Громадянська мережа ОПОРА на основі статистично обгрунтованої кількості виборчих дільниць оцінила якість дотримання виборчих процедур, зокрема проведення підготовчих засідань ДВК та відкриття дільниць, на позачергових виборах харківського міського голови та проміжних виборах народних депутатів України в ОВО №184 (Херсонська обл.) та ОВО №197 (Черкаська обл.). 

Дослідження ОПОРИ дозволяє виявити тенденції та найчастіші порушення в діяльності ДВК, під час процесу голосування та підрахунку голосів, а не лише оперувати окремими фактами. 

Позачергові вибори харківського міського голови

За даними дослідження ОПОРИ, на 2,5% виборчих дільниць міста зафіксовані спроби перешкоджання доступу спостерігачів організації на підготовчі засідання ДВК. Під час таких інцидентів члени ДВК висували спостерігачам ОПОРИ не передбачені чинним виборчим законодавством вимоги, пов’язані з протиепідеміологічними заходами. Після роз’яснень з боку ОПОРИ та звернень до ТВК і Національної поліції спостерігачі змогли розпочати виконання своїх повноважень, хоча і з певним запізненням. У 2015 році під час місцевих виборів ОПОРА виявила спроби перешкоджання діяльності спостерігачів на 3% дільниць.

Виборчий Кодекс зобов’язує ДВК розпочати своє підготовче засідання не раніше, ніж за 45 хвилин до початку голосування. При цьому прогнозований час його проведення забезпечує можливість суб’єктам виборчого процесу контролювати всі процедури підготовки виборчих дільниць до відкриття. Якщо ДВК не дотримуються цієї вимоги, умови для моніторингу процесу не забезпечуються повноцінно. За даними дослідження ОПОРИ, 72,6% ДВК розпочали підготовчі засідання у строки, передбачені законодавством. Натомість 24,66% ДВК почали працювати між 07:00 та 07:15, а 2,74% ДВК виконували процедури ще до 07:00. Порівняно з місцевими виборами 2015 року, в місті зафіксоване певне погіршення ситуації з дотриманням часу проведення підготовчих засідань, оскільки тоді 81,6% ДВК дотрималися законодавчих вимог.

Однією з формальних, але важливих вимог для фіксації законності роботи ДВК є ведення протоколу на підготовчому засіданні. Спостерігачі ОПОРИ повідомляють, що на 21,46% дільниць вони не бачили виконання цієї передбаченої законодавством вимоги (відповідно, на 78,54% ДВК — зафіксували). Якщо порівнювати з місцевими виборами 2015 року, коли ОПОРА забезпечувала статистично обгрунтоване спостереження в Харкові, зараз комісії суттєво гірше виконували процедуру ведення протоколу підготовчого засідання. Тоді ігнорували цю законодавчу вимогу лише 5,7% ДВК.

За даними спостерігачів, на 11% дільниць міста голосування розпочалося раніше 08:00, а на 0,5% ДВК виборцям надали можливість проголосувати із запізненням.

 

Проміжні вибори народних депутатів України в ОВО №184 та №197

Як і у Харкові, спостерігачі ОПОРИ оцінювали якість дотримання виборчих процедур на підготовчих засіданнях ДВК та початок голосування виборців в одномандатних виборчих округах №184 та №197.

В ОВО №184 (Херсонська обл.) 77,63% ДВК розпочали підготовчі засідання у строк, передбачений Виборчим кодексом (не раніше, ніж за 45 хвилин до початку голосування). Відповідний показник для ОВО №197 (Черкаська обл.) становив 82,61%. Інші ДВК розпочали підготовчі засідання раніше, ніж це передбачено законодавством, потенційно перешкоджаючи спостереженню за всіма процедурами підготовки до відкриття дільниць. Для порівняння зазначимо, що на позачергових виборах народних депутатів України 2019 року 81,6% ДВК в межах країни дотрималися часу початку підготовчих засідань. 

На 4,35% ДВК округу №197 Черкаської області та на 6,58% ДВК округу №184 Херсонської області члени виборчих комісій не виконали вимоги щодо ведення протоколів підготовчих засідань. Для позачергових виборів народних депутатів 2019 року цей показник у межах країни становив 5,7% 

23,68% ДВК ОВО №184 Херсонської області та 18,12% ДВК ОВО №197 Черкаської області відкрилися для виборців раніше 08:00, формально порушивши час початку голосування. Для парламентських виборів 2019 року такий показник становив 19,1% дільниць. На інших дільницях округів голосування розпочалося у період між 08:00 та 08:30.

ОПОРА закликає членів ДВК неухильно дотримуватись усіх виборчих процедур, які є гарантією організації чесного і законного волевиявлення громадян.

Максимальна похибка дослідження для виборів в Харкові становить 5,5%, для проміжних виборів народного депутата в ОВО №184 (Херсонська обл.) — 9,6%. В ОВО №197 (Черкаська обл.) дослідження охоплює спостереженням усі дільниці округу.