Opora

Громадянська мережа ОПОРА представляє дайджест основних подій у 201 громаді, де 29 жовтня проходять вибори депутатів та місцевих голів, станом на 23:00.

Помилки у бюлетенях

Житомирська область

Глибочицька сільська виборча комісія помилково зареєструвала висуванця Радикальної партії Олега Ляшка у одномандатному виборчому окрузі №6, хоча він подавав документи на округ №9. Представники Радикальної партії Олега Ляшка мають намір скасувати результати виборів. Як повідомила голова Глибочицької сільської виборчої комісії Ольга Шпаківська, згаданий кандидат за період виборчого процесу жодного разу не з’являвся в комісії, ні по посвідчення кандидата, яке він забрав 29 жовтня, ні по рішення комісії про реєстрацію. Сергій Гнеушев також не надавав примірників агітпродукції, яку він розповсюджував серед виборців, та відомостей про реєстрацію виборчого фонду.

Голосування без паспортів

Київська область

В селищі Велика Димерка на Київщині на виборчій дільниці №320230 приблизно о 19:30 члени виборчої комісії намагались видати бюлетень виборцю за копією його паспорта. Громадянка України, яка прийшла на дільницю разом зі своїм чоловіком та повнолітніми дітьми, замість оригіналу своїх документів надала членам комісії, відповідальним за видачу бюлетенів, ксерокопію паспорта. Член комісії повідомила громадянці, що видасть їй бюлетень лише з дозволу голови ДВК. Голова ДВК №320230 не заперечила проти того, щоб бюлетень було видано для голосування. Однак спостерігач ОПОРИ зробив зауваження, вказавши на порушення.

Тернопільська область

Члени ДВК №610488 (с. Ярчівці Зборівського району) видавали бюлетені для голосування для виборців, які не пред’являли документ, що посвідчує особу. При цьому члени ДВК не реагували на зауваження спостерігачів та нагадування того, що для видачі бюлетенів виборець має пред’явити паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України для осіб, якщо той недавно прийнятий до громадянства України. Спостерігачі ОПОРИ звернулись із заявою до правоохоронних органів.

Івано-Франківська область

На виборчій дільниці №260641, що у с. Креховичі Рожнятівського району (Брошнів-Осадська селищна громада), дочка намагалася проголосувати за матір на підставі нотаріально завіреного доручення від останньої. У дорученні було зазначено, що дочка має право представляти інтереси матері у всіх державних установах. Через нерозуміння членами ДВК принципу прямого виборчого права виборець бюлетені отримала. Проте після зауважень спостерігачів ОПОРИ повернула їх невикористаними. За словами голови ДВК, ці бюлетені будуть погашені.

На виборчій дільниці у смт Ланчин, яке є центром об’єднаної територіальної громади, жінка-виборець отримала бюлетень, пред’явивши ксерокопію паспорта. Цей факт спостерігач зафіксував на відео. Голова ДВК №260491 пояснила, що жінка поміняла прізвище і ксерокопію паспорта отримала у паспортному столі.

Крім того, спостерігачі ОПОРИ повідомляють, що на цій дільниці, інша жінка прийшла із п’ятьма запрошеннями і намагалася на їх підставі отримати виборчі бюлетені за інших осіб, проте члени ДВК відмовились виконувати незаконні вимоги виборця.

Спостерігачі також стали свідками, як дочка хотіла отримати бюлетень за паспортом матері, але й у цьому випадку члени комісії відмовили.

Луганська область

В смт Біловодськ Луганської області в день голосування спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували, що на виборчій дільниці № 440038 знаходиться стороння особа – народний депутат України Сергій Шахов, який не є суб’єктом виборчого процесу на виборах у цій громаді. До того ж, народний депутат дає вказівки дільничним виборчим комісіям щодо їхньої роботи. По даному факту було складено акт про порушення.

Миколаївська область

На ДВК № 480493 в селі Шевченкове Миколаївської області члени дільничної виборчої комісії надали право проголосувати виборцю за пред’явленням водійських прав. Члени комісії не відреагували на зауваження спостерігача Громадянської мережі ОПОРА та зазначили, що на посвідченні є фото, і цього достатньо для ідентифікації особи.

Херсонська область

У ДВК № 650532 у селі Балашове Іванівського району Іванівської ОТГ один з членів комісії видав двом виборцям, чоловікові та жінці, бюлетені без паспортів громадян України. На зауваження спостерігача члени комісії не реагували, проте виборці вирішили покинути дільницю й за 20 хвилин повернулися з паспортами. За словами членів ДВК, вони видали бюлетень без паспорта через те, що ці виборці особисто знайомі з членами комісії та мають родинні зв`язки. Крім того, за словами голови ДВК: «Всі так голосували, голосують і будуть голосувати».

Встановлення відеокамер на дільницях

Кіровоградська область

На дільниці №350280, що у Катеринівській ОТГ Кіровоградської області, спостерігач ОПОРИ виявив відеокамери, відтак викликав на дільницю правоохоронців. Ще одне повідомлення про відеокамери на дільниці надійшло до поліції від кандидата на посаду селищного голови Катеринівської ОТГ з дільниці № 350279, що у с. Обознівка. На дільниці у Катеринівці, за словами Інни Вороняну, директорки будинку культури, в якому розташована дільниця, відеокамера встановлена згідно з рішенням виконавчого комітету сільської ради. Зазначимо, що секретар Обознівської сільської ради є кандидаткою на посаду сільського голови Катеринівської ОТГ і її підпис стоїть у документі про встановлення відеокамер. Голова Катеринівської сільської виборчої комісії Надія Протасова заявила, що про обладнання дільниць камерами їй невідомо. У Обознівці камеру встановили також згідно з рішенням виконавчого комітету Обознівської сільської ради від 14 серпня 2017 року з обґрунтуванням: «Забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян та забезпечення громадського порядку в громадських місцях, місцях загального користування».

Запорізька область

В Якимівській ОТГ Запорізької області офіційні спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА виявили три камери відеоспостереження, які знаходяться на дільничних виборчих комісіях. Камери встановлені у селі Шелюги – ДВК №230633, селі Юр'ївка – ДВК №230606, та смт Якимівка – ДВК №230601. У с. Юр'ївка члени ДВК відмовились говорити на камеру, хто і коли встановив відеоспостереження, які його функції та куди транслюється відео. У с. Шелюги, за словами голови ДВК Олени Кириченко, камера і ноутбук встановлені членами територіальної виборчої комісії, але куди йде транслювання, їй не відомо.

Порушення з боку виборців

Житомирська область

У місті Овручі Житомирської області на ДВК №180709 (вул. Івана Франка, 33) виборець, отримавши бюлетені, порвав їх і повідомив, що ці вибори йому “зовсім не потрібні”. На дільницю викликали поліцію, яка склала протокол про адміністративне правопорушення. Тест на вміст алкоголю показав, що виборець перебував у стані алкогольного сп'яніння.

У селі Раківщина Овруцького району на ДВК №180778 (вул. 1-го Травня, 40/2) виборець прийшов голосувати за 10 хв. до закриття дільниці. Отримавши бюлетені, зайшов до кабінки для голосування, однак вийшов з бюлетенями в кишені та заявив, що не бажає кидати їх до скриньки. Члени комісії пояснили чоловікові, що це обов'язково треба робити. У відповідь виборець порвав бюлетені, однак захотів кинути їх у скриньку, та йому завадили члени комісії. У ДВК повідомили, що не буде враховувати ці бюлетені.

На ДВК № 180710 (вул. Князя Олега, 11) виборець, отримавши бюлетені для голосування за кандидатів у депутати та голову, пішов до кабінки. Але коли вийшов з неї - не вкинув бюлетені в скриньку для голосування, а вийшов за межі дільниці. Повернувшись до ДВК через деякий час, пояснив, що забув дома окуляри і вертався по них. Члени виборчої комісії не дозволили чоловікові вкинути бюлетені в скриньку і вирішили не враховувати їх, адже факт голосування в приміщенні ДВК не був зафіксований. На дільницю викликали поліцію, щоб зафіксувати інцидент.

Підвіз виборців

Івано-Франківська область

Спостерігачу ОПОРИ селі Гаврилівка, що входить до Переріслянської громади, вдалося зафіксувати на відео, як здійснюється організований підвіз виборців до виборчої дільниці. На запитання до водія про те, хто його найняв, той невиразно вимовив прізвище, схоже на Гараздюк. Слід зазначити, що у Переріслянській ОТГ кандидатом у депутати місцевої ради по одномандатному виборчому окрузі № 1 балотується шляхом самовисунення підприємець Василь Гараздюк. Згодом біля мікроавтобуса спостерігач помітив згаданого кандидата, який стверджував, що то не він найняв мікроавтобус, а представники церковної громади.

Сторонні особи на виборчих дільницях

Закарпатська область

Під час голосування у приміщенні ДВК №210587 Баранинської ОТГ перебувала чинна голова села Холмець Єва Товт. На запитання спостерігача ОПОРИ, на якій підставі голова села знаходиться на дільниці, вона відповіла, що прийшла перевірити порядок. Після зауваження спостерігача Єва Товт покинула дільницю.

Вінницька область

У день виборів під час голосування до ДВК №050996, що в с. Кивачівка Краснопільської ОТГ, прийшов народний депутат України від політичної партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність» Микола Кучер. На цій дільниці також була депутатка Вінницької обласної ради від політичної партії Блок Петра Порошенка «Солідарність» Лариса Білозір. Спостерігач ОПОРИ зробив зауваження депутатам, зазначивши, що вони не належать до переліку осіб, які можуть перебувати на дільниці. Лариса Білозір це заперечила, проте дільницю депутати залишили.

У день виборів на ДВК Гніванської громади були присутні представники Вінницького обласного осередку політичної партії ВО «Батьківщина» – депутатка Вінницької обласної ради Людмила Щербаківська та депутат обласної ради Степан Шимко, а також в. о. голови Тиврівської райдержадміністрації Віктор Бойко.

Агітація

Сумська область

У місті Бурині на виборчій дільниці №590062 кандидатка в депутати від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» Наталія Дениско разом з членами виборчої комісії їздила до людей, які голосували за місцем проживання, та агітувала їх голосувати за себе та кандидатів у депутати місцевої ради від «БПП «Солідарність». Члени ДВК не чинили перешкод кандидатці, тож разом вони об’їздили більше десятка виборців. Порушення зафіксував та склав відповідний акт спостерігач від ВО «Батьківщина» Микола Вернигора. Він викликав поліцію і написав відповідну заяву. У поліції цю інформацію підтвердили та повідомили, що заява зареєстрована і проводиться перевірка.

Проблеми з електропостачанням

Херсонська область

На ДВК №650299 в с. Костянтинівка Горностаївського району Констянтинівської ОТГ о 20:00 зникло світло. Комісія зачинилась, але засідання не розпочала. Всередині також перебуває близько двох десятків спостерігачів від кандидатів. Комісія вирішила, що вони всі посидять, не рухаючись, поки не дізнаються, що сталося зі світлом та коли воно з`явиться. Така ж ситуація склалася і в ДВК №650293 в селі Антонівка. До двох інших дільниць додзвонитися поки не виходить.Близько 20:30 на дільницях у Костянтинівці та Дубовці комісії розпочали засідання при свічках. На дільницях в Антонівці, Червоній Поляні та ТВК світло вже з`явилось.

Волинська область

Зникло світло на ДВК №070572 у селі Підкормілля, ДВК №070555 у селі Витуле та ДВК №070554 у селі Бірки Любешівської ОТГ, а також ДВК №070790 у селі Яблунівка та ДВК №070787 у селі Березо луки Копачівської ОТГ, а ще ДВК №070157 у смт Іваничі Іваничівської ОТГ. Засідання проводять при свічках та зі підсвіткою від мобільних телефонів.

Миколаївська область

В приміщенні дільничної виборчої комісії № 480486 в селі Єфремівка Новобугського району Миколаївської області перед підрахунком голосів зникло світло. Члени комісії намагались вирішити цю проблему, але, зі слів спостерігача ОПОРИ, наразі підрахунок ведеться при світлі мобільних телефонів.

Порушення прав спостерігачів

Херсонська область

На ДВК №650050 у смт Білозерка Білозерського району Херсонщини спостерігача Громадянської мережі ОПОРА не пускали на засідання, поки не втрутилась комісія вищого рівня – районна виборча комісія. Близько 21:00 спостерігач потрапив до приміщення ДВК.Варто зазначити, що саме на цій дільниці спостерігач ще вдень мав підозру на «каруселі», проте підтверджень такого факту не знайшов. А про свою підозру повідомив поліцію.

facebook logos PNG19750 greytwitter PNG29 grey2instagram greyyoutube PNG19 greyOPORA Githubtelegram PNG34 greyAndroid grey

Інші новини з регіонів:

13 грудня 2018
20:28
20:00
19:43
19:42
19:28
18:47
18:39
18:25
18:02
16:20
13:51
12:50
Усі новини

© Громадянська мережа ОПОРА 2006-2018