*В липні ОПОРА продовжує практику оприлюднення щомісячних підсумків моніторингу передвиборчої ситуації в регіонах України. Організація проаналізувала зміст агітаційної кампанії партій та кандидатів, дослідила повідомлення щодо зловживання адміністративним ресурсом та підкупу виборців. Приклади, описані у звіті, дають можливість визначити передвиборчі тенденції, але не є вичерпним переліком фактів, зафіксованих організацією.

Громадське спостереження ОПОРИ – це тип активної діяльності мережі, спрямований на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням через тотальний громадський контроль. Громадянська мережа ОПОРА підписала «Декларацію глобальних принципів непартійного спостереження та моніторингу виборів громадськими організаціями», яка передбачає довгострокове спостереження і аналіз усіх етапів електорального циклу, а також більш широкого політичного контексту, який впливає на характер та якість виборів. Професійний моніторинг всіх етапів виборів здійснює опосередкований вплив на якість кампанії. Шляхом збору та поширення інформації серед цільової аудиторії, формується громадська думка всередині країни та за її межами. В стратегічній перспективі громадське спостереження фокусується на покращення системи виборів та окремих процедур. У 2012 році під час виборів народних депутатів України до ВРУ мережа ОПОРА реалізує масштабну кампанію довготермінового та короткотермінового спостереження, організує статистичний підрахунок голосів щодо результатів голосування за пропорційною складовою виборчої системи на основі репрезентативної вибірки, забезпечить 100% покриття дільниць своїми спостерігачами в окремих одномандатних мажоритарних виборчих округах. У рамках довготермінового спостереження в кожному з 225 округів працюватимуть спостерігачі ОПОРИ, а в день виборів до них приєднається ще 3 500 активістів. Організація використовуватиме новітні засоби поширення інформації щодо результатів спостереження, серед яких інфографіка та інтерактивні карти.

На цьому етапі кампанії громадського моніторингу, за перебігом виборчого процесу слідкує 24 обласних координатора, 2-є в АР Крим та місті Київ. З 30 липня, коли офіційно розпочнеться виборча кампанія народних депутатів, їх чисельність збільшиться до 251.

РЕЗЮМЕ

За результатами виборів до Верховної Ради 2012 року можна буде визначити реалістичність євроінтеграційних економічних та політичних перспектив України. Система оцінювання якості виборчого процесу є досить простою та співвідносною до міжнародних демократичних практик і стандартів. Кампанія повинна бути конкурентною, вільною, а результати – чесними, тобто, відповідати волевиявленню громадян. Не менш важливим фактором є і законодавче поле, здатне гарантувати захист виборчих прав громадян та належним чином регулювати процедури, передбачати відповідальність за їх порушення.

Громадянська мережа ОПОРА вважає, що ухвалення Закону України «Про особливості забезпечення відкритості, прозорості та демократичності виборів народних депутатів 28 жовтня 2012 року» (№10681) та встановлення відеоспостереження на дільницях є невдалою спробою скопіювати закордонний досвід із забезпечення прозорості і відкритості виборчого процесу. Запропонована законом модель відеоспостереження на виборчих дільницях не зможе стати серйозною перепоною для вчинення правопорушень та запобігти фальсифікаціям під час парламентських виборів. Підставою для таких висновків стали як неконкретність закону, так і технічні параметри запропонованої системи (заява ОПОРИ щодо встановлення відеокамер  – http://oporaua.org/news/1566-opora-ocinyly-zakonodavchi-novaciji-lpro-veb-kameryr-na-dilnycjah).

Створення належних та рівних умов ведення політичної боротьби є запорукою організації конкурентної виборчої кампанії в Україні. Спостерігачі ОПОРИ підготували власну оцінку активності потенційних політичних гравців та органів влади у липні 2012 року, яка ґрунтується саме на принципах, що суттєво впливають на конкуренцію в політичному середовищі. «Кодекс належної практики у виборчих справах» Венеціанської комісії як один з базових документів, що визначає міжнародні стандарти організації та проведення демократичних виборів, вдало структурує 5 основних ознак рівності у виборчому процесі: 1) рівність прав при голосуванні (1 виборець – 1 голос); 2) рівність мандату (кількість виборців в округах повинна бути близькою); 3) рівність національних меншин через дозвіл на діяльність таких політичних сил; 4) рівність можливостей для кандидатів та політичних партій у доступі до ЗМІ, виборців, безсторонньому ставленні з боку органів влади та посадових осіб, державному фінансуванні партій і кампаній; 5) рівність і паритет статей, зокрема через запровадження квотного представництва жінок серед кандидатів. На думку спостерігачів ОПОРИ, рівність можливостей кандидатів може стати одним із основних критеріїв оцінки майбутніх виборів.

Найбільш небезпечним політичним трендом останніх місяців неофіційного етапу кампанії є непоодинокі факти застосування бюджетного та силового адміністративного ресурсу. В першому випадку кошти з місцевих чи державного бюджету витрачають на заходи, які використовуються партією чи кандидатом для ведення власної виборчої агітації. Силовий адмінресурс – правоохоронні та інші органи, що мають повноваження здійснювати примус  (міліція, Прокуратура, СБУ, митниця, податкова), незаконно захищають інтереси одних політиків чи партій або ж чинять тиск на інших. Зловживання владними повноваженнями, з метою створення додаткових переваг окремим учасникам політичних змагань в українських реаліях найбільше шкодить вільній конкуренції під час виборів. Використання бюджетного ресурсу не важко перевірити та зафіксувати, а от силовий можна ідентифікувати виключно аналітичним шляхом. Якщо в процесі фігурує потенційний кандидат, який заявив про готовність балотуватися в мажоритарному одномандатному окрузі, чи політична партія з позитивним рейтингом, перевірки, розслідування чи судові розгляди в часі співпадають з початком фактичного виборчого процесу, а слідчі дії сприятимуть усуненню з кампанії конкурентних гравців, то такі заходи можуть мати ознаки силового адміністративного ресурсу. Втім, спостерігачі ОПОРИ, які не підміняючи собою правоохоронців, повідомляють суспільство про інциденти, які можуть розцінюватись, як випадки зумисного політичного тиску на кандидатів або їх оточення. Правоохоронні органи вищого рівня повинні особливо ретельно розслідувати оприлюднені факти та надавати їм політично незаангажовану, юридично обґрунтовану оцінку.

Додатковою загрозою для демократичних виборів є підкуп громадян з правом голосу окремими кандидатами чи партіями. Відповідно до даних соціологічних досліджень Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, 10% громадян України готові продати право вільного вибору за суму, що дорівнює від 50 до 500 гривень, а 17,6% вважають, що це дозволений законодавством і поширений спосіб агітації. Спостерігачі ОПОРИ відзначають, що підкуп та передвиборча благодійна діяльність кандидатів перетворилися на тренд кампанії. ОПОРА вважає, що підкуп є формою фальшування результатів виборів, яка, за умови збереження негативної практики, матиме вплив на результат волевиявлення громадян. Відповідно до чинного законодавства підкуп є кримінальним злочином.

За результатами довиборчого етапу моніторингу передвиборчої ситуації в Україні (квітень-липень 2012 року) можна констатувати, що вибори мають перспективу стати конкурентним змаганням, якщо зловживання адміністративним ресурсом та підкуп матиме правові наслідки для порушників, а всі кандидати будуть рівні перед законом.

ТЕНДЕНЦІЇ КАМПАНІЇ – ЛИПЕНЬ 2012

Загрози та ризики для конкурентних виборів

 • Загрозою для забезпечення рівності можливостей кандидатів залишається адміністративний ресурс, зловживання службовим становищем у політичних чи виборчих цілях. Спостерігачі ОПОРИ продовжують фіксувати використання посадовими особами місцевих органів владних повноважень задля підтримки окремих учасників виборчого процесу, державних та регіональних соціальних програм – в якості складової кампанії кандидатів, передвиборчого лобізму з боку народних депутатів
 • Посадовці використовують широкий спектр адміністративних ресурсів, з метою сприяння агітаційній кампанії кандидатів. Потенційних суб’єктів виборчого процесу запрошують до участі у офіційних заходах органів влади, серед яких відкриття нових соціально-культурних об’єктів або ж вручення нагород чи матеріальної допомоги, діяльність провладних кандидатів висвітлюється на веб-сайтах органів влади, до участі в кампанії залучаються працівники бюджетних сфер.
 • Активну діяльність розгорнули чинні народні депутати, які, користуючись статусом, впливають на розподіл державних коштів та частково реалізовують власну виборчу кампанію за кошти бюджету.
 • Загострились відносини та риторика дискусії між політичними гравцями. Спостерігачі ОПОРИ зафіксували окремі конфлікти за участі правоохоронних органів. Тенденцією липня є щораз більше використання в політичній боротьбі методів «чорного піару» та поширення недостовірних відомостей щодо діяльності чи біографічних даних окремих кандидатів.
 • Почастішали випадки перешкоджання організації зустрічей кандидатів із виборцями, шляхом відмови в оренді приміщень, зросла кількість інцидентів, пов’язаних із забороною проведення вуличних акцій.

Особливості довиборчої кампанії кандидатів та партій протягом липня

 • Значно зросла кількість протестних акцій, організованих Об’єднаною опозицією «Батьківщина» та ВО «Свобода». Приводом для радикалізації опозиційних політичних сил стало результативне голосування парламентської більшості за «мовний закон», яке відбулося з порушення регламенту. Опозиція мобілізувала своїх депутатів для проведення позачергових сесій місцевих рад в західних та центральних регіонах країни, оголосила про початок акції «Україна проти Януковича», під час якої проводиться збір підписів під позовною заявою Арсенія Яценюка до Президента України Віктора Януковича.
 • Тему «мови» активно використовувала й Партія регіонів. У базових областях партія влади ініціювала проведення сесій місцевих рад та акцій на підтримку скандального закону. Особливістю довиборчої кампанії Партії регіонів є використання для власної популяризації соціальних ініціатив уряду та місцевих органів влади, які впроваджуються за бюджетні кошти.
 • Інші політичні гравці використовують нові методи агітації. Партія «Україна – Вперед!» власну діяльність у липні зосередила на популяризації проекту «Голосуй за народний список», втім, жодної іншої публічної діяльності її осередки в регіонах не мали. Партія «УДАР» одна з перших оприлюднила імена майже всіх своїх потенційних кандидатів у мажоритарних округах.
 • Останній місяць перед початком виборчої кампанії був визначальним для потенційних кандидатів-мажоритарників. Чимало політиків вже давно працювали в окрузі, вирішували господарські проблеми територій, встановлювали дитячі майданчики, дарували виборцям товари та продуктові набори, фінансували соціально-культурні заходи. Більшість кандидатів використовували незаконні методи агітації – непрямий підкуп виборців. Непоодинокими є факти грошового підкупу під різними приводами: соціальна допомога, іменні стипендії, оплата праці псевдоагітаторів. Із моменту офіційного старту виборчої кампанії (30 липня) такі випадки підпадатимуть під кримінальну відповідальність.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

За підсумками спостереження, проведеного ОПОРОЮ в довиборчий період на основі узагальнення та аналізу основних проблем та ризиків, було напрацьовано ряд рекомендацій для різних учасників виборчого процесу. На початку виборчої кампанії ОПОРА направляє ці рекомендації до відповідних органів та організацій з надією, що їх врахування допоможе вдосконалити виборчий процес в Україні.

Центральній виборчій комісії

 • Підвищити прозорість діяльності, зокрема шляхом повноцінного інформування громадськості щодо проміжних етапів підготовки проектів рішень, забезпечувати завчасне та систематичне інформування національних та міжнародних спостерігачів, представників ЗМІ щодо порядку денного засідань ЦВК;
 • Оприлюднювати на офіційному веб-сайті стенограми засідань Комісії, з метою повного інформування громадськості про процес ухвалення рішень;
 • Під час заходів просвітницького характеру, які фінансуються за кошти державного бюджету, систематично розтлумачувати поняття – підкуп виборців, інформувати про його ознаки та відповідальність;
 • Проводити моніторинг порушення норм законодавства щодо підкупу виборців та невідкладно звертатися до правоохоронних органів для перевірки фактів;
 • Ухвалити Постанову із офіційними роз’ясненнями щодо недопущення втручання державних службовців  у виборчий процес;
 • Ухвалити Постанову із офіційним роз’ясненням щодо ведення прихованої виборчої агітації за державний кошт під приводом участі кандидатів у офіційних заходах органів влади державного та місцевого самоврядування;
 • Ухвалити Рекомендації для органів місцевого самоврядування щодо впорядкування процесу проведення акцій та заходів, пов’язаних із виборчою агітацією, зокрема процедури сповіщення про плановані заходи;
 • До утворення окружних виборчих комісій організувати постійний моніторинг стану дотримання виборчого законодавства у виборчих округах;
 • Забезпечити максимально якісний процес підготовки до відео спостереження на дільницях з попереднім фаховим та публічним обговоренням технічного завдання; оприлюднити завчасно інформацію про виконавця робіт.

Політичним партіям та потенційним кандидатам

 •  Публічно висловити свою позицію щодо будь-яких форм підкупу виборців та забезпечити виконання вимог законодавства всіма представниками партії, відмовитися від підтримки партією осіб, які здійснювали підкуп під час неофіційної частини кампанії;
 • У своїй діяльності дотримуватися принципу добросовісної конкуренції та не використовувати здобутків органів державної влади та місцевого самоврядування в приватних агітаційних інтересах, припинити практику поширення агітаційних матеріалів на правах соціальної реклами;
 • Відмовитись від використання у власній виборчій кампанії методів «чорного піару» та поширення недостовірної інформації, натомість зосередити свою роботу на донесенні до виборців власних програмових засад та позицій;
 • Припинити практику колективного прийому в партію, особливо, коли мова йде про бюджетні установи, оскільки зазвичай такі випадки пов’язані із застосуванням адмінресурсу;
 • Зобов’язати партійців, які займають посади у місцевих органах влади і планують брати участь у виборах, піти на період кампанії у відпустку;
 • Фінансування виборчих кампаній повинне бути прозорим, а джерела надходження оприлюднені у повній мірі.

Посадовим особам державних органів та органів місцевого самоврядування

 • Забезпечити умови для моніторингу діяльності органів влади під час виборчого процесу, у тому числі шляхом вільного доступу громадських спостерігачів та журналістів на публічні та колегіально-нарадчі заходи органів влади;
 • Визнати неприйнятність поєднання управлінської і партійної діяльності, повернутися до практики відпусток для кандидатів та інших учасників виборчого процесу, які займають посади в органах влади;
 • Відмовитись від використання державних та місцевих соціальних програм для популяризації окремих партій чи кандидатів;
 • Забезпечити неупереджене ставлення та рівні умови ведення кампанії для всіх кандидатів, зокрема щодо організації зустрічей із виборцями, утримуватись від агітації «за» чи «проти» учасників виборчого процесу;
 • Керівникам органів влади відслідковувати повідомлення про зловживання службовим становищем підлеглими та притягнути їх до відповідальності, якщо факти буде доведено.

Правоохоронним та контролюючим органам

 • Системно та неупереджено перевіряти факти та повідомлення щодо підкупу виборців кандидатами в народні депутати України, регулярно інформувати громадськість про здійснені заходи реагування;
 • Під час виборчої кампанії не проводити позапланові перевірки підприємств та установ, що мають стосунок до учасників політичного процесу, з метою уникнення звинувачень у політичних переслідуваннях;
 • При проведенні слідчих дій учасниками яких є суб’єкти виборчого процесу поводитись максимально коректно та надавати усю інформацію про перебіг подій;
 • Забезпечити неупереджене ставлення до всіх учасників виборчої кампанії та охорону правопорядку під час політичних заходів, акцій;
 • Оперативно реагувати на повідомлення про тиск чи погрози, адресовані політикам та активістам політичних партій.

Національному агентству з питань державної служби України

 • Розробити та ухвалити нормативний акт, який би забезпечував політичну неупередженість державних службовців та службовців органів місцевого самоврядування в умовах виборчого процесу;
 • Започаткувати прозорий контроль  за виконанням державними службовцями вимог чинного законодавства в питаннях, що стосуються виборчого процесу.

Засобам масової інформації

 • Дотримуватися редакційної політики та журналістських стандартів щодо інформування громадськості про актуальні суспільно-політичні події регіону та держави, зокрема діяльності політичних партій, їх представників;
 • У матеріалах про хід виборчої кампанії зберігати об’єктивність та баланс думок, за рахунок висвітлення інформації як про провладних, так і опозиційних політиків.

ДОВИБОРЧА АКТИВНІСТЬ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ – ПОЛІТИЧНИЙ КОНТЕКСТ

Через неурегульованість виборчого законодавства, політичні партії протягом останніх 4-х місяців активно проводили передвиборчу агітацію з необмеженими тіньовими виборчими фондами. Кошти, витрачені до моменту офіційної реєстрації та отримання статусу суб’єкту виборчого процесу, належним чином не обліковуються та не підлягають публічному звітуванню. Зважаючи на масштаб та інтенсивність передчасної кампанії, можна впевнено констатувати, що реальний кошторис витрат партій буде суттєво заниженим, порівняно з офіційно задекларованими витратами в межах виборчих фондів. Хоча, варто відмежовувати політичну та виборчу рекламу, втім, ключові повідомлення, нарощення інтенсивності та частоти використання засобів популяризації політичних сил напередодні виборів та їх зміст підтверджує саме передвиборчий контекст. Непрозорість виборчих видатків становить одну з ключових проблем цьогорічної передвиборчої кампанії.

Протягом липня відбувалися обласні конференції Партії регіонів, КПУ, «УДАРу», під час яких члени партій формували пропозиції щодо майбутніх кандидатів у депутати. Більшість заходів було організовано в напівзакритому режимі – без завчасного анонсування та запрошення журналістів, представників громадських організацій. Сформовано практично усі виборчі штаби обласного рівня провідних політичних сил, які в більшості випадків очолюють партійні функціонери. Робота структур залишається непублічною.

У липні шість політичних партій: Об’єднана опозиція «За Батьківщину», Партія регіонів, «УДАР», Комуністична партія, «Свобода» та «Україна – Вперед!», – остаточно розгорнули загальнонаціональну агітаційну кампанію. Топ-темою місяця стало «мовне питання» – прийняття у другому читанні Закону України «Про засади державної мовної політики». Якщо протягом попередніх 3-х місяців метою агітаційної кампанії було збільшення пізнаваності партій та політиків через використання засобів зовнішньої реклами, матеріалів у ЗМІ та святкування урочистих подій, то в липні ситуація суттєво змінилася. Результативне голосування народних депутатів з порушенням парламентської процедури розгляду законопроектів стало причиною суспільного збурення та перенесло конфлікт між провладними та опозиційними партіями із залу засідань Верховної Ради на вулиці та площі міст, де відбулися масові мітинги та пікети. Політичні партії збирали підписи на підтримку (КПУ, Партія регіонів) або проти (Об’єднана опозиція «За Батьківщину», ВО «Свобода», «УДАР») підписання Президентом «мовного закону». Об’єднання «За Батьківщину» ініціювало загальнонаціональну акцію «Україна без Януковича».

Найбільш інтенсивно партії використовують зовнішню рекламну. Об’єднання «За Батьківщину» наздогнало лідера попередніх місяців – партію «Україна – Вперед!» Не відстають від них у частоті появи на біл-бордах Партія регіонів та КПУ, які є лідерами у переважно східних областях України, та «УДАР». ВО «Свобода» найменш активно використовує засоби зовнішньої реклами для ведення агітації.

Вплив на електоральні вподобання громадян також здійснюється за посередництвом медіа  шляхом розміщення замовних матеріалів у друкованих та електронних ЗМІ. Найбільше проявів «джинси» зафіксовано у місцевих комунальних та державних друкованих виданнях. Найчастіше в такий спосіб висвітлюється діяльність Партії регіонів, «Україна – вперед!» «УДАРу» і «За Батьківщину».

В розрізі вуличної агітації в липні лідирують «Україна – вперед!», яка розгорнула всеукраїнську наметову кампанію щодо кандидатів, які повинні потрапити до списку цієї політичної сили. Об’єднана опозиція «За Батьківщину» та «Свобода», окрім наметової кампанії, регулярно проводили протестні заходи, мітинги, пікети. Активно працюють з виборцями і агітатори КПУ, особливо у східних та південних областях України.

Серед партій найбільш активно популяризували власну передвиборчу програму Об’єднана опозиція «За Батьківщину» та КПУ. Інші політичні сили в меншій мірі зосереджені на просуванні політичних платформ і переважно працюють на збільшення пізнаваності лідерів чи вдаються до критики опонентів.

Протягом липня відбувалися обласні конференції Партії регіонів, КПУ, «УДАРу», під час яких члени партій формували пропозиції щодо майбутніх кандидатів у депутати. Більшість заходів було організовано в напівзакритому режимі – без завчасного анонсування та запрошення журналістів, представників громадських організацій. Сформовано практично усі виборчі штаби обласного рівня провідних політичних сил, які в більшості випадків очолюють партійні функціонери. Робота структур залишається непублічною.

Активність політичних партій

Партія регіонів

Особливістю агітаційної кампанії Партії регіонів є використання соціальних ініціатив, які впроваджуються за кошти державного бюджету, з метою власної агітації.

У всіх регіонах України розміщено біл-борди та сіті-лайти, які нагадують виборцям про досягнення чинної влади у проведенні реформ у країні («Руїну подолано – стабільність досягнуто!») та успіхи в організації Євро-2012 («Чемпіонати минають – досягнення залишаються»). В східних та південних областях України, поряд із цими загальнонаціональними гаслами використовуються й суто місцеві: «2012 рік є роком бюджетної справедливості», «Області з держбюджету виділено інвестиційних субвенцій на суму 507 мільйонів гривень» (Запорізька область), «Крымчанин! Гордись настоящим!» (АРК).  

ПРУ інтенсивно мобілізує кадровий ресурс молодіжної припартійної організації («Молоді регіони») для проведення розважальних заходів та соціальних акцій у регіонах. В окремих областях, наприклад, у Житомирській, активізували роботу громадські приймальні цієї політичної сили.

В окремих регіонах України (в Тернопільський, Івано-Франківській, Львівській областях) спостерігалася тенденція місцевих провладних потенційних кандидатів  дистанціюватися від Партії регіонів у зв’язку з голосуванням за «мовний закон». Тоді, як у східних областях Партія регіонів проводила мітинги на підтримку «мовного закону», а також ініціювала відповідні звернення до Президента від імені депутатів місцевих рад. 

Об’єднання «За Батьківщину»

«За Батьківщину» протягом липня реалізовувало декілька передвиборних проектів: пікети та мітинги проти прийнятого 3 липня 2012 року Закону «Про основи державної мовної політики», громадське обговорення проекту передвиборної програми, акцію «Україна без Януковича» – встановлено намети для зборку документів від громадян для участі в якості третьої сторони у позові лідера опозиції Арсенія Яценюка проти Президента України Віктора Януковича.

Поряд з масовою зовнішньою рекламою, представники Об’єднаної опозиції активно розповсюджували партійну літературу з наметів та організовували збір підписів під зверненням проти «мовного закону». В окремих регіонах (Волинська, Львівська, Рівненська, Івано-Франківська області) учасники об’єднання «За Батьківщину» стали ініціаторами скликання позачергових сесій із розгляду питань «Про ситуацію, що склалася в Україні у зв’язку з прийняттям Закону «Про засади державної мовної політики», під час яких ухвалювали звернення до керівництва держави із закликами ветувати «мовний закон». У Львові в центрі міста «За Батьківщину» організувало «фан-зону української мови».

А в Чернігівській області об’єднану опозицію взагалі не представлено у сегменті зовнішньої реклами. Як повідомляє сайт http://www.pik.cn.ua/vybory-2010/8548-zovnishnja-reklama-v-chernigovi-opozyciji-tut-ne-misce-foto-, цитуючи народного депутата Андрія Шевченка та голову чернігівського осередку ВО «Батьківщина» Олександра Кодола: «опозиції в Чернігові, за вказівкою обласної адміністрації, не надають рекламних площ та ефірів на комунальному телебаченні».

Найбільше з візитами регіони від об’єднання «За Батьківщину» відвідали:  Андрій Парубій (Миколаївська, Житомирська, Хмельницька, Чернівецька), Борис Тарасюк (Херсонська, Житомирська, Черкаська), Андрій Пишний (Херсонська, Одеська, Житомирська), Леся Оробець (Миколаївська, Херсонська, Вінницька, Житомирська, Хмельницька, Чернівецька), Сергій Соболєв (Миколаївська, Запорізька, Одеська), Олександра Кужель (Житомирська), Геннадій Москаль (Хмельницька, Чернівецька). 

Партія «Україна – Вперед!»

У липні «Україна – Вперед!» розгорнула масштабну наметову кампанію «Голосуй за народний список» в усіх областях України. В партійних наметах виборцям пропонували заповнити бюлетень, в якому слід вибрати потенційних кандидатів у депутати від політичної сили. Партія продовжує залишатися одним із лідерів з розміщення зовнішньої реклами, а також інтенсивно працює з медіа. Поряд з традиційною політичною рекламою, використовуються ексклюзивні формати агітації – телепрограма «Народний список» на Першому національному та показ відеофільму «Парламентські вибори в Україні 2012 року», який транслювався на місцевому телебаченні Донецька і Львова. Діяльність партії «Україна – Вперед!» організовується штабами, які виконують суто технологічні функції.

Головними візитерами партії в регіонах є Наталія Королевська – відвідала Чернігівську, Дніпропетровську, Полтавську, Черкаську області та Євген Суслов – Івано-Франківську, Рівненську, Закарпатську область.

ВО «Свобода»

ВО «Свобода» розгорнуло масштабну передвиборну кампанію в рамках якої  проводить акції протесту, реалізовує наметові заходи, мітинги проти мовного закону (у Волинській, Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській, Харківській, Луганській, Київській, Чернігівській, Кіровоградській, Полтавській, Дніпропетровській, Херсонській, Запорізькій, Миколаївській, Вінницькій, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій областях). Депутати від ВО «Свобода» брали участь у скликанні позачергових сесій місцевих рад щодо розгляду мовного закону (у Волинській, Львівській, Тернопільській областях). У липні «Свобода» регулярно організовувала виїзди активістів із західних областей України на протестні акції до Києва.

Партія «УДАР»

Передвиборна активність партії найбільша в зовнішній рекламі. Ключові гасла політичної сили – «Політика може бути щирою!» і «Від успіху людини – до успіху країни». Також представники «УДАРу» виставили партійні намети в найбільших населених пунктах західних областей України і розповсюджували агітаційні газети. «УДАР» долучився до проведення заходів протесту проти мовного закону у Закарпатській, Івано-Франківській, Рівненській, Чернігівській, Кіровоградській області. «УДАР» першим серед партій оприлюднив найбільш повний список своїх кандидатів-мажоритарників та викликав критику від решти опозиційних сил. Останні розцінили дії партії як такі, що унеможливлюють будь-які переговори щодо узгодження спільних кандидатур в одномандатних мажоритарних округах.

Комуністична партія

КПУ проводить масштабну кампанію з використанням усіх форм агітації (зовнішньої реклами, вуличних заходів, медійної агітації) в Донецькій, Луганській, Харківській, Сумській, Чернігівській, Полтавській, Дніпропетровській, Кіровоградській областях та АР Крим. Комуністи також активні в окремих районах Волинської області (наметова кампанія, медійна агітація). Ключовим візитером партії є Петро Симоненко (зокрема відвідав Херсонську, Миколаївську, Одеську області).

Решта партій проявляють агітаційну активність лише в окремих областях України – Українська народна партія – в Рівненській, «Єдиний центр» – в Закарпатській, «Демократичний  Альянс» – в Чернігівській і Дніпропетровській, «Народна партія» – в Житомирській.

Нові та нетипові форми агітації

У Донецькій області в інформаційній кампанії щодо візиту Петра Симоненка комуністи використовували автоматичний обдзвін помешкань громадян. На стаціонарні телефони донеччан, які обслуговує ВАТ «Укртелеком», надходили дзвінки, мешканців інформували про місце та час заходу. На початку «розмови» з адресатом вітався штучний голос, потім лунала мелодія часів СРСР, після чого, в емоційно-піднесеній тональності оголошувалось запрошення на зустріч із політиком. Схожу технологію використало у Дніпропетровську ВО «Свобода». Абонентам мобільних мереж надходили смс-повідомлення із запрошенням прийти на мітинг захисту української мови та акцію стосовно перейменування вулиць, що носять імена «українських катів».

Обласний осередок політичної партії «Демократичний Альянс» у Чернігові, збираючи кошти на грошову заставу для участі у виборах, проводив «Аукціон цікавих можливостей». Захід організували у режимі он-лайн та кожен бажаючий міг обрати один з лотів, за купівлю яких потрібно запропонувати конкурентну ціну.

У Чернігівській та Дніпропетровській областях зафіксовано агітацію КПУ з використанням спеціально обладнаних агіт-автомобілів. Машини є мобільними носіями реклами та агітаційними пунктами, обклеєні партійною символікою, обладнані гучномовцями.

Активність партій з елементами непрямого підкупу та зловживання адміністративного ресурсу

Агітаційна діяльність Партії регіонів в Одеський області суттєво відрізняється від решти України й, перш за все, реалізується через програми «Народного бюджету» та «Народного медогляду». Суть кампанії «Народний бюджет» полягає в імітації врахування «наказів виборців» під час формування бюджету тієї чи іншої адміністративно-територіально одиниці на 2012 рік і як наслідок – фінансування ремонту доріг, газифікації, ремонт чи добудови шкіл, лікарень інших соціально-культурних об'єктів. Втім, «Народний бюджет» є перейменованим «бюджетом розвитку» громад, які в обов’язковому порядку без розголосу приймаються щороку. Реалізація програм народного бюджету супроводжується гучною інформаційною кампанією, в якій уточнюється, що це ініціатива Партії регіонів. Крім цього, на заходах використовується відповідний партійний логотип. Робітники, що ремонтують дороги в місті Одеса, вдягнуті в спецодяг, на якому, крім напису «Народний бюджет», розміщено також символіку ПРУ. В липні до заходів у рамках «Народного бюджету» додано подібний за своєю суттю «Народний медогляд». Це заходи загальної диспансеризації населення, тобто щорічний плановий медогляд. Втім, у 2012 році медична консультація організована з особливим розмахом та інформаційним супроводом. Логотип партії розміщено на банерах із назвою програми, під час проведення медогляду, серед громадян розповсюджують агітаційну продукцію ПРУ. «Народний медогляд», як і «Народний бюджет» виконується за кошти державного бюджету.

У Житомирській області за підтримки Партії регіонів працюють виїзні «мобільні соціальні офіси». Щотижня райони області відвідують спеціалісти Пенсійного фонду, соціальних служб та лікарі. «Мобільні соціальні офіси» організовують інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення, спрямовану на висвітлення завдань державної соціальної політики у 2012 році. Так, в Чуднівському районі Житомирської області прийом громадян вели голова райдержадміністрації, голова районної організації Партії регіонів Максим Самчик, голова Іванопільської селищної ради, а також спеціалісти із Пенсійного фонду Житомирської області, управління праці та працівники соціального захисту населення.

АКТИВНІСТЬ ПОТЕНЦІЙНИХ КАНДИДАТІВ-МАЖОРИТАРНИКІВ СУТТЄВО ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ПО РЕГІОНАХ ТА ПАРТІЙНІЙ ПРИНАЛЕЖНОСТІ

Напередодні офіційного старту виборчого процесу провідні політичні сили не завершили процес узгодження кандидатів у одномандатних округах. Найбільш злагоджено спрацювала структура Партії регіонів, яка у значній частині виборчих округів заздалегідь розпочала передвиборчу кампанію. Об’єднана опозиція «Батьківщина» та ВО «Свобода» затягнули процес узгодження  кандидатів-мажоритарників, що негативно вплинуло на їх активність.  Партія Віталія Кличка «УДАР» презентувала своїх кандидатів у більшості виборчих округів, але ще не розпочала активної агітаційної кампанії. Комуністична партія України та Народна партія представлені у виборчих округах впливовими політиками, але кількість активних округів поки є незначною. Зважаючи на регіональний розподіл електоральних симпатій громадян, провладна політична сила робить ставку не лише на власних партійців, а й підтримує окремих самовисуванців. У округах із незначним рейтингом ПРУ, місцева влада сприяє агітаційній діяльності бізнесменів та державних службовців, які формально мають намір йти на вибори у статусі самовисуванців. Опозиційні політичні сили мають дефіцит впливових кандидатів-мажоритарників у областях, де традиційно домінує Партія регіонів. Враховуючи ці обставини, провладна політична сила забезпечена представництвом своїх інтересів у всіх виборчих округах України. Опозиційні політичні сили, навпаки, мають обмежену можливість впливати на процеси у тих виборчих округах, де не мають стабільної електоральної переваги.

До 25 липня 2012 року Об’єднана опозиція «За Батьківщину» не завершила узгоджувати кандидатів у одномандатних виборчих округах, що негативно вливало на їх передвиборчу активність. У тих регіонах зі значними показниками рейтингу опозиції важко зберегти інтереси місцевих активістів та забезпечити потреби національних домовленостей. Наприклад, у виборчому окрузі (далі – ВО) №117 з центром у Франківському районі міста  Львів представник обласної організації «Фронту Змін» Ігор Васюник та народний депутат України Тарас Стецьків паралельно здійснювали передвиборчу агітацію та розгортали кампанію. Із п’яти округів у Волинській області достеменно було відомо прізвище лише одного кандидата від опозиційних політичних сил. У семи виборчих округах Івано-Франківської області Об’єднана опозиція заздалегідь представила лише трьох кандидатів.

Значний дефіцит впливових кандидатів – мажоритарників «Батьківщина» має у регіонах, де її електоральна підтримка є невисокою. Ілюстрацією рівня готовності опозиційної сили до активної роботи кандидатів-мажоритарників є Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, АР Крим та деякі інші області, де виборці в липні не мали повної інформації про опозиційних кандидатів у одномандатних округах. Поєднання цих факторів визначає слабке представництво політичної сили в одномандатних округах різних регіонів України. Невизначеність щодо кандидатів-мажоритарників об’єктивно знижувала їх особисту мотивацію до організації заходів у одномандатних округах.

Партія регіонів більш системно, ніж «Батьківщина», представлена у виборчих округах. Ця політична сила не тільки має кандидатів, які розпочали передвиборчу кампанію задовго до офіційного початку виборчого процесу, а й забезпечила їх публічну презентацію під час регіональних партійних конференцій. Діяльність кандидатів-мажоритарників Партії регіонів також має місцеві особливості. В ряді округів західних областей України від партії влади висуватимуться маловідомі політики. Місцева влада сприяє передвиборчим кампаніям впливових кандидатів-самовисуванців, які представляють бізнес або державну службу. Спостерігачі ОПОРИ зафіксували окремі випадки публічної відмови потенційних кандидатів від приналежності до лав Партії регіонів. Бізнесмен Іван Чайківський (ВО №165, центр – м. Зборів Тернопільської області), який до травня 2012 року очолював фракцію Партії регіонів у Тернопільській районній раді, виступив із жорсткою критикою останніх ініціатив власної політичної сили. Богдан Гдичинський залишив посаду голови фракції Партії регіонів у Івано-Франківській обласній раді в знак протесту проти мовного законопроекту Ківалова-Колісниченка. Не дивлячись на злагодженість передвиборчої кампанії Партії регіонів, у окремих округах стали публічними суперечки між її представниками. До прикладу, у ВО №60 (центр – м. Волноваха Донецької області) одночасно організовували агітаційні заходи народні депутати України Валерій Бевзенко та Валерій Коновалюк. Ці факти свідчать про неоднорідність Партії регіонів та орієнтацію окремих потенційних кандидатів на результат виборів, уподобання виборців у округах, а не монолітні інтереси партії влади.

Висуванці від Комуністичної партії України зосередились на роботі з виборцями у східних, південних та центральних регіонах України, де рейтинг політичної сили дозволяє боротися за їх перемогу. Активними є знакові фігури КПУ: народні депутати Алла Александровська, Валерій Бевз, Спірідон Кілінкаров, Юрій Гайдаєв, – тому передвиборча кампанія цієї політичної сили  в одномандатних округах має точковий характер. Не дивлячись на масову присутність комуністів у інформаційному просторі, у значній частині одномандатних округів України їх кандидати залишались невідомими до партійного з’їзду.

Партія Віталія Кличка «УДАР» публічно презентувала кандидатів у більшості одномандатних округах України. Ці політики переважно є невідомими у своїх регіонах або ще не розпочали власні передвиборчі кампанії. Суттєва активність окремих кандидатів-мажоритарників від  партії «УДАР» зафіксована у Львівській, Сумській, Херсонській, Одеській,  Запорізькій та Черкаській областях.

Представництво ВО «Свобода» у одномандатних виборчих округах є незначним. Це можна пояснити складним процесом узгодження кандидатів із Об’єднаною опозицією «За Батьківщину». До завершення перемовин із політичними партнерами рейтингові кандидати ВО «Свобода» організовували роботу без прив’язки до конкретного виборчого округу. Діяльність потенційних кандидатів ВО «Свобода» має обмежений територіальних розмах: Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Хмельницька області. У поодиноких випадках  представники «Свободи» є єдиними опозиційними кандидатами в окремих регіонах України. Зокрема, у Харківській області за угодою з Об’єднаною опозицією ВО «Свобода» отримало один округ (№174), в якому висунуло голову обласної парторганізації Ігоря Швайку.

Народна партія представлена помітною активністю кандидатів-мажоритарників у окремих округах Волинської, Житомирської, Рівненської, Одеської, Житомирської, Чернігівської, Вінницької, Київської, Донецької областей. Найсильніше кампанію розпочали народні депутати України Володимир Литвин, Сергій Гриневецький, Микола Шершун, Сергій Терещук та інші.  Цікавий прецедент  відбувся у випадку із висуванням кандидата від Народної партії Валерія Баранова у ВО №78 (центр – м. Бердянськ, Запорізька область). Кандидатуру Баранова офіційно підтримали обласні організації і Партії регіонів, і Народної партії.

Найяскравіше кандидати-самовисуванці представлені у Волинській, Львівській,  Луганській,  Рівненській, Харківській, Черкаській, Чернігівській областях та АР Крим. До прикладу, на Луганщині активно діє так звана «команда Шахова», яка представляє інтереси Сергія Шахова. Місцевий бізнесмен та його соратники одночасно працюють у декількох виборчих округах регіону. У Черкаській та Чернігівській областях самовисуванцями позиціонуються народні депутати України Богдан Губській та Ігор Рибаков, які внаслідок міжфракційних переходів вже не мають чіткої партійної прив’язки. У Волинській області йдуть на вибори шляхом самовисування впливові кандидати: бізнесмени Сергій Ковальчук та Сергій Мартиняк, народний депутат України Ігор Палиця. У Харківській області передвиборчу кампанію розпочав колишній народний депутат України Степан Гавриш. Активним самовисуванцем також є відомий кримський політик, колишній народний депутат України Лев Миримський. Ця група кандидатів проводить свою діяльність переважно через власні благодійні фонди.  

Низка кандидатів свідомо уникають партійного позиціонування. Наприклад, у виборчих округах Києва агітаційну кампанію розпочали народні депутати України від Партії регіонів Ігор Лисов, Максим Луцький та Валерій Борисов, але кольористика їхніх матеріалів, зображення на біл-бордах є нейтральними, кандидати не використовують партійної символіки і не вказують власної приналежності. Протистояння у Верховній Раді України навколо мовного законопроекту змушує окремих політиків відмовлятись від партійного висування своєї кандидатури. Більшість прикладів стосується тих областей, де електоральна група громадян має чітку мовну ідентифікацію. Народний депутат України від Партії регіонів Василь Чуднов (ВО №89, центр – м. Снятин Івано-Франківської області) йтиме на вибори самовисуванцем. Цьому рішенню передувала заява народного депутата про  відкликання свого голосу від підтриманого парламентською більшістю мовного законопроекту.

Із наближенням виборів форми активності потенційних кандидатів-мажоритарників  стають більш різноманітними. Майже усі кандидати представлені у сегменті зовнішньої та медійної реклами. У Львівській, Івано-Франківській, Рівненської областях кандидати використовували мовний конфлікт у своїх агітаційних заходах, проводили вуличні акції, надавали допомогу у організації поїздок активістів на акції протесту до Києва, оголошували резонансні заяви. До проблем захисту української мови у цих областях зверталися не лише опозиційні політики, а й  лояльні до Партії регіонів кандидати-мажоритарники.

Провладні кандидати експлуатують у агітаційній кампанії соціальні ініціативи Президента України, проблематику чемпіонату Євро-2012 та інші урядові програми. Зокрема потенційний кандидат, міський голова Лисичанська Сергій Дунаєв розміщує у своєму окрузі біл-борди «Чемпіонат завершився». У Кривому Розі кандидати від Партії регіонів вручають громадянам пільгових категорій безкоштовні телевізійні тюнери, які були придбані за державний кошт.

Діяльність кандидатів-мажоритарників із елементами непрямого підкупу та адміністративного ресурсу

Для потенційних кандидатів-мажоритарників характерні також такі форми активності:

 • вирішення господарських проблем на території округу (ремонт доріг та мостів, ліквідація стихійних звалищ, освітлення вулиць,  заміна вікон)

Частина кандидатів позиціонується спонсорами заходів із відновлення місцевої інфраструктури, займає позицію лобістів інтересів територіальних громад на рівні  Державного бюджету. До прикладу,  власник ТК «Буковель», потенційний кандидат у ВО №83 (місто Івано-Франківськ ) Олександр Шевченко розміщує біл-борди під загальним гаслом – «Я, Шевченко, прокладаю дороги, вони розкрадають країну». На Сумщині народний депутат України від Партії регіонів Андрій Деркач підкреслює свою роль у виділенні області державної субвенції на ремонт доріг;

 • встановлення дитячих майданчиків  та робота із дитячою аудиторією

Трендом передвиборчої кампанії кандидатів-мажоритарників є встановлення дитячих майданчиків та робота з батьками за посередництва дитячої аудиторії. Кандидати проводять тематичні заходи та втілюють програми оздоровлення дошкільнят. До прикладу, у ВО №205  (центр – Новозаводський район міста Чернігів) кандидат Валерій Дубіль організував щоденну навчально-розважальну програму для дітей із різних районів міста. Дитячі майданчики кандидати масово встановлюють у Донецькій, Одеській, Луганській, Львівській областях;

 • вручення товарів та надання послуг бюджетним закладам (школи, лікарні, поштові відділення, відділи МВС)

Кандидати-мажоритарники надають спонсорську допомогу бюджетним організаціям та установам. До прикладу,  потенційний кандидат від Партії регіонів по ВО №156 (центр – м. Сарни Рівненської області) Андрій Циганенко подарував місцевій школі нову огорожу для шкільного географічного майданчика. Самовисуванець у ВО №197 (центр – м. Канів Черкаської області) Богдан Губський профінансував ремонт дезінфекційної установки однієї із лікарень округу. Більшість активних кандидатів-мажоритарників у різних регіонах України вдаються до цієї форми агітаційної діяльності.

 • реалізація конкурсів міні-проектів та громадських ініціатив

У різних регіонах України застосовується практика проведення кандидатами-мажоритарниками  конкурсів міні-проектів. У межах відбору благодійні фонди кандидатів  надають підтримку ініціативним групам громадян для реалізації соціально значимих проектів. Зокрема народний депутат України Сергій Клюєв (ВО №46, центр – м. Артемівськ Донецької області) та голова Дубененської райдержадміністрації Данило Корилкевич (ВО №154, центр – м. Дубно Рівненської області) реалізують у своїх виборчих округах конкурси громадських проектів. Достатньо поширена практика використання кандидатами громадських організацій для досягнення передвиборчих цілей: громадська організація «Земляки» кандидата Григорія Заболотного (ВО №17, м. Ладижин Вінницької області),  організація «За Рівненщину! За Батьківщину» кандидата Юрія Возняка (ВО №153, центр – м. Рівне), «Громадянська ініціатива» кандидата Валерія Омельченка (ВО №55 центр – Гірняцький район Макіївки) тощо. Народний депутат України від Партії регіонів Валерій Борисов очолив громадське об’єднання «За Троєщину!».

 • Фінансування соціально-культурних заходів

У липні кандидати брали участь в урочистостях, концертах та інших соціально-культурних заходах. Одним із приводів для організації масових гулянь стало свято Івана Купала та місцеві пам’ятні дати. Незвичний захід у формі лотереї-розіграшу провів потенційний кандидат у ВО №199 (центр – м. Жашків Черкаської області) Володимир Ничипоренко. Учасники лотереї мали вгадати відповіді на запитання організаторів заходу щодо біографії   майбутнього кандидата. Потенційні кандидати-мажоритарники вдаються до форм непрямого підкупу виборців. Провладні та опозиційні кандидати активно роздають товари та послуги.  Зросла кількість зафіксованих випадків прямого грошового підкупу виборців.

КОНФЛІКТИ, ПОВ’ЯЗАНІ ІЗ МАЙБУТНЬОЮ ВИБОРЧОЮ КАМПАНІЄЮ

З наближенням офіційного старту виборів значно зросла частота застосування «чорного піару» проти опонентів. Під час довиборчого періоду «чорний піар» проявлявся у розповсюдженні тенденційної, недостовірної, образливої інформації стосовно певної особи чи політичної структури для їх політичної, моральної дискредитації чи компрометації, та з метою пониження їх електоральних позицій. Така тенденція характерна як для західних, так і східних регіонів країни. Спостерігачами зафіксовано різного роду конфлікти, які мають стосунок до майбутніх виборів та можуть знизити їх конкурентність. До них слід відносити як внутріпартійне протистояння, так і інциденти, що межують із порушенням законодавства. Наприклад, у липні спостерігачі ОПОРИ зафіксували факти протидії політичній діяльності окремих партій чи кандидатів. Найчастіше її проявами стали: перешкоджання проведенню зустрічей із виборцями та масових акцій, пошкодження та вилучення партійного майна і політичної реклами, нерівне ставлення органів влади до потенційних учасників виборів. Серед конфліктів за участю ЗМІ, стурбованість спостерігачів найбільше викликають випадки тиску зі сторони правоохоронних та контролюючих органів, яскравими прикладами чого є ситуації з сайтом LB та телеканалом TBi. Мають також місце конфлікти, пов’язані з узгодженням кандидатур мажоритарників висуванців від партій, що призводять до внутріпартійних суперечок та не сприяють внутріпартійній демократії. Вплив на виборчу ситуацію мають і кадрові ротації в органах влади, за допомогою яких здійснюється тиск на потенційних кандидатів. Крім того, кадрові зміни свідчать про намагання позбавити опонентів владних важелів та, водночас, збільшити свій адміністративний ресурс.

Використання правосуддя та правоохоронних органів для тиску на політиків

Хоч і малопоширеним, але одним із ефективних методів впливу на потенційних кандидатів в народні депутати досі лишається використання правоохоронних та контролюючих органів. Чітко ідентифікувати випадки, де тиск здійснюється виключно через політичні та виборчі мотиви складно, однак участь кандидатів у такого типу конфліктів із правоохоронцями є тривожним сигналом.

Найбільш резонансним та показовим став конфлікт у місті Черкаси, де 6 липня правоохоронці із застосуванням грубої сили розігнали наметове містечко представників опозиційних партій, що було розміщене на Соборній площі на знак протесту проти ухвалення мовного закону. Під приводом невідповідності поданих в заявці на акцію відомостей та через заплановане відзначення свята Івана Купала суд заборонив проведення політичної акції. Тоді учасники наметового містечка прибрали частину наметів та подали нове повідомлення про проведення своїх заходів. Та попри це невідомі особи у під виглядом комунальників розгромили намети мітингувальників, незважаючи на людей, що знаходились в них, та забрали майно опозиціонерів. Працівники міліції не втручалися в конфлікт, а згодом відтіснили мітингувальників з площі, затримали та затягнули до свого автомобіля лідерів наметового містечка депутатів міської ради від ВО «Батьківщина» Максима та Миколу Булатецьких, активістів ВО «Свобода» (http://www.youtube.com/watch?v=HnedD8Cp3Mo&feature=player_embedded#!) У відділку затриманих допитували без присутності адвоката. Згодом, висунувши звинувачення у незаконному опору працівникам міліції, затриманих звільнили. Після цього, на цій же Соборній площі відбувся стихійний мітинг опозиції.

Згодом, 13 липня, також у Черкасах працівниками підрозділу СДСБЕЗ (сектору Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС) було заблоковано штаб об’єднаної опозиції, який знаходиться в приміщенні ПрАТ «Черкасагропроект». Правоохоронці повідомили, що проводять обшук приміщення, з метою виявлення та вилучення коштів, здобутих злочинним шляхом. Постанови на обшук міліціонери не пред’являли. Після втручання народного депутата Андрія Шевченка правоохоронці звільнили приміщення.

27 липня міліція затримала Людмилу Нікіткіну, заступника керівника виборчого штабу Об’єднаної опозиції у Первомайську Миколаївської області. За інформацією правоохоронців, вона є підозрюваною у кримінальній справі, порушеної за ознаками ч. 4 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном у великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем). Опозиція заявляє про політичне переслідування та пов’язує затримання Нікіткіної зі спробами тиску на опозиційного кандидата по 132-му мажоритарному виборчому округу Аркадія Корнацького.

Дії правоохоронців пов’язує з виборами й керівник Запорізького обласного осередку партії «УДАР» Вадим Кривохатько, проти якого, за його ж словами, порушено 4 кримінальні справи за події ще 2004-2005 рр. Його дружина, яка є керівником ПП «Кривохатько», з метою уникнення тиску, змушена виїхати за кордон. А у заступника голови партії Валерія Буцанова проведено обшук в рамках розслідування кримінальної справи. Певного резонансу набула справа, пов’язана з Василем Чубаком, що має намір балотуватися по округу №167 (місто Чортків Тернопільської області). В липні міліція затримала сина кандидата з підозрою на зберігання наркотиків. Чубак виступив із заявою про політичне переслідування, яке може бути вигідним потенційним конкурентам.

Випадок тиску на опозицію стосується обшуків податковою міліцією в місті Маріуполь на підприємстві «ТОВ Яруд Нерухомість», яке належить родині керівника обласного штабу Об’єднаної опозиції Олександра Ярошенка. Працівники податкової міліції вилучили з офісу фірми жорсткі диски з документацією підприємства та бухгалтерські звіти за останні 3 роки, провели обшук в помешканні головного бухгалтера фірми. Олександр Ярошенко назвав ці події політичним переслідуванням. Натомість Головне Управління СБУ у Донецькій області та Державна податкова служба спростували ці звинувачення.

Перешкоджання політичній діяльності

Протягом липня значно зросла кількість випадків перешкоджання політичній діяльності окремих партій чи політиків. Найчастіше інциденти проявлялись у пошкодженні або викраденні партійних наметів й іншого майна, псуванні політичної реклами. Зафіксовано чимало випадків відмов у наданні приміщень та перешкод у проведенні масових заходів для зустрічей із виборцями.

Протягом місяця зафіксовано випадки пошкодження та вилучення партійного майна. Для прикладу, 21 липня в місті Кагарлик Київської області невідомі особи розтрощили намет-громадську приймальню народного депутата від ВО «Батьківщина» Костянтина Бондарєва. Згодом заступник міського голови Володимир Бойко дав доручення комунальникам демонтувати намет, оскільки він, нібито, не давав дозволу на його встановлення. А в селі міського типу Баришівка, теж на Київщині, комунальні служби без жодних приписів знесли інформаційний намет об’єднаної опозиції «За Батьківщину» та забрали матеріали, які роздавались виборцям. Під час обох інцидентів працівники міліції, що теж були присутні, жодним чином не протидіяли порушенню. Схожий випадок мав місце в місті Житомир, де 17 липня муніципальна міліція спільно з працівниками КП «Реклама» конфіскували банерну переносну стійку у представників Об’єднаної опозиції, які в цей час на вулицях міста збирали підписи на підтримку Геннадія Зубка, кандидата у депутати ВРУ. Причиною цьому стала відсутність дозволу на встановлення банерної стійки. Разом з тим, агітаційні намети Партії регіонів та партії «Україна – Вперед!», що стояли поряд, муніципали не перевіряли та не конфісковували.

У Харкові співробітники міськвиконкому намагалися перешкодити встановленню інформаційних наметів Об'єднаної опозиції та проведенню акції «Україна проти Януковича». За версією правоохоронців, організатори заходу відправили в міськвиконком повідомлення про акцію лише за годину до її проведення і тим самим, нібито, порушили правила та порядок організації громадських зборів. Тому, проти опозиціонерів були складені протоколи про адміністративне порушення. Про здійснення протиправного тиску та перешкоджання політичній діяльності з боку Харківського міськвиконкому заявила також міська організація партії «Україна – Вперед!», із 60 наметів якої було демонтовано 14, а 8 – конфісковано.

Серед інших випадків: у місті Київ на початку липня працівники ЖЕКу вчинили незаконне проникнення у приміщення по вулиці Кіото, 11-а, де розташовані офіси Дніпровської та Деснянської районних організацій ВО «Свобода». 5 липня вночі в місті Жашків Черкаської області невідомі цеглинами розбили вікна громадської приймальні Партії регіонів, а 19 липня, під час акції «Україна проти Януковича», у місті Вільнянськ Запорізької області, в результаті хуліганських дій прихильниці Партії регіонів, було пошкоджено інформаційний намет Об’єднаної опозиції. У Жашкові Черкаської області невідомі особи вкрали шість рекламних стійок із зображенням Юлії Тимошенко, які опозиціонери виставляли на вулицях міста.

В різних регіонах країни фіксувались випадки пошкодження реклами окремих партій та політиків. Наприклад, у Черкасах в останні вихідні червня було пошкоджено фарбою 26 біл-бордів (із 32) із зображеннями Юлії Тимошенко та Арсенія Яценюка. В місті Жовті Води Дніпропетровської області було пошкоджено біл-борд з рекламою ВО «Батьківщина». На Житомирщині, на центральній площі міста Радомишль невідомі залили фарбою біл-борд Миколи Оніщука, що балотуватиметься до Верховної Ради по виборчому округу №66 (місто Малин). У Стаханові Луганської області на початку липня невідомими особами був пошкоджений біл-борд Олександра Кунченка, представника Партії регіонів, що планує балотуватись по 106 округу. В ніч з 17 на 18 липня у місті Луганськ були пошкоджені декілька біл-бордів партії «Україна – Вперед!», а в Києві облили фарбою сіті-лайт з рекламою партії Наталії Королевської.

Популярним методом протидії передвиборчої діяльності кандидатів стало створення окремим політикам перешкод для проведення зустрічей із виборцями. Задля цього органи місцевого самоврядування ухвалюють термінові рішення про початок реконструкцій площ та вулиць, де було заплановано політичні акції, а власники приміщень під різними приводами відмовляються надати в оренду зали. Під приводом благоустрою територій заборонено акції опозиційних партій в Сквирському, Іванківському, Володарському, Згурівському районах Київщини. Харківська обласна організація ВО «Батьківщини» звинуватила міськвиконком у фальсифікації її заявок на проведення акції протесту 10 липня під Апеляційним судом Харківської області під час розгляду справи Юлії Тимошенко по ЄЕСУ. За повідомленням заступника голови парторганізації Ірини Єфремової, ВО «Батьківщина» планувало подати заявки на проведення цієї акції 9 липня, але ще 7 липня Харківський міськвиконком у Харківському окружному суді оскаржив 10 заявок, поданих начебто районними організаціями «Батьківщини», й отримав судову заборону на проведення будь-яких акцій протесту під Апеляційним судом 10 липня.

На Дніпропетровщині, в селищі Кринички, місцева влада відмовила в проведенні в будинку культури зустрічі члена «Фронту Змін», народного депутата України Романа Ткача з мешканцями громади. Під приводом нібито термінової необхідності у проведенні ремонту в глядацькій залі скасували договір оренди приміщення. У Рівненській області в селі Зоря та місті Костопіль народного депутата, члена фракції «БЮТ-Батьківщина» Остапа Семерака не допустили до будинків культури, де у політика були заплановані зустрічі з виборцями. У селі Зоря зустріч було заплановано у приміщенні будинку культури, який належить місцевій агрофірмі. Спершу з дирекцією підприємства було домовлено про оренду залу, але через певний час змінили рішення, пояснюючи це тим, що приміщення раптово підтопило. У Костополі зустріч мала відбуватися у районному будинку культури. Спершу організатори домовились про оренду приміщення, але потім представників об’єднаної опозиції повідомили, що на ту саму годину в залі будинку культури заплановано інший захід. Зокрема, зал для власних потреб орендували представники Партії регіонів. В Одеській області міський голова Ізмаїлу відмовив народному депутату Сергію Соболєву в наданні міського будинку культури для зустрічі із виборцями. Свою відмову міський голова мотивував тим, що «технічний персонал будинку культури у відпустці», а тому, неможливо забезпечити належне функціонування будівлі під час проведення заходу. Втім, за даними спостерігачів, у цей період будинок культури функціонував у звичному режимі. Ледь не була зірвана зустріч народного депутата Андрія Шкіля із жителями міста Монастирище Черкаської області, оскільки Будинок культури просто зачинили. Вище зазначені політики змушені були проводити зустрічі з виборцями на вулиці.

У Харківській області «Свобода» звинуватила міську рада у перешкоджанні зборів громадян, ініційованих партією для ухвалення рішення щодо проведення міського референдуму про дострокове припинення повноважень міського голови Харкова Геннадія Кернеса та Харківської міської ради. За твердженням «свободівців», через годину після того, як у міській раді отримали повідомлення щодо проведення зборів, на адресу зустрічі приїхали пожежники та без жодних пояснень опечатали споруду.

Прикладом перешкоджання політичної діяльності є випадки вибіркового ставлення до партій та політиків. Наприклад, в Київській області Таращанський районний відділ освіти відмовився брати допомогу від благодійного фонду «Серце Батьківщини». Народний депутат, член фракції «БЮТ-Батьківщина» Олег Тищенко мав намір від імені фонду подарувати учням загальноосвітньої школи 500 комплектів шкільної форми. Таку відмову нардеп пов’язує із вказівкою місцевої РДА не брати благодійну допомогу від опозиційних депутатів. Кандидат-самовисуванець у 176 виборчому окрузі Харківської області Степан Гавриш звинуватив керівництво Великобурлуцької райдержадміністрації у перешкоджанні його помічникам привітати дітей сувенірами та преміями від імені благодійного фонду «Берег надії» під час свята Івана Купала. Під час святкування Дня міста Козятина Вінницької області міський голова Олександр Гвелісіані відмовив у виступі народному депутату Миколі Катеринчику, хоч у цей час мешканців вітали інші політики – представники районної та обласної влади, депутат ради від Партії регіонів, керівник Південно-Західної залізниці. В Луганській області представники Комуністичної партії України звинуватили обласну владу в тиску на рекламні агентства, з метою не дати можливості КПУ розмістити свою зовнішню рекламу. За словами депутата Луганської міської ради від КПУ Єкатерини Попової, майже всі рекламні агентства відмовили у розміщенні біл-бордів із написом «Луганскводу – к ответу. Вернем Луганскводу Луганщине». Лише в двох містах комуністи розмістити свою рекламу.

Брудні технології та поширення неправдивих відомостей

Все більш популярним методом боротьби з політичними опонентами стають методи «чорного піару» та поширення неправдивих відомостей. У Кіровограді вночі 20 липня невідомі розклеїли провокативні листівки від імені народного депутата з фракції ВО «Батьківщина» Валерія Кальченка. В листівках розкритиковано бізнесмена з «Фронту Змін» Андрія Табалова, що є узгодженим кандидатом об’єднаної опозиції по мажоритарному округу №99. Цього ж дня Кальченко офіційно заперечив свою причетність до цієї провокації та повідомив про направлення депутатських запитів у правоохоронні органи з проханням встановити осіб, які були замовниками акції. На Київщині, у місті Бровари, невідомими особами поширювалась газета, яка нібито належить громадській організації «Гроза», головою якої є Павло Різаненко. В газеті йдеться про те, що Різаренка, ймовірного кандидата в депутати від партії «УДАР», нібито затримали правоохоронці за торгівлю наркотиками.

Чимало «чорного піару» розповсюджено в Одеській області. Так, на початку липня, під час організації Олексієм Гончаренком, потенційним кандидатом в народні депутати по 133-му виборчому округу, в місті Одеса «дитячого свята», невідома особа розповсюджувала листівки проти іншого потенційного кандидата на цьому окрузі Ігоря Маркова, голови партії «Родина». В якості «чорного піару» використали листи від нібито самого Маркова до виборців, в яких зазначено, що політик самостійно майже позбувся наркотичної залежності. Протистояння за допомогою методів «чорного піару» має місце і на півдні Одеської області, де в 143 виборчому окрузі між собою конкурують народні депутати Юрій Крук (Партія регіонів) та Олександр Дубовий (ВО «Батьківщина»). Наприклад, в містах Рені та Ізмаїл розповсюджувались плакати «Дубовий проти», в яких кандидату дорікали за те, що він нібито проти російської мови, будівництва траси Ізмаїл-Рені, виділення коштів із бюджету для цих населених пунктів. Натомість в місті Ізмаїл під лозунгами «Спасибо жителям Донбасса за депутата круканаса» пройшла масова акція з розповсюдженням листівок з «чорним піаром» проти Юрія Крука.

Такий же метод боротьби з опонентами застосовують в Одесі і до політиків національного рівня. Так, на початку липня в Одесі поширювались листівки проти Віталія Кличка, Арсенія Яценюка, Наталі Королевської та Олега Тягнибока. В матеріалах їх ототожнюють із лідерами УПА, а в іншій із Гітлером, Муссоліні та Степаном Бандерою.

Активне протистояння з використанням «чорного піару» відбувається в Луганській області. Так, у місті Красний Луч та Перевальскому районі (ВО №108) масово розповсюджувались інформаційні листівки «Сергей Бурбело: честь имею доложить». У листівці йдеться про звернення голови Перевальської районної ради Сергія Бурбела, члена Партії регіонів, до мешканців Перевальського району із закликом не підтримувати на виборах до Верховної Ради України кандидата Юрія Тернікова. Бурбела також вимагає у Партії регіонів виключити Тернікова з партії. Сам голова повідомив, що жодного відношення до цього звернення не має, а розповсюдження цього інформаційного матеріалу назвав провокацією. В цьому ж окрузі, у місті Красний Луч 10 липня невідомі розповсюдили листівки з інформацією проти народного депутата Володимира Ландика. Автором інформації зазначено народного депутата Людмилу Кириченко, яка також спростувала свою причетність до цієї провокації. В інших округах Луганщини теж виявлено факти «чорного піару». Наприклад, на території 104 виборчого округу поширено листівки без вихідних даних «Почему нельзя голосовать за Владимира Гончарова». А в населених пунктах Попаснянського району Луганської області невідомі особи масово розповсюдили анонімний інформаційний буклет  «Чому не можна голосувати за Партію регіонів», який по змісту дискредитує цю політичну силу.

В Івано-Франківській області у місті Коломия, що входить до 88-го виборчого округу, 12 липня невідомі розклеїли листівки антисемітського характеру проти майбутнього кандидата від Об'єднаної опозиції «За Батьківщину» Олександра Левицького. На листівках було зазначено «Левицький – жид».

У Львові найбільшого розголосу набула акція «чорного піару» направлена проти генпродюсера телеканалу ЗІК Дмитра Добродомова, який має намір балотуватися по 115 виборчому округу від партії «УДАР». На початку липня на території житлового масиву Сихів у Львові з’явились кольорові плакати з написом: «Це онук НКВДИСТА Дмитро Добродомов. Хочеш такого «народного депутата?». На плакатах відсутні відомості про тираж та друкарню, невідомі також автори цієї провокації. У період 21-22 липня у місті Бердичів Житомирської області невідомими особами було масово розповсюджено через поштові скриньки листівки, у яких йшлося про причетність Олександра Ревеги, потенційного кандидата по 63-му виборчому округу, до отруєння жителів села Журбинці під час святкування храмового свята Петра і Павла. Підставою для звинувачень міг стати той факт, що рибний цех Ревеги безкоштовно надав селянам рибні продуктові набори: 10 кг мороженого хека, 10 кг оселедця і 3 кг мідій маринованих. Однак санстанція не виявила у рибі збудників сальмонельозу і назвала причиною отруєння неправильну технологію готування і зберігання продуктів харчування.

В місті Олександрія Кіровоградської області 9 липня були розклеєні листівки, що дискредитують першого заступника міського голови Людмилу Давиденко, яка має намір балотуватися до ВРУ по 103 виборчому округу. В Луцьку Волинської області невідомі особи розклеїли листівки, в яких звинуватили народного депутата Ігоря Палицю в «продажі» мови, оскільки його карточка голосувала за «мовний закон». Також вказувалось на те, що депутат, який має намір балотуватися по 22 виборчому округу, хоче купити виборців. Листівки з інформацією проти потенційних кандидатів поширювались і в населених пунктах 199 виборчого округу, що на Черкащині.

Активну діяльність проти потенційних кандидатів у депутати розгорнули активісти Громадянського руху «Відсіч». У рамках кампанії «Помста за розкол країни» вони їздять по тих виборчих округах, де мають намір балотуватися діючі народні депутати України, які проголосували за Закон «Про засади державної мовної політики» та агітують не підтримувати на виборах таких політиків. На Волині об’єктами уваги представників руху стали три політики: перший заступник голови Верховної Ради України, комуніст Адам Мартинюк (округ №23, смт Маневичі), народний депутат України від Народної партії Катерина Ващук (округ №20, м. Горохів) та депутат Волинської обласної ради від Партії регіонів, голова Ковельської РДА Іван Смітюх (округ №21, м. Ковель).  Під час відвідин населених пунктів Волині члени «Відсічі» розклеювали на дошках оголошень та стовпах, а також роздавали місцевим мешканцям свої листівки. Під час першого візиту в смт Любешів та місто Ковель активістів затримала міліція за порушення благоустрою населених пунктів, а саме, розклеювання листівок у непризначених для цього місцях. Друга поїздка на малу батьківщину Адама Мартинюка – село Ветли Любешівського району, закінчилась побиттям активістів місцевими мешканцями, а для журналістів місцевого інтернет-сайту – пошкодженням апаратури. Що характерно, під час цього інциденту на місці  були присутні сільська голова та місцевий дільничний інспектор, які ніяк не запобігли конфлікту. Схожий сценарій повторився і під час третього візиту «відсічан» в Любешівський район, під час якого представників «Відсічі» знову побили, забрали листівки, а згодом – закидали яйцями. Діяння «Відсічі» зафіксовано у Києві, де ними поширювались листівки про партію влади («Чому на наступних виборах не можна віддавати жодного голосу Партії регіонів та її кандидатам у мажоритарних округах»), проти народних депутатів і, водночас, потенційних кандидатів-мажоритарників Ігоря Лисова, Максима Луцького та Володимира Зубанова.

Серед прикладів нових видів виборчих провокацій – смс-розсилка з компрометуючою недостовірною інформацією на Рівненщині. Смс-повідомлення такого змісту: «Матчук і Кособуцький сплавляють людей на донорські органи в Іспанію. Матчук кришує наркомафію в окрузі. Передай далі» були направлені на дискредитацію Віктора Матчука, потенційного кандидата по 152 виборчому округу (місто Рівне).

Також зафіксовано випадки дискредитації політиків через соціальні мережі. У Facebook з’явилися персональні сторінки рівненських потенційних кандидатів від Партії регіонів Анатолія Юхименка та Миколи Сороки. Через сторінку розповсюджується інформація, що дискредитує діючу владу. Самі політики запевняють, що не причетні до цих профілів жодним чином і називають їх політичної провокацією. В липні знову зафіксовано випадки показу на деяких обласних державних телеканалах документального фільму з елементами «чорного піару» про діяльність Юлії Тимошенко під час її керівництва компанією ЄЕСУ. Наприклад, 20 липня 2012 року такий фільм показали на Дніпропетровському обласному телебаченні. На Херсонському обласному державному телеканалі «Скіфія» фільм «Справи минулих днів» демонструвався о 23:00 21 липня.

Передвиборчі конфлікти за участю ЗМІ

Протягом звітного періоду фіксувались нечисленні випадки тиску на засоби масової інформації та спроби перешкоджання роботі журналістів й громадських спостерігачів. У Хмельницькій області про втручання в свою діяльність представників органів влади заявили журналісти газети «Розвиток. Поділля+». Наприкінці червня працівники Управління праці, соціального захисту та охорони здоров’я Хмельницької міської ради прийшли до редакції газети з перевіркою щодо питань працевлаштування та нарахування заробітної плати. Разом з тим, направлення на перевірку було виписано невірно, не вказано ні назви, ані керівника та установчих даних організації, що перевіряється. Журналісти сприйняли це як тиск на газету «Розвиток. Поділля+» та пов’язують дії влади зі спробами «нейтралізувати» голову громадської організації «Розвиток рідного Поділля» Віктора Бондаря, що є потенційним кандидатом до ВРУ.

6 липня у місті Запоріжжя біля стін Запорізької обласної держадміністрації за ініціативою головного редактора газети «Субота плюс» Богдана Василенка відбулася акція протесту проти цензури у ЗМІ. Понад 100 чоловік одягнутих у білі футболки з написом «Я маю право говорити правду» тримали плакати такого змісту: «Нас преследуют за правду», «Руки прочь от Субботы плюс». Як повідомив Богдан Василенко (потенційний опозиційних кандидат по ВО №75), друкарня корпорації «Кераміст» відмовилась взяти до друку газету. Офіційна причина відмови: у номері є стаття, зміст якої паплюжить репутацію друкарні. Хоча самі журналісти пов’язують такі дії друкарні із тиском на неї запорізьких регіоналів.

У Чернівецькій області головний редактор газети «Буковинське Віче» та голова обласної організації спілки письменників Віра Китайгородська заявила, що затримання її чоловіка, лікаря, за нібито отриманий хабар, є нічим іншим як політичним переслідуванням та тиском. Раніше Китайгородська поширила заяву про атаку на сайт газети, а також публічно виступала з критикою влади щодо мовного закону.

Прикладом грубого перешкоджання роботі журналістів є випадок в місті Бровари Київської області. 17 липня, після зустрічі потенційного кандидата по округу №97 Сергія Федоренка з виборцями, невідомі особи хотіли завадити журналісту порталу «Маєш право знати» здійснювати відеозапис заходу, а згодом напали на журналіста та спробували відібрати техніку, на яку здійснювався запис зустрічі. Інший випадок, пов'язаний з діяльністю громадських спостерігачів ОПОРИ. 11 липня 2012 року у активіста Максима Данильченка невідомі особи забрали фотоапарат під час запису на відео факту роздачі грошової допомоги (по 50 гривень) мешканцям Ленінського району міста Луганськ від нібито потенційного кандидата Олександра Макарова. Інцидент стався на території виборчого округу №109 біля будинку за адресою м. Луганськ, вул. Шевцова, 29.

Внутріпартійні конфлікти та міжфракційні переходи

Визначеність із кандидатами, які балотуватимуться до ВРУ та організація роботи виборчих штабів супроводжується частими конфліктами. Для прикладу, призначення київським штабом Андрія Юсова керівником Одеського обласного штабу партії «УДАР», всупереч думці місцевого осередку, викликало непорозуміння та дискусії всередині партії. В результаті, керівник обласного осередку УДАРу Сергій Рахубенко за рішенням центрального штабу балотуватиметься не по мажоритарному округу Одеси, а «сільському» 139-му виборчому округу.

В Івано-Франківській області триває конфлікт між членами партії «Фронт Змін» за право балотуватися по виборчому округу №86 (центр – м. Долина) від об’єднаної опозиції. Так, штаб «За Батьківщину» затвердив кандидатом по цьому округу голову Рожнятівської районної ради Анатолія Диріва. Разом з тим, інший «фронтовик» Володимир Грабовецький, який ще з кінця минулого року розгорнув на території округу активну благодійну діяльність, не погоджується з таким рішенням. Прихильники останнього влаштували 25 липня під час прес-конференції народного депутата Анатолія Гриценка в Івано-Франківську пікет з плакатами «Долинський район проти Диріва». А 27 липня схожий пікет вже на підтримку Володимира Грабовецького був організований під офісом партії «Фронт Змін» у Києві.

Протягом липня розгортався внутрішньопартійний конфлікт у 108-му окрузі між представниками Партії регіонів Володимиром Ландиком та Юрієм Терником. Спочатку Перевальська районна та Краснолучьська міська організації ПР підтримали висування Юрія Тернікова. Після цього ЗМІ, які близькі до народного депутата України Володимира Ландика розпочали кампанію критики проти місцевої влади та голови благодійного фонду «Добродія» Юрія Тернікова.

Передвиборчі пристрасті впливають і на внутрішньопартійну ситуацію. Окремі політики, не знайшовши підтримки серед своїх однопартійців, зважуються на зміну партійного членства. 18 липня під час позачергової сесії Херсонської міської ради депутат від «ВО «Батьківщина» Євген Назарян був виключений із партії і фракції через участь в проекті «Народний список», що реалізовується партією  Наталії Королевської «Україна – Вперед!».

У Київській міській раді напередодні виборів створено нову фракцію «Республіка Київ – Наш Святошинський», до якої увійшло 6 депутатів: Сергій Козир, Андрій Миргородський, Денис Москаль, Лев Парцхаладзе, Олег Петькун та Юрій Стретович. А у Рівненській області політрада обласної організації партії «Фронт Змін» виключила з своїх лав чотирьох голів міських та районних осередків, які нібито виступали проти рішення партії об’єднатися на виборах з ВО «Батьківщина». В Чернівецькій області партія «Фронт Змін» виключила зі своїх лав колишнього міського голову Новодністрвська, потенційного кандидата в народні депутати по 204 округу, Руслана Панчишина, за те, що він роздавав виборцям округу по 5 кг борошна.

У Хмельницькому троє кандидатів з «Народного списку» партії «Україна – Вперед!» оголосили про свій вихід із нього. Один з учасників відбору Руслан Рохов назвав голосування у Хмельницькому сфальшованим, а саму партію «Україна – вперед!» – черговим проектом Банкової.

Голова обласної організації партії «Наша Україна», народний депутат України Віктор Матчук 2 липня заявив про вихід із партії та склав у зв’язку з цим депутатські повноваження. За словами Матчука, він розірвав політичні стосунки з партією, оскільки не згоден з рішенням Віктора Ющенка брати участь у виборах у форматі «правиці» («Наша Україна», УНП, КУН). Напередодні виборів, потенційні кандидати у мажоритарних виборчих округах західних областей намагаються позбавитись прив’язки до непопулярної в регіоні партії влади. Для прикладу, депутат Рівненської обласної ради, голова Дубенської РДА Данило Корилкевич, який має намір балотуватися по виборчому округу №154, 6 липня оголосив про своє рішення вийти зі складу фракції Партії регіонів в обласній раді на знак протесту проти ухвалення закону «Про засади державної мовної політики». Схожу заяву, про вихід із фракції Партії регіонів у Волинській обласній раді, зробив депутат, співвласник групи компаній «Континіум» Степан Івахів, який зараз активно займається виборчою благодійністю у 21 окрузі з центром в місті Ковель. 

Кадрові ротації в органах влади, пов‘язані з виборами

Продовжуються кадрові ротації всередині органів влади різних рівнів, що пов’язано із наближенням виборів та зростанням політичного протистояння. 10 липня під час сесії Чернігівської районної ради Запорізької області з посади голови райради було звільнено Сергія Одаренка, представника Партії регіонів. На вакантне місце обрано однопартійця попереднього голови райради Олександра Романчука. Такі зміни спостерігачі пов’язують із переформатуванням в рядах партії влади напередодні виборів. На Закарпатті змінено керівника ОДТРК, новим директором телекомпанії став Віталій Мещеряков, який в минулому курував інформаційний напрямок роботи в Партії регіонів.

20 липня Хмельницький міськрайонний суд скасував рішення міської ради про призначення Валерія Лескова секретарем Хмельницької міської ради. Розглянувши позов двох депутатів міськради від Партії регіонів суд встановив, що Лесков будучи секретарем міської ради і, одночасно, очолюючи міський осередок ВО «Батьківщина», порушував норму закону «Про статус депутатів місцевих рад» щодо неможливості суміщати службову діяльність з іншою роботою. На Луганщині Константин Козюберда оскаржує в суді рішення Рубіжненської міської ради про висловлення йому як міському голові, недовіри під час сесії 27 червня.

Зловживання службовим становищем та державними ресурсами в політичних цілях

Використання посадовими особами місцевих органів влади своїх повноважень задля підтримки окремих партій чи кандидатів. Для прикладу, під час обласної конференції Партії регіонів голова Донецької облдержадміністрації Андрій Шишацький заявив, що «Партія регіонів – це партія влади і вони тотожні». Також він зазначив, що усі останні проекти обласної влади є результатом діяльності саме Партії регіонів. За результатами конференції було затверджено основні напрямки діяльності партійних організацій в умовах виборчої кампанії, де одним із пунктів зазначено – «забезпечити взаємодію місцевих органів влади, кандидатів-мажоритарників, партійних організацій по вирішенню соціально-економічних проблем у містах та районах Донецької області». А голова Херсонської обласної державної адміністрації Микола Костяк на обласній конференції Партії регіонів зобов’язав усіх голів районних державних адміністрацій та районних рад провести позачергові сесії, з метою підтримки «мовного» закону Ківалова-Колесніченка.

Партія регіонів започаткувала проведення в Севастополі так званих «соціальних ярмарків». Їх учасники змогли придбати фрукти, овочі, рибну та м'ясну продукцію за цінами, нижчими за ринкові. Заходи супроводжувалися виступами народних колективів та конкурсами для дітей. Зокрема один з ярмарків був організований за підтримки Гагарінської районної організації Партії регіонів та відповідної районної державної адміністрації у Севастополі, а також депутата Верховної Ради України від Партії регіонів Павла Лебедєва. Захід супроводжувався виступами посадових осіб місцевої влади, зокрема голови Гагарінської районної ради Миколи Романова на фоні численної агітаційної символіки Партії регіонів. Організатори пообіцяли, що проводитимуть такі ярмарки щотижня.

Голова Ради міністрів Автономної республіки Крим Анатолій Могильов під час публічних заходів та виступах у ЗМІ активно позиціонує себе як голова республіканського осередку Партії регіонів. Голови Чернівецької та Волинської облдержадміністрацій Михайло Папієв та Борис Клімчук під час робочих нарад чи службових поїздок відкрито критикують опозиційні політичні сили та наголошують на здобутках партії влади.

У Сумській області спостерігачами ОПОРИ зафіксовано ще один приклад використання адмінресурсу. Керівництво Роменської центральної районної лікарні наполегливо запропонувало працівникам установи написати заяви про вступ у Партію регіонів. У робочий час працівників лікарні запросили на збори, під час яких міський голова Ромен Микола Калашник, а за сумісництвом голова місцевого осередку партії влади вручив працівникам лікарні партійні членські квитки. Також міський голова розповів про добрі справи генерального директора ТОВ «Роменський завод продтоварів», ймовірного кандидата в народні депутати Олександра Саєнка.

Потенційні кандидати в народні депутати, які займають посади в місцевих органах влади, не соромляться використовувати своє становище й для власних виборчих цілей. Так, заступник голови Запорізької облдержадміністрації Олександр Дудка має намір балотуватися по 82 виборчому округу. У зв’язку з цим, значно почастішали візити високопосадовця саме до районів, що входять до складу округу (Гуляйпільський, Вільнянський, Запорізький, Новомиколаївський, Пологівський райони, частина Оріхівського району). 7 липня Олександр Дудка та голова Запорізької райдержадміністрації Олександр Полунін здійснили робочу поїздку в село Біленьке, де провели зустріч із адміністративно-господарським активом сільської ради, з метою вирішення проблемних питань громадян. 10 липня заступник голови облдержадміністрації відвідав Вільнянський район, де провів особистий прийом громадян та зустріч із жителями села Українка Дружелюбівської сільської ради, провів нараду щодо проблемних питань місцевості в Новогупалівській сільській раді. 13 липня Дудка привітав зі святом працівників ТОВ «Гірничодобувна компанія «Мінерал», що в Пологівському районі. Ще один потенційний кандидат, але вже у 96 виборчому округу, перший заступник голови Київської обласної державної адміністрації Ярослав Москаленко теж використовує своє службове становище для вирішення проблем виборців округу. Наприклад, за його сприяння на ремонт Вишгородського стадіону «Енергетик» (місто Вишгород входить до складу 96 округу) виділять 14,1 мільйона гривень.

Крім того, непоодинокими є випадки демонстрації посадовими особами публічної підтримки потенційних кандидатів-мажоритарників. 27 червня під час круглого столу за участі представників місцевих організацій політичних партій приуроченого до Дня Конституції, що був організований Первомайською РДА Харківської області, голова районної ради, член Партії регіонів Андрій Біда запропонував всім учасникам засідання підписати Меморандум про підтримку на виборах до Верховної Ради України по 178 виборчому округу висуванця від Партії регіонів, депутата облради Дмитра Добкіна. В Хмельницькій області намір голови Кам’янець-Подільської міської організації Партії регіонів Володимира Мельниченка балотуватися до Верховної Ради України публічно підтримав міський голова Михайло Сімашкевич. «Якщо Володимир Мельниченко стане депутатом Верховної Ради, нам вдасться затягнути в наше місто чимало коштів із державних програм та грантових проектів», – заявив Сімашкевич місцевим журналістам. Так само міський голова Полтави Олександр Мамай в інтерв’ю журналістам повідомив, що на виборах до парламенту підтримує кандидатів Олександра Залужного та Володимира Макара, які будуть висуванцями по двох мажоритарних округах міста Полтава. Міський голова Ладижина Вінницької області Валерій Коломєйцев у місцевих ЗМІ висловлює свою підтримку потенційному кандидату, депутату обласної ради Миколі Кучеру. Голова Жовтневої районної ради Дніпропетровська під час відкриття після ремонту зупинки «Пам’ятник слави» приміської електрички публічно заявила про підтримку кандидата від Партії регіонів у окрузі №27 Олександра Момота. Приклади не є поодинокими.

Залучення держслужбовців чи представників бюджетних установ до заходів з підтримки партій чи кандидатів

У липні спостерігачі ОПОРИ зафіксували випадки залучення держслужбовців чи представників бюджетних установ до агітаційних заходів партій чи кандидатів. Наприклад, в Херсонській області на агітаційні зустрічі кандидатів-мажоритарників від Партії регіонів під адміністративним тиском збираються державні службовці. Зокрема, 20 липня в Іванівському і Генічеському районах відбулися зустрічі з кандидатом від ПР Миколою Опанащенком. Наприкінці червня на Закарпатті зустріч народного депутата від Партії регіонів Володимира Зубанова з активом Тячівського району (представниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, депутатами місцевих рад, підприємцями, громадськими діячами, працівниками закладів освіти, культури та охорони здоров’я) відбувалась у робочий час. Крім того, народного депутата супроводжував заступник голови – керівник апарату ОДА Антон Громовий.

У Дніпропетровській області вихователі одного з дитячих садочків Кривого Рогу розповіли спостерігачам ОПОРИ, що керівник їхнього закладу пропонує персоналу попрацювати на виборах агітаторами кандидатів-мажоритарників від Партії регіонів. Одним із таких кандидатів має бути колишній міський голова Юрій Любоненко, що планує балотуватися в 32 виборчому окрузі.

В Сумській області керівництво органів влади районів, що входять до 159 виборчого округу всіляко сприяє народному депутатові України Андрію Деркачу. 18 липня в Путивльській районній державній адміністрації відбулась робоча нарада під керівництвом народного депутата України Деркача щодо проведення ремонту об’єктів соціально-культурної сфери району. В нараді взяли участь перший заступник голови Сумської обласної ради Олег Бояринцев, голови Путивльської РДА та районної ради, голови сільських рад району, керівники навчальних, медичних та культурних закладів. А 19 липня відбулася робоча поїздка Деркача та Бояринцева до Кролевецького району, де нардеп відвідав центральну районну лікарню, Мутинський сільській Будинок культури та дитячий садок. Під час зустрічей народного депутата з працівниками колективів та сільськими виборцями районне керівництво постійно відзначало значну допомогу Андрія Деркача у вирішенні проблем району. Аналогічна ситуація в інших областях. Голова адміністрації Заводського району міста Миколаїв Олександр Женжерух був присутній у робочий час на всіх заходах, організованих кандидатом у депутати по 127 округу Володимиром Наконечним. А голова Кіровоградської ОДА Сергій Ларін використовує свій авторитет та власні ініціативи для популяризації потенційних кандидатів по мажоритарних округах. Наприклад, на інформаційних плакатах обласного контактного центру облдержадміністрації «Гаряча лінія Сергія Ларіна» вказані й імена потенційних мажоритарників (Олександр Шаталов, Олександр Єдін, Віталій Грушевський, Станіслав Березкін та Сергій Кузьменко), які ніякого відношення до цього проекту не мають.

У Харкові посадові особи міськвиконкому, зокрема міський голова Геннадій Кернес, беруть участь у агітаційних заходах на користь потенційних провладних кандидатів-мажоритарників. Разом із народним депутатом Валерієм Писаренком міський голова проводить зустрічі із мешканцями відповідного округу. На цих заходах завжди присутні директори профільних департаментів міськради та керівники комунальних підприємств, які на місці беруть до виконання доручення міського голови. У липні до посадовців міськради приєдналися й представники Інтернет-провайдерів. Після цього у будинках Дзержинського району Харкова розпочались відповідні ремонтні роботи за кошт Інтернет-провайдерів, при чому працівники були у футболках із написом «Валерій Писаренко».

Специфічним способом залучення державних службовців для підтримки певного кандидата є використання офіційних веб-сайтів органів влади для реклами політиків. Так, на Чернігівщині інформація про потенційних кандидатів у народні депутати безперешкодно розміщується на сайтах районних державних адміністрацій та міських рад, що входять до складу відповідних округів. Наприклад, інформаційні повідомлення про діяльність народного депутата Ігоря Рибакова, голови депутатської групи «Реформи заради майбутнього», розміщені на веб-сайтах Городнянської, Коропської, Корюківської, Щорської, Новгород-Сіверської, Семенівської, Сосницької райдержадміністрацій. Аналогічний формат інформаційної присутності використовує й депутат Київської міськради Михайло Голиця, повідомлення про якого розміщені на сайтах Куликівської, Ічнянської, Менської, Бахмацької, Борзнянської та Талалаївської райдержадміністрацій. Анатолій Мирошниченко постійно фігурує в інформаційних повідомленнях на сайтах Прилуцької, Бобровицької та Козелецької райдержадміністрацій. Сайт Ріпкинської райдержадміністрації (округ №206) регулярно публікує інформаційні повідомлення про діяльність Станіслава Прокопенка. Схожі приклади є і в інших областях. Прес-служба Закарпатської обласної ради поширила інформацію про вручення 10 липня головою облради Іваном Балогою велосипедів листоношам Іршавського району. Діяльності потенційного кандидата в депутати від одного з округів міста Дніпропетровськ Олександра Момота присвячено більшість публікацій сайту Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради.

Використання бюджетних ініціатив для виборчих цілей

Доволі поширеною є практика використання державних та регіональних соціальних програм або проектів для реклами окремої політичної сили чи політика. Також дуже часто політики приписують собі здобутки, до яких вони жодним чином не були причетні, або ж їхня участь у процесі була номінальною. Реалізація одного з пунктів програми «Соціальні ініціативи Президента» щодо забезпечення пільгових категорій населення ТВ-тюнерами на Дніпропетровщині використовується для реклами партії влади. Процедура вручення цих пристроїв проводиться помпезно, в приміщеннях райрад за участі потенційних кандидатів-мажоритарників від Партії регіонів. У муніципальній пресі про ці вручення також повідомляється з обов’язковою прив’язкою до Партії регіонів. Наприклад, у Кривому Розі ТВ-тюнери виборцям вручали перший заступник Криворізького міського голови Костянтин Павлов та перший заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації В'ячеслав Задорожний. Хоча згідно з постановою Кабміну видача громадянам цих пристроїв повинна була б здійснюватись працівниками «Укрпошти». А в населених пунктах Житомирської області, що входять до складу 66 виборчого округу ТВ-тюнери розносили поштарі, але у пакетах іменного фонду Віталія Журавського, що має намір балотуватися по цьому округу.

В Одеський області реалізація програм «Народний бюджет» та «Народний медогляд» використовується для реклами Партії регіонів та її потенційних кандидатів-мажоритарників. Хоча самі програми реалізовуються за державні кошти. «Народний бюджет» полягає в символічному врахуванні «наказів виборців» під час формування бюджету тієї чи іншої адміністративно-територіальної одиниці, що згодом проявилося у фінансуванні ремонту доріг, газифікації, ремонті (побудові) шкіл, лікарень та інших соціально-культурних об'єктів. Однак, насправді все звелось лише до перейменування «бюджетів розвитку» територіальних громад. Впровадження програми «Народний бюджет» супроводжується гучною інформаційною кампанією, в якій постійно підкреслюється, що це ініціатива Партії регіонів. Навіть на спецодязі робітників, що ремонтують дороги в місті Одеса фігурує назва «Народний бюджет» та логотип ПРУ. Схожа за суттю і програма «Народний медогляд», яка насправді є не новою програмою з охорони здоров’я населення області, а лише загальною диспансеризацією населення, тобто звичайним медоглядом, який і до того проводився щороку. Тепер він організований з особливим інформаційним супроводом. Крім цього, медогляд поєднується з тотальною агітацією за Партію регіонів, оскільки серед громадян розповсюджується інформаційна продукція політичної сили. Схожа ситуація і в Криму, де Партія регіонів для власної популяризації використовує програму «Соціальна карта кримчанина». На реалізацію програми з бюджету півострова виділено 750 000 гривень. Натомість на Київщині знову поновили практику вручення селенам актів на право власності на землю за участі посадовців та політиків. За звітний період такі акти були роздані в населених пунктах Сквирського, Білоцерківського, Києво-Святошинського, Бориспільського, Барішивського районів. У місті Сквира на врученні був присутній народний депутат України Віктор Бойко.

Реалізація окремих місцевих соціально-економічних проектів теж часто прив’язується до діяльності конкретної партії чи політика. Наприклад, будівництво об’їзної автодороги довкола міста Дніпропетровськ голова ОДА Олександр Вілкул та голова облради Євген Удод видають за досягнення Партії регіонів. Схожий випадок і на Львівщині в місті Дрогобич, де виплата заборгованості по зарплаті місцевим освітянам подається як досягнення місцевого осередку Партії регіонів, що звернувся з цією проблемою до Прем’єр-міністра Миколи Азарова. А виділення коштів на святкування 800-річчя міста Городок, як стверджують місцеві регіонали, стало можливим «...завдяки підтримці депутатів, які входять до парламентської фракції Партії регіонів». Відреставрований за державні кошти Жмеринський залізничний вокзал у Вінницькій області на біл-бордах міста позиціонується як досягнення Партії регіонів.

У Харкові під час реконструкції комунальних об’єктів, що виконується за кошти міського бюджету, активно рекламуються саме потенційні кандидати-мажоритарники, які доповідають перед виборцями про плани та хід реконструкції стадіонів, скверів, інших місць відпочинку. Водночас самі працівники вдягнуті у футболки з ім’ям кандидата по відповідному округу. На деяких об’єктах, крім цього, розміщено великі стенди з повідомленням або із вибаченням перед мешканцями за тимчасові незручності, пов’язані з проведенням ремонтних робіт, від імені міського голови Геннадія Кернеса та кандидата-мажоритарника. Наприклад, такі стенди з ім’ям Валерія Писаренка встановлені в місті Харків у сквері по вулиці 23 серпня та дитячому садку «Сніжинка» на Павловому полі, а з ім’ям Ірини Бережної – у Манжосовому Яру на Північній Салтовці. Схожі приклади і в Дніпропетровській області. Там з обласного бюджету було виділено 60 000 гривень на реалізацію соціального проекту «Дитяче містечко». Разом з тим, участь у відкритті дитячих майданчиків постійно беруть потенційні кандидати-мажоритарники від Партії регіонів. Наприклад, в Дніпродзержинську всі дитячі майданчики відкриває перший заступник міського голови Костянтин Гузенко, який має намір балотуватися до ВРУ.

Ще одним доволі поширеним прикладом із використання державних коштів на підтримку окремих кандидатів у народі депутати є так званий лобізм народних депутатів. Діючі народні депутати, використовуючи свій статус та партійні зв’язки, добиваються виділення у свої округи визначених сум коштів із Державного бюджету. Згодом така діяльність презентується виборцям, як турбота політика про людей. За підтримки народного депутата Артема Пшонки з Державного бюджету виділено 50 мільйонів гривень на будівництво магістрального газогіну у Приазовському районі Запорізької області. За сприяння народного депутата України Андрія Деркача Кабінет Міністрів України виділив Сумській області: майже 12 мільйонів гривень на підтримку і розвиток соціальної сфери Путивльського району, майже 14 мільйонів гривень на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій Глухівського району, 1 мільйон гривень на розвиток соціальної інфраструктури Кролевецького району. Народний депутат Віталій Журавський започаткував у Житомирській області проект із відновлення доріг північних районів, що реалізується за державні кошти. Сам народний депутат заявив, що «…12 мільйонів гривень у Житомир привів особисто я – Віталій Журавський!» У смт Народичі Житомирської області народний депутат Микола Рудченко ініціював проведення капітального ремонту у дитячому садку за бюджетні кошти. У Костопільському районі Рівненської області за участі народного депутата України, потенційного кандидата по виборчому округу №156 Миколи Шершуна відбулося урочисте відкриття мосту через річку Горинь. Спорудження об’єкту відбулося за бюджетні кошти завдяки Миколі Шершуну. Таким чином депутати завойовували авторитет та повагу у виборців за рахунок грошей самих громадян. 

ПІДКУП ВИБОРЦІВ ТА ПЕРЕДВИБОРЧА БЛАГОДІЙНІСТЬ

Перевиборча благодійність була і залишається найбільш поширеним інструментом ведення агітації у потенційних кандидатів-мажоритарників. Географія ведення благодійної діяльності зазвичай співпадає з нововстановленними межами виборчого округу, що позбавляє будь-яких сумнівів щодо причин такої діяльності. Майбутні кандидати працюють як особисто, так і через спеціально створені благодійні фонди. Типовими рисами передвиборчого благодійного фонду є: 1) нетривалий період активної діяльності – був заснований або почав активно працювати лише протягом останнього року; 2) відсутність чіткої публічної стратегії роботи фонду – розмитість цільової аудиторії і невизначеність напрямків діяльності; 3) непублічний характер управління і фінансування організації; 4) надмірна медійна активність. В кожній області України сьогодні активно діють щонайменше 5 передвиборчих благодійних фондів.

Спектр благодійних послуг, які надають майбутні кандидати найрізноманітніший – від встановлення вікон до організації караоке-конкурсів. Благодійна активність майбутніх кандидатів націлена на роботу з усіма можливими віковими категоріями та соціальними групами населення. В липні найбільше уваги потенційні кандидати приділяли закладам охорони здоров’я. А найпопулярнішою формою благодійності було спорудження дитячих майданчиків. Поряд з тим, потенційні кандидати продовжували вдаватися до грошового підкупу виборців та надання продуктових пакетів, ігноруючи застереження ЦВК щодо недопустимості подібної практики і порушуючи таким чином конституційні виборчі права громадян.

Подарунки закладам охорони здоров’я найбільш масово використовуються потенційними кандидатами в одномандатних мажоритарних округах:

Володимир Грабовецький (округ №86, Івано-Франківська обл.) подарував Долинській дитячій поліклініці отоскоп, кольоротест, ростомір та вагу, а Долинській центральній районній лікарні апарат ультразвукової терапії і магнітотерапії; Благодійний фонд Юрія Дерев’янка (округ №87, Івано-Франківська обл.) подарував Яремчанському пологовому будинку кювез, фотолюмінесцентну лампу, глюкометри та сухожарову шафу; Молодіжний благодійний фонд «Заради добра» Богдана Гдичинського подарував Коломийській центральній районній лікарні діатермокоагулятор та атмос (округ №88, Івано-Франківська обл.); Олексій Кунченко (Луганська область) вручив для міської лікарні Сєверодонецька електрокардіограф; Віктор Коліщак (Хмельницька обл.) допоміг в облаштуванні Волочиської центральної районної лікарні, зокрема було придбано 11 ліжок для відділення; Віталій Журавський (округ №66, Житомирська обл.) подарував 41 велосипед для фельдшерсько-акушерських пунктів Радомишльського району; Ігор Рибаков (округ №207, Чернігівська обл.) подарував велосипеди для листонош і ФАПів; Микола Петренко (округ №63, Житомирська обл.) передав сільським ФАПам 250 велосипедів та медичні сумки; нардеп Віктор Корж (округ №197, Черкаська обл.) надав спонсорську допомогу у розмірі 200 тисяч гривень медичним закладам. Частина коштів вже надійшла – на 25,460 тис. грн отримано медикаментів. Очікувано, найближчим часом ще надійдуть ліки на 96,284 тис. грн.

Подарунки школам не менш популярний спосіб агітації серед кандидатів-мажоритарників: 

Микола Круць (округ №84, Івано-Франківська обл.) профінансував ремонт будівлі і благоустрій подвір’я у школах села Палагичі і  Гринівці Тлумацького району; Благодійний фонд Юрія Дерев’янка (округ №87, Івано-Франківська обл.) подарував школі села Підгір’я Надвірнянського району мультимедійний проектор, ноутбук та книги у шкільну бібліотеку і провів заміну вікон у школі села Парище Надвірнянського району; Благодійний фонд Андрія Лопушанського (Львівська область) надав обладнання для дитячого майданчика Скелівського навчально-виховного комплексу; Олег Ваврик (округ №167, Тернопільська обл.) подарував Чортківській музичній школі комп’ютер і музичні центри; нардеп Сергій Глазунов (округ №34, Дніпропетровська обл.) подарував плити, бойлер і пральну машину трьом школам П᾽ятихатського району: Троїцька, Новотроїцька та Миколаївський НВК;

Продовжується практика надання  подарунків релігійним громадам:

Микола Круць (округ №84, Івано-Франківська обл.) профінансував ремонт та добудову церков  сіл Грушка, Мельники та Антонівка Тлумацького району; Анатолій Юхименко (округ №153, Рівненська обл.) пожертвував 7 тис. гривень на церкву в Корці, 8 тисяч гривень – на церкву в селі Бриків, 5 тисяч – на церкву в селі Харалуг та по 10 тисяч на церкви у селах Великі Межиречі та Залізниці; Володимир Клименко (округ №164, Тернопільська обл.) надав 80 покрівельних листів із позолотою на храм Св. Юра, що у с. Шельпаки Підволочиського району; Володимир Бедриківський (округ №167, Тернопільська обл.) надав допомогу при будові церкві у м. Заліщики.

Подарунки дітям залишаються поширеною формою виборчої благодійності попри те, що в липні не відбувалося загальнонаціональних дитячих свят, які слугували приводом для благодійності у червні:

Володимир Клименко (округ №164, Тернопільська обл.) профінансував оздоровлення 500 дітей із одного округу на морі; Володимир Демішкан (округ №114, Луганська область) 60 дітей із різних районів області відпочили у літньому таборі під Севастополем; БФ «Гуманність», який очолює народний депутат України Тетяна Бахтеєва (округ №42, Донецька обл.) проспонсорував програму дельфінотерапії для дітей-інвалідів і також придбав путівки для оздоровлення дітей; БФ народного депутата України Ігоря Шкірі  (округ №52, Донецька область) в липні оголосив про старт програми із оздоровлення дітей. 

Благодійність націлена на розбудову інфраструктури:

Вячеслав Кредісов (округ №86, Івано-Франківська обл.) профінансував спорудження дамби у селі Спас Рожнятівського району і добудову моста в селі Саджава Богородчанського району; Володимир Грабовецький (округ №86, Івано-Франківська обл.) профінансував будівництво двох автобусних зупинок у селах Нижній Струтинь і Верхній Струтинь Рожнятівського району; Сергій Глазунов (округ №34, Дніпропетровська обл.) подарував мотопомпу мешканцям села Гнатівка Михайлівської сільської ради Царичанського району.

Встановлення дитячих майданчиків є ключовим трендом липня у виборчій благодійності:

Володимир Грабовецький, (округ №86, Івано-Франківська обл.) профінансував встановлення двох дитячих майданчиків у районних центрах Долина та Рожнятів; Віктор Бутківський, (округ №29, Дніпропетровська обл.) зробив нове асфальтобетонне покриття вулиці у смт Петриківці до Дня 240-річчя селища; Віталій Грушевський (Кіровоградська обл.) подарував дитячий майданчик селу Красногірки і селу Вербове Голованівського району; в Луганській області цілий ряд потенційних кандидатів-мажоритарників від Партії регіонів відкрили дитячі майданчики: нардеп Олександр Кунченко  у м. Сєверодонецьк (округ №106); Сергій Горохов – два майданчики у Жовтневому районі (округ №105); Юрій Терніков у Перевальському районі (округ №108); Віктор Тіхонов у с. Гочарівка Сватівського району та у м. Старобільськ; також в Києві окремі кандидати сприяли встановленню дитячих майданчиків (Галина Герега, Алла Шлапак, Дмитро Андрієвський, Максим Луцький); Віталій Журавський (Житомирська обл.) встановив дитячі майданчики у Малині та селі Рудня, а загалом він вже встановив 30 таких майданчиків по округу; Володимир Пєхов (Житомирська обл.) встановив дитячі майданчики у Олевську та селі Зубринка Володарсько-Волинського району.

Підкуп виборців

У  Донецькій області великого розголосу отримало повідомлення сайту Gorlovka.ua про те, що народний депутат України від Партії регіонів Микола Янковський роздає матеріальну допомогу пенсіонерам у розмірі 100 грн.  Для отримання 100 грн громадяни мали написати заяву із проханням про надання матеріальної допомоги на ім’я Янковського. Під час подання цих заяв біля офісу Горлівської міської організації Партії регіонів утворилась велика черга.  Цей випадок був змушений коментувати голова Донецької облдержадміністрації, заступник голови регіональної організації Партії регіонів Андрій Шишацький. Він заявив, що у кінцевому списку кандидатів-мажоритарників від Партії регіонів не буде кандидатів, які вдаються до підкупу виборів.

У Волинській області народний депутат Катерина Ващук готує агітаторів за принципом мережевого маркетингу. Людям платять від 200 до 300 грн. за те, щоб вони шукали прихильників. У селах Маяки, Боратин, Новостав, Забороль, Романів Луцького району представники штабу Катерини Ващук шукають людей із великою родиною. Їм пропонують бути так званими «базовими агітаторами». За це попередньо дають 300 гривень. Завдання базового агітатора зацікавити своїх родичів чи знайомих та привести їх до представників кандидата. Базовий агітатор повинен знайти 10 людей, список імен та контактних телефонів яких слід передати в штаб. Тим, відповідно, дають по 200 гривень. Їх називають просто «агітаторами». Взамін за гроші селяни залишають свої персональні дані, чим гарантують, що віддадуть свій голос за Катерину Ващук. 200-300 гривень – лише аванс, решту обіцяють заплатити після проведення ними певної агітаційної роботи.

Перший випадок надання виборцям грошей зафіксовано також і в Харківській області. 18 липня активісти громадського руху «Спільна справа» зафіксували та оприлюднили факт видачі виборцям 174 виборчого округу (Ленінський та Жовтневий райони Харкова) матеріальної допомоги у розмірі 1 тисяча грн у приймальні потенційного кандидата-мажоритарника від ПР по цьому округу, діючого нардепа Олександра Фельдмана.

Підкуп шляхом надання продуктових наборів:

Починаючи з 9 липня у всіх районах Харкова ведеться роздача продуктових пакетів від Благодійного фонду «Допоможи ближньому» з листівками імовірних кандидатів-мажоритарників від Партії регіонів по відповідних виборчих округах. Продуктові пакети видають ветеранам та «дітям війни» за місцем проживання у всіх школах Харкова, а також привозять заявникам додому. Продуктовий пакет із символікою фонду «Допоможи ближньому» складається з гречки, цукру, чаю, згущеного молока, олії, кави та печива. Окрім  агітаційної листівки кандидата від ПР, він містить також телефонний довідник із листом-пам’яткою з переліком телефонних номерів районних адміністрацій.

18 липня у Ленінському районі м. Луганськ (109 ВО у самому центрі міста, в магазині «Совєтський» відбувалась безкоштовна роздача пенсіонерам подарункових продуктових наборів (печиво, консерви, хліб), на честь Дня Св. Володимира. Ці продуктові набори знаходились у пакетах з іменем Володимира Медяника (депутат міської ради). Також в них знаходились передвиборчі газети Володимира Медяника, який є потенційним кандидатом від Партії регіонів.

У Луганську в кінці червня також відбувалась роздача 50 грн. від команди «Шахова» місцевим жителям міст Рубіжне, Сєверодонецьк, Стаканів, Попасна, Лисичанськ. Перевага віддавалась виборцям старше 40 років. При цьому не вимагали паспортних даних. Також давали пакети з агітаційним матеріалом команди «Шахова». На початку липня подібна благодійність відбулась у Краснодоні (109 виборчий округ), на шахті №22. У Луганську роздача благодійної допомоги від представника команди «Шахова» Олександра Макарова була тричі, перший раз на початку липня в районі Таксопарку, другий – 8-15 липня за адресою – вул. Шевцової, 29, третій раз – з 18 по 25 липня за адресою – кв. Пролетаріату, 13 (109 виборчий округ). Допомога надавалась виключно мешканцям Ленінського району. Структура роздачі усюди була однакова: відбиралися «двадцятники» (особи котрі мали знайти 20 людей), котрі обходили квартири та будинки та формували списки місцевих мешканців (перевага надавалась пенсіонерам). Потім кожний зі своєю двадцяткою приходив за видачею благодійної допомоги. «Двадцятникам» платили по 500 грн. Тільки в Ленінському районі гроші отримали більше 6 000 людей.

У Лубенському виборчому окрузі (Полтавська область) інтенсивно продовжує роботу Громадське об’єднання «Моя Полтавщина». Одна з останніх акцій благодійництва мала місце 2 липня в Лубнах. Саме в цьому районному центрі біля приміщення колишнього Будинку культури активісти організації безкоштовно роздавали продуктові набори у пакетах із символікою «Моєї Полтавщини». Сам процес відбувався у брендованих наметах, в яких більше 300 пенсіонерів отримали по пакету гречки, рису, макаронних виробів, олії, рибних консервів та згущеного молока (додаток №20, акція ГО «Моя Полтавщина», місто Лубни).  Громадянам також пропонували альтернативу: замість цього набору можна було отримати просто 6 кг цукру. Такі акції «Моєї Полтавщини» мають непоодинокий характер. Вже 15-16 липня в іншому районному центрі області – Оржиці, пенсіонери мали змогу отримати набори, які складалися з шести продуктів.

15 липня в селі Красне Чернігівського району від імені Владислава Атрошенка роздавали борошно і цукор, а поруч розміщувався агітаційний намет кандидата. 11 липня мешканці села Радянська Слобода отримали пакети з 2 кілограми борошна, 2 кг цукру і листівкою від Атрошенка. Роздача продпакетів від Владислава Атрошенка зафіксована в селі Новий Білоус Чернігівського району 17 липня.

У м. Київ потенційні кандидати продовжують роздавати продуктові пайки: М. Луцький (чай, крупа, олія, цукор, гречка), Ж. Шафаренко, Г. Герега (по 1 кг цукру, рису круглозернистого, борошна пшеничного, по 1 банці згущеного молока і шпротів, одна упаковка печива «Марія», один бісквіт «Шоколадний замок», ручка з надписом «Галина Герега» та блокнот з магнітом на холодильник), В. Пилипишин. Однак на сьогодні кандидати змінили тактику – перейшли до адресного рознесення пайків. Списки для надання «адресної допомоги» складають або двірники, або працівники ЖЕКів. Таку роздачу пайків складно виявити та зафіксувати, оскільки автомобілі, на яких розвозять пайки, не позначені жодною символікою кандидатів.

), а тепер потенційний кандидат у народні депутати Руслан Панчишин по 204 округу роздає борошно в кількості 5 кг на особу (http://molbuk.ua/chernovtsy_news/48167-na-bukovin-eks-mer-novodnstrovska-rozdaye-pensoneram-boroshno.html). Після оприлюднення цієї інформації «Фронт Змін» поширив інформацію про виключення Руслана Панчишина з партії і засудив такі його дії.

Нетипові форми благодійності

У Рівненській області БФ «Любіть Україну», почесним головою та донором якого є потенційний кандидат по виборчому округу №154 Данило Корилкевич на початку липня оголосив про старт нового конкурсу міні-грантів для розвитку громад області. Загальний бюджет конкурсу становить 70 тис. гривень.

Благодійний фонд народного депутата України Сергія Клюєва «Від чистого серця» реалізує «Конкурс проектів 2012 року» (Донецька обл.). Цей конкурс спрямований на матеріальну підтримку проектів-ініціатив громадян. Треба відмітити, що Клюєв щороку проводить конкурс проектів, але зараз він проявляє особисту активність під час реалізації заходів конкурсу.

Представник Партії регіонів Олексій Кунченко у м. Сєверодонецьк організував у червні благодійну акцію «Очки ветеранам». Роздано було приблизно 1 000 окулярів ветеранам, учасникам бойових дій. Ця акція проводилась за сприяння місцевої влади, із залученням міської багатопрофільної лікарні.

Молодіжна організація Партії регіонів «Молоді регіони» заохочує своїх членів знижками на різні «молодіжні» послуги та товари по всій Україні. Тим, хто не є членом організації, пропонується картка голови КМДА Олександра Попова.

Протягом липня народний депутат України Ігор Рибаков проводив акцію з надання безоплатних перукарських послуг у Сосницькому районі (Володимир Пехов, ВО №64, Житомирська обл.)

ВИСНОВКИ

 1. Напередодні офіційного старту виборчого процесу повноцінну агітаційну кампанію в Україні розпочали лише 6 політичних сил: Партія регіонів, ВО «Батьківщина», Комуністична партія України, партії «УДАР», «Україна – Вперед!» та ВО «Свобода».   Інші партії поки не розгорнули загальнонаціональної кампанії.
 2. Передвиборча активність провідних політичних партій у липні суттєво відрізнялась. ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода» зосереджували діяльність на мовній проблематиці.  Партії «УДАР» та «Україна – Вперед!» акцентували увагу на позитивних якостях своїх лідерів. Комуністична партія України піднімала проблеми соціальної справедливості та нерівності між доходами громадян. У свою чергу, Партія регіонів у своїй агітаційній кампанії активно використовувала соціальні ініціативи уряду та мовну проблематику.
 3. Процес висування потенційних кандидатів у народні депутати України залишався непублічним. Лише партія Віталія Кличка «УДАР» заздалегідь оприлюднила повний перелік претендентів у загальнодержавному та одномандатних виборчих округах. ВО «Батьківщина»,  КПУ,  ВО «Свобода»  не проводили попереднього оприлюднення та обговорення списків кандидатів. Частину кандидатів у одномандатних округах Партія  регіонів презентувала під час місцевих конференцій, втім, реального їх обговорення не було забезпечено. «Україна – Вперед!» у всіх регіонах продовжувала проводити акцію «Народний список», але кінцевий перелік кандидатів залишався невідомим до самого партійного з’їзду.
 4. За рівнем представництва в одномандатних виборчих округах найбільш дієвою була Партія регіонів. ВО «Батьківщина»,  Комуністична партія України, ВО «Свобода», партії «УДАР» та «Україна – Вперед!» суттєво відстають від цієї політичної сили за кількістю  активних кандидатів-мажоритарників.
 5.  Передвиборча кампанія у одномандатних округах розгортається навколо господарських проблем місцевих громад та соціальних потреб окремих груп виборців. Майже ніхто із кандидатів-мажоритарників досі не оприлюднив своїх планів щодо законотворчої діяльності. У перебігу передвиборчої кампанії в округах фіксується значна роль місцевих органів влади, оскільки їх сприяння суттєво підвищує ефективність ініціатив кандидатів-мажоритарників.
 6. Передвиборча кампанія впливає на міжфракційні та міжпартійні переходи, які спостерігачі фіксують у різних регіонах України. Виборчі інтереси різних політичних сил визначають кадрові зміни у місцевих райдержадміністраціях та органах місцевого самоврядування.
 7.  Із наближенням виборів поширюються конфлікти, у яких прямо чи опосередковано беруть участь правоохоронні органи. Опозиційні активісти піддаються розслідуванням з боку силових органів. Непоодинокими є випадки перешкоджання агітаційній діяльності політичних сил.
 8. Поширюються випадки застосування «чорного піару», лідерами серед такого методу ведення передвиборчої боротьби є мажоритарники.
 9. Повернення до мажоритарної складової виборчої системи створило надзвичайно широкі можливості для системного застосування потенційними кандидатами насамперед  матеріальних стимулів у роботі з виборцями. Тенденція щодо цілеспрямованого застосування виборчої благодійності як агітаційної технології фіксується протягом останніх трьох місяців і щораз більше посилюється. Фактичний підкуп виборів – зокрема в грошовій формі – свідомо маскується під благодійну діяльність і переважно здійснюється від імені новостворених благодійних фондів. Маючи намір уникнути відповідальності за очевидні правопорушення потенційні кандидати максимально використовували для проведення благодійних заходів саме довиборчий період, коли вони ще не перебували в статусі «суб’єктів виборчого процесу». Однак відсутність жорстких санкцій у виборчому законодавстві і обмеженість практики застосування норм кримінального законодавства за здійснення підкупу виборців не створює належних запобіжників для масового використання подібної практики у період офіційної виборчої кампанії.
 10. Загрозою для проведення конкурентних виборів може стати адміністративний ресурс, факти використання якого не є поодинокими. Найбільш поширеним явищем є використання бюджетних коштів для підсилення виборчої кампанії кандидатів та фактична участь посадових осіб у агітаційній діяльності кандидатів.


[1] Мінінфраструктури України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики у сферах авіаційного, автомобільного, залізничного, морського і річкового, міського електричного транспорту та у сферах використання повітряного простору України, туризму, діяльності курортів, метрополітенів, дорожнього господарства, забезпечення підготовки та реалізації в Україні інфраструктурних проектів.