Opora

Голосування на перших місцевих виборах 18 грудня відбулося переважно із дотриманням вимог законодавства та у конкурентних умовах. Зловживання задокументовані спостерігачами Громадянської мережі протягом дня голосування і на етапі підрахунку голосів не носили масового та організованого характеру, однак всі вони мають бути належним чином розслідувані з метою забезпечення принципу невідворотності покарання за злочини проти виборчих прав громадян. Типові проблеми, виявлені під час передвиборчої кампанії і в день голосування, вкотре актуалізують потребу підвищення правової культури виборців і професійної спроможності членів виборчих комісій, необхідність посилення профілактичної роботи та оперативного реагування на виборчі порушення з боку правоохоронних органів. Реалізація цих заходів має поєднуватися з комплексною реформою виборчого законодавства.

 

18 грудня 2016 року відбудеться голосування на перших місцевих виборах  у 144 об’єднаних територіальних громадах. За результатами голосування виборців буде обрано 76 сільських голів, селищних голів - 46, міських голів - 21, а також відповідні місцеві ради. Крім цього, у наступну неділю в одній територіальній громаді відбудуться вибори 1 старости. Моніторинг виборчого процесу забезпечують 72 довготермінові спостерігачі ОПОРИ, а в день голосування до них приєднаються мобільні спостережні групи у кожній з територіальних громад. Висновки ОПОРИ ґрунтуються на результатах довготермінового та короткотермінового спостереження, критеріях та принципах демократичних виборів, які викладено в документах Венеціанської комісії, Копенгагенської конференції та Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).

 

Після чергових місцевих виборів в Україні 2015 р. та позачергових виборів Криворізького міського голови 2016 р. Громадянська мережа ОПОРА здійснювала моніторинг розслідування кримінальних проваджень, які стосуються цих виборчих кампаній.

 

У дайджесті № 6 мова йде про причини та умови вчинення виборчих злочинів, особливості досудового розслідування у справах про порушення виборчих прав громадян, особливості доказування окремих категорій досудових розслідувань щодо виборчих прав громадян, організаційні проблеми досудового слідства. 

 

Перші місцеві вибори у об’єднаних територіальних громадах із днем голосування 11 грудня 2016 р.  відбулись із дотриманням законодавства України та міжнародних стандартів виборів, а передвиборчі кампанії, як правило, відповідали засадам конкурентності та змагальності. Зафіксовані спостерігачами порушення у більшості громад не мали організованого та системного характеру, хоча і у окремих з них виборчий процес не повною мірою відповідав належним стандартам та вимогам законодавства. Громадянська мережа ОПОРА належним чином задокументувала порушення на перших місцевих виборах 11 грудня 2016 р. і планує забезпечити контроль за відповідними розслідуваннями правоохоронних органів. Досвід проведення перших місцевих виборів знову актуалізує гостру необхідність проведення повноцінної виборчої реформи в Україні, оскільки недоліки законодавства та його застосування є типовими вже протягом багатьох виборчих кампаній.

 

Спостерігачі ОПОРИ відзначають проблеми із поінформованістю виборців про заплановані вибори та їхню низьку вмотивованість брати участь у голосуванні. Ця тенденція характерна для більшості громад, хоча в окремих з них фіксується висока зацікавленість громадян у виборчому процесі. Територіальні виборчі комісії докладають зусиль для підвищення поінформованості виборців, ініціюючи зустрічі громадян із кандидатами. Фактором, який може негативно вплинути на активість виборців, є низька агітаційна активність місцевих організацій політичних партій та кандидатів. Із наближенням дня голосування інтенсивність агітаційних кампаній дещо зросла, але залишалася достатньо млявою. У свою чергу, чинні посадові особи органів влади достатньо нерідко використовують офіційні заходи та місцеві програми розвитку для привернення уваги виборців.

 

Громадянська мережа ОПОРА узагальнила основні пропозиції та рекомендації, які були сформовані під час регіональних дискусій.  Формат узагальнення передбачає визначення цілей реформування законодавства та практик в сфері попередження та розслідування виборчих злочинів та  основних кроків для їх досягнення.  Цей Перелік є попереднім та підлягатиме подальшому експертному обговоренню.

 
Ми у Facebook Ми у Twitterandroid grayOPORA Github

mapa 2015 grey

tvk grey

rada grey

OSBB grey

zhytlo grey 

rada4you g

hotline

bookstore opora grey

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2015