Станом на 11 годину 25 липня на сайті Центральної виборчої комісії є інформація про 100% опрацьованих протоколів дільничних виборчих комісій по округу №70 (центр - Свалява). За інформацією спостерігача ОПОРИ, окружна виборча комісія №70 під час засідання приймала уточнені протоколи окремих дільничних виборчих комісій без їх присутності. Ввечері, 24 липня, ОВК оголосила «технічну» перерву до ранку, втім 25 липня стало відомо, що засідання комісії продовжили вночі, про що спостерігача ОПОРИ не інформували.

Як повідомляє спостерігач ОПОРИ, ще у вівторок, 23 липня, кілька дільничних виборчих комісій привезли на ОВК уточнені протоколи та просто залишили їх, не чекаючи поки ОВК  розглядатиме ці документи. Спостерігач ОПОРИ наголосив членам ОВК, що приймати уточнені протоколи без присутності членів дільничних комісій є порушенням процедури. Після цього, члени окружної комісії почали приймати при присутності в залі спостерігача ОПОРИ  протоколи лише від тих дільниць, члени яких були на місці.

У середу, 24 липня, ОВК продовжувала приймати уточнені протоколи дільничних виборчих комісій. Станом на 17 годину члени ОВК приймали протоколи дільничних комісій, відкривали та відправляли їх до серверної для внесення даних в інформаційно-аналітичну систему без присутності членів цих ДВК задля прискорення процесу.

Відзначимо, при присутності спостерігача ОПОРИ члени ОВК приймали документи у відсутніх ДВК, передавали ці дані до серверної (імовірно, для введення у систему), однак не голосували за затвердження про прийняття цих протоколів.

За словами спостерігача ОПОРИ, дільничні виборчі комісії, протоколи яких були відправлені на уточнення і ще не прийняті, 24 липня по обіді мали приїхати на засідання окружної виборчої комісії. Але із цих ДВК з’явилися не всі. Як видно на відео, яке надав представник ОПОРИ, для пришвидшення процесу члени окружної комісії розглядають протоколи ДВК, а представників від цих ДВК на засіданні немає. Ймовірно, члени ОВК планували голосувати за уточнені протоколи без присутності членів ДВК, однак після зауваження спостерігача ОПОРИ не стали цього робити.

Засідання тривало до вечора 24 липня, як зазначає представник ОПОРИ, члени деяких ДВК, від яких вже нібито прийняли уточнені протоколи, вимушені були приїхати до окружної виборчої комісії вдруге, через що у приміщенні, де проходило засідання, виникали конфлікти. Станом на 22:30 ОВК оголосила технічну перерву до 25 липня. За інформацією ОПОРИ, тоді залишалося ще близько 10 ДВК, від яких потрібно було прийняти уточнені протоколи.

О 10 годині 25 липня приміщення ОВК було зачинене, однак на сайті Центральної виборчої комісії з’явилася інформація про 100% опрацьованих протоколів по цьому округу. Як повідомив спостерігачу ОПОРИ 25 липня голова ОВК №70 Василь Кошеля, засідання провели вночі, тому інформація про всі опрацьовані протоколи і розміщена на сайті ЦВК.

Відповідно до частини 8 статті 94 Закону України «Про вибори народних депутатів», дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений окружною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до відповідного протоколу без перерахунку виборчих бюлетенів. Протокол (протоколи) з поміткою «Уточнений» транспортується до окружної виборчої комісії в порядку, встановленому статтею 93 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколу (протоколів) дільничної виборчої комісії з поміткою "Уточнений" і занесені до цього протоколу (цих протоколів) відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії.

Згідно з частиною 9 статті 94 цього ж Закону, з моменту початку прийняття окружною виборчою комісією документів дільничних виборчих комісій окружна виборча комісія почергово, після ухвалення рішення про врахування відомостей протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях в одномандатному окрузі, на підставі відповідних протоколів дільничних виборчих комісій (у тому числі з поміткою "Уточнений") та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв’язку із спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці, через автоматизовану інформаційно-аналітичну систему передає Центральній виборчій комісії оперативну інформацію про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях одномандатного виборчого округу (із зазначенням усіх відомостей, що містяться у відповідних протоколах дільничних виборчих комісій). Центральна виборча комісія невідкладно оприлюднює зазначені відомості на своєму офіційному вебсайті.

За коментарями звертайтеся:

Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Закарпатській області

тел.: 0976446639; 09903198862

e-mail: zakarpattya@opora.org.ua

Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0502309596                                                                       

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)