Opora

У житомирських загальноосвітніх школах №30 та №27 дітям роздавали новорічні пакунки з солодощами. На упаковці вказано прізвище потенційного кандидата в Президенти Юлії Тимошенко та логотип партії ВО «Батьківщина».

Фото пакунку з солодощами розмістила на своїй сторінці в мережі Facebook житомирянка Юлія Міронова.  

 «Грррр! Свіжа "гречка". Малий зі школи приніс. Це законно, взагалі?», – йдеться в повідомленні.

У коментарі ОПОРІ житомирянка Юлія Міронова зазначила, що її обурюють подібні подарунки.

«Як мама, я категорично проти, щоб мою дитину використовували як гвинтик передвиборчих технологій. Як виборця, мене обурює використання «гречки» від кандидата в президенти, та ще й в стінах школи. На пакунку крім партійного лого немає ніяких вихідних даних. Який термін придатності, хто пакувальник, хто відповідає за те, щоб цей непроханий дарунок був безпечним для моєї дитини? Ці питання без відповіді. І мене це обурює!», – розповіла Юлія Міронова.

19.12 Zhytomyr lasoshchi19.12 Zhytomyr pakunok Batkivshchyny

У пакунках окрім цукерок були листівки та календарі із зображенням Юлії Тимошенко та Анжеліки Лабунської.

19.12 Zhytomyr podarunky kalendar.jpg

Такі ж подарунки принесли додому і учні школи №27. Про це на своїй сторінці в мережі Facebookнаписав житомирянин В’ячеслав Дехтієвський.

Фото 19.12_Zhytomyr_podarunky_27_shkola.jpg19.12 Zhytomyr lasoshchi Labunska.jpg

Керівник прес-служби обласної організації партії ВО «Батьківщина» Валерій Шелепа у коментарі ОПОРІ зазначив, що такі пакунки роздають за ініціативи керівника обласної партійної організації ВО «Батьківщина» Анжеліки Лабунської:

«Мені відомо, це на пакунках, які Анжеліка Лабунська роздає. Це за ініціативи Анжеліки Лабунської. Я не знаю чи по всіх школах будуть роздані, вірогідно що так. Ще виборчі перегони не почалися, а Анжеліка Лабунська має можливість закупити цукерки і зробити привітання від себе і від Юлії Тимошенко. Я не готовий відповісти де були виготовлені ці подарунки, якщо там логотип «Ласощів», значить там були виготовлені», – розповів Валерій Шелепа.

Директор ЗОШ №30 Тетяна Нечипорук в коментарі ОПОРІ розповіла, що подарунки в школу принесли представники «Батьківщини».

«Представники організації і принесли. Так, «Батьківщини». Наскільки мені відомо, то такі пакунки роздають по всіх школах. Вони просто принесли подарунки. Що тут кримінального?», – зазначила Тетяна Нечипорук.

Начальник департаменту освіти Житомирської міської ради Валентин Арендарчук про таку благодійність в школах не знає.

«Мені про це нічого не відомо, я про це від вас вперше чую. У нас заклади всі самостійні, є керівник закладу і вони самі приймають рішення. Кожен керівник несе повну відповідальність за свій заклад і за свої дії і за все, що відбувається в закладі», – зазначив Валентин Арендарчук.

На новорічних солодких подарунках зображений логотип Житомирського торгового дому «Житомирські ласощі», однак відсутня інформація про термін придатності та склад цукерок.  Керівники фабрики коментувати ситуацію по телефону не стали, лише через офіційний запит.

У коментарі ОПОРІ керівник відділу маркетингу Торгового дому «Житомирські ласощі» Анастасія Перевязенцева розповіла, що інформація про дату виготовлення цукерок на пакетах відсутня, бо це спецзамовлення і подарунки не для продажу.

«Вся продукція, яка відвантажувалася з фабрики, відповідно йшла з супроводжуючими документами, це йшли накладні, в яких написана дата виробництва і вжити до, це все супроводжувалося документами, плюс сертифікати якості на кожну цукерку, яка присутня в пакеті. Цей пакет йде спецзамовлення партія «Батьківщина», там їх логотип розміщений, їхній дизайн, а лише наші цукерки. Що стосується нашої продукції, то ми все підтверджуємо документами. Зараз візьміть будь-який наш подарунок, то там це маркування є, бо це ми на продаж виставляємо. А це йде як подарунок, а не покупка. Якщо пакети йшли на продаж, то ставляться всі відповідні маркеровки і дата», – розповіла Анастасія Перевязенцева.

Як зазначає радниця з юридичних питань Громадянської мережі ОПОРА Ольга Коцюруба:  «Поки Юлія Тимошенко не є офіційно кандидатом у Президенти, то ці подарунки не можуть вважатися підкупом виборців офіційно. Треба з’ясувати питання фінансування, бо тут є напис політичної партії і цікаво, чи це в них офіційно проведено через кошти політичної партії і чи буде це відображено у звіті, чи це було здійснено від якогось благодійного фонду. Якщо це було від фонду, але він рекламує політичну партію, то це теж партія мала би внести у свій звіт, як непрямий внесок на їхню користь, що вони не самі витрачають кошти, а за них витрачає третя особа. І, звичайно, тут є такий елемент не порушення Закону, а порушення стандартів, коли потенційні кандидати намагаються за цей час, який ще не настав до початку виборчої кампанії, до 31 грудня, максимально про себе нагадувати отакими подарунками, тому що вже з початком виборчої кампанії це буде заборонено офіційно, тому вони намагаються використати те, що поки це не заборонено, але часу для того дуже мало, тому і здійснюють таку роздачу». 

ОПОРА нагадує, що офіційно виборча кампанія розпочнеться 31 грудня, а самі вибори Президента України відбудуться 31 березня 2019 року.

У частині 1 статті 58 Закону України «Про вибори Президента України» зазначено: «Передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата на пост Президента України. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України».

У період виборчої кампанії відповідно до частини 6 статті 64 Закону України «Про вибори Президента України»: «Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей. Така передвиборна агітація або надання виборцям грошей чи безоплатно або на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати чи не голосувати за певного кандидата або згадуванням його імені, вважається підкупом виборців, зазначеним у пункті 1 частини третьої статті 56 цього Закону». А в частині 21 цієї ж статті Закону зазначено: «Забороняється розміщення агітаційних матеріалів та політичної реклами на будинках і в приміщеннях органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій державної та комунальної форми власності"».

Нагадаємо, у Житомирі «Батьківщина» влаштувала для дітей новорічне свято з подарунками. А на Полтавщині голова райради роздає у школах подарунки з листівками «Батьківщини».

За коментарями звертайтеся:

Тарас Чмут, координатор спостереження за виборами ОПОРИ в Житомирській області

тел.: +38098-829-62-64

email: t.chmut.opora@gmail.com

Ірина Кирилович, комунікаційниця ОПОРИ в Житомирській області

Веб-сайт| Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)

FB 5Instagram 2Telegram 3Twitter 7Youtube 4Github 6

Статті/блоги

  • 15 лютого 2019Євген ГурницькийКіровоградщина: як «виборчі» справи про адмінправопорушення розвалюються в судіУ Кіровоградській області за 27 фактами поліція склала та відправила до суду 32 протоколи про адміністративні правопорушення, пов’язаних з виборчим процесом. За 10 випадками вже винесено постанови суду, за 17 повідомленнями ще триває перевірка. Представники ОПОРИ проаналізували судові рішення щодо порушення виборчого законодавства під час Президентської виборчої...  
  • 15 лютого 2019Дмитро БаштовийХто на Миколаївщині представлятиме інтереси кандидатів у Президенти?Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували постанови ЦВК про реєстрації довірених осіб кандидатів у територіальних виборчих округах, розташованих у Миколаївській області, та проаналізували інформацію у відкритих джерелах.  
  • 14 лютого 2019Ольга Стрелюк109 кандидатів у Президенти України за 29 роківКампанія з виборів Президента України 2019 року ознаменувалася найбільшою кількістю кандидатів за весь період Незалежності – 44. Наші колеги вже проаналізували, хто вони. Ми вирішили дослідити скільки всього було охочих стати Президентом країни, починаючи з 1991 року, та який рівень підтримки вони здобували.  
  • 13 лютого 2019Дмитро БаштовийПрихована агітація як форма маніпуляціїПриховану агітацію під час чергових виборів Президента України вже використовують 4 суб’єкти виборчого процесу. Дана технологія дає змогу ухилитись від вимог виборчого законодавства та створює неконкурентні умови для всіх учасників виборчих перегонів. Але чи потрібно це розглядати з точки зору недотримання морально-етичних норм та слабкої...  
  • 12 лютого 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаМісцеві партійці та екс-депутати: Кому на волинських округах довірили представляти свої інтереси кандидати у ПрезидентиВід початку виборчого процесу до 11 лютого зареєстровано 26 довірених осіб кандидатів в округах, які лежать у межах Волинської області.  Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА проаналізували постанови ЦВК про реєстрації довірених осіб кандидатів у територіальних виборчих округах та відшукали інформацію про цих людей у відкритих джерелах.  
  • 11 лютого 2019Юрій ЧумакУра, запрацювало!Президент Петро Порошенко 7 лютого 2019 року підписав Указ, який визначає перелік тимчасово окупованих населених пунктів у Донецькій та Луганській областях, а також межі окупованих територій.  
  • 08 лютого 2019Ірина Кирилович Депутатська благодійність: як працює фонд Анжеліки Лабунської на ЖитомирщиніДепутат Житомирської обласної ради Анжеліка Лабунська, яка є головою обласної організації партії ВО «Батьківщина» має власний благодійний фонд «ЛАВ», який активно працює у Житомирській області.     
  • 06 лютого 2019Владислав БаранськийКримінальному провадженню Папієва у лютому виповнюється п’ять років26 лютого кримінальному провадженню № 42014260000000031, відомому також як «справа Михайла Папієва», виповниться п’ять років. Протягом цього час його розслідували прокуратури двох областей. Більше року тому справу, яка довгий час провела в прокуратурі Чернівецької області, було передано слідчому відділу прокуратури сусідньої області - Івано-Франківської. Попри це, вона все ще перебуває на стадії досудового розслідування. Колишньому голові...  
  • 04 лютого 2019Василина Боруцька, Катерина ШарпатаПозитивні медіа-згадки та «джинса»: як волинські ЗМІ у січні «піарили» кандидатів у президентиВпродовж січня 2019 року спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА у Волинській області  аналізували матеріали у друкованих та онлайн-ЗМІ і виявили десятки випадків розміщення матеріалів з ознаками «джинси» на користь кандидатів у Президенти України. Усі матеріали не були марковані належним чином. Окрім того, виявили низку публікацій позитивного змісту про...  
  • 04 лютого 2019Марія Цип'ящукДіти і політичні партіїЧас від часу в інформаційному просторі з’являються повідомлення про те, що політичні партії активно залучають до популяризації своєї діяльності дітей. Наприклад, для роздавання друкованих матеріалів, проведення заходів та акцій тощо. Чи законно це? Давайте розбиратись.  
Усі статті

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019