До старту виборчого процесу проміжних виборів народного депутата на 197 окрузі, що на Черкащині, ще півтора місяця, однак потенційні кандидати вже агітують за себе концертами, зовнішньою рекламою, рекламою у соцмережах та ЗМІ. ОПОРА підготувала огляд активностей потенційних кандидатів у першій половині липня.

Потенційний кандидат від партії “Народовладдя” Сергій Василюк, відомий, зокрема, як фронтмен гурту “Тінь Сонця” провів на окрузі тиждень – із п’ятого по одинадцяте липня. Упродовж цього періоду потенційний кандидат проводив зустрічі із виборцями, розповсюджував листівки та зіграв щонайменше десять концертів у різних населених пунктах округу, зокрема й у Черкасах, Золотоноші та Каневі.

На сторінці партії “Народовладдя” у Facebook у період із 1 по 15 липня з’явилось п’ять дописів із платною промоцією з афішами концертів та зустрічей Василюка на окрузі. Один такий промотований допис був і на сторінці очільника партії Юрія Левченка, котрий супроводжував Сергія Василюка на окрузі. Також із сторінки Левченка двічі було рекламовано допис із відео про те, що, за його словами, після однієї із зустрічей у Золотоноші місцева поліція намагалась скласти адмінпротокол через порушення правил розміщення агітації на що наразі відсутні правові підстави.

Варто також згадати, що наприкінці червня Сергій Василюк на своїй сторінці розмістив відео із закликом до прихильників підтримати його фінансово та переказати кошти на заставу та ведення виборчої кампанії.

Фото 1,3,4 Фейсбук-сторінка Сергія Василюка

Народний депутат попереднього скликання від 197-го округу Владислав Голуб наприкінці червня та на початку липня звітував у Facebook про зустрічі на окрузі. Також потенційний кандидат більше за інших представлений на окрузі у зовнішній рекламі. Матеріали з ознаками джинси про нього наявні і в друкованій пресі округу. Зокрема, в газеті “Вісник Золотоніщини” (№26 від 1 липня) розміщена стаття про те, що п’ять громад на Черкащині отримали камери безпеки завдяки організації ГО Владислава Голуба “Разом ми потужна сила”. А, наприклад, у газеті “Канівчанка” (№28 від 14 липня” було розміщено статтю “Владислав Голуб: “Вивчення іноземних мов – інвестиція у майбутнє наших дітей”, де потенційний кандидат, серед іншого, розповідав про те скільки знає іноземних мов та як це йому допомагає в житті. Наприкінці він пише, що разом із своєю командою постійно працює над залученням мільйонів гривень на реконструкцію та утеплення шкіл, тощо, але при цьому наголошує, що “важливим є не тільки зовнішній вигляд навчальних закладів, а й внутрішні акценти”.

Також першого липня Владислав Голуб, якого ще за каденції у восьмому скликанні Верховної Ради, з деяким скандалом призначили головою Федерації футболу Черкаської області, виступив на сесії Черкаської міської ради з пропозицією присвоїти авторові переможного голу в матчі збірних команд з футболу Швеції та України, черкащанинові Артемові Довбику звання “почесний громадянин міста Черкаси”. Також колишній нардеп долучився до облаштування фан-зони для перегляду матчів  чемпіонату Європи з футболу в Черкасах. 

У період із 1 по 15 липня сторінка Владислава Голуба у Facebook один раз використала платну промоцію для допису, в якому потенційний кандидат звітує про те, що юристи його ГО “Разом ми потужна сила” за півмісяця провели консультації щодо ринку землі у 39 селах.

Фото 4 Фейсбук-сторінка Владислава Голуба

Депутат Верховної Ради сьомого і восьмого скликань, представник ВО “Свобода” Андрій Іллєнко теж зустрічається з людьми на окрузі, зокрема взяв участь у святкуваннях Івана Купайла у селах Прохорівка та Сушки на Канівщині, а також взяв участь у зібранні села Подільське на Золотоніщині, громада якого виступила проти будівництва заводу з протруювання насіння біля їхнього населеного пункту. Також звітує у Facebook про те, що за зверненням громади займається вирішенням проблеми закриття школи у селі Шабельники.

Окрім того, за ініціативи потенційного кандидата, в Черкасах, Золотоноші та Каневі 9, 10 та 11 липня відбулись концерти гурту Romax та співачки з псевдонімом EKA. На заходах з агітаційного намету ВО “Свобода” розповсюджували календарі із логотипом партії, та зображенням Андрія Іллєнка, а також газету із його біографією, значною кількістю фотографій, описом деяких проблем округу та контактами, а концерт у Каневі завершився переглядом фіналу чемпіонату Європи з футболу.

За період із 1 по 15 липня шістнадцять разів дописи із його сторінки отримували платне просування. Зокрема публікації із афішами концертів, про закриття школи у Шабельниках, про невтішний екологічний стан Дніпра та про зустріч у Подільському.

Фото 3 Фейсбук-сторінка Андрія Іллєнка

Депутат Черкаської обласної ради від партії “За майбутнє” Євгеній Курбет активно зустрічається із громадами та колективами підприємств на окрузі. Зокрема 4 липня побував на святкуваннях Івана Купайла у Мошнах, 6 липня надавав призи учасникам купальських змагань у Кропивні на Золотоніщині, того ж дня побував на заводі “Верес” у Каневі, 10 липня передав ліки для Черкаського обласного онкологічного диспансера, 11 липня відвідав канівський завод “Магніт” і т. ін.

У гезеті “Вечірні Черкаси” (№27 від 7 липня) було опубліковано матеріал з ознаками джинси під заголовком “Євгеній Курбет знає як знизити ціну на газ”. Цю ж статтю розмістили у низці електронних ЗМІ округу, зокрема на сайтах 18000, Kanos, Прочерк, Золотоноша city, Канівчанка та на офіційному сайті Ліплявської громади. Окрім того, до прикладу, в газеті “Вісник Золотоніщини” (№26 від 1 липня) було опубліковано матеріал із заголовком “Євгеній Курбет долучився до благодійної акції золотоніської Ліги Сміху” (сам захід відбувався ще в червні).

Окремо слід згадати, що у канівській газеті “Дніпрова зірка” (№26 від 1 липня) розміщена замітка із відповіддю потенційного кандидата на питання щодо відкриття у червні соціального магазину у Каневі. Магазин є проєктом благодійного фонду “МХП – громаді” корпорації МХП (власник Юрій Косюк). Тут можна купити виготовлену на підприємствах корпорації курятину та інші деякі продукти харчування за пільговою ціною. Євгеній Курбет відповідає, що “відкриття магазину – це результат об’єднання соціально-відповідального бізнесу та місцевої влади”. Замітка доповнюють дві його фотографії із відкриття магазину.

За період із 1 по 15 липня дописи зі сторінки потенційного кандидата вісім разів отримували платне просування.

Фото 3,4 Фейсбук-сторінка Євгенія Курбета

Депутат Черкаської обласної ради від партії “Слуга народу”, заступник голови ради Сергій Лісовий оновив зовнішню рекламу на окрузі, а також застосовує платне просування до деяких постів зі своєї сторінки, проте вона не була маркована як політична.

Разом із тим, всередині липня у Черкасах з’явилося кілька білбордів із зображенням депутата Черкаської міської ради від партії “Слуга народу” Сергія Дудки. Раніше деякі журналісти та експерти говорили, що провладна партія підтримає на цих виборах Євгенія Курбета. Однак наразі не все так однозначно. Окрім Сергія Дудки журналісти також говорять про ймовірність балотування міського голови Золотоноші, представника партії “Слуга народу” Віталія Войцехівського. Наразі офіційні коментарі від партії чи згаданих потенційних учасників процесу відсутні.

Громадський діяч, чи ж, якщо зважати на підпис в матеріалі з ознаками джинси у газеті “Вісник Золотоніщини” (№25 від 24 червня), політик Іван Степанець 2 липня долучився до організації дитячого свята в мікрорайоні Дахнівка у Черкасах, а 10 липня дарував подарунки на фольклорному  фестивалі “Мистецька Петрівка” в Гельмязові на Золотоніщині.

Фото 2 Фейсбук-сторінка Івана Степанця

Депутат Черкаської обласної ради від партії “Європейська Солідарність”, заступник голови обласної ради Роман Сущенко активно відвідує округ, зокрема і в рамках робочих поїздок, де зустрічається із громадами та колективами закладів і підприємств. Серед іншого, 1 липня він провів нараду з керівництвом Гельмязівської, Піщанської та Золотоніської тергромад, директорами шкіл, лікарями, керівниками комунальних закладів та установ, будинків культури та активом об'єднаних громад. Того ж дня відвідав Мошнівську та Канівську об'єднані громади, де провів наради з лікарями і медичним персоналом КНП “Черкаська районна лікарня с. Мошни”, з міським головою Канева, керівниками комунальних підприємств, медичних та освітніх закладів, структурних підрозділів Національної поліції, військовим комісаром, депутатським корпусом, директорами закладів культури. Також побував у Піщанській ОТГ на Золотоніщині на святкуваннях Івана Купайла, відвідав Гельмязівський психоневрологічний інтернат. 8 липня зустрівся з вчителями та батьками учнів Конончанської гімназії, яку Канівська міська рада вирішила закрити. 10 липня взяв участь у фольклорному фестивалі "Мистецька Петрівка" в Гельмязові.

Сторінка Черкаси NOW у Facebook, через яку, серед іншого, поширюють інформацію про діяльність потенційного кандидата у період з 1 по 15 липня застосовувала платну промоцію для дев’ятьох дописів. Серед них і публікації з відеоблогами Романа Сущенка про відвідини Гельмязівського психоневрологічного інтернату, про святкування Івана Купайла в Піщаному та про відкриття оновленого стадіону в Черкасах, що в ньому брав участь потенційний кандидат.

Слід зазначити, що більшість зустрічей та заходів Роман Сущенко відвідує у статусі представника облради, про що нерідко згадує у дописах-звітах. А, до прикладу, звіт про його робочий візит до Канівської та Мошненської громад опублікований на сайті облради.

Фото Фейсбук-сторінка Романа Сущенка

Нардеп кількох попередніх скликань, нині лідер партії “Громадський рух “Рідна країна”, Микола Томенко 3 липня у Каневі взяв участь у кубку з пляжного волейболу, який підтримала його партія, а 12 липня побував на ефірі черкаського телеканалу.

Фото Фейсбук-сторінка Миколи Томенка

Лідер партії “Успішна Україна” Ігор Шевченко у першій половині липня відзначився тільки фейсбук-постом таргетованим на Черкащину, у якому пропонує відповісти на питання чи варто йому балотуватися.

Депутатка обласної ради, дружина черкаського міського голови Валерія Бондаренко, радник черкаського міського голови Леонід Даценко та представник партії “Національний корпус” Ігор Зайчук, яких  ОПОРА включала до попередніх оглядів, жодною помітною публічною активністю на окрузі у звітному періоді не відзначились.

“Офіційно виборчий процес розпочнеться тільки першого вересня, за тим розпочнеться реєстрація кандидатів і лише з наступного дня після неї, згідно з законодавством, вони можуть розпочати агітацію, – говорить координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Черкаській області Захар Колісніченко. – Однак, як бачимо, значна частина потенційних кандидатів уже солідно розгорнули свої агітаційні активності. Та оскільки наразі немає виборчого процесу, немає офіційно зареєстрованих кандидатів, то й дія виборчого законодавства на них не розповсюджується. Немає, до прикладу, обмежень щодо ведення агітації, ведення агітації не з виборчого фонду партії, чи кандидата та ряду інших обмежень, чим і користуються потенційні кандидати. Та наразі ми можемо говорити лише про порушення демократичних стандартів ведення виборчих кампаній, а не про порушення закону”.

 

За коментарями звертайтеся:
Захар Колісніченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області
тел.: 0972303533
email: cherkasy@opora.org.ua