Станом на 20 годину на окремих ТВК Сумщини все ще відбувався прийом та опрацювання протоколів підрахунку голосів виборців та іншої виборчої документації. Спостерігачі ОПОРИ зафіксували, як члени ДВК дозаповнювали бланки, схожі на протоколи, вже у приміщенні ТВК.

Спостерігачі ОПОРИ вже повідомляли про спроби дооформити протоколи підрахунку голосів безпосередньо у приміщенні Ковпаківської районної у місті Сумах ТВК. Відтак таке ж явище зафіксували і на інших ТВК області. 

Зокрема, на Шосткинській ТВК член ДВК № 590675 (дільниця розташована на вулиці Н.-Сіверська, 2, селище Вороніж Шосткинського району, 1740 зареєстрованих виборів) запечатував конверти, схожі на ті, в яких зазвичай пакують протоколи підрахунку голосів виборців та іншу виборчу документацію.

Також спостерігачі ОПОРИ зафіксували спроби дозаповнення виборчої документації на Сумській міській ТВК. Зокрема, члени ДВК № 590967 (розташована по вулиці Шишкіна, 12 в місті Суми, зареєстрована кількість виборців - 1871 особа) вносили цифри до деяких документів просто в приміщенні ТВК. 

Нагадаємо, що відповідно до частини 7 статті 251 Виборчого кодексу України, перший і другий примірники протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з відповідних місцевих виборів у відповідному виборчому окрузі, а за наявності - і відповідні примірники протоколу з позначкою "Уточнений", акт про видачу копій протоколу, складений відповідно до частини дев’ятої цієї статті, запаковуються. На пакеті робиться напис "Протокол про підрахунок голосів", зазначаються назва місцевих виборів, позначення та/або номер виборчого округу, номер виборчої дільниці, дата і час пакування, ставляться підписи присутніх членів дільничної виборчої комісії та печатка комісії. За частиною 10 вказаної статті, пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також (за наявності) окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими комісією, після закінчення засідання комісії транспортуються до відповідної територіальної виборчої комісії.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 158-3 Кримінального кодексу України підписання головою, заступником голови, секретарем, іншим членом виборчої комісії, комісії референдуму протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці або дільниці з референдуму, протоколу про підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу, округу з референдуму чи про результати виборів або референдуму до остаточного заповнення протоколу, а також підписання такого протоколу не на засіданні виборчої комісії або комісії з референдуму карається позбавленням волі на строк від двох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк п’ять років.

За коментарями звертайтеся:
Ольга Коренєва, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Сумській області
тел.: (066) 931 23 56
e-mail: sumy@opora.org.ua
 
Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.