21 265 голосів), на другій позиції – кандидат Едгар Токар (34,47% – 20 467 голосів). Різниця між кандидатами склала 798 голосів.

За коментарями звертайтеся:
Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Закарпатській області
тел.: 0976446639; 09903198862
e-mail: zakarpattya@opora.org.ua
Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0502309596

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.