У звітний період спостерігачами ОПОРИ не зафіксовано порушень виборчого законодавства, які потенційно можуть вплинути на підсумки голосування. Кампанія у 5 одномандатних мажоритарних округах є досить млявою та в значній мірі не насиченою агітаційними заходами. Причиною цьому є те, що процес реєстрації кандидатів триватиме до 19 листопада, відповідно, не всі потенційні кандидати офіційно розпочали публічну боротьбу за мандат. Така тенденція є відмінною від чергових парламентських виборів 2012 року, за півроку до яких більшість політичних ваговиків розпочали агітаційні заходи та інформування громадян про себе задовго до офіційного старту виборів. До кінця не розголошеним залишається перелік кандидатів, зокрема провладних. Цікавим є і той факт, що в 4 з 5 округів не балотуються кандидати-самовисуванці, які в 2012 отримали друге місце на виборах за даними первинних протоколів. Інтрига залишається лише в 194 окрузі міста Черкаси, на якому очікують реєстрацію кандидата Валентини Жуковської. На цьому етапі основна увага виборчих штабів партій була зосереджена на формуванні складу окружних виборчих комісій та їх переформатуванні шляхом масових замін членів ОВК.  

Найбільш активно включились в кампанію кандидати висунуті опозиційними партіями: ВО «Батьківщина» і ВО «Свобода». Їхня діяльність переважно направлена на пряму роботу з виборцями та медіа.

Старт виборчої кампанії у відбувся у спокійній атмосфері та не спровокував серйозних конфліктів між провідними політичними силами. Це створює сприятливі умови для подальшого забезпечення належної організації виборчого процесу.

Показово, що найбільша парламентська сила – Партія регіонів – офіційно не висунула своїх кандидатів в жодному з 5-ти одномандатних округів. На чергових виборах 2012 року в одномандатних виборчих округах № 194, 197 парою основних конкурентів стали кандидати від ВО «Батьківщина» та самовисуванці, яких в тій чи іншій мірі пов’язували з ПРУ. В окрузі № 223 боротьба розгорнулась між кандидатом від ВО «Свобода» та самовисуванцем. Лише в округах № 94, 132 парою політичних конкурентів стали представники Партії регіонів та ВО «Батьківщина». На повторних виборах 2013 року протистояння опозиційних кандидатів та формально кандидатів-самовисуванців може бути відтворене. Про це також свідчить факт реєстрації кандидатом-самовисуванцем у одномандатному окрузі № 132 голови Миколаївської облдержадміністрації, члена Партії регіонів Миколи Круглова. Натомість, відсутність прямої та публічної конкуренції між кандидатами найвпливовіших партій певним чином дезорієнтує виборців.

На повторних виборах 2013 року гостро проявилася проблема так званих кандидатів-двійників у 94 окрузі в Київській області, в якому станом на 5 листопада зареєстровано 5 двійників-однофамільців.  Цей засіб недобросовісної конкуренції знижує довіру громадян до виборів.

Залишається актуальною і проблема надмірного впливу  так званих технічних партій та кандидатів на формування та діяльність окружних виборчих комісій. ОВК на повторних виборах зазнали значних ротацій персонального складу, що створює ризики для належної організації їх роботи.

На повторних виборах вже зафіксовані поодинокі випадки вчинення дій, які мають ознаки підкупу виборців та застосування адміністративного ресурсу. Ці прояви поки не стали масовими, але вони вимагають рішучої реакції з боку суб’єктів виборчого процесу, ЦВК та правоохоронних органів.

Агітаційна активність кандидатів у  народні депутати України

З моменту офіційного старту виборчого процесу (16 жовтня) помітну активність у проведенні агітаційних заходів проявляють лише 2-3 кандидати в кожному із виборчих округів. Попри те, що кількість охочих позмагатися за мандат народного обранця за два тижні до завершення реєстрації варіюється від 7 (ОВО № 132) до 58 (ОВО № 94) осіб на округ. Нагадаємо, що на чергових парламентських виборах 2012 року найбільше кандидатів, які балотувалися в округах, зареєструвалось у ОВО № 95, м. Ірпінь, Київська область – 48 громадян.

ОВО № 94                                                                  

Із 58 кандидатів, зареєстрованих у ОВО № 94 (м. Обухів, Київська область), активну передвиборчу діяльність розпочав лише Андрій Лозовой – кандидат від Радикальної партії Олега Ляшка, який проводить зустрічі з виборцями у вихідні дні – три-чотири рази на день. Кандидат від ВО «Батьківщина» Віктор Романюк, який перебуває в Італії, поки обмежився скайп-конференціями з виборцями м. Васильків. Нагодою взяти участь у публічних заходах спільно з посадовими особами місцевого самоврядування Київщини в межах 94 округу регулярно користується депутат Київської обласної ради, член Партії регіонів, самовисуванець Руслан Бадаєв.

ОВО № 132

У ОВО № 132 (Первомайськ, Миколаївська область) найбільш активними серед 7-ми офіційно зареєстрованих кандидатів залишаються висуванець ВО «Батьківщина» Аркадій Корнацький та кандидат Микола Круглов, який є головою Миколаївської обласної державної адміністрації та керівником обласної організації Партії регіонів, проте зареєструвався в статусі самовисуванця.
А. Корнацький проводить агітацію через мобільні групи та розповсюджує газету «Обрій». Прихована агітаційна кампанія М. Круглова обмежується участю у заходах в статусі голови ОДА в межах 132 виборчого округу та ретрансляцією їх у ЗМІ.

ОВО №194

Найбільш активним в ОВО № 194 (Черкаси) є Микола Булатецький, кандидат від ВО «Батьківщина». Інформація про нього регулярно тиражується місцевими ЗМІ, розповсюджується через партійну газету, по місту їздять машини з рекламою про кандидата, він активно бере участь у публічних заходах у Черкасах, спілкується з виборцями на зустрічах. Всього в окрузі зареєстровано 13 кандидатів. На чергових виборах 2012 року основним конкурентом Булатецького стала кандидат-самовисуванець  Валентина Жуковська, яка досі не подала документів до ЦВК. 

ОВО №197

У виборчому окрузі 197 (Канів, Черкаська область) з восьми зареєстрованих кандидатів агітаційну активність проявляє лише висуванець від політичної партії Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» Леонід Даценко. Кандидат зустрічається із виборцями за попередньо оголошеним графіком та бере участь у прес-заходах, які щотижнево організовуються в офісі ВО «Батьківщина» в Черкасах.

ОВО №223

Троє кандидатів з 55 зареєстрованихрозпочали передвиборчу кампанію в ОВО № 223 (Київ). Це Юрій Левченко (ВО «Свобода»), Вікторія Шилова (Радикальна партія Олега Ляшка) і Тетяна Монтян (самовисування). Кандидат-свободівець Юрій Левченко проводить регулярні зустрічі з виборцями (декілька днів на тиждень), бере участь у публічних акціях, організованих ВО «Свобода» у Києві (пікетування КМДА, пікети проти незаконних забудов, пікети судів), вдається до вуличної агітації (в людних місцях округу розміщено близько 20 наметів) і тиражує інформацію про свою діяльність у ЗМІ (через прес-службу ВО «Свобода»).

Кандидат-самовисуванець Тетяна Монтян проводить активну роботу у мережі Інтернет (комунікація в соцмережах, інтерв’ю, аналітичні статті, збір коштів для свого виборчого фонду тощо), а також розпочала проводити зустрічі з жителями багатоповерхових будинків.

Кандидат від Радикальної партії Олега Ляшка Вікторія Шилова найбільш представлена у сегменті зовнішньої агітації (плакати формату А4 на стовпах, дошках оголошень). У перші дні листопада в окрузі також розміщено декілька агітаційних наметів. Після оголошення старту виборів на території 223 округу з’явилися агітаційні плакати без вихідних даних на підтримку Вікторії Шилової. Однак, у своєму коментарі Мережі ОПОРА кандидатка заявила, що не причетна до цих плакатів і трактує їх появу як спробу зняти її з перегонів, хоча чинний закон про вибори не передбачає такої міри покарання для учасників виборів.

Підкуп виборців

У ОВО № 94, 132, 194, 197, 223  не зафіксовано системних проявів підкупу виборців та розгортання «благодійних» проектів кандидатів, як у 2012 році. У той же час, в округах періодично з’являється інформація про підготовку незаконних заходів передвиборчої агітації. Окремі зареєстровані  чи потенційні кандидати  вдаються до поодиноких дій, які мають ознаки підкупу виборців.

Кандидат у народні депутати від ВО «Свобода» Юрій Левченко (ОВО № 223) подав до Генеральної прокуратури України заяву про вчинення підкупу виборців. До заяви додано 2 відео, на яких не ідентифіковані особи нібито формують списки прихильників колишнього опонента Левченка Віктора Пилипишина. Громадянамобіцяють «грошову винагороду» у розмірі 200 гривень до виборів, та 200 гривень після – у випадку, якщо вони будуть голосувати за конкретного кандидата. Такі прецеденти можуть свідчити про розбудову передвиборчої «піраміди», коли у багатоквартирних будинках працюють «будинкові», які збирають інформацію про прихильників кандидата (ПІБ, кількість приписаних осіб у квартирі, чи точно будуть голосувати «за»). У той же час звинувачений у підготовці до підкупу виборців Віктор Пилипишин ще не подавав документів до ЦВК і не є кандидатом у народні депутати.

Агітаційна активність дніпропетровського політика, члена ВО «Батьківщина» Михайла Соколова, який розглядається як потенційний кандидат у ОВО № 132, зокрема, зводиться до роздачі окулярів виборцям Первомайська. Нагадаємо, що офіційно зареєстрованим кандидатом від ВО «Батьківщина» в цьому окрузі є Аркадій Корнацький. 17 жовтня «Агрофірма Корнацьких» надала матеріальну допомогу сільському голові для проведення свята села Новоселівка Арбузинського району, під час якого організатори висловлювали вдячність агрофірмі та майбутньому кандидату (на той момент він ще не був зареєстрований) Аркадію Корнацькому.

У ОВО № 194 через ЗМІ і соціальні мережі поширювалась інформація про організацію підкупу виборців потенційно в інтересах Валентини Жуковської. Зафіксовано, що невідомі ходили від дверей до дверей  та нотували за кого збираються голосувати господарі житла, пропонували проголосувати за Жуковську, записували у зошит дані і обіцяли грошову винагороду тим, хто погодився. Валентина Жуковська подала до органів  прокуратури прохання розібратися у ситуації, оскільки вона ці випадки  називає провокацією. З огляду на громадський резонанс, обхід квартир виборців із пропозиціями винагороди  припинився.

Відповідно до роз’яснень ЦВК (Постанова № 76 від 23.04.2012) та чинного законодавства, «передвиборча агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям, а також виборчим комісіям та їх членам коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати «за», або не голосувати за певну політичну партію чи кандидата у народні депутати України, або згадуванням назви партії чи імені кандидата, є непрямим підкупом виборців». Громадянська мережа ОПОРА відзначає, що  проблема підкупу виборців є значно ширшою, ніж наявне законодавче регулювання. Як засвідчує досвід 2012 року, кандидати активно використовували прогалини виборчого закону та бездіяльність правоохоронних органів, вдаючись до недобросовісних форм стимулювання волевиявлення виборців. У той же час матеріальне заохочення виборців у будь-яких формах підриває загальну довіру до результатів виборців.  

Зловживання службовим становищем, використання адміністративного ресурсу

Початок виборчого процесу супроводжується окремими проявами залучення посадових осіб регіональної влади до агітаційної активності. Вже зафіксовані випадки проведення регіональною владою офіційних заходів за участю окремих зареєстрованих чи потенційних кандидатів. Це є відхиленням від принципу рівності умов для усіх партій та кандидатів, оскільки органи влади відкрито чи приховано вказують виборцям на залежність перспектив соціально-економічного розвитку територій від їх підтримки конкретних кандидатів. Досвід виборів 2012 року засвідчує, що адміністративний ресурс може стати ключовим викликом і для повторних виборів у п’яти округах. Це вимагає рішучих дій з боку суб’єктів виборчого процесу та принципової позиції посадових осіб центральних органів влади щодо попередження  випадків використання адміністративного ресурсу.

Ще до початку виборчого процесу ОВО № 132 спостерігалися випадки використання адміністративних механізмів на користь голови Миколаївської ОДА і керівника Миколаївського осередку Партії регіонів Миколу Круглова, який балотується як самовисуванець. Зокрема, працівники Миколаївської облдержадміністрації брали участь у з’їзді Партії регіонів, який відбувався у місті Первомайськ у суботу, 2 листопада, за участю потенційного кандидата Миколи Круглова. Опоненти Круглова також повідомляють про факти проведення «агітаційних» зборів директорів шкіл та дитячих садочків представниками місцевої влади у місті Первомайськ. Офіційний веб-сайт ОДА протягом останніх кількох тижнів активно висвітлює події за участю кандидата і голови ОДА у межах ОВО  № 132.

Голова Київської ОДА Анатолій Присяжнюк, голова Васильківської РДА Олександр Комах, міський голова Василькова Володимир Сабадаш разом з потенційним кандидатом в ОВО № 94 Русланом Бадаєвим вручали у Василькові реанімобілі для підстанції Київського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. У громадсько-політичній газеті Васильківщини «Життя і слово» за 26 жовтня 2013 року вийшов розгорнутий матеріал про захід: Анатолій Присяжнюк дякує Бадаєву Руслану як меценату «за сприяння у придбанні реанімобілів французького виробництва. А коштують вони зовсім не дешево – 670 тисяч гривень кожний». Також Руслан Бадаєв був присутній з Анатолієм Присяжнюком, Володимиром Сабадашем і Олександром Комахом на реновації басейну «Хвиля», який при школі № 9 у місті Васильків. На зустрічі та врученні подарунків ветеранам з нагоди відзначення 69-ї річниці визволення України від фашистських загарбників у селі Старі Безрадичі. Анатолій Присяжнюк і міський голова Обухова Олександр Левченко повідомили, що виділено сто путівок на оздоровлення ветеранів у селі Циблі і двісті путівок на оздоровлення в Миронівці за сприянням Руслана Бадаєва.

Діяльність ОВК

25 жовтня ЦВК прийняла Постанову «Про утворення окружних виборчих комісій з виборів народних депутатів України у одномандатних виборчих округах № 94, 132, 194, 197, 223». На підставі подань партій, депутатські фракції яких зареєстровані у Верховній Раді України, та результатів жеребкування кандидатур від партій-суб’єктів виборчого процесу, було утворено окружні виборчі комісії у максимальному складі (18 осіб). В цілому ОВК № 94, 132, 194, 197, 223 сформували представники 39 політичних партій, що включає політичні партії, які представлені фракціями в парламенті, та партії-суб’єкти виборчого процесу.

Процес формування виборчих комісій окружного рівня було організовано ЦВК відповідно до чинного законодавс тва, втім, без врахування рекомендацій української та міжнародної експертної спільноти щодо порядку жеребкування. На повторних виборах в 5 проблемних округах спостерігачі ОПОРИ констатують надмірний вплив маловідомих та невпливових партій, за квотою яких в окружних виборчих комісіях працюватимуть старі кадри (особи, які працювали в цих ОВК на чергових виборах 2012 р.). За даними статистичного аналізу складу ОВК стало відомо, що 13 % членів  на момент створення виборчих комісій вже працювали на цих посадах у 2012 році та в цих же округах [1].  Ця обставина створює додаткові ризики для виборчого процесу, оскільки дії чи бездіяльність членів ОВК, які працювали у 2012 році в 5 округах, стали однією з основних причин невстановлення результатів волевиявлення виборців [2].

ЦВК забезпечила базове навчання членів ОВК на повторних виборах у п’яти округах.

З моменту утворення ОВК їх діяльність здійснюється в спокійній та переважно безконфліктній атмосфері.  Натомість, ключовою проблемою функціонування виборчих комісій стали постійні ротації в їх складі. Станом на 6 листопада ЦВК у п’яти округах проведено 43 заміни членів ОВК або 48 % від їх загальної чисельності.

Доступність інформації про кандидатів у народні депутати України

Згідно ч. 6 статті 107 Закону України «Про вибори народних депутатів України» при проведенні повторних виборів депутатів  кандидати не подають до ЦВК декларації  про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру. На чергових виборах 2012 року умови реєстрації кандидатів у народні депутати України передбачали подання до ЦВК декларацій  про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за рік, що передує  року початку виборчого процесу.  Відомості цих декларацій оприлюднювалися на офіційному веб-сайті ЦВК та були доступні  виборцям щодо кожного кандидата.

Таким чином, на повторних виборах інформація про доходи, майно, фінансові зобов’язання кандидатів не доступні для виборців. Це об’єктивно звужує можливості громадян формувати своє волевиявлення  на підставі повної інформації про кандидатів у народні депутати України. Крім цього, не забезпечується прозорість фінансової діяльності осіб, які балотуються в народні депутати України. У зацікавлених громадян не має реальної можливості співставити заяви кандидатів щодо свого  майнового стану та відомостей з офіційної декларації.

Висновки

Повторні вибори народних депутатів України є тестом для держави на спроможність проводити законні, чесні та демократичні вибори. До цих виборчих кампаній прикута увага не лише українського суспільства, а й міжнародного співтовариства. Початок виборчого процесу у п’яти округах відбувся у спокійній атмосфері та не спровокував серйозних конфліктів між провідними політичними силами. Це створює сприятливі умови для подальшого забезпечення належної організації виборчого процесу.  У той же час зафіксовано окремі негативні прояви, які потребують адекватної реакції з боку суб’єктів виборчого процесу, керівництва держави та правоохоронних органів. Мова йде про можливість підкупу виборців та застосування адміністративного ресурсу на виборах. Крім цього, реєстрація кандидатами в народні депутати України так званих клонів відомих політиків є проявом недобросовісних методів передвиборчої боротьби.

Початок передвиборчої кампанії вже засвідчив необхідність подальшого удосконалення виборчих процедур. Насамперед, необхідно переглянути процедури жеребкування кандидатур до складу виборчих комісій та запровадити дієві механізми навчання членів відповідних комісій.

Рекомендації:

Кандидатам у народні депутати України

  1. Із метою забезпечення виборців повнотою інформації про кандидатів за власною ініціативою оприлюднити в ЗМІ декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру;
  2. Із метою попередження зловживань адміністративними ресурсами на виборах усім посадовим особам, які є кандидатами в народні депутати України на повторних виборах, офіційно піти у відпустку на увесь період виборчого процесу. Публічно відмовитися від участі в офіційних заходах органів влади у будь-якому статусі на увесь період виборчого процесу. Ця рекомендація стосується, насамперед, кандидата в народні депутати України у ОВО № 132, голови Миколаївської ОДА Миколи Круглова.

Центральним органам виконавчої влади

  1. Забезпечити постійний моніторинг дотримання посадовими особами усіх рівнів принципів невтручання у виборчий процес та політичної неупередженості. Впровадити дієві та публічні механізми реагування на порушення посадовими особами цих принципів.
  2. Правоохоронним органам України
  3. Провести об’єктивне та всебічне розслідування інформації про підкуп виборців чи здійснення підготовки до підкупу виборців;
  4. Забезпечити періодичне інформування широкої громадськості про перебіг розслідувань фактів порушення виборчого законодавства.