25 червня в Кременчуці спостерігачі ОПОРИ зафіксували розповсюдження газет «Зе! Депутат. Слуга Народа» та «Голос Кременчука». В газетах агітується за псевдокандидатів від політичних партій «Слуга народу» та «Голос», котрі зареєстровані кандидатами в 146 виборчому окрузі.

Газети масово розповсюджувались по поштових скриньках багатоповерхових будинків Кременчука.

Газета «Зе! Депутат. Слуга Народа» надруковано російською мовою на чотирьох аркушах. В інформаційному бюлетені вказано, що, начебто, буде проводитись праймеріз в Кременчуці відносно вибору одного кандидату від партії.

Представлено шість кандидатур, серед яких чотири кандидати-клони, які йдуть самовисуванцями, проте вказано, що вони є директорами приватних підприємств з назвами, схожими до назви партії «Слуга народу». Серед них Тетяна Алексієнко (директор ПП «СЛУГА-НАРОДА»), Віталій Дедюрін (директор ПП «СЛУГА НАРОДА»), Ірина Дроздова (директор ПП «ЗЕ! СЛУГА НАРОДУ!») та Кирило Кузьмін (директор ПП «СЛУГА НАРОДА!»).

Також представлено двох, імовірно, реальних кандидатів від пропрезидентської партії – в ВО 146 Фелікса Уріна та в ВО 150 Олексій Мовчан. Згідно календарного плану реєстрація кандидатів мала завершитись до 25 червня включно. Станом на ранок 26 червня ЦВК ще не оприлюднила повні списки кандидатів, проте на сайті партії «Слуга народу» зазначається, що саме Фелікс Урін та Олексій Мовчан представлятимуть партію в виборчих округах №146 та №150 відповідно.

Мешканцям Кременчука пропонується здійснити волевиявлення за єдиного кандидата шляхом відправлення смс-повідомлення на вказаний номер. Як вказано в газеті, той хто набере більше голосів стане єдиним представником від партії, тоді як всі інші зобов’язані будуть зняти свої кандидатури.

Газета має усі вихідні дані, згідно з якими замовником є кандидат в народні депутати Кузьмін К.В.

Партія «Слуга Народу» вже виступила з офіційною заявою відносно кандидатів-клонів.

«Наразі у ЦВК зареєстровано майже 100 кандидатів-двійників. Вони використовують як назву партії «Слуга Народу», так і прізвище президента Володимира Зеленського, а також вираз «ЗеКоманда». Частина кандидатів у нардепи в одномандатних округах шахрайським шляхом вказали інформацію, що вони начебто працюють в організаціях із назвою «Слуга Народу», а саме – благодійних фондах, товариствах з обмеженою відповідальністю чи приватних підприємствах. Це брудна технологія, розгорнута проти партії, щоб ввести в оману людей», – йдеться в заяві партії.

Разом з цією газетою розповсюджувався інформаційних бюлетень під назвою «Голос Кременчука». Газета оформлена в стилістиці партії «Голос». На обкладинці розміщене зображення лідера партії Святослава Вакарчука та запрошення на концерт його гурту «Океан Ельзи», який відбудеться 3 липня в Кременчуці. На другій сторінці представлена офіційна програма партії. Далі йде представлення програми Олега Савченка, як кандидата від «Голосу». Також в газеті міститься інформація направлена проти Костянтина Жеваго, який балотується в ВО №150.

Згідно з вихідними даними газети, замовником та відповідальним за випуск є кандидат в народні депутати Савченко О.В.

Олег Савченко зареєстрований в якості кандидата в ВО №146 як самовисуванець, а місце роботи вказано – директор приватного підприємства «Голос!». В цей час від партії «Голос» в окрузі зареєстрований Ростислав Зауральський.

В місцевому осередку партії «Голос» повідомили ОПОРІ, що відносно даного випадку партія звернулась до поліції.

«Ми написали заяву в поліцію, юристи працюють над ситуацією. Кандидат дав інтерв’ю місцевому виданню про самозванця. А 2-3 липня на зустрічах і зі сцени Святослав про це наголосить, і ще раз представить реальну команду», – розповіла ОПОРІ координаторка партії «Голос» в Полтавській області Юлія Городчаніна.

«Технології з кандидатами-клонами використовують, щоб відібрати кілька відсотків голосів у реальних претендентів на перемогу та надати перевагу його конкурентам. Такі дії можуть мати ознаки перешкоджання виборчого права, що тягне за собою кримінальну відповідальність», – заявив координатор  спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області Костянтин Донченко.

Згідно з частиною 1 статті 157 Кримінального кодексу України перешкоджання вільному здійсненню громадянином свого виборчого права або права брати участь у референдумі, перешкоджання діяльності іншого суб'єкта виборчого процесу, ініціативної групи референдуму, комісії з референдуму, члена виборчої комісії, члена ініціативної групи референдуму, члена комісії з референдуму або офіційного спостерігача при виконанні ними своїх повноважень, поєднані з обманом або примушуванням, а також ухилення члена виборчої комісії у роботі комісії без поважних причин караються обмеженням волі на строк до трьох років або позбавленням волі на той самий строк.

За коментарями звертайтеся:
Костянтин Донченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Полтавській області
тел.: +380990797361
 
Ігор Литвиненко, комунікаційник Громадянської мережі ОПОРА в Полтавській області
тел.: +380504062015

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами до Верховної Ради. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 253 спостерігачі по всій країні. А в день голосування 21 липня 2019 року до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, що будуть набагато швидші за офіційні та точніші за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

 Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)