У Фастові  на виборчій дільниці №321381 спостерігачка  Громадянської мережі ОПОРА зафіксувала, як секретар  дільничної виборчої комісії  заповнює  протокол про підрахунок голосів виборців під час процесу голосування.

Прийшовши на дільницю спостерігачка побачила, як секретар комісії заповнює протоколи про підрахунок голосів. Зокрема, як зазначила спостерігачка, секретар встигла вже заповнити кілька примірників протоколів, де вказувала адресу, номер дільниці, номер виборчого округу, скільки бюлетенів ДВК отримала. Між тим, ці дані, відповідно до ч. 4 ст. 75 ЗУ «Про вибори Президента України», секретар комісії має вносити під час ранкового засідання. Також секретар встигла заповнити прізвища всіх членів дільничної виборчої комісії. Такі дії секретаря голова ДВК пояснила тим, що під час вечірнього засідання секретар заповнювати всі протоколи не встигатиме, бо повільно пише.

Відповідно до ч. 1 ст. 79 ЗУ «Про вибори Президента України», у якій йдеться, що дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці за формою, встановленою Центральною виборчого комісією, не пізніш як за двадцять два дні до дня виборів. Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 79 цей протокол підписується членами дільничної виборчої комісії та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Також підписання протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколу про підсумки голосування чи результати виборів або референдуму до його заповнення, або складення чи підписання такого протоколу не на засіданні виборчої комісії чи комісії з референдуму, на якому здійснюється підрахунок голосів виборців чи встановлення підсумків голосування чи результатів виборів або референдуму, або включення до такого протоколу завідомо недостовірних відомостей  можуть каратися позбавленням волі на строк від п’яти до семи років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від одного до трьох років.

На зауваження спостерігачки комісія відреагувала і на момент перебування її на виборчій дільниці, заповнювати протоколи припинили, пообіцявши, що ці примірники анулюють, і під час вечірнього засідання заповнюватимуть нові. Відтак, своєчасне фіксування даного інциденту допомогло запобігти ймовірному правопорушенню.   

Подібна ситуація сталася і у Білій Церкві, на виборчій дільниці  № 321149. Секретар дільничної виборчої комісії заповнювала протокол про підрахунок голосів, зокрема пункт 8 «кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню».

Після зауваження спостерігача секретар комісії припинила вчиняти правопорушення.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтеся:

Олексій Рєпік, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Київській  області

тел.: 073 060 76 78

e-mail: oleksii.riepik@gmail.com

Веб-сайт | Фейсбук | Твіттер

(#вибори; #opora; #опора)