В контексті наближення місцевих виборів, які мають відбутися у жовтні 2020 року, ОПОРА дослідила сталість функціонування партійних структур у Хмельницькій області.  У фокусі дослідження опинилася Хмельницька обласна рада. Зокрема, ми проаналізували, наскільки змінилася структура партійного представництва, які партії втратили своїх депутатів, а які навпаки – поповнилися новими; чи були спроби відкликання депутатів і чим вони завершилися; чи були спроби змінити керівництво обласної ради. Вся ця інформація допоможе краще розібратися, у якому стані політичні партії, які отримали підтримку виборців Хмельницької області на останніх виборах, підходять до чергових місцевих виборів.

Резюме

За підсумками місцевих виборів 2015 року в Хмельницькій обласній було створено 7 депутатських фракцій. Така ж кількість фракцій залишилася в міській раді станом на 1 квітня 2020 року. Проте незначних змін зазнав їхній кількісний склад, та фракція БПП «Солідарність» була перейменована в «Рідна Хмельниччина». По 1 депутату втратили фракції «ВО «Батьківщина», Аграрна партія України, «Об’єднання «Самопоміч» (відповідні депутати стали позафракційними).

Також по 1 депутату втратили фракції ВО «Свобода» та БПП «Солідарність» (нині «Рідна Хмельниччина) через складання повноважень депутатами обласної ради (і невходженням до складу фракції наступних за списками).

У Хмельницькій обласній раді створена більшість фракціями «Рідна Хмельниччина» (колишня БПП «Солідарність»), «За конкретні справи» та ВО «Батьківщина». Їх представники складають керівництво обласної ради: Михайло Загородний (голова, «Рідна Хмельниччина»), Неоніла Андрійчук (перша заступниця голови, «За конкретні справи»), Валерій Лесков (заступник голови, ВО «Батьківщина»)

Керівний склад обласної ради не змінювався. Питання щодо зміни керівного складу не виносились на розгляд депутатів. Спроб відкликань депутатів обласної ради не було.

Результати місцевих виборів та формування більшості

За підсумками місцевих виборів 2015 року в Хмельницькій обласній раді було створено 7 депутатських фракцій. Найбільше депутатів увійшло до фракції “За конкретні справи” (19 депутатів). Другою за чисельністю фракцією в міській раді стала БПП «Солідарність» (17 депутатів).  До фракції ВО «Батьківщина» увійшло 11 депутатів, до фракції Аграрної партії України – 11, до фракції ВО «Свобода» – 10, до фракції  «Об’єднання «Самопоміч» – 8, до фракції Радикальної партії – 8.

Позафракційних депутатів на момент обрання не було.

Головою Хмельницької обласної ради 27 листопада 2015 р. був обраний Михайло Загородний, який більше ніж півроку працював без заступників. 1 червня 2016 р. була фактично сформована більшість у складі фракції за участі БПП «Солідарність», «За конкретні справи» та ВО «Батьківщина», внаслідок чого Неоніла Андрійчук (За конкретні справи) отримала посаду першого заступника голови обласної ради, а Валерій Лесков (ВО «Батьківщина») посаду заступника голови обласної ради.

Партійні переходи

Станом на 1 квітня 2020 року в обласній раді залишається сім фракцій, які були утворені на початку скликання. 21 червня 2019 р. фракція БПП «Солідарність» змінила своє найменування і стала називатись фракція «Рідна Хмельниччина». Також змінився кількісний склад деяких фракцій. ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», Об’єднання «Самопоміч», Аграрна партія України, БПП «Солідарність» (перейменована в «Рідна Хмельниччина» – втратили по 1 депутату. 5 депутатів стали позафракційними.

Не змінився перелік депутатів у фракціях «За конкретні справи» та «Радикальна партія».

Партійне представництво в Хмельницькій обласній раді

Назва партії

Кількість мандатів станом на момент обрання

Кількість представників партії на 1 квітня 2020 року

За конкретні справи

19

19

БПП «Солідарність»

17

0

Фракція «Рідна Хмельниччина»

0

16

ВО «Батьківщина»

11

10

Аграрна партія України

11

10

ВО «Свобода»

10

9

Об'єднання «Самопоміч»

8

7

Радикальна партія

8

8

Позафракційні

0

5

Фракція «Рідна Хмельниччина» (раніше «БПП «Солідарність»)

Фракція була утворена в кількості 17 депутатів. 22 грудня 2017 р. депутатка Ніла Островська склала депутатські повноваження в зв’язку з обранням на посаду голови ОТГ. Замість неї депутатом став Аркадій Флаксемберг.

21 червня 2019 р. фракція була перейменована у фракцію «Рідна Хмельниччина». Станом на 1 квітня 2020 р. Аркадій Флаксемберг є позафракційним.

Фракція ВО «Батьківщина»

На момент обрання фракція налічувала 11 депутатів. 19 вересня 2019 року керівник фракції Бойко Михайло Дмитрович заявив про свій вихід з фракції та партії ВО «Батьківщина» заявивши, що не погоджується з лінією політичної сили, «яка фактично проігнорувала вибори на мажоритарних округах».

Станом на 1 квітня 2020 року фракція налічує 10 депутатів.

Фракція Аграрної партії України

На момент обрання фракція налічувала 11 депутатів. 1 червня 2016 р. депутатські повноваження склав Іващук Петро Володимирович за станом здоров’я. Замість нього депутатом (і членом фракції) став Співак Олександр Михайлович.

14 червня 2018 р. з фракції вийшов депутат Гордійчук Андрій Андрійович, пов’язаний з корпорацією «Сварог».


Станом на 1 квітня 2020 р. фракція налічує 10 депутатів.

Фракція ВО «Свобода»

На момент обрання фракція налічувала 10 депутатів. 21 червня 2019 р. депутат Гончар Іван Ярославович склав депутатські повноваження за власним бажанням (у зв’язку з внутрішньопартійними непорозуміннями). Замість нього депутатом стала Барабаш Галина Іванівна, яка не увійшла до складу фракції ВО «Свобода» і залишилась позафракційною.

Фракція Об’єднання «Самопоміч»

На момент обрання фракція складалась з 8 депутатів. 27 березня 2018 року з фракції був виключений Палій Олександр Володимирович (оскільки став членом партії ВО «Батьківщина», як і частина його колег з Хмельницької міської ради).

До фракції ВО «Батьківщина» не увійшов, і залишився позафракційним.

Партійні переходи в Хмельницькій обласній раді

Ім'я та прізвища депутата

Звідки

Куди

Дата

Олександр Палій

Об’єднання «Самопоміч»

Позафракційний

27.03.2018

Андрій Гордійчук

Аграрна партія України

Позафракційний

14.06.2018

Михайло Бойко

ВО «Батьківщина»

Позафракційний

19.09.2019

Внаслідок складання повноважень депутатами обласної ради стали наступні за списками: Галина Барабаш (обрана від ВО «Свобода») та Аркадій Флаксемберг (обраний від БПП «Солідарність»), які стали позафракційними.

Станом на 1 квітня 2020 р. в Хмельницькій обласній раді не було випадків та спроб відкликання депутатів. Від часу обрання керівництво Хмельницької обласної ради не змінювалось. Фактична більшість у складі «БПП «Солідарність» (перейменована на «Рідна Хмельниччина»), «За конкретні справи» та ВО «Батьківщина» не змінилась.

Ситуація напередодні місцевих виборів

Активну публічну кампанію проводить партія «За конкретні справи» (Олександра Гереги). У березні 2020 року її представники увійшли в Оперативний штаб з ліквідації надзвичайної ситуації (епідемія COVID-19) при Хмельницькій ОДА, і від імені Олександра Гереги, «Епіцентру» доставляють матеріально-технічну допомогу медичним закладам Хмельницької області.

Партія «Слуга народу» не веде активної публічної діяльності на теренах області (крім депутатів-мажоритарників).

Аграрна партія України і її депутати вели протестну діяльність в питаннях щодо відкриття ринку землі (але здебільшого виступають під брендом «Всеукраїнська аграрна рада»).

ВО «Свобода» на теренах області малоактивна, але має серйозне інформаційне представництво в обласному центрі (Хмельницький міський голова обраний від ВО «Свобода»).

Об’єднання «Самопоміч» та «Радикальна партія» помітної передвиборчої активності не проявляють.

Функціонують партійні офіси (громадські приймальні) ВО «Батьківщина», Об’єднання «Самопоміч», «За конкретні справи», «Європейська Солідарність».

 

За додатковою інформацією звертайтеся:
Андрій Попик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Хмельницькій області.
тел.: +380979351390
e-mail: popyk@opora.org.ua