Місто Новоград-Волинський є центром одномандатного виборчого округу № 65. Ще одне місто обласного значення у Житомирській області.  Наближене до столиці і межує з Білорусією. За місце у Верховній Раді в окрузі змагаються 10 кандидатів. 

Новоград-Волинський  знаходиться за 217 кілометрів на захід від Києва та 312 кілометрів на схід від Львова. На півночі Житомирщина межує з Республікою Білорусь, в основному з Гомельською областю, на заході – з Рівненською та Хмельницькою, на сході – з Київською, на півдні – з Вінницькою областями. За інформацією сайту Новоград-Волинської міської ради, завдяки вигідному географічному розташуванню, розвиненій мережі автомобільних шляхів та залізниць область має зручне транспортне сполучення не лише з містами України, а також з країнами Європи. Площа території – 3276,54 гектарів. Через місто пролягає Критський транспортний коридор №3 Краковець – Львів – Рівне – Новоград-Волинський – Житомир – Київ, дорога загальнонаціонального користування Київ – Чоп.

До округу входять м. Новоград-Волинський та 4 райони: Новоград-Волинський, Баранівський, Пулинський та Ємільчинський. За даними Центральної виборчої комісії, орієнтовна кількість виборців в окрузі – 148 494 осіб. Усіх дільниць – 278.

На сайті  Децентралізація gov.ua, зазначено, що в окрузі є 15 об'єднаних територіальних громад. Найбільше у Новоград-Волинському районі –  6 ОТГ, у Пулинському –4,   Баранівському – 3 та Ємільчинському –2.

Промисловість та інвестиційна привабливість

Новоград-Волинський, як і весь округ в цілому,  є привабливим для інвесторів. У регіоні зосереджений значний природний, економічний та інтелектуальний потенціалом. У Новограді-Волинському  вже не один рік працюють інвестори з Німеччини, Польщі, Румунії, Бельгії, Туреччини, Росії, Естонії та Угорщини. На сайті Новоград-Волинської міської ради зазначено, що в місті найвищий в області показник обсягу прямих іноземних інвестицій. 

Економіку міста Новограда-Волинського формують: 15 промислових підприємств, 811 юридичних осіб,  більше 4 тис приватних підприємців – фізичних осіб, – зазначають на сайті міської ради. Найбільший обсяг промислового виробництва, а саме близько 40 %, зосереджений у галузі машинобудування. Менші частки мають харчова, хімічна та нафтохімічна, легка та деревообробна промисловість. 

Серед промислових підприємств основного кола: ТОВ «Церсаніт Інвест» с.Чижівка; ТОВ «Труд» с. Сусли; ТОВ «Вудпак» с. Нова Романівка; ДП «Новоград-Волинське досвідне лісомисливське господарство» с. Майстрів; ДП «Городницький лісгосп» смт. Городниця; ДП «Новоград-Волинський сиркомбінат»; ВАТ «Житомирмолоко» с. Наталівка; ВАТ «Чижівська паперова фабрика» с. Чижівка; ПАТ «Ярунська сільгосптехніка» с. Степове.  Основні види промислової продукції: керамічна плитка та санітарна кераміка, розпилена деревина, паркет мозаїчний та індустріальний, льоноволокно, гранітна продукція, Підприємства району спеціалізуються в основному на виробництві екологічно чистих не модифікованих продовольчих продуктів, виробів з деревини, санітарної кераміки. З корисних копалин промислове значення мають запаси граніту, глини, піску. Зосереджено значне виробництво щебеню, виробів з граніту.

Скрін з сайту Новоград-Волинської РДА

Директор Агенції регіонального розвитку Житомирської області Артем Сачук у коментарі ОПОРІ розповів: 

«Новоград-Волинський це 4 за величиною місто в області. Воно найближче до західного кордону. Гарна залізнодорожна розв'язка і траса. Це індустріальний регіон, там розташоване більше польська інвестиція, це завод Cersanit, у 2005 вони увійшли, десь 1200 робочих місць, 140 млн євро. Це одна із переваг регіону, тому що для інвесторів важливо розуміти, що тут вже працює міжнародний бізнес. Там є ще польське підприємство «Факра», україно-німецьке підприємство «Леся» ще низка підприємств, які мають гарний рекарт знаходження у Новоград-Волинському. Одна з переваг, яка в них є і чого немає в інших регіонах – у них  є приватний індустріальний парк Укреколайн. Сильна управлінська команда, заступник мера вже 18 років займається залученням інвестицій. У них в планах створення індустріального парку. З міст обласного значення Малин і Новоград-Волинський я оцінюю, як ті міста, які мають найбільшу найближчу перспективу по залученню інвестицій і економічному розвитку, бо вони думають про місто в першу чергу».
Місцева влада

З 10 листопада 2015 року Новоград-Волинським міським головою є Віктор Весельський, суб'єкт висування: партія «Європейська Солідарність» (партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність»). Нині є кандидатом в народні депутати від ВО №65. 

У депутатському корпусі міської ради – 34 депутати, які представляють 8 партій. Найбільше мандатів, 9,  отримали представники «Блоку Петра Порошенка «Солідарність». 6 – від Народної партії, Радикальна партія Олега Ляшка отримала 5 мандатів, ВО «Батьківщина» – 4, від партій «Об’єднання «Самопоміч» та «Опозиційний блок» в раді по 3 депутати і найменше, по 2, від «Українське об'єднання патріотів «УКРОП» та Української народної партії. У раді є 6 фракцій, до яких входять 24 депутати та 10 позафракційних депутатів. Немає фракції партій ВО «Батьківщина» та «УКРОП». Депутати входять до складу 6 постійних комісій та 3 депутатські групи: «Європейське майбутнє», Депутатська група з питань сімейної та молодіжної політики, депутатська група з питань захисту інтересів громадян міста. 

У виконавчому комітеті міської ради 22 члени, серед яких лікарі, представники правоохоронних органів, підприємці, військові, голови ОСББ, спортсмени, представники партій.

Інтереси округу у Верховній  Раді

Виборчий округ №65 ще називають «округ Литвина». Володимир Литвин народився в Новоград-Волинському районі і є народним  депутатом у Парламенті з 2012 року. На позачергових виборах до Верховної Ради у 2014 році переміг, набравши  41.48% голосів, «за» Литвина проголосували 36 867 виборців. На другому місці міський голова Новограда-Волинського Віктор Весельський з результатом – 24.39% (21 676 голосів). Обидва балотувались як самовисуванці. На 3 місці – Віктор Гончарук від ВО «Батьківщина», який отримав 6.56 % голосів (5 836). Явка виборців становила 58.32 %. 

Володимир Литвин у політиці майже 20 років. Був головою Адміністрації Президента, з грудня 2008 року – Головою Верховної Ради, народним депутатом з 2002 по 2006 рр та з 2012 р. Має один з «найстарших» благодійних фондів  народних депутатів з Житомирської області «Майбутнє Полісся», створений ним ще в грудні 2011 року, коли Литвин був на посаді голови Верховної Ради. Нині ж Володимир Литвин балотується до Ради, як самовисуванець. 

На Президентських виборах 2019 року в окрузі перемогу отримав Володимир Зеленський, за нього проголосували 72.59% виборців (63 482 голоса). Петро Порошенко отримав 25.51 % голосів (22 312). Явка виборців у день голосування становила 59.08%

Житомирська журналістка Оксана Трокоз вважає, що конкуренція у боротьбі за депутатський мандат в окрузі досить висока. 

«Як і на минулих Парламентських виборах 2014 р так і зараз з поміж усіх кандидатів є три лідери, які активно борються за місце у Верховній Раді. Володимир Литвин балотується на кожних виборах народних депутатів, мабуть ще з 90-х років. І майже завжди йому вдавалося отримувати перемогу. Тепер бачимо серед конкурентів нових політиків, як і з депутатським досвідом, так і молодь без досвіду роботи в політиці. Боротьба на окрузі потужна і конкуренція висока. Не менш цікавим і неочікуваним може бути результат», – розповіла ОПОРІ Оксана Трокоз.

Хто змагається за місце у Верховній Раді

Представляти інтереси жителів округу у Верховній Раді хочуть 10 кандидатів у народні депутати. Один кандидат скасував свою реєстрацію до дня виборів – підприємець Олександр Навроцький від партії «Разом сила». 5 кандидатів балотуються від партій і 5 шляхом самовисування. 

Кандидатом від партії «Опозиційний блок» є член виконавчого комітету Житомирської міської ради, член партії, директор науково-дослідного бюро «Олді» Андрій Дяченко. Від партії «Слуга народу» балотується журналіст телеканалу «Еспресо» Дмитро Костюк.  ВО «Батьківщина» висунула кандидатом від округу комерційного директора  ПрАТ «Спорттовари Житомир», члена партії Олександра Оніщука. Також  балотується член Радикальної партії Олега Ляшка, сільський голова села Орепи Новоград-Волинського району Сергій Романюк.  Від партії «Опозиційна платформа – за життя» – депутат Житомирської обласної ради, член партії, комерційний директор, ТОВ «Поліська марка» Олександр Чорноморець. 

Серед самовисуванців – чинний народний депутат від округу Володимир Литвин, член Народної партії.  Новоград-Волинський міський голова Віктор Весельський. Депутат Житомирської обласної ради, директор, ДП «Городницьке лісове господарство», безпартійний Віктор Мельник. Житомирянин, спортсмен-інструктор штатної збірної команди України з шашок серед спортсменів-інвалідів з ураженням опорно-рухового апарату, Укрцентр «Інваспорт», безпартійний Олександр Гонгальський. Тимчасово не працюючий Віталій Коваленко.

Довготерміновий спостерігач ОПОРИ у ВО №65 Дмитро Клименко зазначає, що в окрузі найактивнішими є як мінімум 3 кандидати.

«Швидкий перехід від Президентських виборів до Парламентських не застав кандидатів в депутати непідготовленими. Як мінімум 3 мажоритарника вже мали свої штаби та масштабно працювали по 4 районам 65 виборчого округу. Саме вони і ведуть найбільш активну кампанію, а інші 8 кандидатів фактично є статистами процесу. Є випадки використання «чорного піару» проти кандидатів. Така недостовірна та фейкова  інформація регулярно з’являється у соціальних мережах та у місцевих ЗМІ, і є яскравим прикладом, того, що ні кандидати, ні виборці поки не готові грати по правилам та обирати на підставі чеснот та ідей, які несе кандидат, а не за черговий дитячий майданчик, дошку в школі, чи принтер у сільський клуб. А на такі випадки ця кампанія була багата. Кандидати дарували випускникам квитки на фестивалі, будували мости та грейдерували дороги, дарували тонометри, дошки, комп’ютери, принтери та торти школам, дитячим садкам, ФАПам та навіть пенсіонерам. Були також повідомлення про підкуп виборців, але заяв до поліції чи бодай відео або ж фото спроб підкупу оприлюднено не було»,  – розповів спостерігач ОПОРИ. 

Форми агітації у кандидатів традиційні, як і в інших округах: зовнішня реклама, друковані агітаційні матеріали, публікації у ЗМІ, зустрічі з виборцями, концерти з подарунками, дитячі майданчики та обладнання в навчальні заклади і тренд цьогорічної кампанії – «чорний піар». Виборці все частіше повідомляють до поліції та спостерігачам про випадки порушення виборчого законодавства.

Чим багаті та цікаві  виборчі округи № 64,  №63 та № 62 читайте в матеріалах ОПОРИ. 

За коментарями звертайтеся:
Тарас Чмут, координатор спостереження ОПОРИ за виборами в Житомирській області
тел.: +38098-829-62-64
 Ірина Кирилович, комунікаційниця ОПОРИ в Житомирській області
 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

Веб-сайт|Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)