Зміст

 

РЕЗЮМЕ

Боротьба за мандат очільника Харківської міської територіальної громади, який став вакантним у зв’язку зі смертю Геннадія Кернеса, триває вже понад пів року, хоча формально виборчий процес розпочався 11 вересня 2021 року. Кампанія не викликала надмірного інтересу в політичних партій чи впливових політичних фігур як загальнонаціонального, так і місцевого рівня. До участі зголосилося 13 кандидатів, троє з яких (Валерій Говоров, Микола Кукуріка та Олександр Кондрусик) поспішно відмовилися від балотування.

Лише три кандидати були номіновані політичними партіями і представляють «Європейську Солідарність», «Партію Шарія» і «Блок Кернеса — Успішний Харків». Решта балотуються в порядку самовисування. Більшість парламентських партій, включно зі «Слугою народу», фактично проігнорували харківські позачергові вибори, що суттєво вплинуло на рівень змагальності та розбалансувало систему взаємного партійного контролю за дотриманням законодавства та стандартів виборів. Найбільше представництво в складі дільничних виборчих комісій кандидатур, внесених ВО «Батьківщина», створює видимість зацікавленості в контролі за ходом адміністрування виборів, адже за відсутності власного кандидата позбавляє партію безпосередніх стимулів до активного захисту результатів волевиявлення. «Опозиційна платформа — За життя» та партія «Голос» формально підтримали на виборах інших кандидатів — самовисуванця Михайла Добкіна та висуванця «Європейської солідарності» Олександра Скорика відповідно. Найбільша парламентська партія «Слуга народу» на цих виборах нікого не підтримала і не подала жодної кандидатури до складу дільничних виборчих комісій. Дистанціювання керівної політичної сили та її лідерів від локального виборчого процесу фактично мінімізувати ризики адміністративного впливу чи упередженого ставлення посадовців та службовців органів державної влади різного рівня до суб'єктів виборчого процесу. Однак наявність абсолютно різного ставлення та практик включеності представників центральних органів публічної адміністрації до виборчих процесів, які зараз паралельно відбуваються в Україні, увиразнює проблему відсутності прозорих та уніфікованих підходів до забезпечення нейтральної ролі державних інституцій в умовах розгортання виборчої кампанії.

Протягом останнього місяця кампанії найбільшу агітаційну активність виявляє Ігор Терехов «Блок Кернеса — Успішний Харків» та самовисуванець Михайло Добкін, які інтенсивно використовують різні форми агітації — пряму роботу з виборцями, публічні зустрічі, політичну рекламу в ЗМІ (в тому числі замовних матеріалів) та соціальних мережах, поширення поліграфічної продукції. Також помітну активність проводять Аліна Мустафаєва (агітація в інтернеті), Дмитро Маринін (зустрічі з виборцями, публікації в ЗМІ) і меншою мірою Костянтин Немічев, Олександр Скорик, Володимир Плетньов, Денис Ярославський, які проводять вуличну агітацію, періодичні зустрічі з виборцями, використовують соціальні мережі для агітації.

Ключовою загрозою для чесності та демократичності позачергових виборів у Харкові є прояви органами й посадовими особами місцевого самоврядування політично вмотивованої поведінки та прийняття електорально обумовлених рішень у ході безпосередньої реалізації своїх повноважень в умовах виборчого процесу. Той факт, що кандидат, який є чинним секретарем міської ради і виконувачем обов’язків міського голови, проводив агітаційні заходи із використанням бюджетних ініціатив міської ради та підконтрольних їй медійних ресурсів для агітації, ставить у показово нерівні умови всіх суб’єктів виборчого процесу. В жовтні спостерігачі ОПОРИ продовжували фіксувати випадки залучення представників бюджетних організацій до партійних заходів, агітацію посадовцями та працівниками закладів освіти в комунальних установах, використання офіційного сайту міськради та комунального видання для агітації, роздавання безкоштовних запрошень до зоопарку, поширення «Картки харків'янина» в комплекті з де-факто агітаційним буклетом із зображенням кандидата.

Чітка соціальна орієнтованість виборчої кампанії і її спрямованість на мобілізацію бюджетників та/або економічно вразливих категорій населення супроводжується агітаційною діяльністю з наданням матеріальних благ, соціальних виплат та преференцій за рахунок коштів бюджету територіальної громади чи обіцянками щодо продовження використання подібної практики вже після виборів. До таких дій вдається як кандидат в статусі посадової особи органу місцевого самоврядування (Ігор Терехов), так і його основний опонент Михайло Добкін, який декларує намір компенсації оплати комунальних послуг у розмірі 2000  грн за рахунок бюджетних коштів для тих виборців, які звернуться з відповідною заявою у виборчий офіс кандидата (Добкін Хаб).        

Факти збирання персональних даних виборців різними кандидатами (насамперед Михайлом Добкіним та Ігорем Тереховим), які регулярно фіксували спостерігачі протягом останніх місяців кампанії, не були безпосередньо пов’язані з будь-якими підтвердженими спробами організації схем підкупу виборців. Однак існує високий ризик реалізації незаконних сценаріїв мобілізації виборців (дані про яких є в розпорядженні кандидатів), напередодні та в день голосування.

Існують суттєві перешкоди для реалізації принципу рівного доступу кандидатів до ЗМІ, що проявляється також в незбалансованому висвітленні перебігу агітаційної кампанії. Вплив місцевих органів публічної адміністрації на діяльність ЗМІ є надмірною, зокрема за рахунок створення вибіркових фінансових стимулів та преференцій для підконтрольних медіа і дискримінації на цій підставі інших учасників ринку. Протягом передвиборчої кампанії спостерігачі ОПОРИ у Харкові неодноразово фіксували на сайті комунального підприємства «Газета “Харьковские известия”» матеріали з ознаками агітації за кандидата на посаду міського голови Ігоря Терехова та антиагітації (з ознаками «чорного піару») щодо його конкурентів. Також були виявлені факти роздавання на вулицях Харкова спецвипуску газети «Харьковские известия» з інформацією про проєкт стратегії міста в комплекті з агітаційним буклетом «Хто такий Ігор Терехов». Харківська міська рада анонсувала виділення понад 88,9 мільйонів  грн фінансової допомоги виданню на 2021–2025 роки в рамках бюджетної цільової програми, з них понад 15 мільйонів  грн витратять вже в 2021 році.

Неконтрольоване використання соціальних мереж та відсутність уніфікованих вимог до політичної реклами в інтернеті призводять до каскадного тиражування дезінформації та брудної агітації, що вводить виборців в оману та уможливлює маніпуляцію громадською думкою. За оцінками ОПОРИ, дискредитаційна кампанія в інтернеті переважно була спрямована проти двох учасників виборів — Михайла Добкіна та Ігоря Терехова. При цьому використовували низку сторінок, які поєднували свою діяльність: наприклад, активно дискредитуючи Михайла Добкіна, сторінки переважно підтримували Ігоря Терехова і навпаки. Наймасштабніша дискредитаційна кампанія була розгорнута проти Михайла Добкіна. ОПОРА зафіксувала щонайменше 14 сторінок, що сукупно витратили понад 11500$ (приблизно 306 тис. грн) на трансляцію 278 рекламних дописів, спрямованих на дискредитацію кандидата. Також було виявлено щонайменше 6 сторінок, які спеціалізувалися на негативному висвітленні діяльності Ігоря Терехова («Первый Свободный», «Цена вопроса», «Резонансные новости Украины», «ОбнажёнKha», «Дичь Харькова», «Украинский Вестник — новости и политика без прикрас»). За період з 10 вересня до 23 жовтня ці сторінки витратили на трансляцію політичної реклами понад 5200$ (майже 138 тис.  грн), оплативши ними 75 рекламних дописів.

Неочевидна проблема агітації в інтернеті полягає в тому, що вона відбувається в зумисно прихованій формі. Так, ОПОРА виявила 29 сторінок, які транслювали політичну рекламу на підтримку того чи іншого кандидата. В той час, коли частина кандидатів (Аліна Мустафаєва, Костянтин Немічев, Сергій Ряполов тощо) здійснювали агітацію винятково з власних офіційних сторінок, Ігор Терехов, Михайло Добкін та Олександр Скорик залучали на допомогу й інші сторінки (часто новинного або розважального змісту). При цьому найбільш активно до послуг таких сторінок звертався Ігор Терехов, водночас офіційна його сторінка взагалі не транслювала агітаційних повідомлень.

Попри інституційний прогрес у реформуванні сфери політичних фінансів, непрозорість виборчих надходжень та витрат на позачергових виборах у Харкові залишається негативною практикою, найбільш недооціненою з погляду суспільної уваги та реагування уповноважених органів. Хоча рівень дисциплінованості кандидатів щодо подання проміжної фінансової звітності зріс порівняно з попередніми виборчими кампаніями (станом на 26 жовтня проміжні фінансові звіти до ТВК подали усі кандидати), процес звітування продовжує бути формальним з огляду на інституційну неспроможність та відсутність дієвих механізмів контролю за реальними поточними витратами кандидатів з боку виборчих органів.

Негативною особливістю кампанії в Харкові є використання корпоративного адміністративного ресурсу, що проявляється у формі виборчої мобілізації кадрових та матеріальних ресурсів бізнесу, підконтрольного кандидатам або пов'язаного з ними. Зокрема, Аліна Мустафаєва в рамках своєї агітаційної кампанії залучила фірму «АвтоЭнтерпрайз», яка надає послуги каршерингу, до реалізації Програми з пільгових умов каршерингу для певних груп населення (працівники прокуратури, поліції, та СБУ). Михайло Добкін користувався ексклюзивним правом розміщення політичної реклами на приватних об’єктах Олександра Фельдмана (будівлі центру АВЕК, а також на стінах ТЦ «Барабашово»).

Діяльність органів адміністрування виборів на кінцевому етапі виборчого процесу організована належним чином, що дає підстави сподіватися на якісну роботу членів виборчих комісій у день голосування. Організаційно найбільшим викликом буде необхідність забезпечити законний перебіг виборчого процесу в поєднанні з реалізацією карантинних заходів, особливо на завершальному етапі голосування та під час підрахунку голосів. За спостереженнями ОПОРИ, під час своєї поточної роботи члени виборчих комісій довільно дотримувалися карантинних вимог та обмежень.

Результати формування складу дільничних виборчих комісій яскраво демонструють реалізацію формального підходу партій і кандидатів до комплектації комісій без намірів вибудувати збалансовану систему взаємного контролю. В керівному складі ДВК широко представлені кандидатури тих партій, які не беруть активної участі у виборчому процесі, а саме ВО «Батьківщина» (17,6% керівних посад), «Голос» (16,3%), «За майбутнє» (8,7%), «Опозиційна платформа — За життя» (3,4%). Два кандидати-самовисуванці, Олександр Кондрусик і Микола Кукуріка, які врешті відмовилися від балотування, теж провели до складу ДВК значну кількість представників на керівні посади (5,7% і 2% відповідно). Разом з тим, в умовах непрозорого складу дільничних виборчих комісій та відсутності належного взаємного контролю з боку партій за діяльністю ДВК, існує ризик надмірної політизації та монопольного впливу на діяльність органів адміністрування виборів на етапі підрахунку і встановлення результатів голосування.

Загальна характеристика агітаційної кампанії кандидатів

На завершальному етапі виборчого процесу лише два кандидати (Ігор Терехов і Михайло Добкін) проводять масштабну агітаційну кампанію з використанням усіх доступних форм публічної активності. В цілому домінує агітація в соціальних мережах та онлайн-ЗМІ, проведення зустрічей з виборцями та прихована політична реклама в традиційних медіа.

Ігор Терехов проводить активну діяльність, що поєднується з використанням статусу в.о. міського голови Харкова та своїх безпосередніх повноважень з метою агітації. На публічних заходах Ігор Терехов популяризує соціальні муніципальні проєкти (найбільше — «Картку Харків’янина», Харківський зоологічний парк, відкриті парки-сквери, реформу громадського транспорту) як особисті ініціативи. Кандидат має мономольний доступ до використання носіїв зовнішньої реклами в місті та агітації через підконтрольні муніципалітету ЗМІ (насамперед холдингу «Харьковские известия»).

Михайло Добкін у рамках особистих зустрічей та медійної активності наголошує на необхідності проведенні аудиту діяльності міської ради після свого обрання та декларує надання усім малозабезпеченим мешканцям міста Харкова грошової допомоги в розмірі приблизно 2000  грн. Також кандидат часто з’являється в ефірах телеканалу Україна-24 в програмах Васілія Голованова («Час Голованова») та Наташі Влащенко («Хард з Влащенко»), де обговорює поточні політичні події. Сам Михайло Добкін на зустрічах із виборцями стверджував, що це майже єдиний телеканал, на який він має доступ і який погоджується надавати йому ефірний час. Власником Україна-24 є Ренат Ахметов, а публічна інформація про умови регулярного доступу кандидата до ЗМІ відсутня. На користь Михайла Добкіна також діють декілька сторінок та ЗМІ: RegioNews.ua та Резонансные новости Украины.

Умови проведення передвиборчої агітаці: конфлікти, обмеження агітації, "чорний піар" та порушення правил розміщення 

На фінальній стадії кампанія супроводжується наростанням протистоянь і конфліктів між кандидатами, в тому числі з застосуванням тиску та створенням перешкод для ведення передвиборної агітації. Протягом жовтня низка кандидатів (Михайло Добкін, Володимир Плетньов) заявляли про випадки знищення деяких агітаційних матеріалів невідомою особою, яку пізніше затримала Національна поліція, що розпочала досудове розслідування з цього приводу.

Так, 10 жовтня на вул. Сумській чоловік пошкодив агітаційний намет кандидата на посаду міського голови Михайла Добкіна, а 14 жовтня до відділу поліції надійшло повідомлення про пошкодження агітаційного намету «Партії Шарія» з зображенням кандидата на посаду міського голови Володимира Плетньова по вулиці Полтавський Шлях у Холодногірському районі біля станції метро «Холодна Гора».

Ключовою проблемою, на яку публічно неодноразово звертали увагу кандидати, є нерівномірний доступ до рекламних площ та можливостей для агітації в місті. ОПОРА спостерігає суттєвий дисбаланс у використанні рекламних площ на користь в.о. міського голови Ігоря Терехова, тоді як присутність інших кандидатів була непропорційно меншою, особливо в межах центральних районів міста Харкова. В розмові зі спостерігачами ОПОРИ Сергій Ряполов повідомив, що йому відмовили у розміщенні реклами ще на етапі до офіційної реєстрації. У відповідь на письмове звернення організації, яким належать носії зовнішньої реклами та права на розміщення матеріалів (в тому числі й передвиборчу агітацію), повідомили про «відсутність вільних площ» у жовтні. Інший кандидат Денис Ярославський також інформував спостерігачів, що, окрім перешкод у розміщенні зовнішньої реклами, навіть ті агітаційні друковані матеріали кандидата, які розміщені в спеціально відведених місцях (на дошках оголошень), зривають наймані працівники Комунального підприємства «Жилкомсервіс», не зриваючи при цьому матеріалів Ігоря Терехова. Слід також зазначити, що агітаційні відео Ігоря Терехова транслюються також на екрані в парку ім. Горького. Сам парк є комунальною власністю міста. Дозволи на встановлення рекламних бордів видає саме міська рада. Так само скасовують та демонтують борди саме за рішенням виконкому Харківською міськради.

Кандидати продовжують інтенсивно використовувати агітацію з ознаками чорного піару. В переліку основних об'єктів цілеспрямованої кампанії з ознаками брудної агітації є Михайло Добкін, Аліна Мустафаєва та Ігор Терехов. При цьому всі кандидати використовують таку стратегію щодо одне одного.

Сторінка комунального видання «Харьковские известия» рекламує матеріали як з ознаками агітації на користь Ігоря Терехова, так і з метою дискредитації Михайла Добкіна (це, наприклад, такі новини як «Добкин хочет отдать на откуп бизнесменам коммунальное хозяйство Харькова» «Как семейство Добкина завладело элитными гектарами на Печенежском водохранилище и в центре Харькова?»). Протягом жовтня на сайті цього ж комунального видання, яке фінансується на кошти міськради, також були розміщені статті сумнівного змісту (наприклад, «В ОПЗЖ раскол из-за Добкина: члены партии заявили о давлении», «Пенсионеров предостерегают от подписания любых документов с Добкиным», «Добкин — это как Ляшко, к реальной работе неспособен, — политолог» тощо).

Схожа ситуація прослідковується в онлайн-ЗМІ «Редпост. Новости Харькова» та «Первая столица», «Первая столица — Важное». Активно ведуть діяльність і рекламують себе сторінки «Харьков против Добкина», «Скучньій Харьков» та «Первая Столица — Скандалы», на яких частина публікацій спрямовані на формування у читача негативного сприйняття кандидата на посаду міського голови Михайла Добкіна З 6 жовтня була запущена реклама сторінки «Добкин проигрьівает», оплачена організацією «христианские социалистьі» — пости проти Михайла Добкіна дублюють текст на сторінках «Харьковская губерния». Так, анонімний Telegram-канал «Легітимний» системно тиражує інформацію про нібито використання «Картки харків’янина» для побудови «сітки» для підкупу виборців. Також він поширює дані про те, що членкиня Харківської міської ТВК Катерина Поп (від партії «Європейська солідарність») прямо працює на Ігоря Терехова та готує фальсифікації на його користь, щоб забезпечити йому перемогу в першому турі виборів 31 жовтня.

Інформацію з ознаками «брудної агітації» проти Ігоря Терехова тиражують насамперед в онлайн-ЗМІ та соціальних мережах, і часто це відбувається від імені Михайла Добкіна та Аліни Мустафаєвої. Так, Аліна Мустафаєва в своєму YouTube-блозі відзначила, що поліція має розслідувати обставини хвороби та смерті Геннадія Кернеса в грудні 2020 року, а також обставини вибору Ігоря Терехова секретарем харківської міськради і законності надання йому електронного підпису Геннадія Кернеса. Михайло Добкін також неодноразово публічно повідомляв про те, що Ігор Терехов нібито використав смерть Геннадія Кернеса для власного професійного зростання, а також мав причетність до приховування факту смерті Геннадія Кернеса до його виборів 2020 року.

Випадки розповсюдження агітаційної продукції без вихідних даних чи у не відведених законом місцях залишаються поодинокими, що можна розцінювати як наслідок превентивних заходів та оперативного реагування правоохоронних органів. Протягом жовтня 2021 року біля станцій метро та на зустрічах кандидата на посаду міського голови Володимира Плетньова з виборцями поширювалися друковані агітаційні листівки російською мовою «Владимир Плетнев. Альтернатива есть. Партия Шария». Крім цього, на листівках розміщений такий текст: «Мы за Харьков без радикализма и пещерного национализма. Мы не приветствуем в нашем городе такие идеи, они нам всегда были чужды. Мы выступаем за право говорить на родном для нас языке! Мы против насильного обслуживания в сфере услуг. Центральная власть не оправдала наших ожиданий, поэтому мы сами сохраним Наши ценности в Нашем городе!». Спочатку агітаційні листівки не містили жодних вихідних даних. Однак у другій половині жовтня ідентичні листівки розповсюджувалися вже із вказаними вихідними даними із зазначенням виборчого фонду кандидата.

Також 2 жовтня в харківському Саду ім. Т. Шевченка розповсюджували листівки на користь Костянтина Немічева без вихідних даних. Спостерігачі ОПОРИ звернулися до Національної поліції в Харківській області із заявою з цього приводу.

Протягом жовтня спостерігачі ОПОРИ виявили матеріали двох кандидатів, розташовані з порушенням правил благоустрою. Агітаційні листівки Костянтина Немічева були розміщені просто на стінах будівель міста у невідведених для цього місцях. Другим порушником правил благоустрою був Михайло Добкін, агітатори якого розміщували оголошення про зустрічі кандидата з виборцями на електроопорах та стовпах міста.

Діяльність органів адміністрування виборів

За оцінками спостерігачів ОПОРИ, робота Харківської територіальної виборчої комісії організована якісно. Розподіл обов’язків та графік чергувань членів комісії є визначеним та виконується. Харківська міська ТВК проводить свою діяльність достатньо відкрито, проте за час кампанії щодо трьох засідань ТВК була відсутня будь яка інформація про їх проведення.

На засідання комісії допускаються журналісти та спостерігачі, ніяких обмежень для виконання їх функцій немає. У приміщенні, де проводяться засідання комісії частина місць для сидіння обмежена з метою дотримання карантинних обмежень, передбачених адаптивним карантином, а саме «помаранчевою зоною». Так, усі процедурні вимоги до роботи комісії дотримуються. Засідання зазвичай проходять о 18:00, а з 9:00 вже розміщені постанови на інформаційному стенді комісії. У середньому 13/18 членів комісії присутні на засіданні.

Діяльність районних в місті виборчих комісій організована належним чином, хоча через особливості облаштування приміщень та пропускний режим доступ до окремих з них є утрудненим. Це стосується Київській, Індустріальній та Слобідській комісй, де вхід регулюється електронним кодовим замком, а також за умови супроводу охоронцями

Процес виготовлення та передачі виборчих бюлетенів було організовано на належному рівні, але не в максимально прозорий спосіб. З боку Харківської міської ТВК не було належним чином поінформовано усіх зацікавлені сторони (шляхом завчасного розміщення інформації чи повідомлення) про проведення виїзного засідання комісії щодо передачі бюлетенів від типографії до ТВК та подальшого їх транспортування, розміщення та опечатування у приміщенні міської комісії. Спостерігачі опосередковано були поінформовані головою комісії про загальний перебіг процедури і констатували факт опечатування приміщення, де зберігаються бюлетені.

Контроль за виготовленням виборчих бюлетенів на підприємстві-виготовлювачі, а також за дотриманням вимог щодо знищення друкарських форм, технічних відходів, поліграфічного браку, помилково виготовлених виборчих бюлетенів у складі відповідної Комісії здійснювали представники місцевих організацій партій «Європейська Солідарність» і «Голос». Партія «Голос» провела відкликання і заміну свого представника в складі Контрольної комісії після озвучених публічних претензій щодо невідповідності його «проросійських» поглядів та політичних уподобань (прихильність до ексмера) партійними принципам. Інші фракції, зареєстровані в Апараті Верховної Ради України поточного скликання, не скористалися законною можливістю та не виявили інтересу до здійснення контролю в рамках даної процедури.

В цілому Харківська міська територіальна виборча комісія дотрималася відведеного законом терміну із затвердження тексту та встановлення ступеню захисту виборчого бюлетеня, відповідне рішення було прийнято комісією 12 жовтня 2021 року. Так само вчасно (до 21 жовтня 2021 року) відбулося виготовлення та транспортування бюлетенів до приміщення Харківської ТВК.

Харківська міська комісія забезпечена усіма необхідними засобами для здійснення протиепідемічних заходів в умовах організації виборчого процесу, а саме масками, антисептиками, засобами для скринінгу температури. Проте практика перевірки температура на вході в будівлю досі не є усталеною.

Відділи ведення державного реєстру виборців адміністрацій районів Харківської міської ради працюють у стандартному режимі й усі охочі виборці могли та можуть звернутися до них із питанням або поданням заяв без перешкод. Не всі будівлі досі є інклюзивними. Залежно від будівлі розташування, у того чи іншого відділу є в наявності або відсутні стенди для розміщення інформації у будівлі. Інформування здійснюється шляхом розміщення плакатів. Продовжувалася співпраця між ЦНАПами та ДРВ. Якщо до перших звертались ВПО, то працівники ЦНАПу повідомляли таких осіб, що вони мають можливість звернутися до ДРВ із заявою про зміну виборчої адреси й мати змогу проголосувати під час місцевих виборів. Також керівникам відділів відомо, що інформацію щодо роботи ДРВ періодично надсилають для публікації у засобах масової інформації, проте без деталізації змісту інформування та без зазначення переліку ЗМІ. До відділів ведення ДРВ у місті Харкові громадяни зверталися лише в поодиноких випадках. Через кабінет виборця так само, не було зафіксовано зголошень з боку громадян.

Порушення законодавства та виборчих стандартів

Агітація з ознаками матеріального стимулювання виборців

Кандидати продовжують використовувати недемократичні технології мобілізації виборців за рахунок обіцянки чи фактичного надання матеріальної вигоди громадянам.

23 жовтня спостерігачі ОПОРИ у Харкові зафіксували безкоштовне роздавання чашок із зображенням кандидатки на посаду міського голови Аліни Мустафаєвої. Так, спостерігач ОПОРИ побачив, що до будівлі ТРЦ «Нікольський» на вул. Пушкінська 2А під’їхала автівка ТОВ «Автоінтерпрайз», з якої дістали пакунки. Після цього невідомий молодий чоловік почав роздавати перехожим чашки з зображенням та іменем кандидатки і написом «Люблю Харьков». З іншого боку було зображення Дзеркального струменю. Також разом із чашками роздавали листівки кандидатки російською мовою з її передвиборчою програмою. На листівках вказано, що вони надруковані на замовлення Аліни Мустафаєвої. Представник ОПОРИ викликав поліцію та написав заяву за фактами неправомірного підкупу виборців. Відповідно до законодавства, надання товарів, поєднане з агітацією, згадуванням імені кандидата, політичної партії та її символіки може розцінюватися як непрямий підкуп виборців, а кваліфікація залежить від вартості товару. Якщо вартість товарів становить менше 68 грн 10 коп., то може йтися про адміністративну відповідальність згідно з частиною 2 статті 212-10 КУпАП. Однак якщо вартість товарів, які роздавали безкоштовно, перевищує 68 грн 10 коп., законом передбачена кримінальна відповідальність.

Михайло Добкін ще раніше оголосив про ініціювання міської програми «Турбота», в рамках якої пообіцяв виборцям виплачувати щорічну разову допомогу на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 2000 грн незалежно від інших соціальних державних виплат і допомог. Для реалізації майбутнього проекту вже зараз у «Добкін Хабах» триває збір заяв із персональними даними громадян, які потребують допомоги. До заяви потрібно додавати копію паспорту, ІПН та номер телефону. Спостерігачі ОПОРИ відвідали 4 з 5 «Добкін Хабів» у м. Харків. В усіх їм пропонували взяти участь у програмі «Турбота» за умови, якщо особа належить до соціально незахищених верств населення та має право на отримання пільг. Окрім цього, працівники хабів окремо зазначають що прямої матеріальної допомоги вони надати не можуть, але пропонують зареєструвати людину для участі у програмі «Турбота», яка почне діяти, за заявами Михайла Добкіна, в грудні 2021 року після його перемоги на виборах. Представники ОПОРИ вбачають, що персональні дані, зібрані в заявках на участь в програмі «Турбота», яку анонсувала ГО «Наш Дім Харків» Михайла Добкіна, можуть бути використані для ймовірної розбудови мережі прихильників або агітаторів із загрозою їх підкупу.

Реалізація проекту «Картка харків’янина», який є частиною агітаційної кампанії Ігоря Терехова і в рамках якого виборцям, що оформлять картку, пропонують економію близько 1000 грн, фактично теж є різновидом дій з явними ознаками матеріального стимулювання.

«Картка харків’янина» є іменною і заміняє «E-ticket», надає можливість безкоштовно відвідати Харківський зоопарк, а також робити покупки та користуватися послугами учасників проєкту за спеціальною ціною. Власникам цієї картки обіцяють знижки у ресторанах, аптеках, закладах охорони здоров’я тощо. Картки є кількох видів: звичайна, комунальна, пільгова, учнівська та студентська. Для видачі цієї картки співробітники комунальних закладів та міськради з червня збирали персональні дані харків’ян. Наприклад, ще під час літніх канікул вчителі телефоном та через Viber-чати викликали до шкіл школярів та їхніх батьків, щоб вони заповнили дані для «Картки харків’янина». В матеріалах з ознаками прихованої агітації на користь в.о. міського голови вказано, що цей проект — особиста ініціатива Терехова. Крім того, в місті з’явилися борди, листівки та окремий спецвипуск газети «Харьковские известия» з піаром цього проекту. Варто відзначити, що дизайн однієї з карт майже ідентичний сітілайтам з політичною рекламою Ігоря Терехова, які були розміщені в місті у серпні.

«Картку харків’янина» наразі можна оформити офлайн через Центри надання адміністративних послуг у місті Харкові (усього їх 9 районних в місті Харкові, 1 ЦНАП м. Харкова, 1 Регіональний ЦНАП), за місцем навчання — для школярів та студентів, за місцем роботи — для працівників комунальних підприємств, установ, організацій та виконавчих органів Харківської міської ради, та в управліннях соціального захисту населення міста Харкова або онлайн через Портал електронних сервісів Харкова й у застосунку «Мій Харків» для Google Play / AppStore. При цьому потрібно використати КЕП для підтвердження та ідентифікації особи.

В Центрах надання адміністративних послуг разом з анкетою на отримання картки харків’яни отримують листівку зі зверненням Ігоря Терехова. Школярі отримували картку з фотографією Ігоря Терехова та його коментарем, що «це подарунок від Харкова» і він дозволяє безкоштовно відвідати зоопарк. За даними офіційного сайту проєкту, на сьогодні «Картку харків’янина» отримали вже більше 100 000 осіб.

Використання адміністративного ресурсу

Інституційний (кадровий) адміністративний ресурс

Ігор Терехова як виконувач обов’язків міського голови Харкова в межах його повноважень активно використовує свою діяльність на цій посаді як засіб агітації під час передвиборчої кампанії. При цьому агітація супроводжується залученням працівників бюджетних установ, участю посадових осіб органів публічної адміністрації.

Спостерігачі зафіксували, що протягом жовтня у харківських школах проводили педагогічні ради, на яких вчителів агітували «прийти на вибори та зробити правильний вибір». Під час зустрічей тиражували анкети з питаннями щодо оцінки ініціатив міської влади. Інформацію про подібні випадки спостерігачі ОПОРИ отримали з декількох джерел. Так, керівниця однієї з харківських шкіл під час зустрічі з колективом закликала «прийти на вибори» та «зробити правильний вибір, щоб місто продовжило розвиватися у правильному напрямку». Під час зустрічі співробітникам шкіл роздавали анкети, де є такі питання: «Які ініціативи міської влади ви вважаєте найбільш корисними для харків’ян?», «Які сфери життя міста, на ваш погляд, потребують покращення?», «Які проблеми вашого підприємства (закладу) повинні бути вирішені в першу чергу?» тощо. Також спостерігачі ОПОРИ отримали інформацію про проведення подібних зустрічей і в лікарнях міста. Зокрема, людина з голосом, схожим на директора Департаменту охорони здоров’я міськради Юрія Сороколата, розповідає про досягнення міської влади та, зокрема, Ігоря Терехова за останній час та про плани на майбутнє.

Також Ігор Терехов ще на етапі дочасної агітації почав проводити у дворах будинків зустрічі з мешканцями міста, які відбуваються і сьогодні Всі вони проходять за ідентичним сценарієм, однак якщо до реєстрації кандидатом на листівках анонсували зустріч з Ігорем Тереховим як з виконувачем обов’язків міського голови, то після реєстрації — як з кандидатом на посаду харківського міського голови. Для анонсування зустрічей використовували офіційні сторінки адміністрацій районів міста у соціальних мережах. Інші кандидати таких можливостей для анонсування очікувано не мали. На самих заходах кандидата представляють як в.о. міського голови, що не дає можливості виборцям відокремити та розрізняти агітаційний та робочий формат зустрічі.

На першій частині зустрічі Ігор Терехов розповідає про свою діяльність на посаді секретаря Харківської міськради, а також особисто рекламує такі проекти, як «Картка харків'янина» і реконструкція харківського зоопарку, обіцяє наприкінці зустрічі роздати присутнім квитки/запрошення в зоопарк. Основні акценти зустрічей полягають у тому, що присутнім розповідають про всі здобутки харківської влади і її плани — нові трамваї та автобуси, нові станції метро, заморожування тарифів на опалення в цьому сезоні, створення додаткових лікарень, реконструкції труб, а також будівництво/ремонт доріг як на великих транспортних розв'язках, так і в дворах будинків. Друга частина зустрічей присвячена питанням мешканців до Ігоря Терехова, які він переадресовує до спеціалістів різних департаментів міськради, що також присутні на зустрічах. Наприкінці заходів невстановлені особи, які приїздять разом з Ігорем Тереховим, роздають присутнім квитки/запрошення до Харківського зоопарку. Кількість квитків, які можуть отримати громадяни, перебуває в діапазоні 2-6. Для зустрічей встановлюють стільці для літніх людей переносні мікрофони та звукові колонки, додаткове переносне освітлення. Також перед зустрічами організатори роздають воду та гарячий чай громадянам, які очікують на початок події.

Корпоративний адміністративний ресурс

Проблема використання адміністративного ресурсу з метою агітації не лише стосується діяльності суб'єктів владних повноважень, а й проявляється у формі так званого корпоративного ресурсу, коли кандидати використовують свій статус як керівників чи власників бізнесу для виборчої мобілізації доступних їм кадрових і матеріальних ресурсів (підлеглих, клієнтів, приміщень, транспорту та устаткування)

Кандидатка-самовисуванка, депутатка міськради Аліна Мустафаєва від партії «Слуга народу», заявила про заснування Програми з пільгових умов каршерингу для певних груп населення — працівників прокуратури, поліції, та СБУ. Ці люди щомісячно отримуватимуть 1000 грн на користування каршерингом. Сама Аліна Мустафаєва є працівницею «АвтоЭнтерпрайз»;, яке надає послуги каршерингу, а також пов’язана з народним депутатом-мажоритарником від м. Харків від партії «Слуга народу» Олександром Куницьким. Також зображення Мустафаєвої є на зарядках для електромобілів, які розміщені по місту (на зустрічі зі спостерігачкою ОПОРИ Аліна Мустафаєва заявила, що не вважає розміщення своїх фото на машинах порушенням виборчого законодавства, оскільки вона застосовувала подібну практику задовго до початку виборчої компанії, а також тому, що в законодавстві не існує прямої забороні на такі дії.

Також в м. Харків були зафіксовані випадки розміщення агітації на користь Олександра Скорика (кандидата від партії «Європейська Солідарність») на території (дверях та вікнах) магазинів «М’ясний м’ясокомбінат». Кандидат пов’язаний із цим підприємством — є його директором.

Агітаційні матеріали Михайла Добкіна розміщується також на приватних об’єктах Олександра Фельдмана — на будівлі центру АВЕК, а також на стінах ТЦ «Барабашова». Окрім цього, Олександр Фельдман публічно висловлюється на підтримку Михайла Добкіна, що пов’язано з намірами харківської влади щодо будівництва нової магістралі через ринок — об’єкт політика ТЦ «Барабашово».

Бюджетний адміністративний ресурс

Особливістю проведення передвиборної кампанії секретарем міської ради є агітація за рахунок реалізації ряду бюджетних програм та ініціатив Харківської міської ради, сукупні витрати, на які, за орієнтовними підрахунками, можуть становити 1 мільярд 654 мільйонів  грн коштів платників податків. Передвиборна програма кандидата Ігоря Терехова позиціонується як «Стратегія розвитку Харкова до 2030 року» і фактично підміняє собою проєкт розробленої за бюджетні кошти, але досі не прийнятої радою муніципальної Стратегії розвитку міста Харкова.

У переліку ключових передвиборних рішень та обіцянок Ігоря Терехова, втілення яких відбувається за рахунок бюджетних коштів, є реконструкція Харківського зоопарку, підготовка будівництва льодової арени, модернізація освітніх установ, запровадження «Картки харків’янина», створення урбанпарку для занять вуличними видами спорту, нова цільова програма будівництва/придбання доступного житла, надбавка педагогічним працівникам за престижність праці, добудова метрополітену, грошова допомога підприємцям тощо.

Порівняно з довиборчим 2019 роком, у 2021 році бюджетні витрати на надання адресної допомоги соціально вразливим верствам населення зросли майже вдвічі — з 64 до 111,9 млн грн. Більш ніж удвічі збільшився обсяг коштів, виділених для надання соціальних гарантій окремим категоріям громадян міста, — з 132,8 до 295,5 млн грн.

Відкриття зоопарку після реконструкції активно розкручували як в місцевих ЗМІ, так і на білбордах, сітілайтах, рекламі в метро. Представники ОПОРИ у Харкові зафіксували роздавання безкоштовних запрошень до зоопарку під час зустрічей громадян з в.о. харківського міського голови Ігорем Тереховим. Квитки розповсюджують безкоштовно (в тому числі через підприємства, організації та соціальні служби) і доступні лише для виборців міста Харкова. Для отримання запрошення громадянам потрібно надати персональну інформацію (ІПН, номер телефону, дату народження). На реконструкцію і нове будівництво харківського зоопарку в період із 01.01.2016 по 31.08.2021 з міського бюджету було витрачено 1 068 105 093 грн (1,068 млрд грн), з яких близько 70% припадає на 2021 рік.

Так само Ігор Терехов під час передвиборчої кампанії акцентував увагу на закупівлі нових турецьких автобусів «Карсан», які почали курсувати в Харкові з вересня 2021 року. Під час агітаційних заходів кандидат наголошував на своїй безпосередній участь у придбанні цих автобусів в Туреччині, яке відбуватиметься за рахунок кредитних коштів.

Медійний адміністративний ресурс

Кандидат Ігор Терехов проводить свою кампанію в умовах монопольного доступу до комунальних ЗМІ. Зокрема, це стосується використання медіахолдингу «Харьковские известия» — створеного Харківською міською радою комунального підприємства, яке займається підготовкою телевізійних програм, наповнення веб-сайту та створенням однойменної газети, з метою всебічного висвітлення діяльності органів місцевого самоврядування. Спостерігачі ОПОРИ продовжують фіксувати роздачу на вулицях міста спецвипуску газети «Харьковские известия» з інформацією про проєкт стратегії міста в комплекті з агітаційним буклетом «Хто такий Ігор Терехов».

На 2021-2025 роки Харківська міськрада запланувала виділити на підтримку КП «Газета “Харьковские известия”» 88 млн грн фінансової допомоги. В 2021 році сума фінансової допомоги становитиме 15 млн грн. За ці гроші виготовляють, зокрема, щоденні телевізійні новини «Харьковские известия», в яких зарах домінують компліментарні сюжети про кандидата. Наприклад, 22 жовтня у 5 з 7 сюжетів присутній коментар Терехова, ще один сюжет про поточні події в області, а останній — це опитування про фентезі-парк, який відкрив Терехов. Контент, який тиражує медіа, містить не лише підкреслено позитивні матеріали про діяльність Ігоря Терехова — де-факто учасника виборчого процесу, а й інформацію з ознаками брудної агітації проти інших учасників виборів (наприклад, Михайла Добкіна). Ключова проблема полягає в тому, що інші кандидати не мають вільного доступу до підконтрольних міській раді медіа і не отримують їхньої уваги.

На противагу цьому інші кандидати, зокрема Михайло Добкін, вдаються до використання загальнонаціональних каналів (насамперед підконтрольного Ренату Ахметову «Україна 24»), що не є проблемою за умови прозорості фінансування таких заходів. Натомість решта кандидатів обмежуються використання ресурсів інтернету та агітацією в інших регіональних ЗМІ.

Оскарження порушень виборчого законодавства

У звітній період до Харківського окружного адміністративного суду та Другого апеляційного адміністративного суду вносилися низка позовів до Харківської міської територіальної виборчої комісії. По-перше, від Абдуллаєва Іджрана Ягуба огли — особи, якій було відмовлено у реєстрації кандидатом на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови, що відбудуться 31 жовтня 2021 року. Він вимагав:

  • визнати протиправною та скасувати постанову від 02.10.2021 №161 Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району про відмову в реєстрації кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року та відновити його права;
  • зобов`язати Харківську міську територіальну виборчу комісію Харківського району прийняти його документи про внесення грошової застави та реєстрації кандидата на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року.

У позовних вимогах було відмовлено повністю в обох інстанціях.

По-друге, від довіреної особи та юриста кандидата на посаду Харківського міського голови Мариніна Дмитра Олексійовича було подано позов до Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області, місцевої харківської міської організації політичної партії «Блок Кернеса — успішний Харків!», в якій просив:

  • визнати протиправною та скасувати постанову Харківської міської територіальної виборчої комісії Харківського району Харківської області №156 від 28 вересня 2021 року «Про реєстрацію кандидатів на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року»;
  • зобов`язати Харківську міську територіальну виборчу комісію Харківського району Харківської області винести постанову «Про відмову у реєстрації кандидата ОСОБА_2 на посаду Харківського міського голови Харківського району Харківської області на позачергових виборах Харківського міського голови Харківського району Харківської області 31 жовтня 2021 року».

Суди відмовили у задоволенні позовних вимог в обох інстанціях.

Протягом звітного періоду були подані скарги до ЦВК щодо діяльності Харківської міської ТВК, а саме від спостерігача ГО «Центр контролю передвиборних програм» Богдана Василюка з приводу порушення порядку розміщення постанов на сайті Харківської міської ради Харківського району Харківської області. Скарга так і не була внесена до порядку денного засідань Центральної виборчої комісії.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Верховній Раді України:

  • Ініціювати дискусію щодо вироблення уніфікованого правового підходу та узгодження стандартів діяльності посадовців та органів публічної адміністрації різних рівнів як в рамках виборчого процесу, так і в умовах наближення виборів (за рік до виборів)
  • Забезпечити законодавче регулювання політичної реклами у соціальних мережах та Інтернеті загалом, залучивши в якості доказової бази в тому числі оприлюднені ОПОРОЮ результати аналізу агітаційних кампаній в інтернеті протягом останніх виборчих циклів

Виборчим комісіям:

  • Забезпечити дотримання усього комплексу протиепідемічних вимог, які гарантують безпеку суб’єктів виборчого процесу та уможливлюють безперешкодну реалізацію виборчих прав в день голосування та в ході подальших етапів.