У вересні для користувачів із Черкащини політична реклама транслювалася з 41 фейсбук-сторінки. Значна частина промотованого контенту, а це майже 300 оплачених публікацій, була орієнтовна на потенційних виборців – мешканців громад 197 округу, де восени відбудуться проміжні вибори до Верховної Ради.

Загалом на користувачів Facebook з Черкаської області, як і в серпні, таргетується 4,2% всієї політичної реклами українського сегменту соціальної мережі. Це середній показник.

У цьому матеріалі Громадянська мережа ОПОРА зосереджує увагу на тих постах, що транслювалися зі сторінок кандидатів, як вже зареєстрованих, так і потенційних. А також тих, що були розміщені на інших акаунтах, однак згадували чи висвітлювали діяльність цих політиків. ОПОРА дослідила витрати потенційних кандидатів  за допомогою Бібліотеки  реклами у Facebook та аналізатора реклами.

Найбільше у промоцію цього місяця було інвестовано зі сторінки висуванця партії «Слуга народу» (зареєстрований 10 вересня) і чинного міського голови Золотоноші Віталія Войцехівського – 2859 доларів. Серед всіх, хто рекламував політичний контент в українському сегменті Facebook у вересні, це одинадцятий показник з найбільших витрат. Незважаючи на те, що політик має значний політичний досвід, зокрема й у балотуванні, фейсбук-сторінку, з якої транслюється політична реклама, було створено лише 29 липня 2021 року. Відповідно до інформації з дисклеймеру оплачує промоцію Віталій Войцехівський. На сторінці у вересні було 56 публікацій, що потрапили до Бібліотеки політичної реклами. У промотованих постах Войцехівський розповідає про свої візити у різні населені пункти округу, приурочені до святкових дат; вітає громадян зі святами; розповідає положення своєї програми; закликає підписатися на сторінку та відвідати сайт кандидата. Частина постів супроводжуються відеороликами, які завершуються стилізованою у кольори партії «Слуга народу» заставкою з написами, як і на білбордах та сітілайтах, які розміщені на території округу: «З довірою людей, з підтримкою президента». Відеоінтерв’ю із політиком від 2 лютого також промотувалося на сторінці видання Вичерпно, зокрема йшлося «перенесення центру 197 округу із Канева в Золотоношу — чи зіграло це майбутньому кандидату "на руку"».

Водночас наприкінці вересня у мережі було поширено три реклами із ознаками «чорного піару» та дискредитації щодо Віталія Войцехівського зі сторінки Дошка Ганьби (створена 23 вересня 2021 року). Відповідно до даних, які рекламодавець надав Facebook, оплачує рекламу — Дошка ганьби, сторінка віднесена до категорії Новини та ЗМІ, але зазначений сайт — недоступний.

139 доларів у вересні було витрачено на промопублікації зі сторінки Владислава Голуба. Всі ці пости були оплачені Владиславом Голубом, але були розміщені до його офіційної реєстрації кандидатом (24 вересня). У п’яти публікаціях політик розповідає про ініціативи ГО «Разом ми потужна сила», де він є головою наглядової ради, зокрема, розташування камер безпеки на школах у громадах округу та просвітницький тур щодо продажу землі. Із 16 по 24 вересня транслювалося відео про те, що політик оголошує про свою участь у виборах. У першій половині вересня зі сторінки ГО «Разом ми потужна сила» також було запущено 3 реклами про потенційного учасника виборів, зокрема дві публікації із результатами ймовірно фейкового соціологічного дослідження щодо зростання рейтингу Владислава Голуба як кандидата.

11 реклам транслювалося на сторінці кандидата від «Європейська Солідарність» Романа Сущенка (зареєстрований 17 вересня). Всі ці пости були опубліковані після 22 вересня, а коштували менше 100 відповідно. Рекламу оплачує Центр політичної реклами, ця ж установа є рекламодавцем на сторінці Василя Авраменка, кандидата на посаду голови Липовецької громади (Вінничина), де вибори теж будуть 31 жовтня. При цьому одна реклама на сторінці демонструвалася без відповідного застереження. Також загадується кандидат у щонайменше 7 рекламованих відео з YouTube-каналу на сторінці медіахаб Черкаси NOW.

Створена 7 вересня 2021 року, за три дні до  реєстрації в ЦВК, сторінка Наталії Степушенко почала використовувати інструмент політичної реклами з 20 вересня. Для жителів Черкащини у вересні транслювалося 6 публікацій, вартістю 263 долари. Оплачує рекламу відповідно до дисклеймеру сама кандидатка.

На сторінці політичної партії «Народовладдя» політична реклама у вересні таргетувалася на три регіони: Київ, Черкащину та Херсонщину, де партія висунула своїх кандидатів. Так, округу 197 стосувалося дві публікації: відео за участі лідера політичної сили Юрія Левченка про реєстрацію кандидатів Сергія Василюка (197 округ) та Ігоря Токовенка (184) та анонс візиту Левченка у Канів на підтримку Василюка. Сергія Василюка ЦВК зареєструвала 10 вересня.

На сторінці Новини Черкащини протягом 23-29 вересня на рекламі транслювалося відео під назвою «Андрій Іллєнко продовжує активно відстоювати інтереси  громади Подільського». Витрати на його покази склали менше 100 доларів. Водночас це була єдина публікація сторінки, яка отримала платне просування. Зазначимо, що Андрій Іллєнко – перший зареєстрований кандидат на окрузі № 197 ще від 3 вересня.

20 вересня ЦВК зареєструвала кандидатом висуванця «Національного корпусу» Дмитра Кухарчука. На власній сторінці він не запускає рекламні пости, однак фігурував у рекламних публікаціях на сторінках представників партії Ігоря Зайчука, Яна Антонюка, Костянтина Мірошніченка та сторінці Патріоти України (створена 15 червня 2021 року), які таргетуються на користувачів із Черкащини.

Матеріали (повідомлення, інформація, в т. ч. зображення, прізвище та ім’я кандидатів  у народні депутати.), що розміщені в соціальній мережі Facebook, мають ознаки передвиборної агітації (політичної реклами).

Згідно з частиною 8 ст. 68 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, кандидат у депутати в одномандатному окрузі фінансує із коштів свого виборчого фонду заходи і матеріали передвиборної агітації та розміщення політичної реклами на власну підтримку.

За коментарями звертайтеся:
Захар Колісніченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області
тел.: 0972303533
email: cherkasy@opora.org.ua