Виборчий процес довиборів народного депутата в одномандатному виборчому окрузі  стартував 1 вересня, з того часу розпочалася і офіційна реєстрація кандидатів. Один із видів публічної активності потенційних кандидатів – виборча благодійність. Таку активність спостерігачі ОПОРИ у першій половині вересня  зафіксували серед двох потенційних учасників виборчих змагань за депутатський мандат – Владислава Голуба та Івана Степанця.

16 вересня Владислав Голуб, народний депутат VІІІ скликання Верховної Ради, який тоді представляв у парламенті мешканців 197 виборчого округу (обраний у 2014 році від партії “Блок Петра Порошенка”), публічно анонсував свій намір взяти участь у виборчих перегонах цієї осені. Однак потенційний учасник кампанії проміжних виборів активно взаємодіє із виборцями, використовуючи для піару створену в червні 2021 року громадську організацію «Разом ми потужна сила» та два Культурно-освітні центри Владислава Голуба, які також були створені влітку та знаходяться у двох мікрорайонах міста Черкаси, що входять до 197 виборчого округу.

Зокрема, Центри організовують щоп’ятниці ретро-вечірки для активних і завжди молодих «Мелодії нашої молодості» у парку Сосновий бір. Одну з таких вечірок 17 вересня відвідали спостерігачі ОПОРИ. Під час зустрічі ведуча анонсувала, що захід організовано за сприяння Владислава Голуба.

Також у два культурно-освітніх центрах Владислава Голуба відбуваються різноманітні навчальні курси. У приміщенні, де проводяться заходи розміщується банер із фотографією потенційного кандидата та конструкція схожа на намет, де також розміщено портрет Голуба. Спостерігачі ОПОРИ, які відвідали один із центрів, зафіксували, що під час навчальних тренінгів не здійснюється відкрита агітація.

До дня міста Черкаси 18 вересня від цих центрів відбулися дві вуличні акції для дітлахів мікрорайонів «Дахнівський» та «Лісовий», де розташовані виборчі дільниці  ОВО № 197. Як зазначається у публікації Центру на сторінці в соціальній мережі Facebook, для дітей були проведені різного роду змагання, а «за результатами конкурсів та естафет, визначили щасливих власників справжніх футбольних м’ячів». На заходах дітям роздавали брендовані повітряні кульки із написом «Владислав Голуб», а фотографували дітей поруч із банером Центру, що також містить фотографію політика.

Також на власній сторінці у Facebook Владислава Голуба та на сторінці ГО «Разом ми потужна сила» розповідається про ініціативу зі встановлення відеокамер спостереження на школи населених пунктів округу за сприяння Голуба. Так, 20 вересня на сторінці Владислава Голуба йшлося про встановлення камер безпеки в селах Гельмязів та Каленики (входять до округу).

А на сторінці громадської організації поширили сюжет місцевого телеканалу «Вікка» від 16 вересня із ознаками замовності про те, що «на сьогодні уже 20 населених пунктів отримали такі камери безпеки».

Ще один потенційний кандидат в окрузі депутат Черкаської районної ради попереднього скликання від ВО “Батьківщина”, кандидат до Київської обласної ради від партії “УДАР” на останніх місцевих виборах  Іван Степанець в соціальній мережі Facebook 20 вересня повідомив про «допомогу» соціальним закладам (садочкам, школам) та медичним установам. Йшлося про передачу захисних масок, щитків, костюмів та медичних антисептичних засобів Софіївському, Тубільцівському старостинським округам та Мошнівській центральній лікарні. від ГО "Центр допомоги армії"». Відповідно до даних Youcontrol  благодійна організація з такою назвою існувала з 2014 року, припинила свою діяльність в 2017 році, однак вже в 2019 році в Черкасах було зареєстровано громадську організацію під назвою "ЦЕНТР ДОПОМОГИ АРМІЇ, ВЕТЕРАНАМ ТА ЇХНІМ РОДИНАМ".

Висування кандидатів на проміжних виборах розпочалося 1 вересня. Політичні партії можуть висувати своїх кандидатів до 20 вересня включно, а ось ті, хто бажають йти шляхом самовисування, мають подати документи до ЦВК до 30 вересня включно. В будь-якому випадку документи на реєстрацію мають бути подані до 30 вересня включно (частина 10 статті 107 Закону). Не пізніш як на п’ятий день з дня прийняття документів для реєстрації ЦВК має прийняти рішення про реєстрацію кандидата в депутати або про відмову (відповідно імена всіх кандидатів будуть відомі до 5 жовтня включно). Кандидат зобов’язується не пізніш як на десятий день з дня реєстрації відкрити рахунок виборчого фонду, за кошти якого має фінансуватися вся передвиборча агітація. Але офіційно агітувати кандидат має право з дня, наступного за днем прийняття ЦВК рішення про реєстрацію.

Нагадаємо, що присутність благодійності у публічній активності кандидатів межує з законодавчою забороною на здійснення агітації шляхом безкоштовного надання виборцям, установам та організаціям товарів і послуг (непрямий підкуп виборців) і належну правову оцінку таким формам активності мають надати правоохоронні органи.

Відповідно до частини 1 статті 68 Закону України «Про вибори народних депутатів України» передвиборна агітація – це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію – суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України, а згідно з частиною 8 статті 68 цього ж Закону кандидат у депутати в одномандатному окрузі фінансує із коштів свого виборчого фонду заходи і матеріали передвиборної агітації та розміщення політичної реклами на власну підтримку.

Відповідно до частини 3 статті 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» благодійні організації не мають права надавати благодійну допомогу політичним партіям або від імені політичних партій, а також брати участь у виборчій агітації.

 

За коментарями звертайтеся:
Захар Колісніченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області
тел.: 0972303533
email: cherkasy@opora.org.ua