Громадянська мережа ОПОРА глибоко занепокоєна ситуацією, яка склалася навколо ОСББ «Біном» у місті Луцьку. Так, 27 жовтня 2015 року ПАТ «Волиньгаз» повністю відключило будинок ОСББ «Біном» від газопостачання – не зважаючи на те, що має укладені з власниками усіх квартир договори на постачання газу.

Офіційною причиною відключення ПАТ «Волиньгаз» назвало «відсутність актів перевірки вентиляційних каналів». Попри те, що такі акти в ОСББ наявні – ПАТ «Волиньгаз» воліло би, щоб ОСББ зробило їх знову – знову заплативши за ці послуги гроші.

Однак чинним законодавством така підстава для відключення житлових будинків від газопостачання як «відсутність актів» взагалі не передбачена! Не кажучи вже про те, що, згідно з пунктом 5.7 Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 №285, за наявності відповідних законних підстав відключенню підлягає газове обладнання кожного окремого споживача (квартири), а не всіх споживачів у будинку.

Завдяки втручанню правління ОСББ «Біном», газопостачання було відновлене, однак, за наявною інформацією, 5 листопада 2015 року знову планується відключити від газопостачання весь будинок ОСББ «Біном».

В серпні 2015 року ПАТ «Волиньгаз» надіслало на адресу голови ОСББ «Біном» лист, в якому від лучан вимагали надати акти на періодичну перевірку і очистку вентиляційних каналів. Газовики переконують, що згідно з Правилами безпеки систем газопостачання від 2015 року, акти мають надаватися щороку. Разом із тим, в роз’ясненні Держгірпромнагляду йдеться, що обстеження димових і вентиляційних каналів може проводитися не частіше, як раз на три роки. Власне, ПАТ «Волиньгаз» щодо щорічного обстеження керується наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості, яким і затвердили згадані вище Правила. Натомість, Держгірпромнагляд надіслав роз’яснення на основі чинної постанови Уряду.

Нас турбує таке довільне тлумачення законодавства підприємством-монополістом. Ми вважаємо, що на одне із найуспішніших ОСББ в Україні чиниться тиск, що може дискредитувати саму ідею створення ОСББ, а також де мотивувати мешканців багатоквартирних будинків. Це ставить під загрозу зриву реалізацію енергоефективних заходів у житловому фонді, флагманом котрої виступають ОСББ.

Як повідомляє місцеве видання «Волинські новини», лучани стверджують, що у «Волиньгазі» щедро роздають візитки фізичної особи-підприємця, який за 140 гривень може здійснити згадане обстеження і виписати акт готовності вентиляційних і димових каналів. Цікаво, що в типовому договорі між власниками квартир і ПАТ «Волиньгаз» перевірка димових і вентиляційних каналів на наявність тяги здійснюється за рахунок газороздільного підприємства. Відтак, лучани вбачають в таких діях ПАТ «Волиньгаз» корупційну складову, бо, з їх слів, мешканців змушують платити двічі за одну послугу: один раз сплачуючи за газопостачання, згідно типового договору, а вдруге – підприємцеві, якого їм рекомендують.

Ми переконані, що сьогодні необхідно зупинити свавілля «Волиньгазу», адже уже завтра такі проблеми для ОСББ можуть початися і в інших містах України: газопостачальні й газорозподільні підприємства вигадуватимуть все нові й нові способи заробити за допомогою корупційних схем, а для незгодних із ними завжди існуватиме реальна загроза відключення газу, що взагалі неприпустимо, а тим паче – в опалювальний період!

З огляду на це, Громадянська мережа ОПОРА долучається до заяв численних ОСББ Луцька та інших міст України, і звертається до Прем’єр-міністра України та уповноважених осіб у даній галузі особисто втрутитися у ситуацію і поставити монополістів на місце, а також провести розслідування щодо можливої корупційної складової у даній ситуації.

Детальніше:
Богдан Горобчук,
прес-секретар
житлово-комунальних та енергетичних програм
Громадянської мережі ОПОРА
+38 063 583 52 80
osbb@opora.org.ua