2 червня у Верховній Раді Україні винесено на голосування законопроект р.н. 2706 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування суб'єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення».

Закон стосується діяльності організацій, яким не відшкодовано різницю між затвердженим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво послуг або не здійснено фінансування витрат, пов’язаних із наданням пільг та житлових субсидій населенню, компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги, та підвищення рівня поточних розрахунків за спожиті природний газ і електричну енергію.

Підготовка проекту Закону зумовлена тим, що, у зв’язку з несвоєчасним проведенням розрахунків за спожитий природний газ та електричну енергію, перед постачальниками енергоносіїв виникла заборгованість. У свою чергу, це призводить до нарахування штрафних санкцій (пені) суб’єктам господарювання, які надають населенню послуги з теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення.

Важливо, що заборгованість виникає через ряд об’єктивних причин, які не дозволяють підприємствам своєчасно і в повному обсязі виконувати договірні зобов’язання:

  • через несвоєчасне погашення державою заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію та послуги з централізованого водопостачання та водовідведення;
  • через законодавчу неврегульованість питання відшкодування різниці в тарифах підприємствам теплоенергетики для бюджетних установ, яка складає близько 2 млрд грн;
  • через несвоєчасність відшкодування витрат внаслідок надання пільг з оплати за спожиту теплову енергію та послуги з централізованого водопостачання та водовідведення малозабезпеченим категоріям споживачів.

За останні роки проблема несвоєчасної виплати різниці в тарифах так і не була вирішена. Це позбавляє підприємства, які надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, будь-якої можливості своєчасно розрахуватися за енергоносії.

Тобто, несвоєчасна компенсація різниці в тарифах є однією з причин заборгованості за спожиті енергоносії, включаючи відповідні штрафні санкції.

Проект Закону передбачає встановлення мораторію на нарахування та стягнення неустойки (пені, штрафу) та інші фінансові санкції щодо суб’єктів господарювання, для яких тариф на теплову енергію та послуги з централізованого водопостачання та водовідведення встановлений нижче собівартості з урахуванням граничного рівня рентабельності, а також за умови, якщо повністю не відшкодовані втрати та збитки внаслідок встановлення таких тарифів, та внаслідок надання пільг з оплати окремим категоріям споживачів, до моменту отримання ними відшкодування втрат та збитків, що склалися через несвоєчасне погашення державою.

Громадянська мережа ОПОРА закликає народних депутатів підтримати проект Закону р.н. 2706 «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування суб'єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення» в цілому.

Разом із тим нагадуємо, що питання визначення остаточного розміру та джерел відшкодування різниці в тарифах залишається невирішеним.

 

За коментарями звертайтесь:
координатор житлово-комунальних
та енергетичних програм
Громадянської мережі ОПОРА
Тетяна Бойко
тел.: +38 063 617 97 60