Громадянська мережа ОПОРА на основі статистично обгрунтованої кількості виборчих дільниць оцінила якість дотримання виборчих процедур на позачергових виборах харківського міського голови та проміжних виборах народних депутатів України в ОВО №184 (Херсонська обл.) та ОВО №197 (Черкаська обл.) з моменту відкриття ДВК  і до 12:00. 

Дослідження ОПОРИ дозволяє виявити тенденції та найчастіші порушення в діяльності ДВК, під час усього процесу голосування та підрахунку голосів, а не лише оперувати окремими фактами. 

Голосування на проміжних виборах народних депутатів у Херсонській та Черкаській областях, а також позачергових виборах міського голови в Харкові перейшло у активну фазу. Спостерігачі ОПОРИ повідомляють про низку повторюваних інцидентів, що стосуються низької якості дотримання виборчих процедур, але критично не впливають на вцілому законний характер голосування.    

Позачергові вибори харківського міського голови

Головна проблема — це повторювані спроби розголошення результатів волевиявлення громадян. Станом на 12:00 факти демонстрації виборцем заповненого бюлетеня були зафіксовані спостерігачами на 6,85% виборчих дільниць Харкова. На останніх чергових місцевих виборах масштаб таких порушень був меншим — їх зафіксували на 4,5% дільниць. Так само почастішали спроби фотографування виборчих бюлетенів, які були виявлені на 3,65% дільниць, порівняно з 1% на місцевих виборах 2015 року станом на цю ж годину. 

На 3,65% виборчих дільниць в проміжку між 8:00 і 12:00 траплялися процедурні порушення щодо незаконної видачі/отримання бюлетенів для голосування. На цих ДВК виборці виявили намір проголосувати без пред'явлення паспорта громадянина України і на підставі інших, не передбачених законом документів.   

Проміжні вибори народних депутатів України в ОВО №184 та №197

Перша половина дня голосування в Черкаській області (ОВО №197) проходить у  значно більш напруженій і конфліктній атмосфері, ніж в інших регіонах, де 31 жовтня відбуваються вибори. 

Основні ризики незаконного втручання в перебіг виборчого процесу пов'язані зі спробами організації так званого контрольованого голосування, що проявляється в мобілізації і супроводі процесу голосування громадян на основі попередньо зібраних персональних даних. ОПОРА перевіряє всі оприлюднені факти, щоб оцінити масштаб та характер зловживань, і паралельно наголошує на ключовій ролі правоохоронних органів у розслідуванні правопорушень та встановленні замовників цих дій. 

Натомість у межах реалізації процедур голосування основним зловживанням, яке виявляли спостерігачі, були спроби видачі членами ДВК бюлетенів без пред'явлення виборцями належних документів. Такі випадки було зафіксовано на 9,29% дільниць, тоді як в 2019 році станом на цю ж годину (12:00) такі інциденти виявили на 5,4% дільниць.

Інші серйозні процедурні порушення голосування траплялися протягом першої половини дня в Черкаській області значно рідше. Факти демонстрації виборцем заповненого бюлетеня, як і спроби фотографування бюлетенів, були виявлені на 1,43% дільниць 197-го виборчого округу. Про випадки вкидання бюлетенів пачками в скриньки для голосування або подібні зловживання на дільницях станом на 12:00 спостерігачі не повідомляли. 

На проміжних виборах у Херсонській області протягом перших годин голосування не спостерігалося аномальних чи повторюваних процедурних порушень. Як і в інших регіонах, спостерігачі найчастіше фіксували недотримання порядку видачі виборчих бюлетенів — на 4% дільниць (на парламентських виборах 2019 року — на 5,4% ДВК). Порівняно незначними за масштабом були виявлені спостерігачами спроби демонстрації виборцем заповненого бюлетеня (такі факти зафіксовані на 2,6% ДВК).     

Максимальна похибка дослідження для виборів в Харкові становить 3,4%,  проміжних виборів народного депутата в ОВО №184 (Херсонська обл.) — 4,4%, в ОВО №197 (Черкаська обл.) дослідження охоплює спостереженням повністю усі дільниці округу.