Opora

На Кіровоградщині два обласних видання опублікували матеріали з ознаками «чорного піару» щодо кількох кандидатів. Ще шість видань розмістили тексти, які позитивно характеризують кандидатів у Президенти України. Матеріали в них не промарковані як реклама – для потенційних кандидатів та як передвиборча агітація (політична реклама) – для вже зареєстрованих. Видання вийшли друком 7 лютого 2019 року. 

У газеті «21-й канал» надрукували під рубрикою «Дослідження» статтю «До другого туру виходять Порошенко та ... Коломойський» із підзаголовком «Олігарх-втікач замаскувався під Зеленського». У метеріалі, який нібито про соціологічне дослідження, багато оціночних суджень щодо низки кандидатів у Президенти. Зокрема, рейтинг Юлії Тимошенко описують як «розгромне соціологічне фіаско», «холодний душ для Юлії Володимирівни», згадують Володимира Зеленського емоційно забарвленою лексикою «комедіант», Анатолія Гриценка називають «збитий льотчик» та інше. Інша половина матеріалу присвячена позитивній оцінці політичної діяльності Петра Порошенка.

08.02.2019 Kropuvnitskiy Poroshenko Kol

Другий матеріал, який був опублікований в газеті «Україна центр», стосується доходів Анатолія Гриценка. У заголовку використали політичний лозунг кандидата у Президенти «А казав, що «чесних більше». Автор матеріалу стверджує, що Анатолій Гриценко записав усе майно на дружину, а його родина отримує гроші від Пінчука. Також у тексті йдеться про те, що витрати сім’ї Гриценків не збігаються з офіційними доходами. У матеріали використовують оціночні судження.

8.02.2019 Kropivnitskay Grutenco PR

У друкованих ЗМІ цього тижня активно висвітлювали форум «Від Крут до Брюсселя», на якому Петро Порошенко заявив, що знову балотуватиметься у Президенти. Газети продовжують публікувати матеріали без позначки «політична реклама», які присвячені створенню позитивного іміджа на користь кандидатів у Президенти Андрія Садового та Юлії Тимошенко.

«Ми помічаємо, що у друкованих ЗМІ знову почали активно використовувати матеріали з ознаками «чорного піару». Раніше представники ОПОРИ фіксували, що в одному матеріалі поширювали інформацію з завідомо неправдивими даними щодо одного чи двох потенційних кандидатів. Нині ми бачимо, що у матеріалах публікують інформацію відразу щодо кількох кандидатів. Щодо матеріалів, які не промарковані як політична реклама, ОПОРА звернеться до Національної ради України з питань телебачення та радіомовлення», – підкреслила координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Кіровоградській області Зоя Лебідь.

Нагадуємо, згідно з частиною 5 статті 64 закону «Про вибори Президенти» забороняється розповсюдження завідомо неправдивих відомостей про кандидата на пост Президента України. Засіб масової інформації, що оприлюднив інформацію, яку кандидат на пост Президента України вважає явно недостовірною, не пізніш як через три дні після дня оприлюднення таких матеріалів, але не пізніш як за два дні до дня виборів зобов'язаний надати кандидату на пост Президента України, партії, щодо яких поширено недостовірні відомості, на їх вимогу можливість спростувати такі матеріали.

Відповідно до ч.1 ст. 57 Закону України «Про вибори Президента» передвиборна агітація розпочинається кандидатом на пост Президента України наступного дня після дня його реєстрації Центральною виборчою комісією. Політична реклама повинна бути відокремлена від інших матеріалів і означена як така (ч. 10 ст. 64 Закону).

Згідно з ч. 5 6 ст. 63 цього ж Закону кандидат на пост Президента України має право за рахунок коштів свого виборчого фонду публікувати агітаційні матеріали в друкованих засобах масової інформації усіх форм власності. Агітаційні матеріали публікуються на підставі угоди, що укладається між розпорядником поточного рахунку виборчого фонду кандидата на пост Президента України та редакцією друкованого засобу масової інформації. Без укладення угоди та надходження коштів на рахунок редакції друкованого засобу масової інформації публікація цих матеріалів забороняється.

За коментарями звертайтеся:
Зоя Лебідь, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами  в Кіровоградській області
тел.: 0957943072

FB 5Instagram 2Telegram 3Twitter 7Youtube 4Github 6

Статті/блоги

  • 15 лютого 2019Євген ГурницькийКіровоградщина: як «виборчі» справи про адмінправопорушення розвалюються в судіУ Кіровоградській області за 27 фактами поліція склала та відправила до суду 32 протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язаних з виборчим процесом. За 10 випадками вже винесено постанови суду, за 17 повідомленнями ще триває перевірка. Представники ОПОРИ проаналізували судові рішення щодо порушення виборчого законодавства під час Президентської виборчої...  
  • 15 лютого 2019Дмитро БаштовийХто на Миколаївщині представлятиме інтереси кандидатів у Президенти?Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували постанови ЦВК про реєстрації довірених осіб кандидатів у територіальних виборчих округах, розташованих у Миколаївській області, та проаналізували інформацію у відкритих джерелах.  
  • 14 лютого 2019Ольга Стрелюк109 кандидатів у Президенти України за 29 роківКампанія з виборів Президента України 2019 року ознаменувалася найбільшою кількістю кандидатів за весь період Незалежності – 44. Наші колеги вже проаналізували, хто вони. Ми вирішили дослідити скільки всього було охочих стати Президентом країни, починаючи з 1991 року, та який рівень підтримки вони здобували.  
  • 13 лютого 2019Дмитро БаштовийПрихована агітація як форма маніпуляціїПриховану агітацію під час чергових виборів Президента України вже використовують 4 суб’єкти виборчого процесу. Дана технологія дає змогу ухилитись від вимог виборчого законодавства та створює неконкурентні умови для всіх учасників виборчих перегонів. Але чи потрібно це розглядати з точки зору недотримання морально-етичних норм та слабкої...  
  • 12 лютого 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаМісцеві партійці та екс-депутати: Кому на волинських округах довірили представляти свої інтереси кандидати у ПрезидентиВід початку виборчого процесу до 11 лютого зареєстровано 26 довірених осіб кандидатів в округах, які лежать у межах Волинської області.  Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували постанови ЦВК про реєстрації довірених осіб кандидатів у територіальних виборчих округах та відшукали інформацію про цих людей у відкритих джерелах.  
  • 11 лютого 2019Юрій ЧумакУра, запрацювало!Президент Петро Порошенко 7 лютого 2019 року підписав Указ, який визначає перелік тимчасово окупованих населених пунктів у Донецькій та Луганській областях, а також межі окупованих територій.  
  • 08 лютого 2019Ірина Кирилович Депутатська благодійність: як працює фонд Анжеліки Лабунської на ЖитомирщиніДепутат Житомирської обласної ради Анжеліка Лабунська, яка є головою обласної організації партії ВО «Батьківщина» має власний благодійний фонд «ЛАВ», який активно працює у Житомирській області.     
  • 06 лютого 2019Владислав БаранськийКримінальному провадженню Папієва у лютому виповнюється п’ять років26 лютого кримінальному провадженню № 42014260000000031, відомому також як «справа Михайла Папієва», виповниться п’ять років. Протягом цього час його розслідували прокуратури двох областей. Більше року тому справу, яка довгий час провела в прокуратурі Чернівецької області, було передано слідчому відділу прокуратури сусідньої області - Івано-Франківської. Попри це, вона все ще перебуває на стадії досудового розслідування. Колишньому голові...  
  • 04 лютого 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаПозитивні медіа-згадки та «джинса»: як волинські ЗМІ у січні «піарили» кандидатів у президентиВпродовж січня 2019 року спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  аналізували матеріали у друкованих та онлайн-ЗМІ і виявили десятки випадків розміщення матеріалів з ознаками «джинси» на користь кандидатів у Президенти України. Усі матеріали не були марковані належним чином. Окрім того, виявили низку публікацій позитивного змісту про...  
  • 04 лютого 2019Марія Цип'ящукДіти і політичні партіїЧас від часу в інформаційному просторі з’являються повідомлення про те, що політичні партії активно залучають до популяризації своєї діяльності дітей. Наприклад, для роздавання друкованих матеріалів, проведення заходів та акцій тощо. Чи законно це? Давайте розбиратись.  
Усі статті

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019