З огляду на появу повідомлень в інформаційному просторі Одеської області про включення громадян проти їхньої волі до складу виборчих комісій, вважаємо за необхідне роз’яснити кілька важливих моментів.

По-перше, участь у виборчому процесі, зокрема, у ролі члена виборчої комісії  – є  правом громадянина і не може бути його обов’язком.

По-друге, будь-яке примушування до виконання будь-яких функцій у виборчому процесі є незаконним. При цьому примушування може мати різні форми: обман, шантаж, маніпулювання, погрози, фізичне примушування. Недопустимими є ситуації коли роботодавець, або керівник навчального закладу примушує у будь-який спосіб своїх підлеглих/учнів/студентів брати участь у роботі виборчих комісій/партійних штабів/агітаційних заходах проти волі таких громадян.

Важливо розуміти, що відповідно до законодавства включення до складу виборчої комісії не може відбуватися автоматично та/або без відома особи, яка залучається до такої роботи.

Частина 7 статті 28 Закону України «Про вибори народних депутатів України» визначає, що право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають політичні партії, фракції яких зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання, політичні партії – суб’єкти виборчого процесу, кандидати від яких зареєстровані в загальнодержавному окрузі, а також кандидати в депутати у відповідному одномандатному виборчому окрузі.

Вказана норма також визначає перелік відомостей (ПІБ, дата народження, громадянство, місце проживання, роботи, навчання тощо), які зазначаються в поданні кандидатур до складу дільничних виборчих комісій. До подання додаються заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від запропонованого суб’єкта подання, а в разі пропонування цієї кандидатури на посаду голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії – про згоду виконувати відповідні посадові обов’язки.

Таким чином, якщо людина дізнається про те, що її включено до складу виборчої комісії без її відома – це може свідчити про те, що її персональні данні використанні незаконно, а також про підробку заяви від імені такої особи.

Стаття 182 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про особу або незаконна зміна такої інформації, крім випадків, передбачених іншими статтями цього Кодексу.

Крім того, за підробку або незаконне виготовлення, використання або зберігання незаконно виготовлених чи підроблених виборчих документів (виборчого бюлетеня, бюлетеня для голосування на референдумі, протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, про підсумки голосування на виборах чи референдумі, про результати виборів або референдуму та інших документів, які відповідно до законодавства відносяться до виборчих документів) передбачена кримінальна відповідальність – частина 2 статті 158 Кримінального кодексу України. При цьому, заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, відносяться до виборчих документів, оскільки вони створюють юридичні наслідки і їх обов’язковість передбачена законодавством.

З огляду на викладене, можна порекомендувати наступне:

  • У випадку, якщо Ви стали потерпілим від примушування до участі у виборчому процесі, або Ви дізнались про те, що проти вашої волі, бажання, без Вашого відома Вас включено до складу виборчої комісії, повідомте про таку ситуацію до найближчого відділення поліції шляхом подання письмової заяви.
  • Не буде зайвим, направити письмову заяву до особи, яка здійснює примушування, та/або до комісії, до якої Вас незаконно включили, про те, що такі дії є незаконними.

Варто також зберігати підтвердження направлення адресатам таких заяв (поштова квитанція, штамп вхідної кореспонденції на другому зразку заяви).

Для отримання більш детальної консультації та допомоги в відновленні порушених виборчих прав можна звертатись до громадської омбудсменки із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА в Одеській області:  Юлія Лісова, 0677411934, odesa.elect.omb@opora.org.ua.