Opora

Громадянська мережа ОПОРА неодноразово зверталася до Уряду та Парламенту з метою врегулювати питання щодо передбачення у державному бюджеті достатнього обсягу фінансування для належного функціонування програми “теплі кредити”. Нещодавна акція #ОСББзаТЕПЛІкредити, яка була започаткована зокрема із ініціативи нашої організації, завершилася черговими заявами чиновників, що не знайшли свого відображення у реальності. Сьогодні, ОСББ не мають ніякого механізму отримання державної підтримки на заходи з енергозбереження у житловому фонді. Зареєстрований 15 вересня законопроект про Державний бюджет України на 2019 рік передбачає фінансування програми “теплі кредити” у розмірі 400 млн грн, з яких для ОСББ передбачено майже 200 млн грн. Зважаючи на попередній досвід фінансування програми у аналогічних розмірах, ми переконані, що цих коштів достатньо лише на кілька місяців. Попри заяви щодо роботи Фонду енергоефективності, в рамках якого ОСББ зможуть отримати інструмент залучення грантових коштів для проведення заходів з енергоефективності, ми в черговий раз, спираючись на прогнозні показники щодо початку роботи Фонду, вважаємо, що необхідно збільшити обсяг фінансування програми “теплі кредити”. Згідно з аналізом даних від Мінрегіону щодо алгоритму дій для ОСББ та механізму залучення грантових коштів в рамках діяльності Фонду можна констатувати факт, що отримання підтримки буде здійснюватися на комплексні проекти. Натомість, у рамках програми “теплі кредити” переважна більшість ОСББ спочатку "вчаться" - беруть кредити на досить незначні проекти (заміна вікон, освітлення тощо), а лише потім наважуються брати кредити для комплексної термомодернізації будинку. Це зумовлено недовірою не лише до банківської системи в частині кредитування, але й до політики влади в цілому. Адже, за останні 4 роки дії програми “теплі кредити” щороку програма зупинялася по кілька разів на рік через брак коштів. Тенденції політики енергоефективності та відсутність системного характеру у прийнятті управлінських рішень дають підстави прогнозувати відсутність стрімкого попиту на проекти з енергоефективності у житловому фонді комплексного характеру. Тому продовження фінансування програми “теплі кредити” у 2019 році з достатнім рівнем фінансування є обґрунтованою необхідністю для стимулювання ОСББ зменшувати рівень споживання енергетичних ресурсів шляхом поетапної термомодернізації житла. Зважаючи на викладене, вважаємо, що фінансування програми “теплі кредити” у 2019 році необхідно збільшити до 1 млрд грн. 

6 серпня на онлайн-сторінках місцевого луцького телеканалу «Аверс» вийшов сюжет «У Луцьку теплий кредит розсварив людей і керівника ОСББ». У ньому йшлося про ймовірність розкрадання коштів, які ОСББ «Наш дім 23А» отримало на утеплення будинку в рамках програми «теплі кредити». Також у сюжеті був використаний елемент коментаря представниці Громадянської мережі ОПОРА Юлії Чеберяк. Громадянська мережа ОПОРА звертає увагу, що слова представниці організації були вирвані з контексту, змістова частина з поясненням законодавчих аспектів комплексного утеплення будинків була проігнорована, а поведінка представниці телеканалу під час запису сюжету та деякі формулювання в закадровому тексті можуть мати ознаки маніпуляцій.

 

Весна прийшла, а українці все ще в очікуванні «теплих кредитів». Проект постанови, який передбачає надання 400 млн грн на енергоефективність в рамках Урядової програми, погоджено з усіма заінтересованими органами влади. Однак на затвердження Уряду її досі не внесено.

 

15 лютого Держенергоефективності спільно з Українським союзом промисловців і підприємців організували засідання круглого столу щодо використання твердих побутових відходів для виробництва теплової та електричної енергії.

 

13 лютого в УКМЦ відбулася дискусія «Гроші на відходи», під час якої експерти обговорили шляхи подальшого вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами в Україні.

 

14 лютого на засіданні Уряду Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман запевнив, що питання монетизації субсидій має бути врегульоване та слід підготувати всі необхідні зміни до нормативних актів з урахуванням позицій ОСББ та Мінрегіону, Мінсоцполітики та Мінфіну.

 

13 лютого у Міністерстві фінансів відбулась зустріч з представниками об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельними кооперативами (ОСББ/ЖБК), де обговорювались подальші кроки з монетизації субсидій в Україні.

 

Сьогодні, 9 лютого, у Верховній Раді України відбулася «година запитань до Уряду», під час якої народні депутати звернулися до очільника Кабінету Міністрів та Міністра фінансів з вимогою відповісти, коли і як буде вирішено питання монетизації субсидій та погашення заборгованостей перед ОСББ за 2017 рік.

 

Громадянська мережа ОПОРА звертається до Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з проханням прискорити погодження та прийняття відповідного проекту постанови щодо реалізації завдань та заходів, визначених Державним бюджетом та програмою «теплі кредити».

 

Як впливати на власні рахунки за комунальні послуги та де брати кошти на заходи з енергоефективності обговорювали 12 жовтня у місті Рені.

 
FB 5Instagram 2Telegram 3Twitter 7Youtube 4Github 6

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2019