У Донецькій області гучно, з барабанами, світловим шоу, виступами співаків та освідченням пройшли з’їзди обласних осередків політичних партій. Своїх кандидатів на місцевих виборах 25 жовтня представили політичні партії «Наш край», «Слуга народу», «Опозиційна платформа «За життя», «Голос», «Перемога Пальчевського», «Батьківщина», «За майбутнє», «Блок Вадима Бойченка», «Демократична сокира» та «Національний корпус».

На виконання ст. 218 Виборчого кодексу України, обласні та місцеві осередки політичних партій повідомили про проведення загальних зборів з метою висування кандидатів у депутати, кандидатів на посади сільського, селищного, міського голови на перших та чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. З’їзди відбулися у період з 15 по 24 вересня, більшість заходів транслювались у прямому ефірі на сторінках Facebook. 

Так, Донецька обласна організація партії «Слуга народу» 19 вересня висувала своїх кандидатів у депутати та мери на місцеві вибори. Перелік кандидатів був публічно оголошений, про місце та час проведення було повідомлено 16 вересня. Захід відбувся на майдані для виступів і заходів «Монополія Крона» у м. Слов’янську з виступами місцевих артистів, на початку презентації прозвучав гімн України. Відкрив з’їзд Владлен Неклюдов, який є головою Донецької обласної організації політичної партії «Слуга народу». Також було показано рекламне відео для кандидатів з лозунгом «Кожен зможе». На з’їзді також виступили лідери команди партії з районоутворюючих міст Донецької області - Краматорська, Маріуполя Покровська, Бахмута. Представники ОПОРИ були присутні на заході, але до початку з’їзду у зв'язку з поширенням коронавірусу представники прес-служби рекомендували дивитись захід у прямій трансляції Facebook, проте заборони на фізичну присутність не було. Завершився захід освідченням: кандидат у депутати Краматорська на сцені зробив пропозицію руки та серця кандидатці у депутати Костянтинівської громади.

Також у м. Слов’янську на центральній площі міста з барабанами та світловим шоу політична партія «Наш край» 15 вересня представила своїх кандидатів на майбутніх місцевих виборах. Перелік кандидатів публічно оголошувався, про місце та час проведення було повідомлено 11 вересня. Під час заходу на Соборній площі оголосили імена висуванців на посаду міських голів Костянтинівки, Сіверська, Слов’янська, Олександрівки, Святогірська. Загалом партія йде на вибори в більш ніж 20 місцевих радах Донецької області. Кандидатів обирали шляхом праймеріз, висуванці під час спілкування з жителями громади збирали підписи підтримки. Кожен кандидат поділився результатами, скільки осіб його підтримало. Так, чинний заступник міського голови Слов’янська Андрій Секлецов заявив під час з’їзду, що на виборах 25 жовтня балотуватиметься на посаду міського голови.

Політична партія «Опозиційна платформа – За життя» провела загальні збори обласного осередку у м. Слов’янськ 15 вересня з метою висування кандидатів у депутати, кандидатів на посади сільського, селищного, міського голови на перших та чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року. Про це на сайті партії було опубліковане повідомлення з датою та місцем проведення конференції. Акредитація представників ЗМІ для участі у вказаному заході тривала до 14 вересня включно. Зазначимо, що за тиждень до зборів у Краматорську політична партія провела масштабний мітинг, на якому особисто був присутній співголова «Опозиційної платформи «За життя» Юрій Бойко, нардепка Наталія Королевська та майбутні висуванці на місцевих виборах у депутати та на посади міських голів Донеччини. Захід відбувся на головній площі міста, де були розташовані намети з символікою політичної сили, плакати та борди з написами російською мовою «Мир. Работа. Достаток. Выборы Донбассу». 

19 вересня у Краматорську відбувся регіональний з’їзд політичної партії «За майбутнє», повідомлення в ТВК було 17 вересня. Відкривали захід керівник Комітету Верховної Ради з прав людини, деокупації і реінтеграції тимчасово окупованих територій, голова обласного осередку партії Дмитро Лубінець та лідер політичної партії «За майбутнє» Ігор Палиця. Під час форуму були офіційно представлені кандидати на посади міських голів міст Маріуполь та Краматорськ, а також кандидати у депутати у місцеві та районні ради. Про захід було повідомлено відповідно до правил, на заході мали право бути присутніми не тільки акредитовані представники ЗМІ, а й прихильники партії, як зазначалось у анонсі на сторінці обласного осередку політичної партії у Facebook.

18 вересня Політична партія «Європейська солідарність» провела пресконференцію, під час якої затвердила списки кандидатів у депутати місцевих рад та кандидатів на посаду міських та селищних голів. Як зазначив керівник секретаріату Донецької «Європейської солідарності» Валерій Власенко на сторінці осередку політичної партії на Донеччині: «Від результату місцевих виборів сьогодні залежить доля країни. Зараз Україна потребує захисту від непрофесіоналізму, популізму та корупції. На зміни, які дадуть можливість розвиватися, очікує й Донеччина. Тож до списку кандидатів від ЄС долучилися люди, які  готові взяти на себе відповідальність та відстоювати інтереси жителів Донецької області».

У Краматорську, де за даними сайту ДРВ, кількість виборців складає 123 020 осіб, з 15 по 24 вересня також пройшли з’їзди політичних партій «Партія миру та розвитку», «Голос», «Перемога Пальчевського»,  «Демократична сокира», «Батьківщина», яких обласні осередки презентували висуванців у депутати та на посади міських голів Донеччини. Конфліктних ситуацій на заходах або перешкоджання присутності акредитованих відвідувачів зафіксовано не було.

У місті Маріуполь, де кількість виборців в Донецькій області є найбільшою, і за даними сайту ДРВ на 31.08.20 складає 311 090 осіб, також пройшли з'їзди політичних партій. Найбільш масштабно провела масовий захід політична партія «Блок Вадима Бойченка». В центрі міста на Театральній площі у святковому форматі були представлені кандидати у депутати міських, селищних та сільських рад Маріупольського району. У розташованих на площі наметах мешканцям міста волонтери пропонували заповнити анкету з персональними даними, в обмін на неї видавали прапорці та ручки з символікою партії, а також бейдж з написом «карта прихильника Блоку Вадима Бойченка». Карта є нумерованою і з QR-кодом, номер кожної виданої картки прихильника волонтери відмічали в анкеті, а при скануванні мобільним телефоном з’являється посилання на офіційний сайт політичної партії. 

Також у Маріуполі 21 вересня провела з’їзд політична партія «Національний корпус». На заході проводилася реєстрація всіх присутніх, документи перевіряли. Повідомлення на сайті було розміщено 15.09.2020. Конференція проводилася  Донецьким осередком обласної партійної організації, але кандидатів висували  тільки в Мангушську ОТГ по 3 округам та одному багатомандатному округу. Всі присутні на конференції були зареєстровані і оголошені. Перелік кандидатів, що виносився на голосування, оголошувався публічно. Членів партії, які мали право голосу, було шість осіб з шести. На руках списків до ухвалення рішення про висування не було, але було сказано, що присутні члени партії ознайомилися з ними раніше. Ознайомитися з ними була можливість, так як вони були представлені у друкованому вигляді. 

Наразі Маріупольський район займає друге місце за загальною кількістю виборців – 370 984 осіб, перше місце займає новостворений Краматорський район – 447 075 осіб.

Наталія Боровська, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА у Донецькій області, зазначила: «Коронавірус вніс певні корективи в проведення з’їздів партій. Наприклад, представники обласної організації партії «Слуга Народу» дуже просили долучитися до заходу онлайн. І нам відомо, що в інших областях подібні заходи відбулися в закритому режимі. Проте навіть через карантинні обмеження була можливість пройти акредитацію та долучитися до заходу».

За коментарями звертайтеся:

Наталія Боровська, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Донецькій області

тел.:+380(50)544 29 56

email: borovska.opora@gmail.com 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.

Громадське спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня на підконтрольній Україні території Донецької області здійснює ГО «Точка доступу» в рамках загальнонаціональної кампанії Громадянської мережі ОПОРА

 Сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)