У п’ятьох обласних тижневиках Закарпатської області зафіксовані статті різних авторів із різними заголовками, проте із однаковим лейтмотивом щодо трактування подій біля парламенту 31 серпня та особливостей внесення змін до Конституції.

У матеріалах у суто негативному контексті згадані політичні партії – ймовірні учасники виборного процесу: Всеукраїнське об’єднання «Свобода», Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», «Об’єднання «Самопоміч», «Радикальна партія Олега Ляшка». Також у негативному контексті у публікаціях згадується й голова Одеської ОДА Михаїл Сакаашвілі. Поява різних матеріалів на одну тематику може свідчити про їх замовне розміщення у газетах під виглядом аналітичних матеріалів.

У тижневику РІО (№37 від 12 вересня, тираж – 20 100 прим.) на стор. 2 публікація називається «Три брехні, які вбили трьох бійців Нацгвардії. Чому «Свобода», «Самопоміч», ляшкові «радикали» й «Батьківщина» винні у кривавих подіях 31 серпня. Кожен по-своєму». Автор – Олег Самчук. Пошукова система «google» не знаходить це ім’я як журналіста та його інші публікації.

17.09 rio

Газета Закарпатської облради та ОДА «Новини Закарпаття» (№100-101 від 12 вересня, тираж – 16 010 прим.) на стор. 3 розмістила матеріал «Чому противники конституційних змін не чують аргументів». Автор – Олександр Кравець. Пошукова система «google» не знаходить це ім’я як журналіста та його інші публікації.

17.09 novyny zakarpattya

Видання «Срібна Земля-ФЕСТ» (№28 від 11 вересня, тираж 2 250 прим.) на стор. 3 подало статтю «Як політики-популісти перекрутили зміни до Конституції заради виборів 25 жовтня». Автор – Мирослава Поліщук. Пошукова система «google» не знаходить це ім’я як журналістки та її публікації.

17.09 fest

У газеті «Неділя» (№36 від 11 вересня, тираж – 11 500 прим.) на стор. 3 публікація «Радикальний популізм: від політичної брехні до вбивства під Радою». Автор – Ольга Мулько. Пошукова система «google» вказує це ім`я як автора на сайті «Сегодня», однак не відомо, чи йдеться про одну й ту ж людину.

17.09 nedilja

Газета «Панорама» (№35 від 10 вересня, тираж – 6 100 прим.) на стор. 3  розмістила матеріал «Популісти в Раді мають відповісти за смерть бійців Національної гвардії України. Як «Свобода», «РПЛ», «Батьківщина» та «Самопоміч» вирішили ввести в оману суспільство заради перемоги на виборах». Автор – Ігор Конончук. Пошукова система «google» не знаходить це ім’я як журналіста та його інші публікації.

17.09 panorama

У понеділок, 14 вересня, лідер ВО «Свобода» Олег Тягнибок заявив, що проінформував Генпрокуратуру про розповсюдження «джинси» проти його партії, «Батьківщини» та Михаїла Сакаашвілі в обласних і районних ЗМІ. У розповсюдженні замовних матеріалів Тягнибок звинуватив одну із парламентських політичних сил.

Також спостерігачі ОПОРИ зафіксували у тижневику РІО на стор. 3 матеріал із суто позитивними посилами про «Радикальну партію Олега Ляшка». У статті детально описано мотиви виходу фракції партії із парламентської коаліції, при цьому подана лише одна точка зору.  Матеріал носить ознаки іміджевого, при цьому текст на сторінці газети розміщений як «звичайна» публікація.

17.09 rio ljashko

Громадянська мережа ОПОРА нагадує журналістам та керівникам ЗМІ, що з часу офіційного старту виборчої кампанії і особливо – з моменту, коли партії та політичні діячі будуть зареєстровані як кандидати, ЗМІ зобов’язані враховувати вимоги, прописані у статтях 49-52 Закону України «Про місцеві вибори».

Зокрема, згідно з частиною 3 статті 49 Закону, ЗМІ при поширенні інформації про вибори, яка не є передвиборною агітацією відповідно до статті 54 цього Закону, зобов’язані дотримуватися об’єктивності, неупередженості, збалансованості, достовірності, повноти і точності інформації.

Згідно з частиною 2 статті 52 Закону, інформаційні агентства та засоби масової інформації поширюють повідомлення про перебіг виборчого процесу, події, пов’язані із виборами, базуючись на засадах достовірності, повноти і точності, об’єктивності інформації та її неупередженого подання.

Згідно з частиною 3 цієї ж статті, засоби масової інформації, інформаційні агентства мають збалансовано висвітлювати коментарі всіх кандидатів, суб’єктів їх висування щодо подій, пов’язаних із відповідними місцевими виборами.

 

За коментарями звертайтеся:
Феськов Володимир
координатор ОПОРИ у Закарпатській області
+38 066 317 36 13
 
(#вибори15; #elect_ua; #opora; #опора)
 
Довідково:

Громадянська мережа ОПОРА провадить громадське спостереження за місцевими виборами в Україні, які відбудуться 25 жовтня 2015 року. Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з 5 вересня, у всіх регіонах України працюють 144 довготермінові спостерігачі, до яких приєднаються понад 3000 короткотермінових спостерігачів у день голосування