Процес голосування 29 листопада 2015 р. в Красноармійську та Маріуполі відбувався у спокійній атмосфері, з дотриманням законодавчих вимог та без системних і централізованих порушень. Аналогічної оцінки, за винятком окремих дільниць, заслуговує процес підрахунку голосів на виборчих дільницях. Поодинокі випадки грубих порушень виборчого законодавства вимагають невідкладної та політично неупередженої реакції правоохоронних органів, зокрема щодо ВД №141088 у місті Красноармійську.

Виборці Красноармійська та Маріуполя продемонстрували вмотивованість брати участь у локальній політиці шляхом обрання органів місцевого самоврядування. За підрахунками спостерігачів, у Красноармійську активність виборців була вищою загальнонаціональних показників 15 жовтня на 2,4%, в Маріуполі – на 2,2%. Активність громадян засвідчує обґрунтованість рішень та дій держави щодо відновлення виборчих прав громадян, які не змогли обрати місцеву владу 25 жовтня 2015 р.

Спостерігачі ОПОРИ та Донецької обласної організації «Комітет виборців України» вітають зусилля правоохоронних органів Донецької області щодо забезпечення правопорядку і законності на місцевих виборах в Красноармійську та Маріуполі, які були комплексними та оперативними. У той же час зафіксовані окремі випадки ухилення співробітників правоохоронних органів від належної реакції на факти порушень, про що були проінформовані керівники Національної поліції та інших правоохоронних органів.

Спостерігачами зафіксовано цілу низку незначних процедурних порушень, які були пов’язані із незнанням членами виборчих комісій Закону України «Про місцеві вибори» або нехтуванням його положеннями. Натомість на одній з виборчих дільниць Красноармійська підрахунок голосів виявив факт зникнення частини бюлетенів, наявності відмінностей у кількостях бюлетенів, підписів у списку виборців та контрольних талонів, що призвело до вмотивованого рішення дільничної виборчої комісії про визнання результатів голосування недійсним.

Підготовчі засідання ДВК Красноармійська та Маріуполя супроводжувалися традиційною проблемою, а саме завчасним початком відповідних засідань (раніше 07:15). Такі інциденти було зафіксовано на 16% виборчих дільниць Маріуполя та 8% Красноармійська. Крім цього, на 5,6% виборчих дільниць Красноармійська та 1,9% Маріуполя було зафіксовано, що дільничні виборчі комісії не забезпечували ведення протоколу підготовчого засідання.

Протягом дня голосування з 08 до 20 год. незначні процедурні порушення були зафіксовані на 24,8% виборчих дільниць Маріуполя та 8,3% дільниць Красноармійська. Тоді як під час перебігу голосування спостерігачі в поодиноких випадках були змушені звертатися до правоохоронних органів щодо прецедентів маніпуляцій із виборчими бюлетенями.

Також було зафіксовано поодиноківипадки порушення таємниці голосування (насамперед, волевиявлення поза кабінкою для голосування) на 2,8% виборчих дільниць Красноармійська та 1,8% дільниць Маріуполя. При цьому 15 листопада під час повторного голосування в межах країни такі проблеми були зафіксовані на 9,2% дільниць. Схожі показники помічені щодо фотографування бюлетенів: у Красноармійську – на 2,8% виборчих дільниць, у Маріуполі – на 1% дільниць. Голосування у Красноармійську та Маріуполі не супроводжувалося випадками видачі бюлетенів без належних документів, встановленими фактами вкидання виборчих бюлетенів, проблемами із відсутністю громадян у списках виборців.

За оцінками спостерігачів, підрахунок голосів після закриття виборчих дільниць Красноармійська та Маріуполя не супроводжувався, за поодинокими випадками, грубими порушеннями або спробами викривити результати волевиявлення громадян.

Усі ДВК Красноармійська та Маріуполя розпочали підсумкові засідання із метою підрахунку голосів у належному кворумі. У той же час на 3,7% дільниць Маріуполя підсумкові засідання ДВК розпочалися із певною затримкою, оскільки окремі дільничні виборчі комісії не дотрималися законодавчої вимоги щодо невідкладного початку відповідного засідання після закриття дільниць.

На 5,7% дільниць Красноармійська та 8,3% дільниць Маріуполя ДВК розглядали скарги суб’єктів виборчого процесу перед початком підрахунку голосів, що відображає активність учасників виборів у питанні оскарження порушень.

Дільничні виборчі комісії двох міст Донеччини, в яких 29 листопада відбувалися чергові місцеві вибори, в цілому дотримувалися процедур підрахунку голосів, за винятком 1% виборчих дільниць у Маріуполі. Крім цього, на 1% виборчих дільниць Маріуполя спостерігачі не мали можливості бачити позначки у виборчих бюлетенях під час їх підрахунку дільничними виборчими комісіями.

Окремі думки членів ДВК до протоколів про підрахунок голосів на виборах міського голови були зафіксовані на 2,9% виборчих дільниць Красноармійська та 0,9% дільниць Маріуполя. Натомість на 2,9% дільниць Красноармійська, 1,8% дільниць Маріуполя було зафіксовано окремі думки членів ДВК до протоколів про підрахунок голосів на виборах депутатів міських рад. Кількість окремих думок є документально оформленими зауваженнями окремих членів ДВК до змісту протоколів про підрахунок голосів або порушень, які відбувалися на дільницях у процесі голосування.

У окремих випадках офіційні спостерігачі не змогли отримати копії протоколів про підрахунок голосів виборців, що належить до їх прав у виборчому процесі, а саме на 3% виборчих дільниць Красноармійська. Натомість на 1% виборчих дільниць Маріуполя виникли проблеми із отриманням спостерігачами копій протоколів про підрахунок голосів виборців з виборів міського голови.

Під час підрахунку голосів на ВД №141088 у м. Красноармійську членами ДВК було встановлено факт зникнення 329 бюлетенів з виборів міського голови та 343 бюлетенів з виборів міської ради.  На підставі цього ДВК прийняла вмотивоване рішення про визнання голосування на цій дільниці недійсним. Перед прийняттям такого рішення було виявлено 1124 контрольних талонів використаних бюлетенів з виборів міського голови, серед яких 1 виправлений (є акт про те, що випадково було відірвано два талони разом з бюлетенем), 795 підписів виборців про отримання бюлетеня, невикористаних бюлетенів – 943. При цьому ДВК отримала для голосуванняза кандидатів на посаду міського голови 2092 бюлетені. Відповідні розходження зафіксовані і щодо бюлетенів з виборів Красноармійської міської ради.

Спостерігачі ОПОРИ та Донецької обласної організації «Комітет виборців України» протягом дня голосування подали до правоохоронних органів Красноармійська дві заяви щодо ознак вчинення кримінальних правопорушень на цій виборчій дільниці та наполягають на їх ефективному розслідуванні. У той же час голосування на ДВК №141088 не буде враховуватись під час встановлення результатів місцевих виборів у Красноармійську.

Недотримання членами ДВК вимог щодо належного оформлення контрольних листів, які на підготовчому засіданні вкидаються у скриньки для голосування, призвело до визнання 57 бюлетенів такими, які не підлягають врахуванню, на одній із спеціальних виборчих дільниць Маріуполя  (ВД №142439). У той же час районна в місті Маріуполі територіальна виборча комісія ще планує визначити власну позицію щодо даного рішення ДВК.

Проблема із неналежним оформленням контрольних листів виникла ще на низці виборчих дільниць Маріуполя, що вимагає перевірки усіх обставин на предмет наявності чи відсутності спланованих порушень законодавства, які могли здійснюватися із метою викривлення результатів голосування.

За оцінками спостерігачів, виборчі комісії Красноармійська та Маріуполя мають усі можливості та умови для належного встановлення підсумків та результатів голосування. Суб’єкти виборчого процесу мають бути вмотивовані шляхом застосування механізмів судового та позасудового оскарження, звернення до правоохоронних органів доводити чи спростовувати факти порушень виборчого законодавства.

Таблиця 1. «Активність виборців Красноармійська і Маріуполя у контексті загальнонаціональних показників: дані спостерігачів»

Красноармійськ Маріуполь Загальнонаціональний показник 25.10.2015 Повторне голосування 15.11.2015
36.4% 36.2% 46.5% 34.0%

[1] http://www.oporaua.org/novyny/41835-u-krasnoarmiisku-na-dilnytsi-vyiavyly-nevidpovidnist-u-kilkosti-kontrolnykh-taloniv-ta-pidpysiv-vybortsiv

Моніторинг парламенту Веб-сайт Фейсбук | Твіттер

(#вибори2015 #elect_ua #opora #опора)
Довідково:
Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбуваються 25 жовтня, 15 і 29 листопада 2015 року, починаючи з 5 вересня. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. ОПОРА здійснюватиме паралельний підрахунок голосів на всіх виборчих дільницях Красноармійська, а також якісне спостереження на більшості виборчих дільниць Маріуполя. Слідкуйте за останніми новинами на сайті ОПОРИ та Мапі порушень «Місцеві вибори 2015». Рекомендуємо кожному спостерігачу, журналісту й активним громадянам завантажити мобільний додаток «Місцеві вибори» для Android.