12‑13 березня у Кривому Розі районні відділи ведення Державного реєстру виборців передали дільничним виборчим комісіям попередні списки виборців на позачергових виборах міського голови м. Кривий Ріг.

Процес передачі попередніх списків виборців відбувся згідно з ч. 2 ст. 30 Закону України «Про місцеві вибори», в якій зазначено, не пізніш як за 13 днів до дня голосування (тобто до 13 березня) орган ведення Державного реєстру виборців у приміщенні, в якому він розташований, передає попередній список виборців на паперовому носії та виготовлені іменні запрошення відповідній дільничній виборчій комісії.

Згідно з ч. 2 ст. 30 Закону України «Про місцеві вибори», від імені ДВК попередній список виборців отримують не менше трьох членів цієї комісії - представників різних суб’єктів подання, уповноважених на це її рішенням, одним з яких повинен бути голова комісії, а в разі неможливості - заступник голови або секретар комісії. Про передачу попереднього списку виборців складається акт за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, у двох примірниках. Один примірник акта зберігається в органі ведення Державного реєстру виборців, інший - у дільничній виборчій комісії.

14 03 VD 800x600

Крім того, відділи ведення Державного реєстру виборців вимагали від членів ДВК мати при собі оригінали паспортів, для встановлення особи, та печатку ДВК, оскільки її нею потрібно завірити акт про передачу списків.

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА суттєвих порушень виборчого законодавства у процесі передачі списків виборців не зафіксували. Лише поодинокі випадки, коли ВВ ДРВ не забували перевіряти постанови, або члени ДВК не мали при собі посвідчень (в таких випадках списків їм не видавали, відправляючи по посвідчення). Проте загалом цей процес показав деякі моменти, в яких виникають складнощі контролю за дотриманням Закону з боку дільничних виборчих комісій.

Зокрема, Закон вимагає, аби списки виборців отримували не менше трьох членів ДВК, які є різними суб’єктами подання. Проте Постанова ДВК, в якій зазначається, що саме цих членів ДВК комісія уповноважує отримати списки, не передбачає вказання суб’єктів подання. Таким чином, отримуючи списки, члени ДВК не надають відділу Державного реєстру виборців ніякого підтвердження, що вони справді є представниками різних суб’єктів подання. З іншої сторони, за словами керівників відділів Держаного реєстру, контролювати це вони не зобов’язані, адже відповідальність за дотримання цієї норми лежить саме на ДВК.

У більшості районних ВВ ДРВ Кривого Рогу при передачі списків, цьому моменту уваги не приділи, перевіряючи лише наявність паспортів членів ДВК, їхніх посвідчень та постанов ДВК.

Проте, в деяких ВВ ДРВ вирішили проконтролювати, чи справді списки отримують представники різних суб’єктів подання. Так, в ВВ ДРВ Тернівського району членам ДВК попередньо рекомендували вносити в постанови відомості про суб’єкта подання.

У ВВ ДРВ Центрально-Міського району вирішили діяти іншим чином, перевіряючи «партійність» за списками членів ДВК.

Нагадаємо, що, згідно з в ч. 3 ст. 31 Закону України «Про місцеві вибори», виборці уже мають змогу ознайомитися з попередніми списками у приміщеннях ДВК та перевірити правильність внесення до них відомостей.

Довідково:

Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за позачерговими виборами міського голови міста Кривий Ріг, які відбудуться 27 березня 2016 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 6 лютого, у місті працює команда з 5 спостерігачів, до яких у день голосування приєднається група короткотермінових спостерігачів, що дозволить забезпечити присутність представників ОПОРИ на третині виборчих дільниць Кривого Рогу.