Opora

Забезпечення політичної неупередженості посадових осіб органів влади є важливим і складним завданням для держави.  Багаторівневість і комплексність системи гарантій невтручання посадовців у політичний і виборчий процеси пояснюється неможливістю обмежитися лише формальними заборонами. Законодавчі заборони повинні бути поєднані з попередженням зловживань адміністративними ресурсами під час виборів, ефективним застосуванням санкцій та формуванням широкого суспільного несприйняття втручання владних суб’єктів у виборчий процес.

 

01 жовтня 2018 року довготермінові спостерігачі ОПОРИ на чергових виборах Президента України розпочали свою діяльність в усіх регіонах України. Як і у попередні роки, ОПОРА до початку офіційного старту виборчого процесу оцінює підготовчий процес та фіксує прояви та особливості дочасних передвиборчих кампаній потенційних кандидатів на найвищу посаду в країні.  Після офіційного старту виборів ОПОРА планує спостерігати за усіма етапами виборчого процесу, включаючи підрахунок голосів та встановлення результатів волевиявлення.

 

Напередодні офіційного початку процесу виборів Президента України у грудні 2019 року Громадянська мережа ОПОРА презентує попередній аналіз виконання Україною рекомендацій національних та міжнародних спостережних організацій, міжнародних неурядових та міжурядових організацій, дипломатичних представників країн-партнерів України у сфері виборів.

 

29 жовтня та 24 грудня 2017 року в 252 об’єднаних територіальних громадах відбулись перші місцеві вибори, які засвідчили високу зацікавленість політичних партій у локальних кампаніях. Ці ж вибори продемонстрували значні виклики на шляху забезпечення державою належних виборчих стандартів. 29 жовтня голів ОТГ та місцеві ради обирали  у 201 територіальній громаді, 24 грудня – у 51 громаді.

 

24 грудня 2017 року виборчий процес відбувається у 51 об’єднаній територіальній громаді, з яких 5 є міськими громадами, 30 – сільськими, 16 – селищними.  У 17 областях України вибори відбуваються хоча б в одній територіальній громаді, при цьому найбільша кількість виборчих процесів відбувається у Миколаївській (7), Полтавській (7), Хмельницькій (6) областях.

 

На момент закінчення голосування ключовою проблемою залишається видача виборцям бюлетенів без пред’явлення паспорта – незважаючи на те, що кількість таких випадків зменшилася, порівняно з першою половиною дня і склала 3,3% (дані отримані з репрезентативної кількості виборчих дільниць). В більшості випадків спостерігачі ОПОРИ запобігли вчиненню таких кримінальних правопорушень. Однак навіть за наявності незалежного спостереження і реагування з боку спостерігачів, практика незаконної видачі бюлетеня толерується членами виборчих комісій чи навіть супроводжується спробами формального закріплення таких дій колегіальними рішеннями комісій.

 

Станом на 20:00 явка виборців у 201 об’єднаній громаді, де 29 жовтня відбуваються перші місцеві  вибори, склала 48,2% від загальної кількості виборців.

 

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА продовжують відслідковувати перебіг голосування та роботу дільничних виборчих комісій на перших місцевих виборах в об’єднаних територіальних громадах. 

 

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА продовжують відслідковувати перебіг голосування та роботу дільничних виборчих комісій на перших місцевих виборах в обєднаних територіальних громадах.  За даними ОПОРИ, які були зібрані на основі статистично репрезентивної кількості виборчих дільниць станом на 12:00, ключовим зловживанням, зафіксованим спостерігачами, є спроби видачі бюлетенів виборцям без предявлення паспорта. Такі випадки були зафіксовані на 7,4% ДВК, де відбувається голосування (зокрема в Сумській, Житомирській областях). Єдиною законною підставою для голосування на виборах є пред’явлення паспорта або тимчасового посвідчення громадянина України. 92,6% виборчих дільниць послідовно дотримуються цієї норми Закону.

 

За даними ОПОРИ, які були отримані зі статистично репрезентативної кількості виборчих дільниць, 85,6% ДВК розпочали підготовчі засідання не раніше як за 45 хвилин до початку голосування, забезпечуючи спостерігачам та іншим суб’єктам виборчого процесу можливість контролювати процедури підготовки виборчих дільниць до початку голосування. Раніше 07:15 розпочали підготовчі засідання 14,4% ДВК. Недотримання ДВК законодавчих вимог щодо належного часу для проведення підготовчих засідань у день голосування негативно впливаює на можливості суб’єктів виборчого процесу фіксувати кількість виборчих бюлетенів на дільниці, оглядати виборчі скриньки та підписувати контрольний лист, які опускаються до відповідних скриньок.

 
facebook logos PNG19750 greytwitter PNG29 grey2instagram greyyoutube PNG19 greyOPORA Githubtelegram PNG34 greyAndroid grey

digest gray

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2018