Спостерігачі ОПОРИ зафіксували випадки можливого порушення виборчого законодавства під час заходів до свята Купала збоку кандидатів в народні депутати. Можливі ознаки порушення мали діяльність кандидатів Олександра Бублика та Олександра Мамая в 144 виборчому окрузі, Юрія Бублика в ВО 145 та Андрія Реки в ВО 149.

6 липня в Полтаві кандидат в народні депутати в 144 виборчому окрузі Олександр Мамай влаштував для містян святкування Івана Купала. Під час заходу відбувся розіграш цінних призів, повідомляють спостерігачі ОПОРИ.

Святкування відбулось на «Центральному пляжі» міста Полтави о 19 годині. На території пляжу було розміщено сцену з банером із зображенням Олександра Мамая. Також протягом заходу присутніх частували безкоштовною кашею та квасом, а дітям вручались подарунки у вигляді м’яких іграшок.

Нагадаємо, подібні подарунки Олександр Мамай роздає і під час своїх агітаційних концертів.

Близько 21 години розпочався розіграш призів. На початку заходу усім присутнім роздавали флаєри для участі в розіграші. Щоб прийняти участь необхідно було вкинути корінець з номер до лототрону, який знаходився поблизу сцени. Розігрувались такі призи: три туристичних матраци та намети, шість спортивних м’ячів, три мангали, два смартфони та п’ятнадцять велосипедів. На самому флаєрі не зазначалось, хто є організатором цього розіграшу.

На початку лотереї зі словом виступив Олександр Мамай, котрий запропонував витягати переможців дітям, після чого розпочався сам розіграш цінних призів. Перед початком та вкінці ведуча наголошувала, що святкування влаштоване за сприяння Олександра Мамая. Після лотереї відбулась дискотека для молоді.

ОПОРА намагалась зв’язатись з представниками Олександра Мамая, проте станом на 7 липня на телефонні дзвінки ніхто не відповів.

«Наразі не зрозуміло хто саме розігрував  призи. Ця подія має ознаки агітаційного заходу, так як на ньому містилась зовнішня агітаційна продукція кандидата. Так як захід відбувався за сприяння Мамая, який на початку розіграшу сам виступав зі сцени, то можна припустити, що присутні асоціювали розіграш подарунків саме від імені кандидата в народні депутати. Слід зазначити, що подібні заходи Олександр Мамай влаштовує регулярно протягом останніх років. Проте наразі він є кандидатом в народні депутати і подібні дії підпадають під виборче законодавство, згідно з яким забороняється проводити агітаційну діяльність надаючи виборцям цінні подарунки», – повідомив координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області Костянтин Донченко.

Згідно з частиною 14 статті 74 Закону України «Про вибори народних депутатів» забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.

Ще одне святкування відбулось в селі Ковалівка Полтавського району, де пройшли щорічні «Купальські гуляння». Організаторами заходу є брати Олександр та Юрій Бублики, котрі є кандидатами в народні депутати в ВО №144 та №145 відповідно.

Слід зазначити, що Олександр Бублик є сільським головою Ковалівки, а Юрій Бублик – чинним народним депутатом від 145 ВО.

Як повідомляють спостерігачі ОПОРИ, свято розпочалось близько 13 години на пляжі «Берег свободи» в Ковалівці. На території пляжу було розміщено сцену з плакатами з зображенням братів Бубликів, намети з написами «Брати Бублики», а також мікроавтобус, який є пересувною громадською приймальнею Бубликів.

О 16 годині відбувся співочий конкурс «Караоке на майдані» за участі Ігоря Кондратюка. Переможці конкурсу отримали цінні подарунки, зокрема телевізор, електром’ясорубку та холодильник. Вручали подарунки безпосередньо брати Бублики. Сам Юрій Кондратюк перед врученням подарунків подякував Бубликам, що вони «підготували сюрпризи для деяких наших учасників».

Також під час святкування можна було взяти участь в лотереї, яка відбудеться 10 липня на сторінці у фейсбук «Берег Свободи». Задля участі в розіграші необхідно було купити квиток за 20 гривень. Як повідомила агітаторка розіграшу, усі кошти йдуть на допомогу бійцям АТО. 

На завершення свята відбувся концерт за участі гурту «ТНМК» та дискотека.

Згідно з частиною 14 статті 74 Закону «Про вибори народних депутатів» забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапора партії, за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати за або не голосувати за певну партію чи кандидата у депутати або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців.

Також представники ОПОРИ зафіксували можливе порушення вимог виборчого законодавства під час святкування Івана Купала в селищі Нові Санжари. Запрошення на цей захід було розміщено на сайті Новосанжарської селищної ради.

Перед початком концертної програми зі словом виступив кандидат в народні депутати в ВО №149 Андрій Река. Під час виступу він зазначив: «вибори через 10 днів. Ідіть і обирайте кого хочете. Але не забудьте про мене».

«Цей захід, скоріше за все, влаштований за органами місцевого самоврядування. Тому агітація на такому заході кандидатом прямо заборонена Законом «Про вибори народних депутатів». Якщо ж цей захід було влаштовано не місцевою владою, а кандидатом, тоді постає питання, чому запрошення на святкування було розміщене на сайті місцевою селищної ради, так як такі дії також заборонені Законом. Наразі ОПОРА готує запит до селищної ради стосовно даного питання», – розповів Костянтин Донченко.

Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 74 Закону участь у передвиборній агітації забороняється органам виконавчої влади, органам влади Автономної Республіки Крим та органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам і судам.

Також, згідно з частиною 4 статті 74 Закону забороняється проведення агітаційних заходів, розповсюдження передвиборних агітаційних матеріалів, демонстрація агітаційних фільмів чи кліпів, розповсюдження виборчих листівок, плакатів, інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, у яких розміщено матеріали передвиборної агітації, публічні заклики голосувати за чи не голосувати за партії - суб’єктів виборчого процесу, кандидатів у депутати в одномандатному окрузі або публічна оцінка діяльності цих партій чи кандидатів у депутати під час проведення заходів, організованих органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, державними чи комунальними підприємствами, закладами, установами, організаціями.

 

За коментарями звертайтеся:
Костянтин Донченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області
тел.: +380990797361
Ігор Литвиненко, комунікаційник Громадянської мережі ОПОРА в Полтавській області
тел.: +380504062015
 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)