Центральна виборча комісія скасувала постанову ОВК №69 (центр - Мукачево) від 24 липня про повторний підрахунок голосів на всіх 133 дільницях округу.  У суботу, 27 липня, в ОВК встигли перерахувати бюлетені лише на 4 дільницях, у ЦВК такі дії визнали протиправними.

За інформацією довготермінового спостерігача ОПОРИ, перераховувати голоси виборців в  окружній виборчій комісія почали зранку, 27 липня. Станом на 18 годину члени комісії опрацювали документи лише чотирьох дільниць. У процесі повторного підрахунку було виявлено кілька неточностей.

Зокрема, як  інформує спостерігач ОПОРИ, під час  підрахунку бюлетенів виборчої дільниці №210003 члени виявили ще один недійсний бюлетень по багатомандатному виборчому округу та по одному додатковому бюлетеню на користь Віктора Балоги й Едгара Токаря, які не були враховані під час первинного підрахунку.

Під час перерахунку голосів на дільниці №210004 виявили ще три недійсні бюлетені по багатомандатному округу, крім цього, не вистачало одного бюлетеня. Під час перерахунку голосів на дільниці №210012 знайшли чотири бюлетені із позначкою «за» на користь кандидата Едгара Токаря, які не були враховані раніше, а також нарахували на 2 контрольні талони більше, ніж вказано у списку виборців.

Близько 18.00 до ОВК 69 надійшло повідомлення із ЦВК про відміну постанови окружної виборчої комісії №69.

«Щодо самого процесу перерахунку на ОВК, то в ньому вбачаються ознаки порушення процедури, - зазначає координатор Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області Ярослав Гулан. - Зокрема, як ми бачили, в одному випадку члени ДВК одночасно рахували і бюлетені, і контрольні талони, в іншому - кілька людей одночасно перераховували невикористані бюлетені. У пункті 3 частини 5 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» йдеться, що перерахунок проводиться у порядку, встановленому цим Законом. В Законі прописано, що при підрахунку виборчих бюлетенів визначений виборчою комісією член рахує бюлетені окремо. Забороняється одночасно рахувати бюлетені двом і більше членам комісії. Відтак в ОВК 69 створено прецедент оскарження уже самої процедури перерахунку. Зафіксований спосіб повторного підрахунку не дозволяє суб'єктам виборчого процесу, які беруть участь у засіданні, належним чином відслідковувати процедуру».

Нагадаємо, рішення про повторний підрахунок голосів ОВК прийняла на засіданні 24 липня на підставі заяв кандидата у народні депутати Віктора Балоги («Єдиний Центр») та уповноваженої особи від кандидата у нардепи Едгара Токаря («Слуга народу»).

У повідомленні Відділу взаємодії із засобами масової інформації Секретаріату Центральної виборчої комісії, яке розмістили на сайті ЦВК, йдеться, що окружна виборча комісія №69 прийняла постанову про перерахунок голосів всупереч вимогам закону, з перевищенням наданих їй повноважень.

У постанові ЦВК №1830 від 27 липня також йдеться, що дії ОВК 69 у суботу, 27 липня, у контексті розпочатого перерахунку визнано протиправними.

«Розглянувши вказану постанову ОВК та інші наявні матеріали, Комісія встановила, що заяви та скарги, на підставі яких  вказаною комісією прийнято рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на всіх виборчих дільницях округу, надійшли вже після прийняття документів від ДВК. Таким чином, ОВК прийняла вказану вище постанову всупереч вимогам закону, з перевищенням наданих їй повноважень», - йдеться у повідомлення.

Натомість ЦВК зобов’язала ОВК №69 невідкладно встановити підсумки голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 69 і підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 69.

За інформацією спостерігача ОПОРИ, у суботу ввечері окружна виборча комісія №69 оголосила технічну перерву, попередньо - до понеділка, 29 липня.

Відповідно до частин 8 статті 113 Закону України «Про вибори народних депутатів України», виборча комісія вищого рівня на підставі скарги, рішення суду або з власної ініціативи може скасувати рішення виборчої комісії нижчого рівня та прийняти рішення по суті питання або зобов'язати виборчу комісію нижчого рівня повторно розглянути порушене питання.

Згідно з частиною 15 статті 33 цього ж Закону, рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або визнане протиправним та скасоване судом. У такому випадку виборча комісія вищого рівня має право прийняти рішення по суті питання.

За коментарями звертайтеся:
Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Закарпатській області
тел.: 0976446639; 09903198862
Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0502309596
                                                                              

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)