Окружна виборча комісія №70 із центром у Сваляві не видала спостерігачу ОПОРИ копію протоколу про підсумки голосування на цьому окрузі. Комісія повезла здавати виборчу  документацію до Центральної виборчої комісії.

У п’ятницю, 26 липня, голова окружної виборчої комісії №70 Василь Кошеля повідомив спостерігачу ОПОРИ, що не може  видати копію протоколу та мотивував це тим, що є лише його чорновий варіант та немає усіх необхідних підписів, адже багато членів ОВК знаходяться на лікарняному. Також Василь Кошеля спершу зазначав спостерігачу ОПОРИ, що надасть йому копію протоколу після того, як відвезе документи до Центральної виборчої комісії. Після зауваження представника ОПОРИ про те, що ОВК повинна надати копію протоколу спостерігачам до відправки документів у ЦВК, голова комісії погодився надати протокол одразу після того, як чистовий варіант буде готовий та запевнив, що надасть копію у понеділок, 29 липня, коли продовжиться засідання комісії.

29 липня зранку спостерігач ОПОРИ приїхав у приміщення окружної виборчої комісії та дізнався, що члени ОВК поїхали здавати виборчу документацію разом із протоколом про підсумки голосування в окрузі Центральній виборчій комісії. Сам голова ОВК Василь Кошеля телефоном сказав спостерігачу ОПОРИ лише те, що зайнятий, а тому - не має часу розмовляти.

Враховуючи, що комісія повинна видати офіційним спостерігачам копії протоколів одразу після закінчення засідання, представник ОПОРИ підготував заяву до поліції по факту невидачі протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування у межах округу №70, за що передбачена відповідальність за статтею 212-17 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до частини 10 статті 96 Закону України “Про вибори народних депутатів України” кандидату в депутати в одномандатному окрузі, довіреній особі кандидата у депутати в одномандатному окрузі, офіційному спостерігачу на його прохання невідкладно видається копія протоколу (у тому числі з поміткою "Уточнений") окружної виборчої комісії про підсумки голосування в межах одномандатного округу та, за наявності, копія протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці в одномандатному окрузі з розрахунку по одній копії кожного протоколу для кожного кандидата у депутати в одномандатному окрузі та офіційного спостерігача. Зазначені копії засвідчуються на кожній сторінці головою та секретарем окружної виборчої комісії і скріплюються печаткою виборчої комісії.

Згідно зі ст. 212-17 Кодексу про адміністративні правопорушення України за ненадання у випадках та порядку, встановлених законом, головою відповідної виборчої комісії або особою, яка відповідно до закону виконує його обов'язки, копії виборчого протоколу передбачено адміністративну відповідальність у вигляді накладення штрафу від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За коментарями звертайтеся:
Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Закарпатській області
тел.: 0976446639; 09903198862
e-mail: zakarpattya@opora.org.ua
Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0502309596

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.