Окружні виборчі комісії в ОВО №184 та №197 вчасно утворили склад 329 дільничних виборчих комісій, до складу яких увійшло майже чотири тисячі осіб. Основною причиною відхилень кандидатур стало одночасне подання одних і тих самих кандидатур від різних суб’єктів подання. Процес утворення дільничних комісій відбувся без процедури проведення жеребкування, а кількості поданих кандидатур у більшості випадків не вистачало для формування складу комісій у мінімальному складі.  

Процес утворення дільничних виборчих комісій на проміжних виборах народних депутатів 31 жовтня 2021 року відбувся відповідно до нормативних положень Закону України «Про вибори народних депутатів України», які є чинними у частині організації проміжних виборів. Відповідно до Закону ОВК мали утворити ДВК до 15 жовтня включно, що було майже повною мірою дотримано окружними виборчими комісіями. Несуттєво порушила строки ОВК №184, яка розпочала засідання щодо формування складу ДВК 15 жовтня, але закінчила о 4 ранку 16 жовтня. Загалом, окружні комісії на Херсонщині та Черкащині утворили склад 329 дільничних виборчих комісій, з них 188 в ОВО № 184 (Херсонська область) та 141 в ОВО №197 (Черкаська область). Всього до складу ДВК увійшло 3960 осіб, з яких 2176 будуть організовувати голосування в Херсонській області, 1784 – в Черкаській області.

На проміжних виборах народних депутатів право подання кандидатур мають політичні партії, фракції яких утворені в поточному складі Верховної Ради («Слуга народу», «Опозиційна платформа – За життя», «Голос», «Європейська Солідарність», ВО «Батьківщина») та зареєстровані кандидати у народні депутати. Відповідно до Закону суб’єкти подання мали внести не більше однієї особи до кожної ДВК. Правом делегувати своїх представників у дільничні комісії в округах скористалися п’ять партій та 17 кандидатів у народні депутати – 7 в ОВО №184 та 10 в ОВО №197. Проте політичні партії «Голос» та «Опозиційна платформа – За життя» не подали жодної кандидатури в ОВО №184 (Херсонська область) та представлені лише в новоутворених ДВК Черкащини.

Особливістю при формуванні складу дільничних комісій є обов’язкове включення кандидатур від партій, а подані особи від кандидатів у народні депутати включаються за процедурою жеребкування. Втім, процедура жеребкування не знадобилась, адже кількість поданих кандидатур в округах була меншою або рівною відносно кількості вакантних місць у дільничних комісіях. Крім того, за результатом здійснених подань виникла проблема неукомлектованості дільничних виборчих комісій, коли кількості поданих кандидатур не вистачало до мінімально необхідної кількості: 10 осіб – для малих дільниць, 12 осіб – для середніх дільниць і 14 осіб – для великих дільниць.

Найбільш складна ситуація була в ОВО №184, де після врахування всіх поданих кандидатур від суб’єктів жодна дільнична комісія не мала мінімально необхідної кількості осіб. Тому склад усіх комісій доукомлектували особами, які були внесені за поданням голови ОВК. Кількість членів комісії, внесених за поданням голови окружної комісії, склала 712 осіб, що становить більше 30% від загальної кількості складу ДВК в окрузі. Відповідно, усі 188 ДВК були сформовані у мінімальному складі. Більш позитивною була ситуація з наповненням дільничних комісій на Черкащині, де лише третина комісій (52) була утворена у мінімальному складі. Також склад 44 ДВК доповнювався особами за поданням голови ОВК, кількість яких склала 91 (5% від загальної кількості членів комісії).

Процес утворення дільничних комісій увиразнює проблему з одночасним внесенням окремих кандидатур від різних суб’єктів подання, що часто притаманне для даного етапу виборчого процесу. Проблема полягає у використанні персональних даних та копій паспортів поданих осіб без їх згоди на такі дії. Також, наявність «двійників» може свідчити про ймовірну підробку заяв про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб’єкта, які вносяться до ОВК разом з поданням. Відповідно до Кримінального кодексу України, такі заяви осіб відносяться до виборчої документації, а підробка, незаконне виготовлення, використання або зберігання незаконно виготовленої виборчої документації карається позбавленням волі.

Всього в округах було подано 18 осіб, які одночасно містились в поданнях різних суб’єктів – 7 в ОВО №184 та 11 в ОВО №197. Проте кінцеві рішення (постанови) окружних комісій відрізнялись між собою. Так, ОВК №197 відхилила усіх «двійників», а ОВК №184 все ж включила до складу дільничних комісій від певних суб’єктів. 14 жовтня окружна виборча комісія №184 відхилила шість осіб, які одночасно були подані різними суб’єктами, та одну особу, яку одночасно внесла партія «Слуга народу» до складу двох дільничних комісій. Проте представники партії «Слуга народу» назвали відповідне рішення неправомірним, оскільки члени ОВК не з’ясовували, яким суб’єктам подані особи надавали згоду на участь у роботі виборчої комісії, а одразу відхилили всіх. Варто зазначити, що відповідно до Закону процес уточнення в суб’єктів подання щодо одночасного внесення однієї кандидатури до складу ДВК не встановлений, проте комісії можуть звертатися до такої практики. Тому 15 жовтня окружна комісія включила відхилені кандидатури та внесла зміни до власної постанови. ОПОРА зазначає, що Закон України «Про вибори народних депутатів України» не передбачає внесення змін окружними комісіями до власних постанов. Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийняте з перевищенням її повноважень, може бути скасоване виборчою комісією вищого рівня або визнане протиправним та скасоване судом.

Дискусійним також є попереднє рішення ОВК №184 щодо відхилення кандидатури, яка була подана одним суб’єктом до складу різних дільничних комісій. Адже це могло бути визнано технічною помилкою, що не є підставою для відхилення кандидатур відповідно до виборчого законодавства. У такому разі суб’єкт подання мав змогу виправити це не пізніше наступного дня після отримання відповідної інформації від окружної комісії. З іншої сторони, одночасне подання кандидатури до складу декількох ДВК від одного суб’єкта могло бути порушенням у частині невідповідності кандидатур, встановлених 26 статтею Закону. Відповідно до статті виборець може входити до складу лише однієї виборчої комісії, що здійснює підготовку та проведення виборів народних депутатів України, а також виборів Президента України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, комісії всеукраїнського або місцевого референдуму, якщо виборчий процес зазначених виборів чи процес референдуму проводиться одночасно з виборами народних депутатів України. Проте існує застереження щодо існування дискусії застосування даної норми лише у випадку одночасного проведення декількох виборчих кампаній. У  будь-якому разі при прийнятті рішень окружна комісія повинна керуватись положеннями нормативно-правових актів, що має бути відображено у відповідній постанові комісії.

Процес утворення ДВК

Округ №184

Округ №197

Кількість відхилених кандидатур

0

14

Кількість утворених ДВК

188

141

Кількість ДВК, утворених у мінімальному складі

188

52

Кількість ДВК, до складу яких увійшли особи за поданням голови ОВК

188

44

Загальна кількість членів комісії

2176

1784

Кількість членів комісії, включених за поданням голови ОВК

712

91

Кількість ДВК, для яких було проведено жеребкування

0

0

Чи була дотримана процедура жеребкування

Жеребкування не проводилось

Жеребкування не проводилось

Чи була дотримана процедура розподілу керівних посад

Так

Так

Чи вчасно були утворені ДВК

Так

Так

Чи супроводжувався процес утворення конфліктами

Ні

Ні

        Округ №184

До складу дільничних комісій округу подали свої кандидатури 10 суб’єктів подання: три партії, які мають фракції у поточному скликанні Верховної Ради та сім кандидатів у народні депутати. Так, делегували своїх представників політичні партії ВО «Батьківщина», «Європейська Солідарність», «Слуга народу» та кандидати Сергій Козир («Слуга народу»), Геннадій Лагута («Нам тут жити!»), Тетяна Лазарева («Миколаївці»), Сергій Матвійчук («Команда Симчишина»), Катерина Одарченко («Національна платформа»), Максим Негров («Європейська партія») та Ігор Токовенко («Народовладдя»).

Найбільше представлені партія ВО «Батьківщина» та Геннадій Лагута («Нам тут жити!»), які мають своїх членів у кожній виборчій комісії округу. Інші суб’єкти мають членів комісії у більшості ДВК, крім трьох кандидатів. Катерина Одарченко («Національна платформа») має 134 осіб, Ігор Токовенко («Народовладдя») – 20 та Максим Негров («Європейська партія») – 9.

Основною причиною відхилень кандидатур від суб’єктів подання стало внесення одних і тих самих осіб різними суб’єктами. Так, «двійники» містились у поданнях партій ВО «Батьківщина», «Слуга народу» та кандидатів Тетяни Лазаревої («Миколаївці»), Сергія Матвійчука («Команда Симчишина»), Ігоря Токовенка («Народовладдя»), Сергія Козиря («Слуга народу»). Як відомо, окружна комісія при формуванні складу ДВК все ж вирішила включити «двійників» від певних суб’єктів. Ними стали ВО «Батьківщина», «Слуга народу» та кандидат Сергій Матвійчук («Команда Симчишина»).

ОВК №184 дотрималась законодавчих вимог щодо пропорційної частки керівних посад кожного суб’єкта подання, яка залежала від суми включених до складу ДВК кандидатур відповідного суб’єкта відносно загальної кількості членів комісії. Так, найбільше керівних посад мають суб’єкти подання, які найбільше представлені у дільничних комісіях округу.   

Представництво суб’єктів подання у складі ДВК

Суб’єкт подання

Кількість членів комісії

Кількість керівних посад

ВО «Батьківщина»

188

73

«Європейська Солідарність»

185

71

«Слуга народу»

186

71

Сергій Козир («Слуга народу»)

186

71

Геннадій Лагута («Нам тут жити!»)

188

73

Тетяна Лазарева («Миколаївці»)

186

72

Сергій Матвійчук («Команда Симчишина»)

182

69

Катерина Одарченко («Національна платформа»)

134

51

Максим Негров («Європейська партія»)

9

3

Ігор Токовенко («Народовладдя»)

20

7

За поданням голови ОВК

712

0

Округ №197

Правом делегувати своїх представників до дільничних комісій скористалися 15 суб’єктів подання – п’ять партій, які мають фракції у поточному скликанні Верховної ради та 10 кандидатів у народні депутати. Так, мають представництво у комісіях політичні партії «Слуга народу», ВО «Батьківщина», «Опозиційна платформа – За життя», «Голос», «Європейська Солідарність» та кандидати Руслан Алексіюк («Рівне Разом»), Сергій Василюк («Народовладдя»), Віталій Войцехівський («Слуга народу»), Владислав Голуб, 1983 р.н. (самовисування), Леонід Даценко (самовисування), Андрій Іллєнко («Свобода»), Дмитро Кухарчук («Національний корпус»), Іван Степанець (самовисування), Роман Сущенко («Європейська Солідарність»), Сергій Чередніченко («Партія Антона Яценка»).

У результаті процедури відхилення внесених кандидатур, максимальне представництво по всім 141 ДВК округу не має жодний суб’єкт подання. Проте 11 суб’єктів подання мають своїх представників у більшості дільничних комісій та лише чотири кандидати найменше представлені в ДВК: Сергій Василюк («Народовладдя») – 4 особи, Дмитро Кухарчук («Національний корпус») – 33 особи, Іван Степанець (самовисування) – 14 осіб, Леонід Даценко (самовисування) – 115 осіб.

Основною причиною відхилення кандидатур було подання одних і тих самих осіб від різних суб’єктів подання. У результаті фіксації «двійників» у поданнях, окружною комісією було відхилено 11 осіб, які були одночасно подані різними суб’єктами. Суб’єктами подання, які одночасно вносили одних і тих самих кандидатур, стали усі партії та кандидати (хто скористався правом подання), крім Івана Степанця (самовисування), Дмитра Кухарчука («Національний корпус») та Сергія Василюка («Народовладдя»). Крім того, три особи були відхилені у зв’язку з порушенням вимог, встановлених статтею 26 Закону. Одна кандидатура Леоніда Даценка (самовисування) була відхилена у зв'язку з тим, що подана особа не досягла 18 років. Одна особа кандидата Сергія Чередніченка («Партія Антона Яценка») була відхилена у зв’язку з тим, що вона вже була зареєстрована офіційним спостерігачем на відповідних виборах, а кандидатуру від Івана Степанця («самовисування») відхилили з причини, що подана особа була держслужбовцем.

ОВК №197 забезпечила пропорційне представництво керівних посад для кожного суб’єкта подання, яке визначалось за допомогою інформаційно-аналітичної системи «Вибори». Закон України «Про вибори народних депутатів України» встановлює, що кожен суб’єкт подання має право на пропорційну частку кожної категорії керівних посад окремо для малих, середніх та великих дільниць, яка залежить від кількості включених кандидатур суб’єкта відповідно до загальної кількості членів комісій. Тому найбільше керівних посад мають суб’єкти подання, які мають найбільше представництво у складі новоутворених ДВК.

Представництво суб’єктів подання у складі ДВК

Суб’єкт подання

Кількість членів комісії

Кількість керівних посад

ВО «Батьківщина»

140

35

«Голос»

140

35

«Європейська Солідарність»

139

35

«Опозиційна платформа – За життя»

139

35

«Слуга народу»

138

34

Руслан Алексіюк («Рівне Разом»)

139

35

Сергій Василюк («Народовладдя»)

4

1

Віталій Войцехівський («Слуга народу»)

140

35

Владислав Голуб 1983 р.н. (самовисування)

140

34

Леонід Даценко (самовисування)

115

29

Андрій Іллєнко (ВО «Свобода»)

137

34

Дмитро Кухарчук («Національний корпус»)

33

8

Іван Степанець (самовисування)

14

3

Роман Сущенко («Європейська Солідарність»)

138

35

Сергій Чередніченко («Партія Антона Яценка»).

137

35

За поданням голови ОВК

91

0