На спеціальній виборчій дільниці №000001 в Ужгороді, яка утворена на тимчасовій основі у “Закарпатській установі виконання покарань №9”, із 295 виборців приблизно 215 не отримали бюлетень для голосування в одномандатному виборчому окрузі №68 (центр - Ужгород).

Про це на цій ДВК повідомили представнику ОПОРИ. Як пояснила голова ДВК Світлана Куртанич, у списку є 287 виборців, які перебувають наразі у СІЗО. Із них лише 72 отримали по два бюлетені, оскільки їхнє місце проживання - у межах округу. Таке роз’яснення, зі слів керівниці ДВК, їм надали в окружній виборчій комісії №.68. Решта людей у СІЗО проголосували лише за партійні  списки.

За словами начальника відділу Державного реєстру виборців Ужгородської міської ради Григорія Жиркова, для людей, які голосують на спеціальній виборчій дільниці у СІЗО, у списку виборців не робиться відмітка про тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси.

“Згідно частини 10 статті 2 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, один бюлетень в межах загальнодержавного багатомандатного округу видається виборцеві якщо він включений на відповідній ДВК як такий, якому тимчасово змінено місце голосування, - зазначає громадський омбудсмен із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА Ярослав Гулан. - Оскільки у списку виборців люди, які перебувають у СІЗО не позначені як такі, що змінили місце голосування, виникає питання щодо підстав, з яких їм не дають бюлетень для голосування в одномандатному виборчому округу. На жаль, Центральна виборча комісія не надала офіційного роз'яснення стосовно особливостей питання голосування на спеціальних виборчих дільницях. Законодавча прогалина, щодо голосування по одномандатному виборчому округу осіб,  які перебувають в СІЗО на підставі обрання щодо них запобіжного заходу або перебування в лікарні, повинна бути усунута”.

Станом на 12 годину, коли представник ОПОРИ відвідав ДВК, усі виборці вже проголосували.

Нагадаємо, що в Державній установі “Закарпатська установа виконання покарань №9” працює і спеціальна виборча дільниця на постійній основі №210783, куди включено 19 виборців, які на момент візиту спостерігача ОПОРИ вже проголосували. Вони, як поінформували на ДВК, отримали два бюлетені.

До слова, схожа ситуацію трапилася і у Кропивницькому. В окрузі № 99  на спеціальній дільниці № 000001 (СІЗО) видавали бюлетені лише по багатомандатному виборчому округу, але після втручання представників ОПОРИ, виборці СІЗО змогли проголосувати і за кандидатів-мажоритарників.

Відповідно частини 10 статті 2 Закону України “Про вибори народних депутатів”, виборець, який проживає або на день проведення голосування на виборах депутатів перебуває на території іноземної держави, а також громадянин України, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному окрузі. Реалізація цього права забезпечується включенням виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці із зазначенням, що такий виборець отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному окрузі.

За коментарями звертайтеся:
Ярослав Гулан, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Закарпатській області
тел.: 0976446639; 09903198862

Ольга Беца, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Закарпатській області
тел.: 0502309596                                                     

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)