У неділю, 14 лютого, новий парламент обирали громадяни частково визнаної  Республіки Косово. З 1,8 млн осіб, які могли взяти участь в голосуванні, виборчі дільниці відвідали 844 257 виборців. 

Голосування тривало з 7:00 до 19:00 за місцевим часом на 2 382 виборчих дільницях. За даними ЦВК Косова, явка склала 47,08%. Порівняно з виборами в жовтні 2019 року, явка зросла на 2,5 % (44,59 % у 2019).

Джерело: rezultatet2021.org/en/parl/t3

Громадяни Косова, які проживають поза межами країни, голосували поштою. Як повідомляє неурядова організація “GERMIN”, Центральна виборча комісія отримала майже 43,5 тис. пакетів з бюлетенями, які надійшли різними службами доставки. Нагадаємо, що цього року ЦВК запровадила перевірку заявок виборців з діаспори за допомогою телефонних дзвінків. Якщо заявник не відповів після трьох дзвінків, заявка була відхилена.

Ці дострокові парламентські вибори проводяться після рішення Конституційного суду наприкінці грудня 2020 року, котрий визнав нелегітимним голосування за призначення уряду.

Відповідно до попередніх результатів підрахунку голосів (на етапі опрацювання інформації з 98,15% дільниць), які опубліковані на сайті ЦВК, до Асамблеї точно проходять чотири партії.

Лідирує зі значним відривом партія "Самовизначення" (Vetevendosje)   майже48 % підтримки виборців. Однак цього недостатньо, щоб мати більшість. Тож партії доведеться шукати партнера та укладати коаліційну угоду. Зокрема, для того щоб затвердити уряд. 

Джерело: Lëvizja VETËVENDOSJE!

Хоча лідер "Самовизначення" Альбін Курті був виключений зі списку кандидатів, партія наполягає на тому, що заборона стати депутатом не поширюється на його потенційну роль прем'єр-міністра. Рішення про заборону Курті кандидувати виніс Конституційний суд Косово, адже кандидати, які за останні три роки були засуджені до кримінальної відповідальності, не можуть змагатися  за місце у парламенті. Курті у 2018 році був засуджений за використання сльозогінного газу та інші насильницькі дії в залі парламенту.

Джерело: Lëvizja VETËVENDOSJE!

Також, за попередніми підрахунками, до парламенту Косово потрапляють: “Демократична партія Косово” (Partia Demokratike e Kosovës; PDK), “Демократична ліга Косово” (Lidhja Demokratike e Kosovës, LDK), “Альянс за майбутнє Косова” (Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, AAK). З партій нацменшин ілдирує  “Сербський список” (сербською: Српска листа/Srpska lista; албанською: Lista Serbe).

Джерело: rezultatet2021.org/en/parl/r

Партія "Самовизначення" вперше взяла участь у виборах в 2010 році і здобула 88 652 (12,69%) голосів і 14 місць. На парламентських виборах 2014 року отримала 99 397 (13,6%) голосів та 14 місць. На парламентських виборах 2017 року 200 138 (27,49%) голосів і 32 місця в парламенті, зайнявши другу позицію. На парламентських виборах 2019 року  "Самовизначення" стало лідером  221 001 (26,01%) голосів та 29 місць. У лютому 2020 року було сформовано коаліційний уряд, до складу якого увійшли представники "Самовизначення" та Демократичної ліги. Відповідно до коаліційної угоди прем'єр-міністром став Альбін Курті. Через кілька місяців, а саме  3 червня, він пішов у відставку. Адже ще 25 березня 82 зі 120 депутатів проголосували за недовіру уряду. Причиною розпаду коаліції та, відповідно, недовіри до уряду стала відставка міністра внутрішніх справ Аґіма Велію, який виступав за впровадження надзвичайного стану через епідемію коронавірусу. 


Громадянська мережа ОПОРА щоп’ятниці робить огляд передісторії виборчих процесів у світі, а по завершенні інформує щодо перебігу виборів у кожній з цих країн. Детальніше про особливості виборчих систем та передісторію виборів в Косові читайте за посиланням: https://www.oporaua.org/news/vybory/mizhnarodni/22802-vibori-u-sviti

 

Підготувала Яна Золотарьова