Упродовж минулого тижня (ред. - 5-11 липня) у різних населених пунктах 197-го округу, що на Черкащині, за ініціативи й участі потенційних кандидатів на поміжних виборах до Верховної Ради 31 жовтня Сергія Василюка (партія “Народовладдя”) та Андрія Іллєнка (партія ВО “Свобода”) відбулись агітаційні концерти.

У тиждень із п’ятого по одинадцяте липня на окрузі концертував потенційний кандидат від партії “Народовладдя” Сергій Василюк, відомий тим, що є фронтменом гурту “Тінь Сонця”. Слід зазначити, що в дописах на fecebook-сторінках партії, її очільника, народного депутата попереднього скликання Юрія Левченка Василюка представляють як кандидата, як і на його особистій сторінці. Згідно з законодавством, виборчий процес, а отже й реєстрація кандидатів ще не розпочалися. 

Зустрічі-концерти із Сергієм Василюком та Юрієм Левченком пройшли, зокрема, у Золотоноші (5 липня), Руській Поляні (6 липня), Піщаному (7 липня), Мошнах (8 липня), Каневі (10 липня), Гельмязові (10 липня) та Черкасах (9 й 11 липня). У рамках агітаційного турне Василюк з командою розповсюджували агітаційні листівки та спілкувались із місцевими жителями й у інших населених пунктах округу. Окрім безпосередньо музичних виступів кандидат і його команда спілкувались із людьми біля агітаційного намета, чи й просто в людних місцях. 

Після однієї із зустрічей у Золотоноші місцева поліція, за словами Юрія Левченка, намагалась скласти адмінпротокол через порушення правил розміщення агітації на що також наразі відсутні правові підстави через те, що офіційно виборчий процес ще не стартував і партія “Народовладдя” та Сергій Василюк офіційно не є його суб’єктами.  Листівки, котрі роздавали представники партії “Народовладдя”, містили інформацію про тираж, замовника, установу, що здійснила друк. Однак варто зазначити, що їх виготовлення очевидно профінансоване не з виборчого фонду, позаяк і виборчі фонди ще не відкриті. Юрій Левченко говорить, що такі дії поліції були інспіровані  “за вказівкою згори”. 

Представники ОПОРИ побували на зустрічі-концерті Сергія Василюка у Черкасах 9 липня. На неї зібралось менше двох десятків містян. У парку “Сосновий бір” активісти партії “Народовладдя” роздавали листівки із короткою біографією потенційного кандидата та закликами підтримати його на виборах, а також із закликами долучатись до партії та підтримати її фінансово. Сам Сергій Василюк зіграв кілька пісень та виступав із промовами. 

“Одними піснями Україну не побудуєш, тому я прийняв рішення балотуватись у Верховну Раду від 197 округу”, – говорив потенційний кандидат. Окрім того, співак згадував, що має коріння на Черкащині, закликав приєднуватись до його партії, чи підтримати її благодійною пожертвою, акцентував на потребі боротьби з “грошовими мішками” і чинною владою та висловив сподівання на підтримку присутніх 31 жовтня. 

Ще три концерти на окрузі відбулися за ініціативи потенційного кандидата від партії “ВО Свобода” Андрія Іллєнка. Представники ОПОРИ побували на заходах у Набережному парку Канева 11 липня. 

Концерт о 20:00 розпочала співачка EKA. Опісля виступав гурт ROMAX. Артисти неодноразово наголошували, що концерт організований за ініціативи Андрія Іллєнка. Сам він також виступив зі сцени із короткою промовою. “Хочеться щось робити хороше, хочеться допомагати”, – говорив потенційний кандидат. Навпроти сцени стояв агітаційний намет ВО “Свобода”, з якого серед присутніх розповсюджували календарі із логотипом партії, та зображенням Андрія Іллєнка, а також газету із його біографією, значною кількістю фотографій, описом деяких проблем округу та контактами. Захід зібрав із три сотні містян. Завершився він переглядом фіналу чемпіонату Європи з футболу. 10 липня такий самий концерт відбувся у Золотоноші, а 9-го липня – у Черкасах. 

Згідно зі ст. 68 Закону України “Про вибори народних депутатів України”, передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата у депутати або партію - суб'єкта виборчого процесу. 

Відповідно до ч.6 ст. 16 Закону України  “Про вибори народних депутатів України” рішення про призначення проміжних виборів депутата в одномандатному окрузі приймається Центральною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня отримання відповідного документа про дострокове припинення повноважень депутата, обраного в цьому окрузі. Проміжні вибори проводяться двічі на рік - в останню неділю березня та останню неділю жовтня. Якщо остання неділя березня або остання неділя жовтня, на які призначаються проміжні вибори, припадає на святковий день або день релігійного свята, визначений неробочим відповідно до трудового законодавства, такі проміжні вибори призначаються на наступну неділю. Виборчий процес проміжних виборів депутата починається за 60 днів до дня виборів (голосування).

Постановою ЦВК від 09 квітня 2021 року №153 було призначено проміжні вибори народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 197 (Черкаська область) на неділю, 31 жовтня 2021 року. У вказаній Постанові зазначено, що виборчий процес проміжних виборів народного депутата України в одномандатному виборчому окрузі № 197 (Черкаська область) починається за 60 днів до дня виборів – 1 вересня 2021 року та вона буде опублікована в газетах “Голос України” та “Урядовий кур’єр” 31 серпня 2021 року.

“Дочасна агітація, на жаль, є поганою традицією вітчизняних виборчих кампаній, – говорить координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Черкаській області Захар Колісніченко. – Офіційно виборчий процес розпочнеться тільки першого вересня, за тим розпочнеться реєстрація кандидатів і лише з наступного дня після неї, згідно з законодавством, вони можуть розпочати агітацію. Значна кількість потенційних кандидатів розпочали свої агітаційні активності не будучи суб’єктами виборчого процесу ще навіть до оголошення виборів, та позаяк наразі немає виборчого процесу, то й дія виборчого законодавства на них не розповсюджується. Разом із тим немає, до прикладу, обмежень щодо ведення агітації не з виборчого фонду партії, чи кандидата та ряду інших обмежень. Тож наразі, власне, ми можемо говорити лише про порушення демократичних стандартів ведення виборчих кампаній, а не про порушення закону”.

За коментарями звертайтеся:
Захар Колісніченко,
координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Черкаській області
тел.: 0972303533
email: cherkasy@opora.org.ua