Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували виборців, котрі фотографували виборчі бюлетені. Такі інциденти помітили на ВД № 531192, 531230 та 531238.

На виборчій дільниці № 531192 (Полтава, вул. Б. Хмельницького, 9) члени ДВК та спостерігачі ОПОРИ помітили жінку, яка сфотографувала виборчий бюлетень. На вимогу видалити фото виборчиня заявила, що фотографувала бюлетень уже вдруге, бо не знала, що за це передбачена кримінальна відповідальність.

На ВД № 531230 (вул. Європейська, 153) виборець також сфотографував заповнений бюлетень на мобільний телефон. Після зауваження спостерігача ОПОРИ чоловік сказав, що зробив це «для себе». Фото виборець видалив у присутності спостерігача, а бюлетень вкинув у виборчу скриньку. На місце події прибули працівники поліції. Їм чоловік показав телефон, щоб правоохоронці пересвідчилися у тому, що фото бюлетеня видалене.

Схожий випадок стався і на виборчій дільниці № 531238 (І. Мазепи, 8). Тут світлину заповненого бюлетеня теж зробив чоловік. Поліціянтам та членам ДВК пояснив, що зробив це на прохання дружини. До з’ясування обставин залучили працівників поліції, а заповнений бюлетень вкинули у виборчу скриньку.

Частина 1 статті 16 Виборчого кодексу України вказує, що голосування на виборах в Україні є таємним. Контроль за змістом волевиявлення виборців, встановлення або розголошення змісту волевиявлення конкретного виборця будь-яким чином забороняється.

Фотографування виборчих бюлетенів часто використовується як доказ підтвердження свого волевиявлення при застосуванні протиправних схем підкупу виборців, тому правоохоронці реагують на відповідні дії, як на підозру у вчиненні підкупу виборців, а саме встановлюють особу виборця для з’ясування мети фотографування.

Відповідно ч.5 ст.248 Виборчого кодексу України виборчий бюлетень заповнюється виборцем особисто в кабіні для таємного голосування. Під час заповнення виборчого бюлетеня забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб.

 

За коментарями звертайтеся:
Костянтин Донченко, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Полтавській області
тел.: +380669973820
e-mail: donchenko.poltava@gmail.com 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

 

Сайт |Фейсбук |Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)