В окрузі №166 одна дільнична виборча комісія не належним чином забезпечила захист таємності волевиявлення виборців, розмістивши кабінки для голосування біля вікна. Спостерігачка ОПОРИ звернулися із зауваженням до ДВК, після чого недолік щодо облаштування приміщення для голосування був усунений.

На виборчій дільниці №610225 у місті Копиченці (Гусятинського району), яка розміщена на першому поверсі, кабінки для голосування були розташовані біля вікна. Спостерігачка ОПОРИ звернула увагу членів ДВК на виявлений нею факт. Після цього члени комісії затулили вікна стендом.

«При такому розташуванні виборчих кабінок був ризик порушення таємниці голосування та ризик того, що інші особи могли б мати можливість здійснювати контроль за волевиявленням виборців. Слід додати, що виборча комісія належним чином зреагувала на зауваження спостерігача та усунула ці ризики», - каже координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Тернопільській області Ольга Галушка.

У статті 7 Закону України «Про вибори Президента України» зазначено, що голосування на виборах Президента України є таємним і контроль за волевиявленням виборців забороняється. Фотографування, відеофіксація в будь-який спосіб результатів волевиявлення виборців в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення у приміщенні для голосування забороняються і є порушенням таємниці голосування.

Відповідно до частини 3 статті 75 Закону України «Про вибори Президента України» організація проведення голосування та підтримання належного порядку у приміщенні для голосування, забезпечення таємності волевиявлення виборців під час голосування покладаються на дільничну виборчу комісію.

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямовано на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Із жовтня 2018 року Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за виборами Президента. З моменту офіційного старту виборчої кампанії до спостереження залучено 204 спостерігачі по всій країні. А 31 березня 2019 року та в разі проведення другого туру до них долучаться ще понад 1 500 спостерігачів. Вони також здійснюватимуть паралельний підрахунок голосів (PVT – parallel vote tabulation) з метою отримання результатів виборів, набагато швидших за офіційні та точніших за екзит-поли. Крім того, ми моніторимо використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, навчаємо правоохоронні органи щодо особливостей виборчого процесу, запустили мережу громадських омбудсменів із захисту виборчих прав громадян, оцінили виконання Україною рекомендацій міжнародних місій щодо виборчої реформи та займаємося просвітою виборців.

За коментарями звертайтесь:
Ольга Галушка, координаторка спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами в Тернопільській області
тел.: 0932380812
Марія Домська, комунікаційниця Громадянської мережі ОПОРА у Тернопільській області